Galerie | Prawo i Biznes | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja5 kwietnia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 12 komentarzy

Zamość: Veolia złożyła Raport Środowiskowy. Czy przekona on mieszkańców do budowy „spalarni” [FOTO, VIDEO]

fot. Veolia Wschód Sp. z o.o.
R E K L A M A    B O A R D

Veolia Wschód złożyła raport o oddziaływaniu na środowisko planowanej rozbudowy ciepłowni w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego, a dokładnie o blok opalany RDF. W przygotowanym komunikacie prasowym czytamy „Jego wnioski jednoznacznie potwierdzają korzyści środowiskowe i brak negatywnego wpływu na otoczenie zarówno pod względem krajobrazowym jak i materialnym„. Co to jednak oznacza dla ‚Kowalskiego’ i ‚Nowaka’?

5 kwietnia 2019 roku przedstawiciele Veolia Wschód Sp. z o.o. złożyli w urzędzie miasta Raport Środowiskowy liczący 490 stron, następnie odbyła się konferencja prasowa połączona z jego oficjalną prezentacją, pod hasłem „TAK dla czystego ciepła w Zamościu!” (link do raportu znajdziesz na końcu artykułu). Rozbudowa ma na celu zastąpienie ciepła wytwarzanego przy udziale węgla przez ciepło wytwarzane przy udziale paliwa alternatywnego RDF.

Ze względu na ograniczoną skalę dostosowaną do wielkości produkowanego lokalnie paliwa RDF będzie pierwszym takim projektem w Polsce, który wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego i będzie jednocześnie rozwiązaniem problemu odpadów dla Zamościa. Instalacja ma przetwarzać około 15 500 ton paliwa alternatywnego RDF rocznie. Obecnie RZZO w Dębowcu produkuje około 12 000 ton paliwa alternatywnego RDF rocznie. W początkowym okresie około 3 tony tego surowca być może będą odbierane z innej regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Z uwagi jednak na wciąż rosnącą liczbę śmieci przetwarzaną przez RZZO w Dębowcu może się okazać, że produkcja RDF osiągnie poziom 15 500 ton przed zakończeniem budowy bloku przy ciepłowni.

Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko przygotowała firma SAVONA PROJECT. Jest to wyspecjalizowana firma konsultingowa i inżynieryjna, która uczestniczyła w przygotowaniu kilkunastu projektów związanych z energetycznym wykorzystaniem odpadów komunalnych w Polsce m.in. w: Bydgoszczy, Szczecinie czy Rzeszowie. Uruchomione tam instalacje są najlepszym potwierdzeniem wdrożenia korzystnych rozwiązań także pod względem środowiskowym.

Oprócz analizy i oceny potencjalnego wpływu na środowisko i otoczenie autorzy raportu wzięli pod uwagę blisko 50 aktów prawnych, a wśród nich Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Lubelskiego 2022, Krajowy plan gospodarki odpadami 2022, Aktualizację Programu Ochrony Środowiska dla powiatu Grodzkiego Zamość na lata 2013 – 2016 z perspektywą do roku 2020, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czy też Program Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Zamość.

Planowana Inwestycja zakłada zastąpienie mocy wytwórczych ciepła w ilości 5 MWth w istniejącej od wielu lat ciepłowni zlokalizowanej na terenie spółki Veolia Wschód Sp. z o.o. w Zamościu. Ta moc zaspokoi ok. 22% zapotrzebowania na energię cieplną co oznacza zmniejszenie ilości spalanego węgla o 8 482 tony rocznie. W założeniu biznesowym ciepło z tej relatywnie małej instalacji wytwarzane będzie jedynie z paliwa alternatywnego RDF (Refuse Derived Fuel), stanowiącego frakcję pochodzącą z przetwarzania odpadów komunalnych przez PGK w Zamościu.

Zgodnie z przygotowanymi wyliczeniami i dostępnymi danymi z innych działających instalacji blok opalany RDF emituje od kilkudziesięciu do kilkuset razy mniej pyłów i gazów NOx, SO2 oraz CO2, czyli w wymiarze nieosiągalnym dla technologii opartych na węglu.

Raport wskazuje jednoznacznie, że zlokalizowanie planowanego bloku na terenie działającej ciepłowni, czyli na obszarze przemysłowym Miasta Zamość będzie obojętne dla środowiska, warunków życia ludzi, dóbr materialnych i zabytków oraz krajobrazu. Według Raportu eksploatacja bloku nie spowoduje także nowych uciążliwości związanych np. z odorami czy odczuwalnym zwiększeniem ruchu drogowego. Planowana instalacja będzie wykorzystywać dobrze sprawdzone rozwiązanie polegające na utrzymywaniu podciśnienia w hali rozładunkowej, z której powietrze używane jest bezpośrednio w procesie spalania. Przeprowadzone analizy wskazują, że paliwo będzie dostarczane do ciepłowni transportem 3-5 samochodów ciężarowych dziennie.

Raport wskazuje jednoznacznie, że planowana inwestycja przyczyni się do znaczącej redukcji zanieczyszczeń i dalszej poprawy jakości powietrza. Jej lokalizacja na terenie ciepłowni w obszarze przemysłowym Zamościa powoduje, że nie będzie praktycznie widoczna dla otoczenia – powiedział Roman Trześniowski Członek Zarządu Veolia Wschód Sp. z o.o.

RDF to paliwo alternatywne uzyskiwane w procesie odzysku odpadów innych niż niebezpieczne, a posiadających wartość kaloryczną takich jak: papier, tekstylia, tworzywa sztuczne czy drewno. Paliwo alternatywne wytwarzane jest przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Jego zagospodarowanie już wiąże się z dużymi kosztami, a wprowadzone od 1 stycznia 2019 roku nowe regulacje dotyczące gospodarki odpadami tylko pogorszą tę sytuację.

Obowiązujący zakaz składowania odpadów o wysokiej kaloryczności w połączeniu z ograniczonymi możliwościami ich termicznego przetwarzania powodują, że samorządy w całej Polsce zaczynają mieć problem z utylizacją tych odpadów lub ich na nią nie stać. RIPOK w Dębowcu jest obecnie jednym z nielicznych na terenie całego Województwa Lubelskiego, który ma jeszcze umowę na płatny odbiór paliwa alternatywnego. Ta sytuacja może się już wkrótce zmienić, dlatego budowa bloku na paliwo alternatywne RDF wydaje się być niezbędne dla zapewnienia stabilności gospodarki odpadowej Miasta i Gmin Powiatu Zamojskiego. – powiedział Andrzej Piotrowski, Kierownik Projektu Waste to Energy Veolia Energia Polska.

Na bazie wiedzy zawartej w raporcie Veolia Wschód będzie kontynuować działania komunikacyjne takie jak kampania edukacyjna, spotkania informacyjne z mieszkańcami i przedstawicielami samorządu oraz kolejne wyjazdy studyjne do zakładów termicznego przetwarzania odpadów.

W najbliższej przyszłości planowane jest m.in. powołanie rady społecznej złożonej z przedstawicieli Miasta Zamość, Gminy Zamość i Powiatu Zamojskiego oraz naukowców i reprezentantów lokalnych mediów. Będzie to platforma służąca stałej wymianie informacji oraz dyskusji na temat projektu. Wszystkie najnowsze informacje na temat projektu włącznie z całym raportem o oddziaływaniu na środowisko są dostępne na stronie www.obiegprzyszlosci.pl

Doświadczenia innych pokazują, że takie projekty, dopóki nie zostaną uruchomione, budzą obawy i zainteresowanie społeczne. My to szanujemy i chcemy opierać naszą komunikację na dialogu i pełnej otwartości. Dlatego już dzisiaj opublikowaliśmy raport. Jesteśmy otwarci na dyskusję i rzeczowe uwagi. Już na tym etapie, wychodząc naprzeciw obawom społeczeństwa, zrezygnowaliśmy z możliwości termicznego przekształcania dodatkowych strumieni odpadów gumowych m.in. opon – podsumował Roman Trześniowski, Wice prezes Zarządu Veolia Wschód Sp.
z o.o.

Więcej informacji na temat inwestycji można znaleźć na stronie www.obiegprzyszlosci.pl

Raport w formie pliku PDF dostępny jest TUTAJ (11,3 MB)

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "mam dość" dnia 5 kwietnia 2019 o godzinie 21:37:14 napisał:
  NIE dla Veolii. Juz pokazali przy kilkudniowej awarii sieci cieplowniczej jak sobie nie radzą, co bedzie jak takie cos sie zepsuje... To Moja opinia. Niech buduja ale z dala od miasta i ogolnie ludzi. Nie chcemy mieć raka. Mieszkańcy Zamoscia tez mogą poprosić jakas firme o badania. Zawsze wynik bedzie korzystny dla ... takie prawa handlu.
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 5 kwietnia 2019 o godzinie 22:43:37 napisał:
  Stale dziwi mnie ten upór. Sprawa Veolii dawno powinna być zakończona - nie ma na to zgody. o co w tym wszystkim chodzi nie mam pojęcia. Czy to nie jest tak, że ta spalarnia jednak powstanie?
 • "KL" dnia 6 kwietnia 2019 o godzinie 9:51:48 napisał:
  Won z Zamościa, wonnnnn!
 • "zak,;/" dnia 6 kwietnia 2019 o godzinie 10:01:48 napisał:
  Mniej trucia węglem.Bardzo dobre rozwiązanie
  • "xyz" dnia 6 kwietnia 2019 o godzinie 23:17:25 napisał:
   Jednak pustak z Ciebie!.. nie będzie siarki i co/ co2 ale poodychasz dioxynami..
 • "xyz" dnia 6 kwietnia 2019 o godzinie 23:22:24 napisał:
  Money talks... Zdziwieni ? Czas pokarze kto zasiądzie w jakiejś radzie nadzorczej ...!
  • "z_boku" dnia 7 kwietnia 2019 o godzinie 12:29:39 napisał:
   Czyli według Ciebie dioksyny znajdują się w spalinach wytwarzanych przez spalarnię odpadów, zaś spaliny z pieców domowych są wolne od dioksyn? To po cholerę te głupie specjalisty, inżyniery i inne profesory pracują nad specjalnymi technologiami, kiedy można wszystko spalić w domu i będzie spokój.
 • "Tara" dnia 7 kwietnia 2019 o godzinie 13:27:41 napisał:
  Wg. Raportu roczna emisja dioksyn i furanow to 0.01 grama. W rybach jest chyba więcej dioksyn. Podczas grilla węgiel drzewny też wydziela dioksyny. Trzeba zakazać grilla w Zamościu.
 • "1" dnia 8 kwietnia 2019 o godzinie 9:24:14 napisał:
  Wielu miastom ( Np. o ile pamiętam Rudzie Śląskiej ) udało się zakazać budowy spalarni. Tam są gospodarzę dbający i zdrowie i i liczący się ze zdaniem mieszkańców. W Zamościu ciągle Veolia ma więcej do powiedzenia niż prezydent miasta. A gdzie są radni którzy tak ochoczo protestowali przeciw budowie spalarni okresie przedwyborczym ? Panie Prezydencie, i szanowna Rado Miasta. Zakończcie wreszcie ten cyrk i udowadnianie mieszkańcom, że cholera jest lepsza od dżumy. Jest wiele innych problemów w Zamościu na których trzeba skupić swoją energię a nie myślenie jak dać zarobić Veolii i nie stracić zaufania mieszkańców. .Jak postanie spalarnia to referendum wisi powietrzu.
 • "drupi" dnia 9 kwietnia 2019 o godzinie 10:08:16 napisał:
  Właśnie ! Trzeba śledzić przepływ kadr. Moim zdaniem w powietrzu wisi chyba powstanie jakiegoś HUBU EkoEnergetycznego?
 • "PW" dnia 10 kwietnia 2019 o godzinie 10:20:09 napisał:
  Byłeś w Rudzie Śląskiej...tam się nie da oddychać. Rzeczywiście władze dbają tam o zdrowie mieszkańców... Z tym podejście, że każda firma, która zarabia jest niepożądana w Zamościu, nic dziwnego, że nikt nie chce tu inwestować.
 • "alex" dnia 12 kwietnia 2019 o godzinie 22:36:38 napisał:
  Wkleję znaleziony komentarz bo jak widać ciemnota i zabobony... "tylko we Francji działa 128 dużych zakładów termicznej utylizacji odpadów. W Niemczech jest ich 66, a w malutkiej Szwajcarii 30. Łącznie w Europie działa ponad 400 spalarni odpadów komunalnych, które odpowiadają za utylizację blisko 25 proc. odpadów. W Skandynawii spaleniu poddawanych jest ponad 50 proc. odpadów." Spalarnie teraz są nowoczesne i czyste - takie są wymogi UE
  R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Witold
Przypominam, że Świadkowie Jehowy nie ...
KL
Niesamowite na Zamojszczyźnie - kieruj...
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018