R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja25 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 32 komentarze

Zamość/Szopinek/Jarosławiec: Mieszkańcy zabrali głos – Czy spalarnia odpadów powstanie? [AKTUALIZACJA]

tradycyjna elektrociepłownia, fot. pixabay

Mieszkańcy Szopinka, Kalinowic, Wólki Panieńskiej, Jatutowa i Zamościa jednogłośnie sprzeciwili się lokalizacji dla inwestycji jaką jest budowa spalarni odpadów w ramach projektu rozbudowy Ciepłowni w Zamościu w oparciu o Gospodarkę Obiegu Zamkniętego. Swoje stanowisko wyrazili również mieszkańcy Jarosławca (gmina Sitno) [aktualizacja; stanowisko znajduje się w treści artykułu]. Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie i uciążliwość jaką może generować spalarnia.

Rozbudowa Ciepłowni w Zamościu w oparciu o Gospodarkę Obiegu Zamkniętego ma być optymalnym rozwiązaniem w dziedzinie wytwarzania ciepła. Inwestycja planowana i realizowana jest przez Veolia Wschód.

Na stronie inwestora czytamy – Obieg Przyszłości to innowacyjny projekt infrastrukturalny w Zamościu polegający na rozbudowie istniejącej ciepłowni w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego. – Inwestor na stronie informuje że zastosowane zostaną sprawdzone rozwiązania technologiczne w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. A planowana inwestycja ma wytwarzać ciepło na podstawie proekologicznej technologii.

W celu zapewnienia najwyższej jakości i bezpieczeństwa jak czytamy na stronie, Veolia będzie korzystała z najlepszej dostępnej technologii BAT (Best Available Techniques). Firma zapewni więc jakość wyższą niż wymaga tego prawo. Ciepłownia opalana paliwem alternatywnym (będącym frakcją pochodzącą z przetwarzania odpadów komunalnych), będzie korzystała z technologii rusztowej lub fluidalnej, półsuchego systemu oczyszczania spalin oraz systemu redukcji tlenków azotu SNCR (Selective Non-Catalytic Reduction). Ponad to technologia, która zostanie wykorzystana przy rozbudowie zakłada pełną kontrolę nad każdym potencjalnie możliwym wpływem na środowisko i sąsiedztwo instalacji np. możliwe do wystąpienia emisje zapachów będą likwidowane poprzez zastosowane podciśnienia w hali rozładunkowej paliwa alternatywnego.

Mieszkańcy jednak dalej są pełni obaw o tą inwestycję.

Poniżej publikujemy stanowisko mieszkańców:

 

Stanowisko mieszkańców osiedla Jarosławiec:

Na stronie internetowej dotyczącej inwestycji znajduje się harmonogram projektu, który zakłada że po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia, potrzebne będzie 12 miesięcy na prace projektowe oraz 18 miesięcy na rozbudowę istniejącej instalacji. Planowane uruchomienie przedsięwzięcia nastąpi w 2021 roku.

Warto jednocześnie zaznaczyć że nowy blok o mocy około 5 MWth będzie wytwarzał ciepło z wykorzystaniem paliwa alternatywnego RDF (Refuse Derived Fuel) i przyczyni się do zmniejszenia ilości zużywanego dotychczas węgla. Miasto zyska ciepło, a jednocześnie zredukuje ilość i koszt zagospodarowania odpadów komunalnych. Możliwe będzie obniżenie kosztów utylizacji odpadów które ponoszą mieszkańcy. Planowana inwestycja wpisuje się również w plan gospodarki niskoemisyjnej miasta Zamość poprzez redukcje ilości spalanego węgla.

