Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja25 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 32 komentarze

Zamość/Szopinek/Jarosławiec: Mieszkańcy zabrali głos – Czy spalarnia odpadów powstanie? [AKTUALIZACJA]

tradycyjna elektrociepłownia, fot. pixabay
R E K L A M A    B O A R D

Mieszkańcy Szopinka, Kalinowic, Wólki Panieńskiej, Jatutowa i Zamościa jednogłośnie sprzeciwili się lokalizacji dla inwestycji jaką jest budowa spalarni odpadów w ramach projektu rozbudowy Ciepłowni w Zamościu w oparciu o Gospodarkę Obiegu Zamkniętego. Swoje stanowisko wyrazili również mieszkańcy Jarosławca (gmina Sitno) [aktualizacja; stanowisko znajduje się w treści artykułu]. Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie i uciążliwość jaką może generować spalarnia.

Rozbudowa Ciepłowni w Zamościu w oparciu o Gospodarkę Obiegu Zamkniętego ma być optymalnym rozwiązaniem w dziedzinie wytwarzania ciepła. Inwestycja planowana i realizowana jest przez Veolia Wschód.

Na stronie inwestora czytamy – Obieg Przyszłości to innowacyjny projekt infrastrukturalny w Zamościu polegający na rozbudowie istniejącej ciepłowni w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego. – Inwestor na stronie informuje że zastosowane zostaną sprawdzone rozwiązania technologiczne w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. A planowana inwestycja ma wytwarzać ciepło na podstawie proekologicznej technologii.

W celu zapewnienia najwyższej jakości i bezpieczeństwa jak czytamy na stronie, Veolia będzie korzystała z najlepszej dostępnej technologii BAT (Best Available Techniques). Firma zapewni więc jakość wyższą niż wymaga tego prawo. Ciepłownia opalana paliwem alternatywnym (będącym frakcją pochodzącą z przetwarzania odpadów komunalnych), będzie korzystała z technologii rusztowej lub fluidalnej, półsuchego systemu oczyszczania spalin oraz systemu redukcji tlenków azotu SNCR (Selective Non-Catalytic Reduction). Ponad to technologia, która zostanie wykorzystana przy rozbudowie zakłada pełną kontrolę nad każdym potencjalnie możliwym wpływem na środowisko i sąsiedztwo instalacji np. możliwe do wystąpienia emisje zapachów będą likwidowane poprzez zastosowane podciśnienia w hali rozładunkowej paliwa alternatywnego.

Mieszkańcy jednak dalej są pełni obaw o tą inwestycję.

Poniżej publikujemy stanowisko mieszkańców:

 

Stanowisko mieszkańców osiedla Jarosławiec:

Na stronie internetowej dotyczącej inwestycji znajduje się harmonogram projektu, który zakłada że po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia, potrzebne będzie 12 miesięcy na prace projektowe oraz 18 miesięcy na rozbudowę istniejącej instalacji. Planowane uruchomienie przedsięwzięcia nastąpi w 2021 roku.

Warto jednocześnie zaznaczyć że nowy blok o mocy około 5 MWth będzie wytwarzał ciepło z wykorzystaniem paliwa alternatywnego RDF (Refuse Derived Fuel) i przyczyni się do zmniejszenia ilości zużywanego dotychczas węgla. Miasto zyska ciepło, a jednocześnie zredukuje ilość i koszt zagospodarowania odpadów komunalnych. Możliwe będzie obniżenie kosztów utylizacji odpadów które ponoszą mieszkańcy. Planowana inwestycja wpisuje się również w plan gospodarki niskoemisyjnej miasta Zamość poprzez redukcje ilości spalanego węgla.

