R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | Szczebrzeszyn | ZamośćDaniel Czubara21 września 2017

Zamość/Szczebrzeszyn: Dariusza Górnego hołd dr. Klukowskiemu

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

“Do Zygmunta Klukowskiego” – taki tytuł nosi tomik Dariusza Górnego, który znajdziemy na półkach zamojskich księgarni.

Dariusz Górny to polonista, neurologopeda, regionalista, absolwent UMK w Toruniu. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wielu przedsięwzięć upamiętniających dra Zygmunta Klukowskiego. Jest też inicjatorem powołania  do życia Muzeum im. dra Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie. Wyróżniony Odznaką Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość. Dwukrotny zdobywca pierwszego miejsca w XI i XII Wojewódzkim Konkursie Literackim, organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie. 

Bohaterem i adresatem tomiku jest dr Zygmunt Klukowski (1885-1959). To lekarz, historyk, dokumentalista zbrodni hitlerowskich, świadek w procesie norymberskim, ma trwałe miejsce w historii Zamojszczyzny. Był organizatorem ruchu bibliofilskiego, popularyzatorem wiedzy o książce, wydawcą pamiętników i druków, kolekcjonerem pamiątek z przeszłości oraz współorganizatorem muzeum w Zamościu. Książka Dariusza Górnego to właściwie trójczłonowy obraz odniesień do miejsca i czasu, z misternie wpisaną w nurt rozważań postacią doktora Zygmunta Klukowskiego.

-Wiersze w narracji refleksyjnej, ukazują biografię bohatera od dzieciństwa do jesieni życia. Fascynacja książką, klejnotem myśli ludzkiej, spleciona jest z historią Szczebrzeszyna, Zamościa i Zamojszczyzny, ma odbicie w różnorodnych problemach egzystencji. Pogoda ducha Doktora, niezwykłe poczucie humoru („ Topił się w śmiechu”- jak określał go przyjaciel Zygfryd Krauze), młodzieńcza radość i zapał do pracy, ale również dramatyczne przeżycia, aresztowanie i śmierć syna Tadeusza. Reminiscencje stanów uczuciowych Z. Klukowskiego czytelnik odkryje w poezji D. Górnego. Finezja słowa, sentencje łacińskie, tworzą nastrój i odtwarzają atmosferę w przestrzeni społecznej Szczebrzeszyna i Zamościa. Półsenne miasteczko Szczebrzeszyn z małą grupą inteligencji, wyróżniało się bogatą i ciekawą historią, to jeden z czynników decydujących o wyborze miejsca życia. – pisze w recenzji tomiku dr Bogdan Szyszka.

Tomik jest istotnym elementem promocji Szczebrzeszyna, jego teraźniejszości i przeszłości oraz ludzi, którzy tu żyli i przeszłość tworzyli. Dr Zygmunt Klukowski do takich osób należy. To człowiek wyjątkowylekarz, historyk, bibliofil, dokumentalista i działacz społeczny, służący ofiarnie miastu i jego mieszkańcom. Jego życie to wiele pięknych kart, ale i dramatycznych faktów, pozostał jednak ciągle sobą i człowiekiem prawych, uczciwym, pełnym pasji i misji tworzenia. – ocenia z kolei prof. Halina Pelc z UMCS.

Zapraszamy do lektury tomiku “Do Zygmunta Klukowskiego” autorstwa Dariusza Górnego.

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

TORRES20400
http://zamosc.tv/tv/12394-pod-rozwage/...
L11A 4 minuty temu
Poczekam na film o Staffie i wtedy chęt...
EQmen
Szczególnie pozdrawiam człowieka renes...
klm
Szanowny panie redaktorzyno w w 28 sekun...
Zasmucony
To przykre. Znam sprawcę i podwójnie m...
Antyklerykał
Nie lepiej wydać takie pienądze na pos...
Co tam marcin ? Chory ? Czy nie możesz...
tutejszy
azbest "nie zaczepiany"praktycznie nic n...
Tak
Dziękuję Pośle,to wszystko by się ni...
observer
do Torresa - słusznie Waść prawisz....
POdPIS
i aby samorządy wszystkie stowarzyszeni...
ktoś
Szkoda. Taka młoda, pewnie jeszcze wiel...
TORRES20400
@"observer"; to będzie kolejna tragedia...
historyk
Ludzie nie wypisujcie głupot- jak możn...
c f v
Oczywiście,że wesprę.Prowincjonalne z...
Zosia
wartość uszczuplonego podatku akcyzowe...
observer
to, że te obiekty zostaną wyremontowan...
Czerwona świnia już nadaje....
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017