Wiadomości z regionu

Zamknij

Ratowała ludzi, choć sama miała 10 dzieci. Premiera filmu „Siostry. Ślad Matki"

Redakcja roztocze.net Redakcja roztocze.net 19:44, 24.06.2026 Aktualizacja: 19:47, 24.06.2026
Skomentuj Ratowała ludzi, choć sama miała 10 dzieci. Premiera filmu „Siostry. Ślad Matki" Materiał organizatora

Już 28 czerwca w Centrum Dziedzictwa w Masłomęczu odbędzie się premiera filmu „Siostry. Ślad Matki” – pierwszej produkcji zrealizowanej w ramach Funduszu Filmowego Gminy Hrubieszów – Ziemi Hrubieszowskiej. Dokument opowiada historię Anny Buszko-Ciosmak, kobiety, która w czasie wojny i okupacji dawała schronienie, pomoc i nadzieję tym, którzy znaleźli się w potrzebie.

Historia lokalnej społeczności wzbogaci się o kolejną ważną opowieść. Film „Siostry. Ślad Matki” inauguruje działalność Funduszu Filmowego Gminy Hrubieszów – Ziemi Hrubieszowskiej, którego celem jest dokumentowanie i popularyzowanie niezwykłych losów mieszkańców regionu.

Bohaterką filmu jest Anna Buszko-Ciosmak – kobieta, która w najtrudniejszych latach wojny i okupacji nie pozostała obojętna na cierpienie innych. Mimo codziennych trosk oraz odpowiedzialności za wychowanie dziesięciorga dzieci znajdowała w sobie siłę, by pomagać potrzebującym. Ukrywała, wspierała i ratowała ludzi zagrożonych przez wojenną rzeczywistość. Nie oczekiwała za to wdzięczności ani uznania. Kierowała się prostą, ale niezwykle ważną zasadą – pomagać człowiekowi, kiedy tego najbardziej potrzebuje.

Twórcy filmu podkreślają, że jest to opowieść nie tylko o jednej osobie, ale także o wartościach, które pozostają ponadczasowe: odwadze, odpowiedzialności, solidarności i bezinteresownej pomocy. To również hołd złożony wszystkim kobietom, które w trudnych momentach historii potrafiły być oparciem dla swoich rodzin i lokalnych społeczności.

Premiera będzie miała wyjątkowy charakter. W wydarzeniu weźmie udział rodzina Anny Buszko-Ciosmak, co stworzy okazję do wspólnej rozmowy o pamięci, rodzinnych historiach oraz znaczeniu lokalnego dziedzictwa. Spotkanie stanie się także przestrzenią do refleksji nad tym, jak ważne jest zachowywanie świadectw przeszłości dla kolejnych pokoleń.

Film „Siostry. Ślad Matki” to kolejny dowód na to, że w historii Ziemi Hrubieszowskiej nie brakuje bohaterów, których losy zasługują na przypomnienie i utrwalenie. Dzięki nowemu Funduszowi Filmowemu takie opowieści będą mogły docierać do coraz szerszego grona odbiorców.

O projekcji

Premiera filmu „Siostry. Ślad Matki” odbędzie się 28 czerwca (niedziela) o godz. 16.00 w Centrum Dziedzictwa w Masłomęczu. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych historią regionu, mieszkańców oraz gości do wspólnego przeżywania tej wyjątkowej opowieści. „Siostry. Ślad Matki” stanowi pierwszą produkcję zrealizowaną w ramach tego przedsięwzięcia i otwiera nowy rozdział w opowiadaniu historii Ziemi Hrubieszowskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu roztocze.net. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%