Na stronie inwestora obiegprzyszlosci.pl można znaleźć więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Seiken" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 10:10:37 napisał:
  Kilka osób się jednak interesuje. Widzę, że Najda z Dziubą rozruszali temat w gminie. W Zamościu Pfeiferowa z przybocznymi.
  R E K L A M A
 • "do wyżej" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 11:00:43 napisał:
  Fajferowa z przybocznymi wszystko zrobi żeby zniszczyć to, co dobre dla miasta i mieszkańców; najpierw trzeba poznać dokumenty, rozmawiać z kompetentnymi osobami a dopiero potem burzyć; no ale ten typ tak ma- wszystko na nie ; Zamość to nie ciemnogród, mądrzejsi mieszkańcy niż w Rzeszowie i krzykaczy po ryjku bo nam spokojne działania są potrzebne
  • "Gorever" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 11:46:11 napisał:
   Tylko, że w Rzeszowie spalarnia odpadów działa i to nie byle jaka: http://www.nowiny24.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/za-15-miesiaca-w-rzeszowie-ruszy-spalarnia-odpadow-zgody-z-miastem-nie-ma,13185647/ A tu spalarnia odpadów medycznych, do której zwożone są niebezpieczne odpady medyczne z Zamościa i to w Rzeszowie robią na tym biznes: https://eco-abc.com.pl/?gclid=EAIaIQobChMIhqK_7_q53AIVSKqaCh2GCgt_EAAYASAAEgIqN_D_BwE
  • "cba" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 22:02:35 napisał:
   cham.
 • "observer" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 11:34:14 napisał:
  czy zamieszczona fotka nie jest - co najmniej - tendencyjna?
  • "Gorever" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 11:48:09 napisał:
   Oj tam, oj tam, tylko trochę... Chodzi o to, żeby postraszyć ciemnego luda :)
  • "z_boku" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 22:35:26 napisał:
   Kiedy zimową porą ludziska palą w "kopciuchach" wszystkim co im w ręce wpadnie to jest cacy?
 • "Waldek" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 12:26:27 napisał:
  To nie chodzi tylko o komfort najbliżej mieszkających. Bardziej zastanawia mnie to czy obecność spalarni nie będzie miała wpływu na okoliczne uprawy i hodowle, to są źródła utrzymania dla wielu ludzi. Nie lepiej korzystać z innych spalarni skoro nie wyrabiają swojej "normy", ewentualna spalarnia w Zamościu też nie będzie, więc skąd będą dowozić nam śmieci? I jakie? Chyba zbyt lekko wszyscy do tego podchodzą.
 • "asfalt" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 12:47:25 napisał:
  Spalarnia to jedno, śmieci trzeba dowieźć czyli przysłowiowe "TiRy" 7/24h?.. Do 5 dni na leżakowanie śmieci/ a kto to sprawdzi../ Mieszkańcy i włściciele pól brońcie się !! Panowie prezesi 'piniondze to nie fszystko"! ..Pośle! Do boju nie pomniki stawiać!
  • "Anonim" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 14:50:39 napisał:
   poseł S.Z. pomniki stawia albo z prezydentem walczy i duuużooo obiecujeee
 • "name" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 14:32:55 napisał:
  Wybory samorządowe wkrótce. Wybierać radnych trzeba rozsądnie.I prezydenta również.
 • "asfalt" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 14:45:24 napisał:
  ... i co znowu "partya chłopska" 25% poparcia przy urnach?... uważajcie na kogo głosujecie!
 • "Waldek" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 15:03:54 napisał:
  Zagrożenie jest realne i wszelkie animozje polityczne zostawmy na inny czas. Teraz wszyscy powinniśmy zjednoczyć. Zastanawiające jest to, że tak istotną inwestycję chcą przeprowadzić bez porozumienia z zamościanami a nawet wbrew ich woli. Po cichu. Trzeba się jednoczyć osiedlami, miejscowościami. Okoliczni radni i sołtysi niech się teraz wykażą przy poparciu wszystkich.
 • "ted" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 17:00:53 napisał:
  Ktoś na tym kasę zarobi. Ciekawe kto ?
 • "ANDREW FOREVER" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 20:33:59 napisał:
  Prezydent Wnuk na to nie pozwoli! Już zaczął działać! Jak widać na zdjęciu, z jednego komina już się nie dymi! Dobrze jest!
  R E K L A M A
  • "Kominowy Dywersant" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 22:15:57 napisał:
   PAW tak "przeciwdziała" że sam podpis pod "klastrem" złożył oraz wierni z PGK i MZK! Czytajcie dokładnie wcześniejszy artykuł. Co ma teraz zrobić? Do kofederacji przystąpi?
  • "edwin" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 2:03:46 napisał:
   Ta pod klastrem... ale projektu na ekologiczne paliwa dla regiony a nie na spalarnię... czytaj uważnie i nie opowiadaj bzdur :)
  • "@edwin" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 8:08:20 napisał:
   dobre.. powiedz tylko jakie to ekologiczne paliwa ma PEGiek zapewnić..?
 • "kornik" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 21:54:23 napisał:
  Chcieliście Wnuka w Zamościu to teraz macie swojego prezydenta
 • "Viscosa" dnia 25 lipca 2018 o godzinie 21:54:43 napisał:
