Flesz | Hrubieszów | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja2 czerwca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Hrubieszów: Jubileusz i sztandar strażaków

Fot. KPSP w Hrubieszowie
R E K L A M A    B O A R D

31 maja w Hrubieszowie odbył się jubileusz 70-lecia  Komendy Powiatowej PSP w Hrubieszowie połączony z Dniem Strażaka.  Z tej okazji nadano komendzie nowy sztandar.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele św. Mikołaja w Hrubieszowie, a główna akademia odbyła się na hrubieszowskim deptaku.

Z okazji 70-lecia funkcjonowania zawodowych struktur straży pożarnej w Hrubieszowie, Komenda Powiatowa PSP otrzymała sztandar. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru została Maryla Symczuk. Akt Nadania Sztandaru komenda otrzymała od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego.

Wręczenia sztandaru Komendantowi Powiatowemu PSP w Hrubieszowie st.kpt. Piotrowi Gronowiczowi dokonał zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Tadeusz Jopek.

Oprócz sztandaru z okazji uroczystości 70 lecia komendy, wykonano pamiątkową księgę i tablicę z gwoździami fundatorów i sponsorów sztandaru.

W trakcie uroczystości odczytano również listy okolicznościowe zawierające wiele ciepłych słów pod adresem hrubieszowskich strażaków m.in. od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wice Marszałek Sejmu RP Beaty Mazurek oraz Sekretarza Stanu MSWiA Jarosława Zielińskiego.

Z okazji obchodzonego w tym dniu Dnia Strażaka wręczono następujące odznaczenia i awanse:

Odznaczenia:

Srebrną odznakę „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”: mł. bryg. Piotr Bartko

Brązową odznakę „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”:  st. kpt. Marcin Koniec, ogn. Paweł Zając

„Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa”:  kpt. Paweł Kucy, mł. asp. Artur Kuśmierczyk

„Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa”: płk Artur Jakubczyk

 

Awanse:

stopień mł. bryg.:  st. kpt. Piotr Bartko

stopień st. kpt.: kpt. Tomasz Piłat,  kpt. Kamil Zamościński

stopień asp. sztab.: st. asp. Emil Gniecki

stopień mł. ogn.: st. sekc. Jakub Kuszaj, st. sekc. Adrian Łazorczyk

stopień st. sekc.: sekc. Kamil Kapusta, sekc. Paweł Tucki

stopień starszego strażaka: str. Paweł Klajn, str. Hubert Kuźniarski, str. Mateusz Zając

Rys historyczny:

Zawodowa Straż Pożarna w Hrubieszowie powstała 70 lat temu. Natomiast początki zorganizowanej ochrony  przeciwpożarowej w naszym powiecie sięgają 1816 roku.

W październiku 1949 roku ochrona przeciwpożarowa powierzona została Terenowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. W tym okresie w straży zatrudnionych było 9 osób w systemie zmianowym 24/24.

W 1954 roku straż pożarna  otrzymała komplet węży angielskich, motopompę oraz toporki. W kolejnych latach następowało sukcesywne wyposażanie jednostki w sprzęt produkowany w kraju. Pierwszym wozem bojowym przystosowanym do przewozu sprzętu był Star 20.

 W latach 1954-1965 rozbudowano istniejące obiekty Zawodowej Straży Pożarnej przy ul. Bożnicznej.

W 1972 roku oddano do użytku kompleks nowych obiektów ZSP w Hrubieszowie przy ulicy Gródeckiej z pełnym zapleczem warsztatowo-magazynowym. W związku z tym w listopadzie 1986 roku rozpoczęto budowę dodatkowego obiektu warsztatowo-biurowego, który został oddany do użytku w 1989 roku. W tym samym roku Komendzie Rejonowej w Hrubieszowie zostaje nadany sztandar na 40 lecie istnienia.

Z przeprowadzoną reorganizacją struktur straży pożarnych, ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 roku o Państwowej Straży Pożarnej, z dniem 1 lipca 1992 roku Zawodowa Straż Pożarna przekształciła się w Państwową Straż Pożarną.

Z dniem 1 stycznia 1999 r. zgodnie z ustawą administracyjną kraju Komenda Rejonowa PSP stała się Komendą Powiatową PSP w Hrubieszowie.

Dziś do realizacji zadań przeciwpożarowych doszły kolejne dziedziny ratownictwa: technicznego, chemicznego, ekologicznego, wodnego, wysokościowego oraz  medycznego. Zakres działań PSP na przestrzeni lat zmienił się jak wskazują odnotowane statystyki znaczną przewagą są miejscowe zagrożenia a pożary stanowią mniejszą część.

Obecnie KP PSP w Hrubieszowie posiada kompleks budynków warsztatowo-biurowych, magazynowych oraz zbiornik przeciwpożarowy. W strukturze komendy funkcjonuje jedna jednostka ratowniczo-gaśnicza, która zabezpiecza cały teren powiatu hrubieszowskiego. Na terenie administracyjnym komendy funkcjonuje 71 jednostek OSP w tym 10 jednostek włączonych do KSRG.

 Sztandar Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie składa się z płata, głowicy i drzewca. Na stronie głównej płata znajduje się równoramienny krzyż koloru białego po środku którego umieszczone jest godło państwowe, umieszczony jest również napis „Bóg Honor Ojczyzna”. Na stronie odwrotnej w środku płata znajduje się wizerunek Świętego Floriana, wokół wizerunku umieszczony jest napis Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Rok 1949 oznacza datę powołania jednostki, oznaczony jest również obecny jubileuszowy rok 2019.  Głowica sztandaru ukazuje strażacki hełm zwieńczony wieńcem laurowym, nad którym krzyżują się dwa toporki strażackie oraz górujące nad nimi płomienie o pięciu rozgałęzieniach.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
ja z zamoscia
Idąc tokiem myślenia Pana Przewodnicz...
"Tony papierów...
Najważniejszy temat sesji już za nami....
jim
Jedynym BEZPOŚREDNIM jest faktycznie re...
zamola
I bardzo dobrze, bo ludzie nie dbają, r...
edek
Z Zamościa do Zwierzyńca w 7 minut? Pe...
ja z zamoscia
Audyt jest konieczny. Dzięki za wniosek...
Viki
Można sobie zaklinać rzeczywistość a...
ja z zamoscia
za fanaberie prezesów i ..... nie może...
mieszkaniec
o co ten krzyk??przeciez wschodnia stron...
re-Anonim
Myślisz że kogoś zabolało? Nie sądz...
nik
Głupota ludzka i Wszechświat nie mają...
z_boku
Nagroda Darwina to nie jest, może choci...
widz
zobaczymy dzisiaj jak sowicie wynagrodze...
ak
Ludzie przestańcie wreszcie wypisywać ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018