Społeczeństwo i patriotyzm | Zamośćtekst nadesłany13 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Dzień Osób z Niepełnosprawnością: „Żyj aktywnie”

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

W Polsce żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Mniej niż co trzecia jest aktywna zawodowo. Dlatego tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie”. Podczas wydarzenia będzie można skorzystać m.in. z porad ekspertów.

Akcja odbędzie się w całej Polsce, w tym w kilku miastach województwa lubelskiego. – W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia przysługują osobom niepełnosprawnym – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Eksperci Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opowiedzą, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. – Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego będziemy też zachęcać do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie – wskazuje prezes PFRON, Marlena Maląg. W Polsce, według różnych szacunków, jest od 5 do 7 mln osób z niepełnosprawnościami, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Tymczasem unijna średnia wynosi 40 proc.

Co, gdzie, kiedy?

Szczegółowy harmonogram wydarzeń w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl/dzienON.

Chełm, 17 maja. Akcja odbędzie się w godz. 7.00-13.30 w siedzibie chełmskiego ZUS przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8. Chętni będą mogli zbadać poziom cholesterolu i cukru we krwi, ciśnienie tętnicze i sprawdzić czy są w grupie osób zagrożonych osteoporozą. Będą porady ekspertów PFRON, urzędu pracy i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W sali obsługi klientów tego dnia stanie także wystawa rękodzieła przygotowana przez podopiecznych chełmskich Warsztatów Terapii Zajęciowej „Prometeusz”.

Włodawa, 17 maja. W siedzibie Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” przy al. J. Piłsudskiego 64A o godz. 10.00 rozpocznie się spotkanie ze specjalistami. Z prelekcjami wystąpią przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ZUS oraz urzędu pracy (o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami).

Zamość, 17 maja. Ekspertów ZUS będzie można spotkać w strefie towarzyszącej charytatywnej imprezie plenerowej, na którą zaprasza tego dnia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”. Pracownicy ZUS będą doradzać m.in. w sprawach rent. Ich stoisko informacyjne będzie można znaleźć na Rynku Wielkim w Zamościu, od godziny 11.00.

Tomaszów Lubelski, 17 maja. Inspektorat ZUS zaprasza na godz. 10.00 do swojej siedziby przy ul. Jana Pawła II 6. W sali szkoleniowej odbędą się prelekcje specjalistów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami. Ekspert urzędu skarbowego opowie o ulgach podatkowych. Będzie także akcent artystyczny, czyli występ uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie. A w sali obsługi klientów odbędzie się kiermasz rękodzieła wykonanego przez osoby niepełnosprawne.

Hrubieszów, 17 maja. W siedzibie Inspektoratu ZUS przy ul. 3 Maja 8a odbędą się prelekcje: przedstawiciela Hrubieszowskiej Rady Seniorów o opiece nad samotnym i chorym w jego domu; eksperta Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o zasadach dofinansowania z PFRON; a także przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia i ZUS. Początek o 10.00, spotkanie potrwa około dwóch godzin.

Krasnystaw, 21 maja. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Spółdzielni Socjalnej „Własne Kąty” przy ul. Piłsudskiego 66a. Spotkanie rozpocznie się o 10.00. Na początek o zdrowym stylu życia opowie psycholog z Krasnostawskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, które jest współorganizatorem akcji. W planie są też prelekcje specjalistów ZUS (w tym lekarza orzecznika), kierownika oddziału rehabilitacyjnego szpitala w Krasnymstawie i przedstawiciela PFRON. Warto również wziąć udział w spotkaniu z przedsiębiorcą, który opowie o prowadzeniu własnej firmy z perspektywy osoby z niepełnosprawnością.

Biłgoraj, 22 maja. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do siedziby Stowarzyszenia Integracyjno-Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych przy Placu Wolności 15. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. A w nim: prelekcja NFZ o bezpłatnych lekach, świadczeniach zdrowotnych i sanatoriach; wykład ZUS o zasadach przyznawania rent i rehabilitacji leczniczej oraz prelekcja rehabilitanta.

Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Thomas
22 tysiące głosów to wcale nie tak ma...
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
KL
Możliwe jest, że Misski Brzydul z Lube...
z_boku
Czym droga Leno uraził Ciebie mój niew...
trzecie oko
Rajd Rowerowy Zamość-Zwierzyniec lub K...
ad111
Oto dowód, że równoległe światy ist...
Gizo
Jedno jest pewne. Od początku zawislak ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018