Na stronie inwestora obiegprzyszlosci.pl można znaleźć więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Seiken" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 10:10:37 napisał:
  Kilka osób się jednak interesuje. Widzę, że Najda z Dziubą rozruszali temat w gminie. W Zamościu Pfeiferowa z przybocznymi.
  R E K L A M A
 • "do wyżej" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 11:00:43 napisał:
  Fajferowa z przybocznymi wszystko zrobi żeby zniszczyć to, co dobre dla miasta i mieszkańców; najpierw trzeba poznać dokumenty, rozmawiać z kompetentnymi osobami a dopiero potem burzyć; no ale ten typ tak ma- wszystko na nie ; Zamość to nie ciemnogród, mądrzejsi mieszkańcy niż w Rzeszowie i krzykaczy po ryjku bo nam spokojne działania są potrzebne
  • "Gorever" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 11:46:11 napisał:
   Tylko, że w Rzeszowie spalarnia odpadów działa i to nie byle jaka: http://www.nowiny24.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/za-15-miesiaca-w-rzeszowie-ruszy-spalarnia-odpadow-zgody-z-miastem-nie-ma,13185647/ A tu spalarnia odpadów medycznych, do której zwożone są niebezpieczne odpady medyczne z Zamościa i to w Rzeszowie robią na tym biznes: https://eco-abc.com.pl/?gclid=EAIaIQobChMIhqK_7_q53AIVSKqaCh2GCgt_EAAYASAAEgIqN_D_BwE
  • "cba" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 22:02:35 napisał:
   cham.
 • "observer" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 11:34:14 napisał:
  czy zamieszczona fotka nie jest - co najmniej - tendencyjna?
  • "Gorever" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 11:48:09 napisał:
   Oj tam, oj tam, tylko trochę... Chodzi o to, żeby postraszyć ciemnego luda :)
  • "z_boku" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 22:35:26 napisał:
   Kiedy zimową porą ludziska palą w "kopciuchach" wszystkim co im w ręce wpadnie to jest cacy?
 • "Waldek" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 12:26:27 napisał:
  To nie chodzi tylko o komfort najbliżej mieszkających. Bardziej zastanawia mnie to czy obecność spalarni nie będzie miała wpływu na okoliczne uprawy i hodowle, to są źródła utrzymania dla wielu ludzi. Nie lepiej korzystać z innych spalarni skoro nie wyrabiają swojej "normy", ewentualna spalarnia w Zamościu też nie będzie, więc skąd będą dowozić nam śmieci? I jakie? Chyba zbyt lekko wszyscy do tego podchodzą.
 • "asfalt" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 12:47:25 napisał:
  Spalarnia to jedno, śmieci trzeba dowieźć czyli przysłowiowe "TiRy" 7/24h?.. Do 5 dni na leżakowanie śmieci/ a kto to sprawdzi../ Mieszkańcy i włściciele pól brońcie się !! Panowie prezesi 'piniondze to nie fszystko"! ..Pośle! Do boju nie pomniki stawiać!
  • "Anonim" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 14:50:39 napisał:
   poseł S.Z. pomniki stawia albo z prezydentem walczy i duuużooo obiecujeee
 • "name" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 14:32:55 napisał:
  Wybory samorządowe wkrótce. Wybierać radnych trzeba rozsądnie.I prezydenta również.
 • "asfalt" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 14:45:24 napisał:
  ... i co znowu "partya chłopska" 25% poparcia przy urnach?... uważajcie na kogo głosujecie!
 • "Waldek" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 15:03:54 napisał:
  Zagrożenie jest realne i wszelkie animozje polityczne zostawmy na inny czas. Teraz wszyscy powinniśmy zjednoczyć. Zastanawiające jest to, że tak istotną inwestycję chcą przeprowadzić bez porozumienia z zamościanami a nawet wbrew ich woli. Po cichu. Trzeba się jednoczyć osiedlami, miejscowościami. Okoliczni radni i sołtysi niech się teraz wykażą przy poparciu wszystkich.
 • "ted" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 17:00:53 napisał:
  Ktoś na tym kasę zarobi. Ciekawe kto ?
 • "ANDREW FOREVER" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 20:33:59 napisał:
  Prezydent Wnuk na to nie pozwoli! Już zaczął działać! Jak widać na zdjęciu, z jednego komina już się nie dymi! Dobrze jest!
  R E K L A M A
  • "Kominowy Dywersant" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 22:15:57 napisał:
   PAW tak "przeciwdziała" że sam podpis pod "klastrem" złożył oraz wierni z PGK i MZK! Czytajcie dokładnie wcześniejszy artykuł. Co ma teraz zrobić? Do kofederacji przystąpi?
  • "edwin" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 2:03:46 napisał:
   Ta pod klastrem... ale projektu na ekologiczne paliwa dla regiony a nie na spalarnię... czytaj uważnie i nie opowiadaj bzdur :)
  • "@edwin" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 8:08:20 napisał:
   dobre.. powiedz tylko jakie to ekologiczne paliwa ma PEGiek zapewnić..?
 • "kornik" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 21:54:23 napisał:
  Chcieliście Wnuka w Zamościu to teraz macie swojego prezydenta
 • "Viscosa" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 21:54:43 napisał:
