Flesz | Zamośćtekst nadesłany6 stycznia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Rok 2018 w strażackiej statystyce

fot. nadeslane
R E K L A M A    B O A R D

Podsumowując rok 2018 w ujęciu statystycznym należy stwierdzić, że na przestrzeni ostatnich 10 lat, był to rok z większą ilością zdarzeń. Chcąc określić ten miniony rok jednym zdaniem: to okres z większą ilością miejscowych zagrożeń, kiedy to usuwano zagrożenia powodowane przez: przewrócone i połamane drzewa i konary, wypadki drogowe, osy i szerszenie oraz rok z mniejsza ilością pożarów.

Miniony rok był umiarkowanie bezpieczny w aspekcie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Odnotowano 3 tzw. lekkie wypadki strażaków z JRG Zamość podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, 1 podczas zajęć sportowych oraz 1 podczas prac gospodarczych. W 2018r., odnotowano łącznie 1495 interwencji z czego: 435 to pożary, 1000 miejscowych zagrożeń oraz 60 alarmów fałszywych. W porównaniu do 2017 roku, nastąpił wzrost ogólnej liczby interwencji o 9,5 % (tj. o 130 zdarzeń), o 13,5% (tj. 68 zdarzeń) zmalała ilość pożarów, o 23% (tj. 189 zdarzeń) zwiększyła się liczba miejscowych zagrożeń. Alarmy fałszywe utrzymywały się na porównywalnym poziomie, w 2018 było ich o 9 więcej. Analizując linię trendu dla poszczególnych rodzajów zdarzeń, na przestrzeni ostatnich 10 lat należy stwierdzić, że wzrasta ogólna ilość interwencji, wzrasta liczba miejscowych zagrożeń, nieznacznie wzrasta liczba pożarów.

Zdecydowaną większość, bo aż 94% pożarów, to pożary małe. W 2018r., pożary najczęściej występowały w grupie obiektów tzw. budynki mieszkalne 153 zdarzenia oraz uprawy, rolnictwo 137 zdarzeń. W porównaniu do 2017 roku: liczba pożarów w rolnictwie nieznacznie się zmniejszyła, a w budynkach mieszkalnych utrzymywała się na porównywalnym poziomie.

W 2018r., z liczby 1000 miejscowych zagrożeń, jakie wystapiły na terenie powiatu zamojskiego, w budynkach mieszkalnych odnotowano 372 interwencje (wzrost o 113 zdarzeń) w tego typu obiektach. Zdarzenia te najczęściej dotyczyły wypompowywania wody z zalanych piwnic oraz usuwaniem zagrożenia powodowanego przez owady błonkoskrzydłe. Dosyć dużą grupę obiektów, w odniesieniu do których prowadzono działania stanowiły środki transportu – 242 zdarzenia tj. wypadki i kolizje drogowe, które w odniesieniu do 2017r utrzymują się na porównywalnym poziomie.

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia miejscowych zagrożeń w 2018r były: zdarzenia w komunikacji drogowej – 244, nietypowe zachowanie zwierząt i owadów stwarzające zagrożenie – 232, zdarzenia powodowane przez silne wiatry 181. Nieostrożność osób dorosłych w 230 przypadkach, to najczestrza przyczyna wystąpienia pożarów w 2018roku. Dosyć dużą grupę przyczyn wystąpienia pożarów stanowiły wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych 117. W minionym roku najwięcej pożarów wystąpiło w kwietniu – 96 interwencji związanych z pożarami suchych traw. W 2018 najwięcej miejscowych zagrożeń wystąpiło w okresie letnim lipiec – 136, sierpień 201, wrzesień 197, kiedy to występowały niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przykładem jest dzień 24 września, kiedy to odnotowano 71 zdarzeń w zdecydowanej większości dotyczących usuwania połamanych drzew i konarów.
Szacunkowe straty pożarowe to około 2 870 tys. zł., w tym straty w budynkach 1 595 tys. zł., uratowane mienie to kwota około 26 776 tys. zł.

W wyniku pożarów rannych zostało 19 osób w tym 2 dzieci. Podczas miejscowych zagrożeń śmierć poniosło 13 osób a poszkodowanych zostało 273 osoby.

Oficer Prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu, mł. bryg. Andrzej Szozda

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400 20 minut temu
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Strażak Sam
Boże, chroń nas przed takimi Polakami,...
pytanie
Czy pieniądze parafian powinny być w p...
Do hejterka ak
Jak Zamoyski nie zmieniał urzędników,...
kmicic
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018