Wiadomości z regionu

Zamknij

Starosta walczy o odszkodowania po gigantycznym pożarze

Redakcja roztocze.net Redakcja roztocze.net 13:30, 23.06.2026
Skomentuj Starosta walczy o odszkodowania po gigantycznym pożarze Foto: Powiat Biłgorajski

Starosta Andrzej Szarlip walczy o pomoc dla poszkodowanych po ogromnym pożarze Puszczy Solskiej. Po rozmowach w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pojawiła się realna szansa na uruchomienie odszkodowań dla właścicieli prywatnych lasów.

Tragiczny pożar, który w maju 2026 roku spustoszył znaczną część Puszczy Solskiej, pozostawił po sobie ogromne straty. Spłonęło 1 157 hektarów lasu, a wśród poszkodowanych znaleźli się również właściciele prywatnych gruntów leśnych. Teraz pojawiła się nadzieja na finansowe wsparcie. W poniedziałek, 22 czerwca, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip spotkał się w Warszawie z wiceministrem klimatu i środowiska Mikołajem Dorożałą, aby rozmawiać o pomocy dla mieszkańców oraz odbudowie zniszczonych terenów.

272 hektary prywatnych lasów zamieniły się w pogorzelisko

Majowy pożar był jednym z największych i najtrudniejszych do opanowania zdarzeń tego typu w ostatnich latach. Ogień wybuchł 5 maja 2026 roku i przez siedem dni pochłaniał kolejne połacie lasu. W akcji gaśniczej uczestniczyło około 3 tysięcy strażaków oraz setki jednostek specjalistycznego sprzętu. Największe straty ponieśli właściciele prywatnych lasów. Łącznie spłonęło około 272 hektarów takich terenów, w tym ponad 40 hektarów w gminie Józefów i około 230 hektarów w gminie Łukowa.

Starosta chce odszkodowań. Jest reakcja ministerstwa

Podczas spotkania w Warszawie starosta Andrzej Szarlip zwrócił się do resortu o uruchomienie specjalnych środków finansowych dla poszkodowanych mieszkańców.

Zwróciłem się do pana wiceministra z prośbą o wsparcie i pomoc w uruchomieniu rezerwy celowej na odszkodowania dla właścicieli lasów prywatnych, które przynajmniej częściowo zrekompensowałyby szkody wyrządzone przez pożar w lasach Puszczy Solskiejpodkreślił starosta.

Jak ustalono po rozmowach, ministerstwo przychylnie odniosło się do tej propozycji. Wiceminister Mikołaj Dorożała zadeklarował przygotowanie pisma wspierającego uruchomienie funduszy, które ma trafić do Ministerstwa Finansów. Dla wielu właścicieli lasów może to oznaczać pierwszą realną szansę na odzyskanie choć części poniesionych strat.

Puszcza Solska ma się odrodzić. Ruszą wielkie nasadzenia

Rozmowy dotyczyły nie tylko pomocy finansowej, ale również przyszłości terenów zniszczonych przez ogień. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe zadeklarowały wsparcie przy rekonstrukcji drzewostanu na całym obszarze pogorzeliska. W działania mają zostać zaangażowani eksperci, którzy pomogą zaplanować odnowienie lasu i koordynować proces zalesiania.

Nowe zbiorniki wodne mają chronić przed kolejną katastrofą

Jednym z najważniejszych tematów spotkania była także retencja wody. Eksperci zwracają uwagę, że większa ilość zatrzymywanej w lesie wody może znacząco ograniczyć ryzyko podobnych pożarów w przyszłości. Dlatego rozmawiano o budowie nowych zbiorników wodnych oraz inwestycjach poprawiających gospodarkę wodną na terenach leśnych.

Trzeba się więc poważnie zastanowić nad kwestią retencji w lasach i przejść do konkretnych działań – podsumował starosta Andrzej Szarlip.

Czy mieszkańcy doczekają się pomocy?

Po warszawskich rozmowach pojawiły się pierwsze konkretne deklaracje. Jeśli procedura uruchomienia rezerwy celowej zakończy się sukcesem, właściciele prywatnych lasów z powiatu biłgorajskiego będą mogli liczyć na wsparcie po jednej z największych katastrof ekologicznych, jakie dotknęły region w ostatnich latach.

::addons{"type":"facebook-encouragement"}

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu roztocze.net. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%