  Tiaaaa.....Wszystko pięknie. Śmiecie wyparują w temperaturze bliskiej temp. wybuchu jądrowego, a z komina wyleci para wodna... Znając pomysłowość rodaków i pazerność obcego kapitału do pieca trafi wszystko prócz gruzu szkła i metalu... i to z okolicy w promieniu 100km. Pociągami tego syfu nie zwiozą czyli mamy mini wysypisko przy spalarni i ruch śmieciarek.. No to ceny działek spadną w Szopinku. Czy aby kilka lat temu nie było tematu spalarni śmieci w okolicach Zamościa? Smród ciągnie się chyba z przerwami od 2004r?...............................
 • "Dzisiaj o 9:30" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 8:04:20 napisał:
  Dzisiaj tj. w czwartek 26.07.2018 o godz. 9:30 przy Siedzibie firmy Veolia ul. Hrubieszowska 173, odbędzie się spotkanie z reporterami z Radia Lublin w powyższej sprawie. Mile widziani mieszkańcy Zamościa i okolic zainteresowani planowaną budową spalarni śmieci.
 • "Mieszkaniec" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 10:26:10 napisał:
  Kiedyś próbowano wybudować spalarnie na terenie oczyszczalni ścieków w Zamościu. inwestycja została zablokowana przez mieszkańców osiedla Janowice.
 • "Seiken" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 11:57:23 napisał:
  W poniedziałek Veolia zaplanowała konferencję prasową w związku z powyższym w Hotelu Zamojski. Zobaczymy, co tam dziennikarzom powiedzą...
 • "@seiken" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 12:57:02 napisał:
  "....Poza Spółdzielnią Nasza Energia, współpracę w ramach klastra zadeklarowały takie podmioty jak min.: Veolia Wschód w roli lidera klastra, Miasto Zamość, miejska spółka PGK...." -to tyle o źródłach paliwa do spalarni.
 • "pff" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 13:54:22 napisał:
  Podobno chłopy z okolicznych wsi mają się zrzec dotacji z UE i wybudować mur wokół spalarni. Ciemnota nie zna granic.
 • "ak" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 17:19:15 napisał:
  Wielokrotnie już widziałem w Zamościu jak dym i smród z komina domu jednorodzinnego robił za 10 takich spalarni, ale nigdy nie słyszałem aby ktoś poinformował o tym odpowiednie służby. Drodzy dziennikarze ja wiem że wy żyjecie z protestów społecznych, ale to zdjęcie to bezczelna prowokacja.
 • "XZY" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 18:00:56 napisał:
  Fajnie załatwili ludzi... Teraz tylko czekać jak będzie można kupić ziemie, domy i mieszkania w dobrej cenie... :D
 • "Mexican" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 21:54:49 napisał:
  Jeżeli PAW przyłoży łapę do tej hucpy to i błogosławieństwo Prezesa w wyborach nie pomoże.... Pośle Zawiślak masz Pan teraz te swoje 5 minut !
  R E K L A M A
 • "EKOLOG" dnia 28 lipca 2018 o godzinie 6:29:43 napisał:
  Ciemny naród na wsi, kilku cwaniaczków kopiło tanio działki wybudowali domki i krzyczą, a śmieci wysyłają do miasta, sprawdzić ich szamba za stodoła i kupę śmieci na potworku-karać, a samowolne spalanie na podwórku, palenie butelkowe nie przeszkadza.... MUSI Być SPALARNIA !!! Człowiek z Miasta Zamość.
 • "Anonim" dnia 28 lipca 2018 o godzinie 9:06:13 napisał:
  Panie ekolog. Nie obrażaj ludzi. I nic być nie musi !Jedna rzecz to spalarnia a inna to spalanie wszystkich odpadów w piecach domków jednorodzinnych. ( kontrola i właściwe przepisy są niezbędne ale na razie i jedno i drugie jest słabe , niestosowane i nieskuteczne ) A może warto sprawdzić kto wystąpił z tą inicjatywą ( spółka w interesie mieszkańców Zamościa i okolic ???) i ile ta inwestycja ma przynieść im zysku. Jeżeli rzeczywiście troszczą się o zdrowie mieszkańców to proszę modernizować istniejące urządzenia i poprawiać jakość emitowanych spalin. A Pan Prezydent skoro potrafi wydawać okresowe gazetki o " swoich " dokonaniach , niech przygotuje i wyda szczegółową informację na temat tej inwestycji (np. w tym o ile ton/ dobę wzrośnie spalanie śmieci, skąd będą zwożone, itd. ) Powinna też powstać w tak ważnej sprawie możliwość zadawania pytań . A może referendum w tak istotnej dla mieszkańców sprawie ? Panie Prezydencie, Panowie Radni proszę zapytać mieszkańców. Chyba rozsądniej jest zrobić to teraz a nie na blokadach.
 • "Nana" dnia 29 lipca 2018 o godzinie 21:58:59 napisał:
  Blokada? Ok. Jedno jest pewne- ta władza do ludzi nie strzela...
 • "analityk" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 17:05:33 napisał:
  Rada Miasta i Pan Prezydent ma okazję zapytać mieszkańców zwołując zebrania osiedlowe ( odpowiednio mocno je reklamując i temat który będzie poruszany) Nie widzę problemu aby tak zrobić tym bardziej ,że w o wiele bardziej błahej sprawie jak rozmieszczenie lokali z alkoholem od budynków użyteczność publicznej odbyły się zebrania mieszkańców osiedli. Do dzieła Panie Prezydencie . Rada Miasta też ma okazję pokazać kogo reprezentuje

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny