Artykuł ekspercki | Prawo i Biznes | Rolnictwo i Środowiskotekst nadesłany22 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy

Co łączy śmieci i powietrze?

pre-RDF, fot. nadesłane
R E K L A M A    B O A R D

W Zamościu dzięki budowie małej spalarni będzie czystsze powietrze. Obieg Przyszłości to wiele korzyści dla mieszkańców Zamościa – sąsiadów ciepłowni. Planowana inwestycja będzie wytwarzać ciepło na podstawie proekologicznej technologii.

Rozbudowa instalacji w oparciu o technologię wykorzystującą paliwo alternatywne przyczyni się do zmniejszenia ilości zużywanego dotychczas węgla. Do tego, wykorzystana technologia zredukuje ogólny poziom emisji i wpłynie na zmniejszenie zależności cen produkowanego ciepła od zmieniających się warunków na rynku węgla i odpadów.

Odzysk energii poprzez termiczne przekształcanie odpadów jest metodą uzupełniającą recykling. Obecnie wykorzystywane technologie termicznego przekształcania odpadów są całkowicie bezpieczne dla środowiska, pozwalają na pozyskanie energii z odpadów, które nie nadają się do powtórnego wykorzystania. Jakie to mogą być odpady?

To kryterium spełnia frakcja kaloryczna odpadów (Pre-RDF), zwana również frakcją resztkową, która pozostaje po recyklingu odpadów komunalnych. Ponieważ prawo zabrania składowania odpadów o wartości opałowej powyżej 6 MJ/kg, termiczne przekształcenie tych nienadających się do dalszego recyklingu odpadów jest jedyną możliwością ich wykorzystania. Proces ten może odbywać się np. w cementowniach oraz ciepłowniach i elektrociepłowniach. W cementowniach wykorzystywane są do produkcji m.in. cementu, natomiast w ciepłowniach i elektrociepłowniach do pozyskania ciepła i energii na lokalne potrzeby. Jedna i druga metoda powoduje zmniejszenie zużycia węgla, a co za tym idzie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Niewielkie tego typu instalacje, mogące przetwarzać około 15 tys. ton paliwa alternatywnego rocznie o mocy cieplnej ok. 5 MW są odpowiedzią na obowiązujące przepisy i potrzeby samorządów. Taka ilość energii może pokryć lokalne zapotrzebowanie systemu ciepłowniczego w okresie letnim i wspomóc system zimą. Powstałe w ten sposób ciepło może być wykorzystane do ogrzewania mieszkań oraz grzania wody.

Jakie są doświadczenie Veolii w małych instalacjach termicznego przekształcania odpadów?

Grupa Veolia posiada oraz eksploatuje szereg instalacji o podobnej wielkości jak ta planowana w Zamościu. Wszystkie niżej wymienione i eksploatowane przez Veolia instalacje funkcjonują w oparciu o te same przepisy środowiskowe oraz muszą dotrzymać takich samych poziomów emisji co planowana Instalacja w Zamościu.

 • Sens (24 000 ton/rok);
 • Bayet (40 000 ton/rok);
 • Rochefort (2×15 500 ton/rok);
 • Sete (38 500 ton/rok);
 • Marignier (41 900 ton/rok);
 • Fourchamb (48 000 ton/rok);
 • Poitiers (2×24 000 ton/rok).

Dla przykładu instalacja w Sens we Francji jest porównywalnej wielkości do tej planowanej w Zamościu oraz znajduje się w znacznie mniejszej odległości od zabudowań niż lokalizacja ciepłowni w Zamościu.

Odzysk energii poprzez termiczne przekształcanie odpadów jest metodą uzupełniającą recykling, w pełni bezpieczną dla środowiska. A czy Ty jesteś za bezpiecznym przetwarzaniem odpadów?

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Veolia. Więcej informacji na temat inwestycji w Zamościu www.obiegprzyszlosci.pl
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Peter" dnia 22 maja 2019 o godzinie 11:19:44 napisał:
  Wyjaśnione że trudno jaśniej, działa tak w UE i wszyscy zadowoleni z eko spalarni ale zawsze znajdzie się jakiś tuman który zabobonami będzie straszył. A ciemny lud woli strachy niż sprawdzić jaka prawda
  R E K L A M A
 • "Argument" dnia 22 maja 2019 o godzinie 17:02:47 napisał:
  Jest gorzej bo u nas takich tumanów wykorzystują cynicy, którzy chcą zbić na ludziach kapitał polityczny. Ciekaw jestem co powie jeden cwaniak z drugim jak ludzie będą musieli płacić za śmiecie 2 albo trzy razy więcej? No pewnie w tedy będą krzyczeć, że to powinno być już dawno zrobione;)
  • "ed" dnia 22 maja 2019 o godzinie 19:06:51 napisał:
   w naszych realiach : 1 powstanie spalarnia ! 2 ceny śmieci i tak wzrosną !
 • "Do ‚ed’" dnia 24 maja 2019 o godzinie 1:50:46 napisał:
  Ceny śmieci rosną ale zobaczysz jak wzrosną jak trzeba będzie wozić do odległej spalarni. To nie tylko koszt transportu ale i brak konkurencji. Straszenie spalarnią to jakiś obłęd. Nie wiem czy wynika z głupoty czy ktoś ma w tym interes ale wystarczy spojrzeć na wymagane normy czystości i działające już spalarnie żeby wiedzieć że to straszenie niezorientowanych w temacie
 • "1" dnia 28 maja 2019 o godzinie 19:12:03 napisał:
  Oczywiscie są i takie opinie: ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z SKŁADOWANIEM ODPADÓW . Emisja niebezpiecznych substancji ze spalarni odpadów Zakłada się, że wysokie temperatury, panujące w spalarni, następuje rozkład rozkład spalanych substancji, które następnie zostaną usunięte wraz z gazami spalinowymi lub pozostają w popiele. Nie zawsze jest to prawda gdyż; aby uzyskać rozkład substancji na podstawowe składniki niezbędne są: odpowiednio wysoka temperatura i odpowiednio długi czas spalania. zwykle nie we wszystkich częściach paleniska istnieją identyczne warunki, w sensie ich temperatury, dostępności tlenu. znaczna ilość nowych związków chemicznych, jakie pojawiają się w spalinach, jest stopniowo syntezowania, w miarę jak gazy spalinowe są ochładzane zagrożenia gazami spalinowymi ze spalarni odpadów dotyczą przede wszystkim Lotnych pierwiastków toksycznych, takich jak rtęć, która zwykle znajduje się w niezwykłych ilościach w spalanych odpadach, ale jest trudno wychwytywana przez filtry; pewnych ilość silnie toksycznych substancji chemicznych, które pomimo niskiego ich stężenia w gazach spalinowych mogą stanowić zagrożenie zdrowotne dla miejscowej ludności przez swoją wysoką toksyczność i trwałość w środowisku Uważa się, że synteza dioksyn katalizuje miedź obecną na powierzchni pyłów węglowych, jakie powstają w gazach spalinowych. Wydajność reakcji zależy też od czasu jej trwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Mirek
Nie chcę wejściówki od firmy, która ...
Thomas
22 tysiące głosów to wcale nie tak ma...
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
KL
Możliwe jest, że Misski Brzydul z Lube...
z_boku
Czym droga Leno uraził Ciebie mój niew...
trzecie oko
Rajd Rowerowy Zamość-Zwierzyniec lub K...
ad111
Oto dowód, że równoległe światy ist...
Gizo
Jedno jest pewne. Od początku zawislak ...
jan III
Co on takiego dobrego dla mieszkańców ...
I to przegrał z kretesem, w takim Zamo...
Elka
A ja mam pytanie - a kto się wreszcie z...
Lena
Zboku, posłuchaj: najpierw rozejrzyj si...
ak
A jednak rozczarowanie antyklerykałów ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018