R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćDaniel Czubara20 października 2017 FACEBOOK | 5160 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy

Zamość: Zostań współtwórcą filmu o Bolesławie Leśmianie

Fot. Tadeusz Sosnowski
R E K L A M A    B O A R D

Każda z osób czytających te słowa może zostać współtwórcą “Filmu o Leśmianie”. Jak to zrobić? Wszystko kryje się za magicznym pojęciem crowdfundingu.

Producentem filmu jest działające w Zamościu Towarzystwo Leśmianowskie. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM. Montażystą i producentem wykonawczym filmu jest Tadeusz Sosnowski. Realizacją dźwięku zajmuje się Włodzimierz Surdacki.

Film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w „Szkole Życia”, kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w „malinowym chruśniaku”.

od lewej: Adam Gąsianowski, Tomasz Michałowski, Natasza Ziółkowska-Kurczuk, fot. Tadeusz Sosnowski
Fot. Tadeusz Sosnowski

Towarzystwo Leśmianowskie ma już podpisaną umowę z Miastem Zamość na dotację która pokryje koszt wykonania zdjęć. Zostanie ona zgodnie z umową wypłacona po realizacji filmu. Powstanie scenariusza wsparło materialnie „Stowarzyszenie Autorów ZAiKS”. Otrzymaliśmy już pomoc od kilku bardzo życzliwych osób, które poniosły koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia ekipy filmowej – tłumaczy prezes Towarzystwa Leśmianowskiego Sławomir Bartnik.

Autorzy filmu wykonali już sporo pracy, jednak dużo wciąż jest do zrobienia.

Chodzi  szczególnie o:

 • dokończenie montażu,
 • skomponowanie i wykonanie muzyki do filmu,
 • korekcję dźwięku oraz udźwiękowienie filmu,
 • aktorską interpretację tekstów Bolesława Leśmiana (wiersze, pisma, listy),
 • kolorkorekcję całego filmu,
 • projekty animacji,
 • realizację animacji komputerowych,
 • tłumaczenie.

– Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta. Te działania postprodukcjyjne będą niezwykle istotne dla walorów artystycznych filmu i poziomu jego wykonania. Chcielibyśmy też, żeby poezja Leśmiana uzyskała godną oprawę. Zależy nam by praca włożona w zdjęcia była poparta profesjonalną postprodukcją – tłumaczy reżyser filmu Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

od lewej: Tomasz Michałowski, Adam W.Kulik, fot. Tadeusz Sosnowski

Film ma wsparcie Miasta Zamość, ale brakuje pieniędzy na nagrania dźwiękowe i prace postprodukcyjne. By dzieło miało właściwy charakter i było odpowiednim hołdem dla Artysty potrzeba znacznie więcej funduszy niż zgromadzono. Stąd w “Towarzystwie Lesmianowskim” decyzja by projekt zgłosić do platformy PolakPotrafi.pl.

Bez Waszego wsparcia nie będziemy mogli pozwolić sobie na zrealizowanie naszej wizji w pełni. Wiemy jednocześnie, że ci, którzy wesprą nasz film, będą mu kibicować, a to bardzo mobilizuje do dalszej pracy.

Każdy sam zdecyduje jaką kwotę możesz przeznaczyć. Jesteśmy wdzięczni za każde otrzymane wsparcie – dopowiadają twórcy filmu. Wpłat można dokonywać za pomocą platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl, pod adresem: polakpotrafi.pl/projekt/film-o-boleslawie-lesmianie/

Więcej tłumaczy Sławomir Bartnik w filmie promującym zbiórkę na projekt.

Platforma działa na zasadzie “wszystko albo nic”. Oznacza to, że organizatorzy otrzymają środki jeśli uda im się zebrać w wyznaczonym czasie założoną sumę. Jeśli się to nie powiedzie pieniądze wracają na konta darczyńców. Pomysłodawcy “Filmu o Leśmianie” wiedzą, że hojność miłośników poezji autora “Malinowego chruśniaka” jest wielka i zakładaną kwotę 18 tysięcy złotych uda się zebrać bez problemu.

Dodatkowe środki przeznaczymy na:

 • projekty animacji,
 • realizację animacji komputerowych,

Jeśli zbierzemy 29 000 zł przygotujemy animacje komputerowe które zostaną wykorzystane w filmie. Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta. Te działania postprodukcjyjne będą niezwykle istotne dla walorów artystycznych filmu i poziomu jego wykonania.

 • oprawę graficzną,
 • płytę CD z muzyką z filmu,

Chcielibyśmy, żeby poezja Leśmiana uzyskała godną oprawę, a przede wszystkim, żeby odrzeć ją z banalnej ilustracji muzycznej w postaci muzyki ludowej lub klasycznej. Jeśli zbierzemy 36 000 zł przygotujemy płytę z muzyką, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 50 zł dostanie również płytę CD.

 • tłumaczenie filmu

Jeśli zbierzemy 46 000 zł przygotujemy wersje językowe, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 70 zł dostanie również płytę DVD z wersją językową.

– wyliczają autorzy projektu z Towarzystwa Leśmianowskiego.

 

A Ty wesprzesz “Film o Leśmianie”?

 

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Anonim" dnia 20 października 2017 o godzinie 8:45:12 napisał:
  Nie.
  R E K L A M A
 • "Bartek" dnia 20 października 2017 o godzinie 14:20:52 napisał:
  Oczywiscie, że nie wesprę. Mam już dość tego Leśmiana. Ile będziecie jeszcze o tym pisać? Nie ma ważniejszych wydarzeń i problemów w Zamościu?
 • "ku pamięci" dnia 20 października 2017 o godzinie 16:09:32 napisał:
  "Po europejskich podróżach lata spędzone w Hrubieszowie i Zamościu poeta odczuwał dotkliwie jako „prowincjonalne wygnanie”. Zamość przy tym, jak wspomina córka Leśmiana, Maria Ludwika Mazurowa, był miasteczkiem „zawistnym,ponurym i niesympatycznym". Wiedziano tu powszechnie, że rejent Lesman jest poetą, ale nie uważano jego„wierszyków” za poezję wysokiej rangi. Dowcipkowano na temat wprowadzanych przez niego neologizmów językowych, a w zmysłowości tej poezji widziano coś pornograficznego."
 • "c f v" dnia 21 października 2017 o godzinie 13:13:37 napisał:
  Oczywiście,że wesprę.Prowincjonalne zamojskie zacofanie już wtedy nie dawało spokojnie żyć i tworzyć Leśmianowi.Małomiasteczkowa zawiść i brak szacunku dla wybitnego poety słusznie budziło w nim zgorzknienie postawami obywateli.Najgorsze,że do dzisiaj właściwie niewiele się zmieniło.Dobrym przykładem jest brak dbałości o pamięć o Marku Grechucie.Nie ma żadnego muzeum,izby pamięci itd,nic.Zrezygnowano też z nazwania roku 2017 rokiem Leśmiana
 • "L11A" dnia 22 października 2017 o godzinie 0:14:54 napisał:
  Poczekam na film o Staffie i wtedy chętnie wesprę.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny