Artykuł zewnętrzny opłaconytekst nadesłany12 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zastosowanie i rodzaje pasków klinowych

R E K L A M A    B O A R D

Paski klinowe współcześnie stosowane są w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Szerokie zastosowanie sprawia, iż mamy do czynienia z kilkoma rodzajami tytułowych elementów. W dzisiejszym artykule opiszemy nie tylko rodzaje pasków klinowych, ale także typy ich zastosowania.

Źródło przemysłu

Podstawową funkcją paska klinowego jest przeniesienie momentu obrotowego z koła pasowego ulokowanego na wale jednostki zasilającej na koła pasowe urządzeń odbiorczych. Jest to umożliwione na skutek tarcia jakie pojawia się pomiędzy pasem, a kołem pasowym. Dzięki tarciu dochodzi do wsunięcia pasa w koło pasowe, a w konsekwencji straty energii są zredukowane do minimum, zaś moment obrotowy ulega przeniesieniu.

Charakterystyczna budowa pasków klinowych sprawia, że odznaczają się one rozciągliwością oraz niezwykłą wręcz wytrzymałością. Na całość konstrukcji składa się kilka warstw – oto one :

– warstwa nośna

– warstwa podatna

– warstwa tkaninowo-gumowa

Tego typu konstrukcja sprawia, iż paski mogą występować w dwóch wariantach – klasycznym oraz uzębionym. W obrębie obu wariantów możemy mówić o rodzajach takich jak paski wysokoprofilowe, paski o profilach klasycznych, paski szerokoprofilowe, paski o bokach ciętych oraz paski zespolone.

Paski uzębione

Paski klinowe uzębione dzielimy na dwa podstawowe warianty – szerokoprofilowe oraz wąskoprofilowe. Przeznaczone są one do pracy pod dużym obciążeniem oraz zwiększoną prędkością obrotową. Uzębienie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne służy zwiększeniu elastyczności powierzchni bocznych paska. Walnie przyczynia się do redukcji tarcia wewnętrznego, które występuje w warstwie ściskanej. W konsekwencji zwiększa to odporność zmęczenia materiału oraz przenoszenie większych wartości, niż w przypadku konstrukcji klasycznych. Tego rodzaju aspekty sprawiły, że paski uzębione znajdują szerokie zastosowanie w dziedzinie motoryzacji

Paski klasyczne

Wariant klasyczny odznacza się najszerszym zastosowaniem w przemyśle, rolnictwie oraz budownictwie. Ten typ pasków klinowych złożony jest z trzech warstw. Pierwsza z nich odpowiedzialna jest za przeniesienie siły rozciągającej. Do jej wykonania przeznaczone są linki stalowe, bądź nylonowe. Druga warstwa stanowi warstwę trącą – jest odpowiedzialna ze zmniejszenie poślizga na kole pasowym. Ostatnia warstwa zwana kryjącą stanowi osłonę przed działaniem czynników mogących obniżyć trwałość konstrukcji.

Szeroki wybór pasków klinowych znajduje się w ofercie renomowanego sklepu – Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/47-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/pasy-klinowe. Najwyższej jakości pasek klinowy to podstawa sprawnie działającego mechanizmu.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
z_boku 30 minut temu
Może ta książka coś wyjaśni?https:/...
observer
szanse ma takie, jak na zwycięstwo w sp...
Mieszkaniec nie...
Co za głąb wstawił zdjęcie z neta za...
TORRES20400
@"ciekawy"; zwykle odpowiadam na pytania...
Thomas
oduczcie się darmochy i koncertów pod ...
dfgh
Gdyby startował z 3 lub z ostatniego mi...
KL
Najgorsza jest "coś tam, coś tam"....
PT
Najgorszy kandydat z Lubelszczyzny....
Wielki radny a pszenica chwastami zarosl...
ach
i to jest muzyka, kurcze poszedłbym ale...
ciekawy
tak z ciekawosci schody zamojskiego Ratu...
KL
Najlepszy kandydat z Lubelszczyzny!...
ad111
Proszę bardzo, edukacji nigdy zbyt wiel...
z_boku
Nie od dzisiaj wiadomo że palenie trawy...
ad112
sprawdź co znaczy słowo ''wycieczka''...
A.K
A dużo było wymienionych nazwisk były...
A.K
A dużo było wymienionych nazwisk były...
Reginis
Wysłałem na adres mailowy redakcji, al...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018