Społeczeństwo i patriotyzm | woj. lubelskietekst nadesłany23 listopada 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Żołnierz OT odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę

Autor Krzysztof Sitkowski/KPRP.
R E K L A M A    B O A R D

W środę, 21 listopada br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność oraz Medali za Ofiarność i Odwagę. Jednym z odznaczonych był szer. Szymon Duher, żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szeregowy Szymon Duher – żołnierz lubelskiej brygady OT, odebrał w środę, 21 listopada br. z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal za Ofiarność i Odwagę. Medal stanowi nagrodę dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały życie ludzkie lub mienie. Szer. Szymon Duher jest pierwszym żołnierzem WOT, który odebrał tak cenne odznaczenie państwowe.

Przypomnijmy 13 kwietnia br. w jednym z bloków przy ul. Hallera w Świdniku doszło do wybuchu. Jedną z pierwszych osób, która była w pobliżu i natychmiast zareagowała był szer. Szymon Duher – żołnierz obrony terytorialnej, który na co dzień pełni służbę w 24 batalionie lekkiej piechoty w Chełmie. Jako pierwszy wbiegł do płonącego mieszkania, wyniósł poparzonego mężczyznę i przystąpił do gaszenia pożaru w mieszkaniu. Ewakuował również dzieci znajdujące się w bloku kilka pięter wyżej, które w wyniku intensywnego dymu były zagrożone podtruciem.

Żołnierz ruszył z pomocą bez zastanowienia, wykorzystując wiedzę i umiejętności, jakie nabył podczas szkolenia podstawowego Terytorialsa, tzw. „szesnastki”, którą ukończył kilka tygodni wcześniej. Podczas tego szkolenia żołnierze OT uczą się, m.in. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. Ta wiedza z powodzeniem może być wykorzystana, nie tylko w sytuacjach zagrożenia militarnego, ale również w życiu codziennym, np. podczas wypadków komunikacyjnych lub innych zdarzeń, gdy ludzkie zdrowie lub życie jest w niebezpieczeństwie.

Postawa szer. Duhera została doceniona przez Dowództwo WOT. Decyzją gen. dyw. Wiesława Kukuły żołnierz otrzymał specjalne wyróżnienie. Również władze Świdnika podziękowały za bohaterską postawę, przyznając mu odznaczenie Nil Virtuti Civili Invium.

kpt. Damian STANULA, OFICER PRASOWY 2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
no i wyszedł p...
Zamiast linii wibracyjnych powinniście ...
observer
Na pewno Dziura i Misztal - pieli z zach...
klf
juz wsiadajac do BMW w aucie unosi sie e...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018