Kultura i rozrywka | ZamośćRedakcja21 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Mały wszechświat w wielkim mieście – akwarele w BWA

R E K L A M A    B O A R D

W BWA Galeria Zamojska można zwiedzać wystawę Jana Dobkowskiego – Mały wszechświat w wielkim mieście – akwarele.

Mały wszechświat w wielkim mieście

To wszechświat Jana Dobkowskiego. Był wcale nie mały kiedy w latach 2002-2008 malował serię akwarel pod tym właśnie tytułem. Powstało ich ponad 100, w zamojskiej Galerii pokazuje 52. Więc ten wszechświat to to co Janek widzi a nawet to co śni. To, co otacza dom artysty, co jest w nim, nad nim, pod nim, dookoła. A że ma pracownię na trzynastym piętrze – widać stąd dużo. Kiedyś było widać więcej zanim otoczyły dom Janka nieciekawe bloki. W pobliżu domu ciągle ma tę działkę na której obserwował jak rodzi się, rozwija się i umiera przyroda. Nie, umiera nie, żyje nadal, przede wszystkim na przepięknych akwarelach Janka Dobkowskiego. Swoją sławną linią, która się nie zaczyna i nie kończy, wyrafinowanym kolorem, przenosi ją na barwne papiery tworząc pozornie proste, pozornie małe, ale wielkie i niezwykle wyrafinowane dzieła. A to liść, a to gałąź, a to kora drzewa, jama kreta, kochające się żabki, łabędzie na czerniakowskim jeziorku, kruki co przysiadły na balkonie, kwiaty, kwiaty, kwiaty. To widzi na dole, a na górze – księżyc, bo światło jest ważne, także w nocy. Cokolwiek Janek zobaczy w tym swoim wszechświecie – zamienia w sztukę.

Od strony formalnej – świetna, wyszukana kompozycja. Akwarele zajmują na papierach nie za dużo miejsca, ogromną w nich rolę odgrywa pusta przestrzeń. Pustka, która jest pełna. Czasami jest na nich prawie nic, a jednak – jest wszystko. Mały i wielki zarazem wszechświat artysty. Mnie on wzruszył. To świat piękny i bardzo przyjazny. Malarz – moim zdaniem – tworzy w każdym dziele swój metaforyczny autoportret, dlatego patrząc na obraz, na rysunek, na akwarelę, można rozpoznać jego autora. Oczywiście jeśli ma osobowość. Jan Dobkowski posiada ją na pewno, zarówno w dużych formatach jak i w swoim pozornie małym, wszechświecie. Cieszę się, że wniesie on do zaprzyjaźnionej Galerii Zamojskiej radość z obcowania z tą niby skromną a niezwykle bogatą, wielką sztuką i jej wspaniałym twórcą.

Elżbieta Dzikowska

JAN DOBKOWSKI – Urodził się w 1942 roku w Łomży. W 1962 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczeń prof. Juliusza Studnickiego i prof. Jana Cybisa, w którego pracowni przygotował dyplom w 1968 r. (Nagroda Rektora za najlepszy dyplom) . W roku 1972 został stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Laureat Nagrody Krytyków im. C. K. Norwida (1978 r.) oraz Nagrody im. Jana Cybisa za całokształt twórczości (1994 r.).

W roku 1998 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łomży. W 2013 roku odznaczony medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Swoje prace prezentował w muzeach i galeriach całego świata (ponad 180 wystaw indywidualnych oraz ponad 200 zbiorowych).

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Okręgowych w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Lublinie, Łomży, Koszalinie, Kaliszu, Kielcach, Bytomiu, Słupsku, Chełmie, Płocku, Muzeum S.Guggenheima w Nowym Jorku, Muzeum Santa Barbara (Kalifornia), Love Arts Museum w Miami (Floryda), Rose Museum of Art. W Waltham (Mass), Everson Museum of Art. w Nowym Jorku, Center of Modern Art.

w Oklahomie, Muzeum Polskie w Chicago, McGraw-Hill Collection w Nowym Jorku, Muzeum Miejskim w Gardawie, Australian National University w Canberze oraz w innych kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
KL
Możliwe jest, że Misski Brzydul z Lube...
z_boku
Czym droga Leno uraził Ciebie mój niew...
trzecie oko
Rajd Rowerowy Zamość-Zwierzyniec lub K...
ad111
Oto dowód, że równoległe światy ist...
Gizo
Jedno jest pewne. Od początku zawislak ...
jan III
Co on takiego dobrego dla mieszkańców ...
I to przegrał z kretesem, w takim Zamo...
Elka
A ja mam pytanie - a kto się wreszcie z...
Lena
Zboku, posłuchaj: najpierw rozejrzyj si...
ak
A jednak rozczarowanie antyklerykałów ...
ad111
Poseł "tej ziemi", to jak Jan bez ziemi...
janek
Doceniajmy ludzi, którzy są tak blisk...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018