  Tiaaaa.....Wszystko pięknie. Śmiecie wyparują w temperaturze bliskiej temp. wybuchu jądrowego, a z komina wyleci para wodna... Znając pomysłowość rodaków i pazerność obcego kapitału do pieca trafi wszystko prócz gruzu szkła i metalu... i to z okolicy w promieniu 100km. Pociągami tego syfu nie zwiozą czyli mamy mini wysypisko przy spalarni i ruch śmieciarek.. No to ceny działek spadną w Szopinku. Czy aby kilka lat temu nie było tematu spalarni śmieci w okolicach Zamościa? Smród ciągnie się chyba z przerwami od 2004r?...............................
 • "Dzisiaj o 9:30" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 8:04:20 napisał:
  Dzisiaj tj. w czwartek 26.07.2018 o godz. 9:30 przy Siedzibie firmy Veolia ul. Hrubieszowska 173, odbędzie się spotkanie z reporterami z Radia Lublin w powyższej sprawie. Mile widziani mieszkańcy Zamościa i okolic zainteresowani planowaną budową spalarni śmieci.
 • "Mieszkaniec" dnia 26 lipca 2018 o godzinie 10:26:10 napisał:
  Kiedyś próbowano wybudować spalarnie na terenie oczyszczalni ścieków w Zamościu. inwestycja została zablokowana przez mieszkańców osiedla Janowice.
 • "Seiken" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 11:57:23 napisał:
  W poniedziałek Veolia zaplanowała konferencję prasową w związku z powyższym w Hotelu Zamojski. Zobaczymy, co tam dziennikarzom powiedzą...
 • "@seiken" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 12:57:02 napisał:
  "....Poza Spółdzielnią Nasza Energia, współpracę w ramach klastra zadeklarowały takie podmioty jak min.: Veolia Wschód w roli lidera klastra, Miasto Zamość, miejska spółka PGK...." -to tyle o źródłach paliwa do spalarni.
 • "pff" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 13:54:22 napisał:
  Podobno chłopy z okolicznych wsi mają się zrzec dotacji z UE i wybudować mur wokół spalarni. Ciemnota nie zna granic.
 • "ak" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 17:19:15 napisał:
  Wielokrotnie już widziałem w Zamościu jak dym i smród z komina domu jednorodzinnego robił za 10 takich spalarni, ale nigdy nie słyszałem aby ktoś poinformował o tym odpowiednie służby. Drodzy dziennikarze ja wiem że wy żyjecie z protestów społecznych, ale to zdjęcie to bezczelna prowokacja.
 • "XZY" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 18:00:56 napisał:
  Fajnie załatwili ludzi... Teraz tylko czekać jak będzie można kupić ziemie, domy i mieszkania w dobrej cenie... :D
 • "Mexican" dnia 27 lipca 2018 o godzinie 21:54:49 napisał:
  Jeżeli PAW przyłoży łapę do tej hucpy to i błogosławieństwo Prezesa w wyborach nie pomoże.... Pośle Zawiślak masz Pan teraz te swoje 5 minut !
  R E K L A M A
 • "EKOLOG" dnia 28 lipca 2018 o godzinie 6:29:43 napisał:
  Ciemny naród na wsi, kilku cwaniaczków kopiło tanio działki wybudowali domki i krzyczą, a śmieci wysyłają do miasta, sprawdzić ich szamba za stodoła i kupę śmieci na potworku-karać, a samowolne spalanie na podwórku, palenie butelkowe nie przeszkadza.... MUSI Być SPALARNIA !!! Człowiek z Miasta Zamość.
 • "Anonim" dnia 28 lipca 2018 o godzinie 9:06:13 napisał:
  Panie ekolog. Nie obrażaj ludzi. I nic być nie musi !Jedna rzecz to spalarnia a inna to spalanie wszystkich odpadów w piecach domków jednorodzinnych. ( kontrola i właściwe przepisy są niezbędne ale na razie i jedno i drugie jest słabe , niestosowane i nieskuteczne ) A może warto sprawdzić kto wystąpił z tą inicjatywą ( spółka w interesie mieszkańców Zamościa i okolic ???) i ile ta inwestycja ma przynieść im zysku. Jeżeli rzeczywiście troszczą się o zdrowie mieszkańców to proszę modernizować istniejące urządzenia i poprawiać jakość emitowanych spalin. A Pan Prezydent skoro potrafi wydawać okresowe gazetki o " swoich " dokonaniach , niech przygotuje i wyda szczegółową informację na temat tej inwestycji (np. w tym o ile ton/ dobę wzrośnie spalanie śmieci, skąd będą zwożone, itd. ) Powinna też powstać w tak ważnej sprawie możliwość zadawania pytań . A może referendum w tak istotnej dla mieszkańców sprawie ? Panie Prezydencie, Panowie Radni proszę zapytać mieszkańców. Chyba rozsądniej jest zrobić to teraz a nie na blokadach.
 • "Nana" dnia 29 lipca 2018 o godzinie 21:58:59 napisał:
  Blokada? Ok. Jedno jest pewne- ta władza do ludzi nie strzela...
 • "analityk" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 17:05:33 napisał:
  Rada Miasta i Pan Prezydent ma okazję zapytać mieszkańców zwołując zebrania osiedlowe ( odpowiednio mocno je reklamując i temat który będzie poruszany) Nie widzę problemu aby tak zrobić tym bardziej ,że w o wiele bardziej błahej sprawie jak rozmieszczenie lokali z alkoholem od budynków użyteczność publicznej odbyły się zebrania mieszkańców osiedli. Do dzieła Panie Prezydencie . Rada Miasta też ma okazję pokazać kogo reprezentuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
ja z zamoscia
Idąc tokiem myślenia Pana Przewodnicz...
"Tony papierów...
Najważniejszy temat sesji już za nami....
jim
Jedynym BEZPOŚREDNIM jest faktycznie re...
zamola
I bardzo dobrze, bo ludzie nie dbają, r...
edek
Z Zamościa do Zwierzyńca w 7 minut? Pe...
ja z zamoscia
Audyt jest konieczny. Dzięki za wniosek...
Viki
Można sobie zaklinać rzeczywistość a...
ja z zamoscia
za fanaberie prezesów i ..... nie może...
mieszkaniec
o co ten krzyk??przeciez wschodnia stron...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018