Artykuł ekspercki | Motoryzacjatekst nadesłany10 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Piątek najbardziej niebezpiecznym dniem na polskich drogach

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

W 2018 roku na polskich drogach doszło do ponad 468 tys. wypadków i kolizji drogowych. Najbardziej niebezpiecznym dniem tygodnia okazał się być piątek. Liczba odnotowanych w tym dniu zdarzeń była prawie dwukrotnie wyższa niż na przykład w niedzielę.

W Polsce dochodzi codziennie do ponad 1,2 tys. kolizji i wypadków drogowych. Z danych gromadzonych przez Polską Policję w systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK) wynika, że ich występowaniu sprzyjają dobre warunki pogodowe oraz zwiększone natężenie ruchu drogowego, szczególnie przed weekendem.

Kiedy najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków drogowych?

W ubiegłym roku, najwięcej kolizji i wypadków drogowych odnotowano w październiku i grudniu (odpowiednio: 45878 i 42916). Są to miesiące, podczas których często następuje załamanie pogody i związane z tym gwałtowne pogorszenie warunków na drodze. Spośród wszystkich dni tygodnia, najgorszy pod względem liczby zdarzeń był piątek. W tym dniu dochodziło do nich prawie dwa razy częściej niż na przykład w niedzielę.

Z danych SEWIK wynika, że najwięcej kolizji i wypadków powstaje w trakcie dobrych warunków atmosferycznych. W 2018 roku do 69% zdarzeń drogowych doszło podczas ładnej pogody.

Opady atmosferyczne, mgła, dym, silny wiatr czy pochmurna pogoda wpływają zazwyczaj na zwiększenie czujności kierowcy podczas jazdy i zmniejszenie prędkości. W ubiegłym roku, podczas takich warunków pogodowych doszło w sumie do 143884 zdarzeń.  

Najczęściej, wypadki lub kolizje miały miejsce na prostym odcinku drogi (293325 zdarzeń), czyli wtedy, gdy kierowcy czują się najpewniej i są skłonni do jazdy z większą prędkością. Znacznie rzadziej do takich zdarzeń dochodziło na zakręcie lub łuku (36453) oraz na spadku lub wzniesieniu (10187).

Rankomat.pl to lider wśród porównywarek ubezpieczeń, za pośrednictwem którego Polacy kupili już 1 mln polis. Serwis pozwala automatycznie porównać oferty kilkunastu wiodących firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu nawet 70% użytkowników znajduje tańsze ubezpieczenie samochodu, podróży lub domu.

Rankomat.pl to również serwis o charakterze doradczo-informacyjnym. Tworzone przez specjalistów raporty, poradniki i analizy eksperckie zawierają szczegółowe informacje dotyczące cen ubezpieczeń oraz ich zmian w czasie. Wszystkie opracowania cechuje najwyższa jakość i wysoki stopień użyteczności.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
zamoscianin
w sumie jak by nie Gierek nie byloby uli...
Taka pawda
Bez sensu jest ta sonda....
Anita
Nie wiem jak Rudka, ale stawy Echo wysyc...
No name.....
A jeszcze lepiej skrytykować wszystko, ...
Thomasie, dość ogólnikowo napisałeś...
Mirek
Nie chcę wejściówki od firmy, która ...
Thomas
22 tysiące głosów to wcale nie tak ma...
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018