R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | Szczebrzeszyn | ZamośćDaniel Czubara21 września 2017 FACEBOOK | 4070 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość/Szczebrzeszyn: Dariusza Górnego hołd dr. Klukowskiemu

R E K L A M A    B O A R D

“Do Zygmunta Klukowskiego” – taki tytuł nosi tomik Dariusza Górnego, który znajdziemy na półkach zamojskich księgarni.

Dariusz Górny to polonista, neurologopeda, regionalista, absolwent UMK w Toruniu. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wielu przedsięwzięć upamiętniających dra Zygmunta Klukowskiego. Jest też inicjatorem powołania  do życia Muzeum im. dra Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie. Wyróżniony Odznaką Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość. Dwukrotny zdobywca pierwszego miejsca w XI i XII Wojewódzkim Konkursie Literackim, organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie. 

Bohaterem i adresatem tomiku jest dr Zygmunt Klukowski (1885-1959). To lekarz, historyk, dokumentalista zbrodni hitlerowskich, świadek w procesie norymberskim, ma trwałe miejsce w historii Zamojszczyzny. Był organizatorem ruchu bibliofilskiego, popularyzatorem wiedzy o książce, wydawcą pamiętników i druków, kolekcjonerem pamiątek z przeszłości oraz współorganizatorem muzeum w Zamościu. Książka Dariusza Górnego to właściwie trójczłonowy obraz odniesień do miejsca i czasu, z misternie wpisaną w nurt rozważań postacią doktora Zygmunta Klukowskiego.

-Wiersze w narracji refleksyjnej, ukazują biografię bohatera od dzieciństwa do jesieni życia. Fascynacja książką, klejnotem myśli ludzkiej, spleciona jest z historią Szczebrzeszyna, Zamościa i Zamojszczyzny, ma odbicie w różnorodnych problemach egzystencji. Pogoda ducha Doktora, niezwykłe poczucie humoru („ Topił się w śmiechu”- jak określał go przyjaciel Zygfryd Krauze), młodzieńcza radość i zapał do pracy, ale również dramatyczne przeżycia, aresztowanie i śmierć syna Tadeusza. Reminiscencje stanów uczuciowych Z. Klukowskiego czytelnik odkryje w poezji D. Górnego. Finezja słowa, sentencje łacińskie, tworzą nastrój i odtwarzają atmosferę w przestrzeni społecznej Szczebrzeszyna i Zamościa. Półsenne miasteczko Szczebrzeszyn z małą grupą inteligencji, wyróżniało się bogatą i ciekawą historią, to jeden z czynników decydujących o wyborze miejsca życia. – pisze w recenzji tomiku dr Bogdan Szyszka.

Tomik jest istotnym elementem promocji Szczebrzeszyna, jego teraźniejszości i przeszłości oraz ludzi, którzy tu żyli i przeszłość tworzyli. Dr Zygmunt Klukowski do takich osób należy. To człowiek wyjątkowylekarz, historyk, bibliofil, dokumentalista i działacz społeczny, służący ofiarnie miastu i jego mieszkańcom. Jego życie to wiele pięknych kart, ale i dramatycznych faktów, pozostał jednak ciągle sobą i człowiekiem prawych, uczciwym, pełnym pasji i misji tworzenia. – ocenia z kolei prof. Halina Pelc z UMCS.

Zapraszamy do lektury tomiku “Do Zygmunta Klukowskiego” autorstwa Dariusza Górnego.

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Thomas minutę temu
W końcu Bolesław Bierut był bezpartyj...
PASEL 47 minut temu
ilu wychowankow ? Panie WELCZ ?...
K.
Identyczną informację zamieścił wcze...
Wrzosek
A ile tam ludzi chodzi na ta V lige!?15-...
...
To przepraszam ilu kibiców spodziewasz ...
ad111
I trzeba się z Twoją oceną zgodzić, ...
œπæ
Mylisz się. Kiedy nowy rząd wygrał wy...
Thomas
Petru na prezydenta Zamościa....
Thomas
Szkoda, że nie miliardy, zawsze za mili...
Thomas
Ta sprawa ciągnie się jak flaki w olej...
Dirty Harry
Zarzuty są śmieszne i tak sformułowan...
name
ktoś wie o której jutro to spalenie ma...
parafianka
Trzeba przyznać, że Dyrektor Społeczn...
klangor
Widać, że wybory za pasem. Sezon na w...
kibic
Stachyra się zapewne jeszcze zastanawia...
kibic
Też wydaje mi się, że lepiej było pr...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny