Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany14 maja 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Żdanów: Start obchodów niepodległościowych w Gminie Zamość

Fot. materiał nadesłany
R E K L A M A    B O A R D

Wprawdzie w Gminie Zamość odbyło się już w tym roku kilka wydarzeń z okazji Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, to jednak oficjalny start niepodległościowych akcji zaplanowano na 11 maja 2018 r. w Żdanowie.

W piątek o 11:00 w żdanowskim kościele pw. św. Stanisława odbyła się Msza św., która rozpoczęła uroczystość Inauguracji Gminnych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Datę i miejsce wybrano nieprzypadkowo – patronem żdanowskiej Szkoły Podstawowej jest bowiem najbardziej uznany Ojciec polskiej niepodległości, Józef Piłsudski, a w maju mija 83 lata od śmierci Marszałka.

W uroczystej Inauguracji wzięli udział m.in. wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński, starsza wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie z delegaturą w Zamościu Maria Gruszka, radni powiatowi z Gminy Zamość, w tym Konrad Dziuba i Jerzy Bondyra, wiceprzewodniczący Rady Gminy Zamość Kazimierz Skiba, radni Gminy Zamość, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jarosław Kalbarczyk, proboszcz parafii w Żdanowie ks. Jacek Rak, kierownik Centrum Usług Wspólnych Jadwiga Adamczyk, prezes OSP w Skokówce Mirosław Łasocha, sołtysi Żdanowa, Żdanówka, Zwódnego i Skokówki, dyrekcja szkoły oraz uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz „biało-czerwonego” korowodu z kościoła pod pobliską szkołę. Większość uczestników korowodu miało biało-czerwone chorągiewki. Delegacja organizatorów i gości wydarzenia złożyła wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą Józefa Piłsudskiego – patrona szkoły. Kolejnym punktem uroczystości było posadzenie dębu, symbolizującego pamięć o setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wielu znakomitych uczestników tego „ogrodniczego” aktu po kolei pracowało szpadlem. Potem wszyscy obejrzeli część artystyczną, przygotowaną w szkolnej hali sportowej. Dyrektor szkoły Anna Kowalczyk oficjalnie powitała wszystkich obecnych, po czym zabrzmiały tony poloneza, a na parkiecie pojawiły się tańczące pary gimnazjalistów. Potem były wiersze, monodramy, koncerty i pieśni. Uczniowie szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych przygotowali prawie godzinny występ, w którym przypomnieli historię Polski, postać Józefa Piłsudskiego oraz trudną drogę naszego kraju do niepodległości.  Przedstawiony program wywołał autentyczny zachwyt przybyłych gości, a słowa podziękowania za jego przygotowanie otrzymali z ust Wójta wszyscy organizatorzy i wykonawcy. Nad przepiękną formą uczniowskich występów czuwały w szczególności nauczycielki Ewa Palonka, Anna Łasocha, Monika Łasocha, Halina Konarzewska, Anna Tomaszewska i Dorota Marczuk.

Wydarzenie w Żdanowie oficjalnie rozpoczyna cykl imprez, akcji, konkursów i innych przedsięwzięć w Gminie Zamość, mających na celu upamiętnienie tego wyjątkowego dla Polaków Jubileuszu odzyskania niepodległości.

 

Tekst i foto: SP  Żdanów i GOK

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
historyk
Żadnego konfliktu między Zamościem a ...
Powinni grać na hali Osir tam gdzie gra...
Lidia
Radny Nowakowski WSTYD, żeby tak sie ub...
Thomas
Głos potrzebny, ale głos spó...
kmicic
a i jeszcze jedno, dla rozluźnienia emo...
mieszkaniec
drogi ,,Polak'u" - widać nie znasz życ...
zdrovit
Jaki problem, żeby tak duża firma jak ...
ad111
I już pisiorskie trolle się zleciały ...
Mefisto
Och, jakież to trzeba mieć kwalifikacj...
mama
Całkowicie zgadzam się z "rodzicem". W...
Polak
Drogi mieszkańcu, to jest wolny kraj (j...
martinez
Jak można w nieskończoność głosowa...
mieszkaniec
ależ ta grupa zawodowa ma takie przywil...
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Antyklerykał
Jak ci wszyscy mówią, że to autorytet...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018