Edukacja

Zamknij
Po 32 latach pracy w oświacie, w tym 14 latach na stanowisku dyrektora, z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu pożegnała się Renata Chyrchała. Uroczystość odbyła się 26 czerwca podczas zakończenia roku szkolnego 2025/2026 i miała wyjątkowo podniosły oraz pełen wzruszeń charakter.
Czy telefony komórkowe pomagają uczniom w nauce, czy raczej utrudniają koncentrację i  budowanie relacji? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty poświęconej obecności smartfonów w szkole, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu.
Bartłomiej Babij, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, znalazł się w gronie najlepszych młodych programistów w Polsce. Jego sukces w Ogólnopolskim Konkursie Matematyczno-Informatycznym GIGATHON 2026 potwierdza wysokie kompetencje w zakresie matematyki, informatyki oraz programowania.
Niektóre wydarzenia nie kończą się w dniu, w którym je opisano. Trwają dalej, w dokumentach, które nie chcą milknąć i w pamięci, która nie znajduje spokoju. Domagają się obecności, głosu, a nierzadko chwili ciszy. 17 czerwca w murach Akademii Zamojskiej, przy ulicy Pereca, spotkali się badacze, historycy, studenci i ci wszyscy, dla których przeszłość pozostaje doświadczeniem żywym.
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju po raz kolejny potwierdzili, że należą do grona najlepszych młodych pasjonatów nauk ścisłych w Polsce. W finale ogólnopolskiego konkursu „Rok przed Maturą” osiągnęli znakomite wyniki, zdobywając czołowe lokaty z fizyki oraz chemii.
Skomentuj HAJ NA ŻYCIE. Uzależnienia behawioralne – telefon, Internet i gry komputerowe
Artykuł sponsorowany
Dziecko z telefonem w ręku, rodzina siedząca przy jednym stole, ale patrząca wyłącznie w ekrany i smartfon, który towarzyszy nam od przebudzenia do zaśnięcia. Czy potrafimy jeszcze żyć offline? O zagrożeniach związanych z nadmiernym korzystaniem z technologii i sposobach budowania zdrowych nawyków cyfrowych mówi w podcaście „HAJ NA ŻYCIE” Joanna Dunal, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Zamościu oraz członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Zamość.
Jesteś nauczycielem? Zbliżasz się do emerytury? Skorzystaj ze szkolenia ZUS na temat świadczeń. 16 czerwca w Biłgoraju.
Nowoczesne technologie, ekspercka wiedza, aktywność studentów i inspirująca debata – tak wyglądało I Forum Finansów i Rachunkowości „Nowoczesna Księgowość – Fundament Bezpiecznego Biznesu”, które odbyło się 9 czerwca z okazji Dnia Księgowego w Akademii Zamojskiej.
W powiecie biłgorajskim pamięć o bohaterach walk z czerwca 1944 roku wciąż jest żywa, a to za sprawą młodego pokolenia. W tegorocznej, XXVII edycji Powiatowego Konkursu o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej wzięło udział 57 uczniów reprezentujących aż 18 szkół z całego regionu. Poznaliśmy już nazwiska najlepszych z nich.
W II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim odbyło się (3.06) uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Wydziałem Filologicznym UMCS a szkołą. Dzięki zawartej umowie uczniowie klasy europejsko-lingwistycznej zyskali dostęp do projektów międzynarodowych, warsztatów i akademickiego wsparcia.
Wielki sukces odniosła Emilia Ostrowska, uczennica Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu. W finale centralnym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych zajęła II miejsce w bloku Architektura Krajobrazu, zdobywając tytuł jednej z najlepszych uczennic w kraju w swojej specjalności.
Zgodnie z projektem zakaz korzystania przez uczniów szkół podstawowych z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń umożliwiających komunikację na odległość lub rejestrowanie obrazu i dźwięku ma obowiązywać zarówno na terenie szkoły (na lekcjach i na przerwach), jak i podczas zajęć edukacyjnych poza szkołą. Zakaz nie obejmie wycieczek szkolnych i pobytu w internacie (decyzję o warunkach korzystania pozostawiono szkołom), a także korzystania poza godzinami zajęć z infrastruktury szkoły (np. sportowej, którą szkoła udostępnia mieszkańcom).
Fundamenty Sukcesu już 3 czerwca – dzień, który może zmienić sposób myślenia o przyszłości!
Reprezentacja III LO im. C.K. Norwida w Zamościu zwyciężyła w grze decyzyjnej „Szkoła w gotowości” zorganizowanej przez Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamościu we współpracy z Wydziałem Oświaty oraz Wydziałem Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zamość.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Zamościu na jeden dzień zamienili szkolne boisko w pasiekę pod gołym niebem. Było wirowanie miodu, spotkanie z trutniami i mnóstwo ciekawostek o życiu pszczół. Szósta edycja Miodobrania pokazała, że nauka o przyrodzie może smakować naprawdę słodko.