Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja20 marca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 26 komentarzy

Zamość: „Tajemnicze” schody w kościele franciszkanów

Fot. dzieloodbudowy.pl
R E K L A M A    B O A R D

Trwają prace remontowe kościoła franciszkanów w Zamościu. W ich ramach zrekonstruowane zostały podwójne schody, które odkryto w trakcie przygotowań do odbudowy świątyni.

-Podczas przygotowywania projektu odbudowy kościoła, prowadzonych badań i w oparciu o istniejącą częściową dokumentację stwierdzono istnienie podwójnych schodów we wschodniej części kościoła. Wykonawcy projektu włożyli wiele wysiłku aby je zrekonstruować ponieważ w większości były przemurowane na całej wysokości – od parteru po dach kościoła.– mówi ks. Andrzej Zalewski, proboszcz parafii NMP w Zamościu. 

Wykonawcami prac remontowych są firma Budmat z Zamościa oraz Lubren z Lublina. Kwota kontraktu opiewa na sumę 22.664.771,01 zł. Prace mają zakończyć się do 15 listopada 2019 roku.

Poniżej fotorelacja z prac nad rekonstrukcją „tajemniczych” schodów.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 16.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "ciekawy" dnia 20 marca 2019 o godzinie 19:43:13 napisał:
  co to są podwójne schody?
  R E K L A M A
  • "TORRES20400" dnia 20 marca 2019 o godzinie 19:59:04 napisał:
   Jak co to jest? Co to są "podwójne schody"? Escher to wyjaśnił jakiś czas temu. Moda teraz taka jest: https://www.icoolkid.com/article/dropdate-supreme-x-mc-esher
 • "Antyklerykał" dnia 20 marca 2019 o godzinie 20:30:07 napisał:
  Podwójne schody, to podwójna dotacja się należy na dokarmianie kasą wiecznie nienażartego potwora.
 • "TORRES20400" dnia 20 marca 2019 o godzinie 21:46:56 napisał:
  Twoje poglądy społeczno religijne są mi obce. Mnie rozczulił ten ultra nius o schodach, w typie "Pani Iksińska kupiła na bazarku seler o smaku pomarańczy. Po rozpakowaniu siatki w domu, okazało się, że to gruszki o smaku ziemniaków. SENSACJA".
  • "ciekawy" dnia 21 marca 2019 o godzinie 8:14:21 napisał:
   aaaa schody Eschera kojarzę, no to faktycznie duzy nius, beda turysci przyjezdzac zwiedzac takie unikatowe schody
 • "z_boku" dnia 20 marca 2019 o godzinie 22:05:44 napisał:
  Hmmm, też mnie interesuje na czym polega "podwójność" tych schodów?
 • "Antyklerykał" dnia 20 marca 2019 o godzinie 22:11:10 napisał:
  Cóż, zamykanie oczu na niewygodne fakty nie sprawi, że zło przestaje istnieć. A news wynika właśnie z tego tysiąclętniego zniewolenia, które zahamowało rozwój duchowy i intelektualny człowieka zwłaszcza w tej ostoi zacofania jakim jest Zamość i okolica. Fundator Zamościa sam początkowo nie był katolikiem, ale wyczuł pismo i zmienił przekonania tylko dla realizacji swoich celów i tak od wieków. Nic to nie ma wspólnego z przesłaniem Jezusa, którego nauki już dawno zapomniano. A nienasycona bestia nadal głośno upomina się o większe i większe ofiary i jak widać nadal ma posłusznych i pożytecznych idiotów, którzy zrobią wszystko aby bestia się rozwijała.
  • "TORRES20400" dnia 20 marca 2019 o godzinie 22:27:53 napisał:
   Masz rację, jestem na łańcuchu Bestii, "Niewolnicy Babilońskiej". Coś tam kojarzę z "666", ale "schodów podwójnych" jak nie widziałem w życiu, to teraz chyba teraz będę miał okazję zobaczyć. Przynajmniej, jak rozumiem "rekonstrukcję". Bestia nadciąga....
 • "TORRES20400" dnia 20 marca 2019 o godzinie 22:49:33 napisał:
  https://www.cda.pl/video/149315d0
 • "Antyklerykał" dnia 21 marca 2019 o godzinie 8:33:59 napisał:
  Dobrze, że w przebłysku własnej woli przez ułamek sekundy dotarło do Ciebie i przyznałeś, że bestia Cię więzi na łańcuchu. Szkoda, że tylko przez chwilę, bo później na kolanach wróciłeś do niewolniczej służby. Szkoda. Tam samo jak szkoda publicznych pieniędzy na tę budowlę.
  • "Lena" dnia 21 marca 2019 o godzinie 9:22:15 napisał:
   Zjedz sobie kukurydzę i popij "mocnym fajrantem", bo pewnie jesteś głodny.
 • "TORRES20400" dnia 21 marca 2019 o godzinie 8:59:46 napisał:
  Niektórzy majstrowali przy "Siódmej pieczęci". Inni próbowali otworzyć "Dziewiąte wrota". Ale to było dla wybranych. Teraz, demokratycznie, w Zamościu, będą "podwójne schody". Dla wszystkich. Mnie to się to zasadniczo podoba. To nie może być tak, że wiedza jest tylko dla wybranych. To trzeba pokazać. I koniecznie tabliczkę umieścić, że na to Unia E. dała.
 • "Thomas" dnia 21 marca 2019 o godzinie 10:25:33 napisał:
  Antyklerykał - czy wiesz, że Szatan nie istnieje? Chociaż wiadomo, że istnieje i jest całkiem realnym bytem?To taki kot Schroedingera. Wiesz dlaczego nie istnieje a zarazem istnieje? To może za trudne jest dla ciebie - sama prawda byłaby przerażająca nawet dla największych fanatyków i wyznawców . Myślenie ma przyszłość a bezmyślność to najgorsze co może być to główna, aczkolwiek nie jedyna, praprzyczyna wszelkiego zła. Takie podwójne schody są w wieży Kościoła mariackiego w Gdańsku - każdy kto był wie, że jednymi wchodzi się a drugimi schodzi się - no i co z tego? I jeszcze jedno jest nawet dach, są cegły z których wybudowano tą świątynię. No własnie, dyskusja na tym poziomie to dyskusja w oparach absurdu. na absurd trzeba odpowiadać racjonalnymi argumentami
 • "observer" dnia 21 marca 2019 o godzinie 10:56:37 napisał:
  przecież to proste - jednymi schodami się wchodziło, a drugimi wychodziło. Tak jak są drzwi wejściowe i wyjściowe, mądrzy i głupi. Wymieniać dalej?
  R E K L A M A
  • "TORRES20400" dnia 21 marca 2019 o godzinie 11:49:54 napisał:
   Słuszna uwaga. To dlatego do dziś produkują "podwójne łyżki do zupy". Nie wiadomo do którego otworu gębowego się trafi. Zwłaszcza jak się ma więcej, niż jeden otwór gębowy.
 • "TORRES20400" dnia 21 marca 2019 o godzinie 11:33:09 napisał:
  @"Thomas"; uśmiech zagościł na mej smutnej twarzy, po przeczytaniu Twojego komentu. Może źle to zrozumiałem, ale twierdzisz, że w Kościele (!) mariackim (!) w Gdańsku są "podwójne schody"? Byłem do tej pory przekonany, że schody mogą być "jednobiegowe", "dwubiegowe" i tam jeszcze inne. Ale na pewno nie "podwójne". Człowiek się uczy całe życie. A Bestia czuwa i tylko czeka...
 • "Antyklerykał" dnia 21 marca 2019 o godzinie 13:57:20 napisał:
  Próbą dyskredytacji adwersarza nie da się zasłonić faktu, że ta dziura po schodach wejściowo-wyjściowych jest symbolem nienasyconego pożerania publicznej kasy i energii przez nienasyconego potwora. W zamian ten potwór ofiaruje mity i baśnie o tym, że jak będziesz wierzyć w niewidzialne byty, to te byty zrobią ci dobrze za życia, a jak nie zdążą, to zrobią ci dobrze po śmierci, ale tylko wtedy, jak im się spodoba żeby ci zrobić dobrze. Czy po tak przedstawionej ofercie biznesowej, kredytowej i każdej innej (z wyjątkiem oferty bestii), ktokolwiek wziąłby na poważnie pod rozwagę możliwość zainwestowania? Ale jak tę ofertę składa bestia-potwór, to ochoczo wyznawcy wywalają kolejne wagony swoich dóbr do tej dziury.
 • "ciekawy" dnia 23 marca 2019 o godzinie 7:29:16 napisał:
  tak z ciekawosci schody zamojskiego Ratusza są pojedyńcze czy podwójne?
  • "TORRES20400" dnia 23 marca 2019 o godzinie 16:19:09 napisał:
   @"ciekawy"; zwykle odpowiadam na pytania z tematu "architektura dawna", we wtorki, miedzy 14.15 a 15.20. Dla Ciebie dziś zrobię wyjątek. Otóż w bardzo mądrych książkach, napisanych przez jeszcze mądrzejszych ludzi, budynek schodów zamojskiego ratusza zdefiniowany jest mniej więcej tak: "schody zewnętrzne dwuskrzydłowe, wielobiegowe, o układzie wachlarzowym". Gdyby odpowiedź była mało wyczerpująca, proszę zadać pytanie. Odpowiem we wtorek.
  • "z_boku" dnia 24 marca 2019 o godzinie 7:12:08 napisał:
   Może ta książka coś wyjaśni?https://books.google.com/books/about/A_Treatise_on_Stairbuilding_and_Handrail.html?id=2cgLAQAAMAAJ
  • "ciekawy" dnia 24 marca 2019 o godzinie 18:19:48 napisał:
   ze dwuskrzydłowe to wiem ale czy są pojedyncze czy powójne :D
 • "TORRES20400" dnia 24 marca 2019 o godzinie 19:36:47 napisał:
  @"ciekawy"; we wtorki odpowiadam na pytania. W pozostałe dni tygodnia staram się je zadawać. Więc zadam Tobie. Jak idziesz, przykładowo do sklepu z obuwiem, i kupujesz parę butów, w jednym pudełku. To te buty, które kupiłeś są pojedynczo podwójne, czy podwójnie pojedyncze? Odpowiedź, że nie kupujesz butów i chodzisz na bosaka odpada.
 • "z_boku" dnia 24 marca 2019 o godzinie 21:24:12 napisał:
  Bez pół litra nie rozbieriosz....
  • "TORRES20400" dnia 24 marca 2019 o godzinie 21:49:31 napisał:
   @"z_boku"; No co Ty. Jak idę kupować buty, to kupuję pojedynczy na lewą stopę, i drugi, ale nie taki niby sam, tylko łudząco podobny, ale różny, też pojedynczy, na prawą. Nawet jak jest jakaś promocja, to nie kupuję "butów podwójnych". Jakoś źle mi się to kojarzy. "Pojedynczych" z resztą też nie.
  • "z_boku" dnia 24 marca 2019 o godzinie 22:39:02 napisał:
   @"Torres20400" - pamiętam czasy kiedy można było kupić buty na wagę. Ludzie się cieszyli kiedy udało im się dobrać dwa zbliżone do siebie wyglądem i rozmiarem. Jak ktoś miał szczęście mógł nawet nabyć buty z obcasami z przodu!...
 • "TORRES20400" dnia 24 marca 2019 o godzinie 22:54:13 napisał:
  @"z_boku"; też z sentymentem wspominam te czasy. Równoważnie/pojedynczo/czasami podwójnie pamiętam datę założenia Miasta Zamość. Oficjalnie to było około 1580 roku. To były stare czasy, ludzie wtedy mierzyli odległości w "pacierzach", a wagę w "pudach". To było w ogóle mało postępowe. Teraz postęp już nastąpił. Podwójny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Kriss
Nie mogliście poczekać chociaż do wrz...
dziwne 18 minut temu
szkoda ze drzew nie posadzą :(...
ciekawski
a to byly pojemniki miasta czy prywatne?...
nestor
Dlaczego Veolia nie inwestuje w nowe prz...
z_boku
No to Tony Halik ma ciepło......
?
I dlatego lepiej nic nie robić, niech z...
zamoy
Ciekawe komu cały Zamość podrzuci swo...
Michał
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w ...
Xxx
Brawo, gratulacje!!!! Szkoda tylko, że ...
z_boku
Zamość nie Monaco, gokarty to taka For...
ciekawy
czego nie rozumiesz w slowie najprawdobo...
^_^
polecamy zatyczki do uszu z apteki...
:)
Zamość... Moi drodzy, w bogatych miast...
ja
nic nie robiono, bo nikt nie zgłosił i...
Piotr
Przejechać nie można z dzieckiem do sz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018