R E K L A M A

2 października 2014

roztocze.net

AKTUALNE TEMATY :    WYBORY SAMORZĄDOWE | ŻYRAFY W ZAMOŚCIU
Zostań krótkofalowcem
Twoja ocena  

Ocen: 0, średnia ocena: 0.00

Klub Krótkofalowców przy Zamojskim Domu Kultury zaprasza na kurs przygotowujący do egzaminu na licencję krótkofalowca.

 

Krótkofalarstwo to techniczne hobby, które polega na nawiązywaniu łączności radiowej z dowolnym miejscem na Ziemi na wydzielonych pasmach radiowych. Taka komunikacja odbywa się za pomocą prywatnego urządzenia nadawczego. Krótkofalarstwo to również konstruowanie właśnie takich urządzeń radiowych i antenowych do nawiązywania łączności, a także możliwość udziału w sportowych zawodach krótkofalarskich.

 

- Krótkofalowcem może zostać każdy, kto ukończył piętnaście lat i złoży egzamin przed Komisją Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na podstawie takiego egzaminu dostaje tzw. świadectwo uzdolnienia, dzięki któremu może wystąpić o pozwolenie na używanie i nadawanie na falach krótkich – mówi Kazimierz Szetela, prezes zamojskiego Klubu Krótkofalowców. – Taki kurs trwa w granicach 1,5 do 2 miesięcy, a kurs z biegłym posługiwaniem się alfabetem Morse’a trwa nawet od 4 do 6 miesięcy – dodaje Szetela.

 

Krótkofalarstwo to nie tylko sposób na poznawanie ludzi z kraju i ze świata o podobnych zainteresowaniach oraz rozwijanie radiotechnicznych umiejętności, ale także pomoc innym w nagłych przypadkach. Polski Związek Krótkofalarski podpisał w zeszłym roku umowę z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, mówiącą, że urządzenia krótkofalowców w wypadkach katastrof, klęsk żywiołowych lub innych zagrożeń będą wsparciem dla służb i administracji publicznej. Zdarza się więc, że krótkofalowcy udostępniają swoje urządzenia i pomagają organizować łączności ratownicze, bo nowe technologie są wygodne, ale potrafią czasem zawieść.

 

– Uważam, że jest to naprawdę dobre, rozwijające człowieka hobby. Trzeba mieć pewne zacięcie techniczne, ale zapewniam, że jak złapie się tego bakcyla, to zostaje to na całe życie – opowiada Szetela.

 

Zamojskie krótkofalarstwo działa, z krótkimi przerwami, od 1969 roku do dziś. Obecnie w skład zamojskiego Klubu Krótkofalowców wchodzi 15 członków w wieku od 30 do 65 lat, którzy posiadają zezwolenia na posiadanie własnych urządzeń nadawczych. Klub nie zdradza niewtajemniczonym, gdzie ulokowane są jego anteny. Członkowie klubu chcą przekazać swoją wiedzę i umiejętności kolejnym pasjonatom tej sztuki technicznej, aby dalej kontynuowali oni działalność krótkofalarską.

 

- Krótkofalarstwo to skróty, slang, karta krótkofalowca QSL, wiadomości na temat obsługi urządzeń, wiedza, jak przy minimalnych kosztach zbudować urządzenie nadawczo-odbiorcze oraz etykieta zachowań podczas łączności- tłumaczy prezes Szetela, krótkofalowiec od roku 1966.

 

Zapisy na kurs dla krótkofalowców będą trwały do 7 marca. Bliższe informacje na temat kursu można otrzymać w sekretariacie Zamojskiego Domu Kultury, ul. Partyzantów 13, tel. 84-639- 20-21. Liczba miejsc ograniczona.

 

21 lutego 2014
Autor:

Zostań krótkofalowcem
Twoja ocena  

Ocen: 0, średnia ocena: 0.00

R E K L A M A

    KOMENTARZE(2)

Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy poniżej.
Ostrzegamy, było już kilka postępowań o naruszenie dobrego imienia przez internautów komentujących teksty. Jeżeli nie chcesz być pociagany do odpowiedzialności, DOBIERAJ SŁOWA, by nikogo nie urazić. Jeżeli komentarz narusza twoje dobra osobiste możesz zgłosić się prośbą o usunięcie go redakcja@roztocze.net.

  1. "AS" dnia 21 lutego 2014 o godzinie 17:59:04 napisał:

    Ciekawe czy będą chętni??

  2. "Kazik" dnia 22 lutego 2014 o godzinie 18:58:00 napisał:

    Kiedyś mnie to interesowało, i miałem zamiar zgłębić temat. Teraz mam ustawioną antenę na Toruń i jestem szczęśliwy.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Jestem świadomy odpowiedzialności karnej ( art. 212 KK art. 216 KK ) za swoje słowa.
Wiem też, że przysługuje mi wynikające z Prawa prasowego (Art. 15. u.p.p.) prawo do zachowania w tajemnicy moich danych (w szczególności nazwiska). Prawo to mi przysługuje tylko w sytuacji gdy mój komentarz nie narusza prawa obowiązującego na terenie RP.

Ponieważ, redakcja serwisu ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną za brak reakcji w przypadku zgłoszenia naruszenia dóbr osobistych przez osobę pomówioną, zastrzegamy sobie możliwość usunięcia komentarza. W razie wątpliwości możesz się odwołać od decyzji redakcji przedstawiając dowody na prawdziwość swych słów, pisząc na adres redakcja@roztocze.net.

Zaznaczenie pola obok słów "Jestem świadomy..." i kliknięcie przycisku "Wyślij" oznacza zgodę na skorzystanie z bezpłatnej usługi umieszczania postów/komentarzy w serwisie roztocze.net. Usługa świadczona przez wydawcę serwisu roztocze.net pozwala na publikowanie treści na stronach serwisu. Usługodawca zastrzega sobie możliwość blokowania i usuwania komentarzy, które naruszają obowiązujące prawo, nie dotyczą tematu artykułu, promują lub wskazują na firmy, produkty lub usługi komercyjne.
Zastrzegamy sobie prawo do "zasłaniania" z użyciem "gwiazdek" **** słów wulgarnych, danych osobowych, informacji poufnych, komercyjnych adresów internetowych.

Korzystając z usługi "komentowania" wyrażasz zgodę na ich publikację w wydawnictwach internetowych i drukowanych należących do Fundacji im. Bernardo Morando. Prawa autorskie do komentarza należą do jego autora. Kopiowanie komentarzy bez zgody autorów jest nielegalne.

Anty-spam:

do góry

R E K L A M A