R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćDaniel Czubara20 października 2017 FACEBOOK | 4432 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy ()

Zamość: Zostań współtwórcą filmu o Bolesławie Leśmianie

Fot. Tadeusz Sosnowski

R E K L A M A    B O A R D

Każda z osób czytających te słowa może zostać współtwórcą “Filmu o Leśmianie”. Jak to zrobić? Wszystko kryje się za magicznym pojęciem crowdfundingu.

Producentem filmu jest działające w Zamościu Towarzystwo Leśmianowskie. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM. Montażystą i producentem wykonawczym filmu jest Tadeusz Sosnowski. Realizacją dźwięku zajmuje się Włodzimierz Surdacki.

Film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w „Szkole Życia”, kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w „malinowym chruśniaku”.

od lewej: Adam Gąsianowski, Tomasz Michałowski, Natasza Ziółkowska-Kurczuk, fot. Tadeusz Sosnowski
Fot. Tadeusz Sosnowski

Towarzystwo Leśmianowskie ma już podpisaną umowę z Miastem Zamość na dotację która pokryje koszt wykonania zdjęć. Zostanie ona zgodnie z umową wypłacona po realizacji filmu. Powstanie scenariusza wsparło materialnie „Stowarzyszenie Autorów ZAiKS”. Otrzymaliśmy już pomoc od kilku bardzo życzliwych osób, które poniosły koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia ekipy filmowej – tłumaczy prezes Towarzystwa Leśmianowskiego Sławomir Bartnik.

Autorzy filmu wykonali już sporo pracy, jednak dużo wciąż jest do zrobienia.

Chodzi  szczególnie o:

 • dokończenie montażu,
 • skomponowanie i wykonanie muzyki do filmu,
 • korekcję dźwięku oraz udźwiękowienie filmu,
 • aktorską interpretację tekstów Bolesława Leśmiana (wiersze, pisma, listy),
 • kolorkorekcję całego filmu,
 • projekty animacji,
 • realizację animacji komputerowych,
 • tłumaczenie.

– Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta. Te działania postprodukcjyjne będą niezwykle istotne dla walorów artystycznych filmu i poziomu jego wykonania. Chcielibyśmy też, żeby poezja Leśmiana uzyskała godną oprawę. Zależy nam by praca włożona w zdjęcia była poparta profesjonalną postprodukcją – tłumaczy reżyser filmu Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

od lewej: Tomasz Michałowski, Adam W.Kulik, fot. Tadeusz Sosnowski

Film ma wsparcie Miasta Zamość, ale brakuje pieniędzy na nagrania dźwiękowe i prace postprodukcyjne. By dzieło miało właściwy charakter i było odpowiednim hołdem dla Artysty potrzeba znacznie więcej funduszy niż zgromadzono. Stąd w “Towarzystwie Lesmianowskim” decyzja by projekt zgłosić do platformy PolakPotrafi.pl.

Bez Waszego wsparcia nie będziemy mogli pozwolić sobie na zrealizowanie naszej wizji w pełni. Wiemy jednocześnie, że ci, którzy wesprą nasz film, będą mu kibicować, a to bardzo mobilizuje do dalszej pracy.

Każdy sam zdecyduje jaką kwotę możesz przeznaczyć. Jesteśmy wdzięczni za każde otrzymane wsparcie – dopowiadają twórcy filmu. Wpłat można dokonywać za pomocą platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl, pod adresem: polakpotrafi.pl/projekt/film-o-boleslawie-lesmianie/

Więcej tłumaczy Sławomir Bartnik w filmie promującym zbiórkę na projekt.

Platforma działa na zasadzie “wszystko albo nic”. Oznacza to, że organizatorzy otrzymają środki jeśli uda im się zebrać w wyznaczonym czasie założoną sumę. Jeśli się to nie powiedzie pieniądze wracają na konta darczyńców. Pomysłodawcy “Filmu o Leśmianie” wiedzą, że hojność miłośników poezji autora “Malinowego chruśniaka” jest wielka i zakładaną kwotę 18 tysięcy złotych uda się zebrać bez problemu.

Dodatkowe środki przeznaczymy na:

 • projekty animacji,
 • realizację animacji komputerowych,

Jeśli zbierzemy 29 000 zł przygotujemy animacje komputerowe które zostaną wykorzystane w filmie. Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta. Te działania postprodukcjyjne będą niezwykle istotne dla walorów artystycznych filmu i poziomu jego wykonania.

 • oprawę graficzną,
 • płytę CD z muzyką z filmu,

Chcielibyśmy, żeby poezja Leśmiana uzyskała godną oprawę, a przede wszystkim, żeby odrzeć ją z banalnej ilustracji muzycznej w postaci muzyki ludowej lub klasycznej. Jeśli zbierzemy 36 000 zł przygotujemy płytę z muzyką, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 50 zł dostanie również płytę CD.

 • tłumaczenie filmu

Jeśli zbierzemy 46 000 zł przygotujemy wersje językowe, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 70 zł dostanie również płytę DVD z wersją językową.

– wyliczają autorzy projektu z Towarzystwa Leśmianowskiego.

 

A Ty wesprzesz “Film o Leśmianie”?

 

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Anonim" dnia 20 października 2017 o godzinie 8:45:12 napisał:
  Nie.
  7
  2
  R E K L A M A
 • "Bartek" dnia 20 października 2017 o godzinie 14:20:52 napisał:
  Oczywiscie, że nie wesprę. Mam już dość tego Leśmiana. Ile będziecie jeszcze o tym pisać? Nie ma ważniejszych wydarzeń i problemów w Zamościu?
  8
  2
 • "ku pamięci" dnia 20 października 2017 o godzinie 16:09:32 napisał:
  "Po europejskich podróżach lata spędzone w Hrubieszowie i Zamościu poeta odczuwał dotkliwie jako „prowincjonalne wygnanie”. Zamość przy tym, jak wspomina córka Leśmiana, Maria Ludwika Mazurowa, był miasteczkiem „zawistnym,ponurym i niesympatycznym". Wiedziano tu powszechnie, że rejent Lesman jest poetą, ale nie uważano jego„wierszyków” za poezję wysokiej rangi. Dowcipkowano na temat wprowadzanych przez niego neologizmów językowych, a w zmysłowości tej poezji widziano coś pornograficznego."
  9
  3
 • "c f v" dnia 21 października 2017 o godzinie 13:13:37 napisał:
  Oczywiście,że wesprę.Prowincjonalne zamojskie zacofanie już wtedy nie dawało spokojnie żyć i tworzyć Leśmianowi.Małomiasteczkowa zawiść i brak szacunku dla wybitnego poety słusznie budziło w nim zgorzknienie postawami obywateli.Najgorsze,że do dzisiaj właściwie niewiele się zmieniło.Dobrym przykładem jest brak dbałości o pamięć o Marku Grechucie.Nie ma żadnego muzeum,izby pamięci itd,nic.Zrezygnowano też z nazwania roku 2017 rokiem Leśmiana
  4
  5
 • "L11A" dnia 22 października 2017 o godzinie 0:14:54 napisał:
  Poczekam na film o Staffie i wtedy chętnie wesprę.
  3
  2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KJL.
Zamojskie ZOO powstało w 1919 r. Nie fa...
Nauczycielka
A co to za teatr? Skąd?...
x
Kaczmarek odchodzi z Motoru, dobry pomoc...
Kibic lat 80
Przynajmniej jestem kibicem, wykropkowan...
Pi
A co tu rondo ma do tego? Nieumiejętno...
KL.
A o żeglugę rzeczną z Zamościa do Gd...
Czesław
dać łepkom motór... znając życie ch...
swojak
W Zwierzyńcu też już byliśmy. Co do ...
Tomek
Gratuluję uczenia dziecka , że człowi...
Thomas
Zamość bez kolei to było ok - bo nie ...
stójka
zapomniałeś dopisać i ... podsienia ...
Ciekawe...
że jeszcze nikt z opozycyjnej pozycji n...
Thomas
To jest ważny i istotny element przywra...
Józek
Na pozwolenie na budowę, idioto. Bo pie...
Wyborca
Zrobić tam rondo natychmiast, tak samo ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny