nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Kultura i rozrywka | Szczebrzeszyn | ZamośćDaniel Czubara21 września 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość/Szczebrzeszyn: Dariusza Górnego hołd dr. Klukowskiemu

R E K L A M A    B O A R D

„Do Zygmunta Klukowskiego” – taki tytuł nosi tomik Dariusza Górnego, który znajdziemy na półkach zamojskich księgarni.

Dariusz Górny to polonista, neurologopeda, regionalista, absolwent UMK w Toruniu. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wielu przedsięwzięć upamiętniających dra Zygmunta Klukowskiego. Jest też inicjatorem powołania  do życia Muzeum im. dra Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie. Wyróżniony Odznaką Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość. Dwukrotny zdobywca pierwszego miejsca w XI i XII Wojewódzkim Konkursie Literackim, organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie. 

Bohaterem i adresatem tomiku jest dr Zygmunt Klukowski (1885-1959). To lekarz, historyk, dokumentalista zbrodni hitlerowskich, świadek w procesie norymberskim, ma trwałe miejsce w historii Zamojszczyzny. Był organizatorem ruchu bibliofilskiego, popularyzatorem wiedzy o książce, wydawcą pamiętników i druków, kolekcjonerem pamiątek z przeszłości oraz współorganizatorem muzeum w Zamościu. Książka Dariusza Górnego to właściwie trójczłonowy obraz odniesień do miejsca i czasu, z misternie wpisaną w nurt rozważań postacią doktora Zygmunta Klukowskiego.

-Wiersze w narracji refleksyjnej, ukazują biografię bohatera od dzieciństwa do jesieni życia. Fascynacja książką, klejnotem myśli ludzkiej, spleciona jest z historią Szczebrzeszyna, Zamościa i Zamojszczyzny, ma odbicie w różnorodnych problemach egzystencji. Pogoda ducha Doktora, niezwykłe poczucie humoru („ Topił się w śmiechu”- jak określał go przyjaciel Zygfryd Krauze), młodzieńcza radość i zapał do pracy, ale również dramatyczne przeżycia, aresztowanie i śmierć syna Tadeusza. Reminiscencje stanów uczuciowych Z. Klukowskiego czytelnik odkryje w poezji D. Górnego. Finezja słowa, sentencje łacińskie, tworzą nastrój i odtwarzają atmosferę w przestrzeni społecznej Szczebrzeszyna i Zamościa. Półsenne miasteczko Szczebrzeszyn z małą grupą inteligencji, wyróżniało się bogatą i ciekawą historią, to jeden z czynników decydujących o wyborze miejsca życia. – pisze w recenzji tomiku dr Bogdan Szyszka.

Tomik jest istotnym elementem promocji Szczebrzeszyna, jego teraźniejszości i przeszłości oraz ludzi, którzy tu żyli i przeszłość tworzyli. Dr Zygmunt Klukowski do takich osób należy. To człowiek wyjątkowylekarz, historyk, bibliofil, dokumentalista i działacz społeczny, służący ofiarnie miastu i jego mieszkańcom. Jego życie to wiele pięknych kart, ale i dramatycznych faktów, pozostał jednak ciągle sobą i człowiekiem prawych, uczciwym, pełnym pasji i misji tworzenia. – ocenia z kolei prof. Halina Pelc z UMCS.

Zapraszamy do lektury tomiku „Do Zygmunta Klukowskiego” autorstwa Dariusza Górnego.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama