Kraj | Lifestyle | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja8 czerwca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

ZUS śledzi zwolnienia lekarskie! Jak często i na co chorujemy?

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

Jeśli chorujemy, to zazwyczaj krótko – wynika z raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnieniach lekarskich. Ponad jedna trzecia zwolnień trwa od jednego do pięciu dni. – podkreśla Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Dzięki elektronizacji zwolnień lekarskich ZUS może na bieżąco i dokładniej śledzić ich wpływ. Z danych instytucji wynika, że od początku roku do końca kwietnia lekarze wystawili 9,2 mln zaświadczeń na prawie 103 mln dni. To zarówno zwolnienia wynikające z choroby samego ubezpieczonego, jak i zwolnienia na opiekę nad chorymi członkami rodziny. Tych pierwszych było 7,5 mln. To nieco mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (o 2,4%). Większość zwolnień chorzy dostają na kilka dni. Najwięcej zaświadczeń trwało od 1 do 5 dni (prawie 36%). Kolejne 27% zwolnień lekarze wystawili na okres od 6 do 10 dni.

ZUS sprawdził też, które grupy schorzeń były przyczyną najdłuższej łącznej nieobecności w pracy. W analizowanym okresie przodują schorzenia związane z ciążą, porodem i połogiem (16,1 mln dni nieobecności). Zaraz po nich w rankingu są choroby układu oddechowego (14,5 mln dni), schorzenia układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (12,7 mln dni), urazy i zatrucia (11,1 mln dni).

Statystycznie więcej czasu na zwolnieniach spędzają trzydziestoparolatkowie, w większości kobiety. W grupie pań najdłuższe okresy nieobecności w pracy były skutkiem schorzeń związanych z ciążą. Natomiast mężczyźni najdłużej chorowali na ostre zakażenia górnych dróg oddechowych.

infografika ZUS
infografika ZUS

Zakład podsumował również wydatki na świadczenia chorobowe w pierwszym kwartale tego roku. Wyniosły w sumie 5,1 mld zł. Z tego nieco ponad 3 mld zł to zasiłki, które ZUS sfinansował z ubezpieczenia. Pozostałe przeszło 2 mld zł to wydatki pracodawców na wynagrodzenia chorobowe.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Pracownik" dnia 8 czerwca 2019 o godzinie 20:22:11 napisał:
    Szkoda ,że ZUS nie śledzi pracowników , którzy nie chodzą na zwolnienia.Pracuję 25 lat i nie byłem ani jednego dnia na zwolnieniu i co z tego mam...? Przewidywaną kiepską emeryturę...
    R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
ja z zamoscia
Idąc tokiem myślenia Pana Przewodnicz...
"Tony papierów...
Najważniejszy temat sesji już za nami....
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018