Ulica Orla w Zamościu doczeka się kompleksowej modernizacji. Podpisano umowę (25.06) z wykonawcą inwestycji. Prace mają rozpocząć się na początku lipca, a jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, kierowcy, piesi i uczniowie będą mogli korzystać z odnowionej drogi już we wrześniu.
Za realizację zadania odpowiada Zakład Budowlano-Transportowy DROGMOST z Mokrego, który wygrał przetarg, składając najkorzystniejszą ofertę o wartości około 1,2 mln zł. To znacznie mniej niż środki zabezpieczone przez miasto, które na inwestycję planowało przeznaczyć około 1,7 mln zł.

Choć zgodnie z umową wykonawca ma osiem miesięcy na zakończenie robót, firma zapowiada znacznie szybsze tempo prac.
– Zaczniemy prace najprawdopodobniej 6 lipca. Zakładamy, że uda nam się niemal w całości wywiązać z zadania w okresie wakacyjnym. Chcemy, by we wrześniu do szkół można było dojechać już bez utrudnień – zapowiada Mateusz Michalski, członek zarządu Zakładu Budowlano-Transportowego DROGMOST.
Modernizacja obejmie całą długość ulicy Orlej. Wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni, przebudowane zostaną zjazdy, a także chodniki po obu stronach ulicy. Inwestycja jest szczególnie istotna ze względu na znajdujące się przy niej Szkołę Podstawową nr 6, II Liceum Ogólnokształcące oraz siedzibę prokuratury. Dotychczasowy stan drogi i chodników od lat budził zastrzeżenia mieszkańców.
Podczas podpisania umowy prezydent Zamościa Rafał Zwolak podkreślał, że miasto ma pełne zaufanie do wykonawcy.
– DROGMOST to firma, na którą zawsze można liczyć. Nie tylko wykonuje swoje zadania bardzo rzetelnie, bez zastrzeżeń, ale też, jeśli jest taka potrzeba, skraca czas inwestycji bez uszczerbku na jakości. Zawsze byliśmy z tego wykonawcy bardzo zadowoleni – zaznaczył prezydent.

Z rozpoczęcia inwestycji cieszy się także dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Sebastian Plewa, który od dawna zabiegał o poprawę infrastruktury w tej części miasta.
– Zabiegaliśmy o ten remont od dawna. Bardzo się cieszę, że dojdzie do skutku. Poprawi się nie tylko jakość korzystania z jezdni i chodników, ale również bezpieczeństwo. Rodzice dowożą do nas dzieci samochodami, ale wielu uczniów chodzi pieszo albo korzysta z rowerów czy hulajnóg. Po modernizacji będzie więc dużo, dużo lepiej – mówi dyrektor szkoły.
W czasie prowadzenia robót kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Prace będą prowadzone etapami, aby ograniczyć ich wpływ na codzienne funkcjonowanie mieszkańców i placówek oświatowych.
– Ruch będzie wstrzymywany, ale odcinkowo. Zrobimy to w trzech etapach. Pierwszy to fragment do szkoły podstawowej od ulicy Partyzantów, kolejny do skrzyżowania z ulicą Sochaniewicza, a na końcu ten odcinek prowadzący do ulicy Św. Piątka – wyjaśnia Mateusz Michalski.
Przebudowa ulicy Orlej zostanie sfinansowana z budżetu Miasta Zamość. Z kolei modernizacja chodników w 85 procentach otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027, realizowanego w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Fot. Urząd Miasta Zamość
::addons{"type":"alert"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu roztocze.net. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz