R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | Szczebrzeszyn | ZamośćDaniel Czubara21 września 2017 FACEBOOK | 4420 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Zamość/Szczebrzeszyn: Dariusza Górnego hołd dr. Klukowskiemu

R E K L A M A    B O A R D

“Do Zygmunta Klukowskiego” – taki tytuł nosi tomik Dariusza Górnego, który znajdziemy na półkach zamojskich księgarni.

Dariusz Górny to polonista, neurologopeda, regionalista, absolwent UMK w Toruniu. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wielu przedsięwzięć upamiętniających dra Zygmunta Klukowskiego. Jest też inicjatorem powołania  do życia Muzeum im. dra Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie. Wyróżniony Odznaką Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość. Dwukrotny zdobywca pierwszego miejsca w XI i XII Wojewódzkim Konkursie Literackim, organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie. 

Bohaterem i adresatem tomiku jest dr Zygmunt Klukowski (1885-1959). To lekarz, historyk, dokumentalista zbrodni hitlerowskich, świadek w procesie norymberskim, ma trwałe miejsce w historii Zamojszczyzny. Był organizatorem ruchu bibliofilskiego, popularyzatorem wiedzy o książce, wydawcą pamiętników i druków, kolekcjonerem pamiątek z przeszłości oraz współorganizatorem muzeum w Zamościu. Książka Dariusza Górnego to właściwie trójczłonowy obraz odniesień do miejsca i czasu, z misternie wpisaną w nurt rozważań postacią doktora Zygmunta Klukowskiego.

-Wiersze w narracji refleksyjnej, ukazują biografię bohatera od dzieciństwa do jesieni życia. Fascynacja książką, klejnotem myśli ludzkiej, spleciona jest z historią Szczebrzeszyna, Zamościa i Zamojszczyzny, ma odbicie w różnorodnych problemach egzystencji. Pogoda ducha Doktora, niezwykłe poczucie humoru („ Topił się w śmiechu”- jak określał go przyjaciel Zygfryd Krauze), młodzieńcza radość i zapał do pracy, ale również dramatyczne przeżycia, aresztowanie i śmierć syna Tadeusza. Reminiscencje stanów uczuciowych Z. Klukowskiego czytelnik odkryje w poezji D. Górnego. Finezja słowa, sentencje łacińskie, tworzą nastrój i odtwarzają atmosferę w przestrzeni społecznej Szczebrzeszyna i Zamościa. Półsenne miasteczko Szczebrzeszyn z małą grupą inteligencji, wyróżniało się bogatą i ciekawą historią, to jeden z czynników decydujących o wyborze miejsca życia. – pisze w recenzji tomiku dr Bogdan Szyszka.

Tomik jest istotnym elementem promocji Szczebrzeszyna, jego teraźniejszości i przeszłości oraz ludzi, którzy tu żyli i przeszłość tworzyli. Dr Zygmunt Klukowski do takich osób należy. To człowiek wyjątkowylekarz, historyk, bibliofil, dokumentalista i działacz społeczny, służący ofiarnie miastu i jego mieszkańcom. Jego życie to wiele pięknych kart, ale i dramatycznych faktów, pozostał jednak ciągle sobą i człowiekiem prawych, uczciwym, pełnym pasji i misji tworzenia. – ocenia z kolei prof. Halina Pelc z UMCS.

Zapraszamy do lektury tomiku “Do Zygmunta Klukowskiego” autorstwa Dariusza Górnego.

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Kandydat Nizio...
Czyżby kandydatem był pan Nizioł? P...
TORRES20400
Kandydat jest. Ale to nie ten, co wielu ...
Szymon
Nikogo nie poparli? Co z jedynym wspóln...
Normals
Przypatrzmy się tym Obywatelom teraz ju...
Normals
Zadanie pierwsze: pogonić komunę, /je...
z_boku
Mundurki wprowadził, cudne były ;)...
Nauczycielka
Pamiętam jakie cuda wymyślał pan Gier...
nikt
co by było , gdyby nie stary zarząd T...
nemezis
Objazdowa TRUPA cyrkowa. Takiej woltyże...
nemezis
Nie chce mi się wierzyć, że radnej po...
@ "socjal"
Pisać każdy może. Wszak żyjemy w wol...
z_boku
Dodatkowo podać personalia do publiczne...
L.
Dobry, stary pomysł. Był kiedyś pręg...
z_boku
Jednak powinna być przywrócona kara ch...
socjal
Czyli bez zmian widzę. Nie ma konstruk...
Emerytka
Czy Pani Mucha coś zaśpiewa w Zamości...
Brawo Zamość
Mieszkam poza Zamościem przepraszam z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny