LUBELSKIE I PODKARPACKIE

Zamknij

Rozpoczął się 60. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

PAP 17:23, 25.06.2026 Aktualizacja: 00:37, 26.06.2026
Skomentuj Lubelskie/ Rozpoczął się 60. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych Fot. GOK w Łukowej Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV

- Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to nie tylko konkurs i koncerty, ale to przede wszystkim nasze korzenie, tożsamość, w której zapisane są stare pieśni, dźwięki harmonii, skrzypiec, basów, tajemnice rękodzielnictwa. To jest także głos naszych babć i dziadków, głos ziemi, z której pochodzimy – powiedział podczas otwarcia festiwalu Michał Chorosiński, dyrektor Centrum Spotkania Kultur, które jest głównym organizatorem festiwalu.

Podkreślił, że odbywający się w Kazimierzu już od 60 lat festiwal jest „świętem naszej tożsamości”. – W tym świecie ciągłego pośpiechu, gorączki przyjeżdżamy tutaj nad Wisłę, aby spotkać się z autentycznością i prawdą. Tutaj nikt nic nie musi udawać, każdy śpiewa i gra z serca, z duszy, czasami ze smutku, ale zawsze z miłości – dodał Chorosiński.

Festiwal rozpoczął barwny korowód artystów i twórców ludowych, który przeszedł z ośrodka kultury pod scenę usytuowaną na kazimierskim rynku. Przez cztery dni prezentować się tu będą artyści muzyki ludowej. W przeglądzie konkursowym kapel i śpiewaków weźmie udział ok. 130 podmiotów, m.in. zespołów, solistów, instrumentalistów, w sumie ponad 600 wykonawców z całego kraju. Wyniki konkursu, który odbywa się różnych kategoriach, ogłoszone zostaną w niedzielę po południu.

Integralną częścią kazimierskiego festiwalu są także Targi Sztuki Ludowej, które odbywają się po raz 59. Uczestniczy w nich ok. 80 twórców ludowych z całej Polski, którzy reprezentują różne dziedziny rękodzielnictwa, m.in. rzeźby, zabawkarstwa, tkactwa, koronczarstwa, hafciarstwa, plastyki obrzędowej czy zdobniczej. - Na targach swoje prace prezentują twórcy ludowi, mistrzowie swoich dziedzin, laureaci wielu konkursów, ale też debiutanci, którzy pojawili się tu po raz pierwszy - powiedział Paweł Onochin ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

W Kazimierzu Dolnym zaplanowano także m.in. potańcówki i warsztaty tradycyjnych pieśni i tańców ludowych, tradycyjnego rękodzieła. Koncerty zagrają także m.in. Kapela ze wsi Warszawa, Svahy, Orkiestra św. Mikołaja, Skład Niearchaiczny, Hanka Rybka z zespołem, Krzesimir Dębski.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym to największe w Polsce wydarzenie poświęcone autentycznej muzyce ludowej, organizowane nieprzerwanie od 1966 roku. Koordynowane jest obecnie przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Przegląd prezentuje autentyczną twórczość muzyczną artystów ludowych, w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze ludowym. Celem wydarzenia jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania oraz śpiewu ludowego z zachowaniem lokalnej gwary. Służy ono również popularyzacji i ożywianiu tych tradycji w społeczeństwie, w tym grze na unikatowych instrumentach ludowych. Festiwal potrwa do niedzieli. (PAP)

ren/ miś/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu roztocze.net. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%