Biłgoraj | Polityka i Samorząd | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja23 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze

Biłgoraj: Pomnik Dechnika usunięty

Fot. UM w Biłgoraju
R E K L A M A    B O A R D

Sprzed szkoły muzycznej w Biłgoraju zniknął pomnik zasłużonego dla miasta działacza Józefa Dechnika. To efekt decyzji wojewody, bowiem Dechnik poza pracą społeczną był również działaczem komunistycznym. Burmistrz Biłgoraja, Janusz Rosłan, zapowiada walkę o pomnik.

 

Józef Dechnik (1910-1983) był działaczem komunistycznym, swoją działalność w Biłgoraju rozpoczął w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Dzięki jego staraniom doszło do szybkiej odbudowy miasta, a Biłgoraj stał się jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Z inicjatywy Józef Dechnika w Biłgoraju powstały placówki oświatowe, kino oraz ośrodek zdrowia. W mieście budowano bloki mieszkalne, zakłady pracy, infrastrukturę drogową i kolejową oraz sieć wodociągową i kanalizację. Gdy Józef Dechnik rozpoczynał swoją działalność Biłgoraj liczył 12 tysięcy mieszkańców, kiedy odchodził – było ich ponad 20 tysięcy. Biłgoraj z ubogiego miasteczka przekształcił się w prężny ośrodek przemysłowy.

Za życia Józef Dechnik ceniony był za kulturę osobistą i skromność. Tak jak inni mieszkańcy czekał w kolejce na przydział mieszkania spółdzielczego, a wiedząc, że są osoby potrzebujące mieszkania bardziej niż on, potrafił ustąpić kolejności innej rodzinie. Określano go jako człowieka ofiarnego, uczciwego, oddanego pracy dla dobra społeczeństwa.

27 września 2017 roku podczas sesji rady miasta podjęto uchwałę, na mocy której Józef Dechnik otrzymał pośmiertnie Tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj”. W 2018 roku Urząd Miasta Biłgoraj zmienił tablicę umieszczoną na pomniku. Do tej pory widniał tam napis „Budowniczy Polski Ludowej”, na nowej tablicy pojawił się napis „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj”.

Mimo zebranym ponad 1,2 tys. podpisom mieszkańców, sprzeciwiającym się usunięciu pomnika J. Dechnika, wkrótce zostanie on rozebrany. Zdaniem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka pomnik stojący na placu przy Państwowej Szkole Muzycznej I-go Stopnia w Biłgoraju z nową tablicą o treści: Józef Dechnik – Zasłużony dla Miasta Biłgoraj, w dalszym ciągu propaguje komunizm i jest niezgodny z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U. 2016 poz. 744 z późn. zm.).

Mimo, że pomnik został już usunięty i przebywa obecnie w bazie PGK, to władze miasta szukają sposobu, by odwołać się od tej decyzji. W tej sprawie burmistrz Janusz Rosłan zwrócił się do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
KL
Możliwe jest, że Misski Brzydul z Lube...
z_boku
Czym droga Leno uraził Ciebie mój niew...
trzecie oko
Rajd Rowerowy Zamość-Zwierzyniec lub K...
ad111
Oto dowód, że równoległe światy ist...
Gizo
Jedno jest pewne. Od początku zawislak ...
jan III
Co on takiego dobrego dla mieszkańców ...
I to przegrał z kretesem, w takim Zamo...
Elka
A ja mam pytanie - a kto się wreszcie z...
Lena
Zboku, posłuchaj: najpierw rozejrzyj si...
ak
A jednak rozczarowanie antyklerykałów ...
ad111
Poseł "tej ziemi", to jak Jan bez ziemi...
janek
Doceniajmy ludzi, którzy są tak blisk...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018