R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćDaniel Czubara20 października 2017

Zamość: Zostań współtwórcą filmu o Bolesławie Leśmianie

Fot. Tadeusz Sosnowski

R E K L A M A    B O A R D

Każda z osób czytających te słowa może zostać współtwórcą “Filmu o Leśmianie”. Jak to zrobić? Wszystko kryje się za magicznym pojęciem crowdfundingu.

Producentem filmu jest działające w Zamościu Towarzystwo Leśmianowskie. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM. Montażystą i producentem wykonawczym filmu jest Tadeusz Sosnowski. Realizacją dźwięku zajmuje się Włodzimierz Surdacki.

Film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w „Szkole Życia”, kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w „malinowym chruśniaku”.

od lewej: Adam Gąsianowski, Tomasz Michałowski, Natasza Ziółkowska-Kurczuk, fot. Tadeusz Sosnowski
Fot. Tadeusz Sosnowski

Towarzystwo Leśmianowskie ma już podpisaną umowę z Miastem Zamość na dotację która pokryje koszt wykonania zdjęć. Zostanie ona zgodnie z umową wypłacona po realizacji filmu. Powstanie scenariusza wsparło materialnie „Stowarzyszenie Autorów ZAiKS”. Otrzymaliśmy już pomoc od kilku bardzo życzliwych osób, które poniosły koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia ekipy filmowej – tłumaczy prezes Towarzystwa Leśmianowskiego Sławomir Bartnik.

Autorzy filmu wykonali już sporo pracy, jednak dużo wciąż jest do zrobienia.

Chodzi  szczególnie o:

 • dokończenie montażu,
 • skomponowanie i wykonanie muzyki do filmu,
 • korekcję dźwięku oraz udźwiękowienie filmu,
 • aktorską interpretację tekstów Bolesława Leśmiana (wiersze, pisma, listy),
 • kolorkorekcję całego filmu,
 • projekty animacji,
 • realizację animacji komputerowych,
 • tłumaczenie.

– Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta. Te działania postprodukcjyjne będą niezwykle istotne dla walorów artystycznych filmu i poziomu jego wykonania. Chcielibyśmy też, żeby poezja Leśmiana uzyskała godną oprawę. Zależy nam by praca włożona w zdjęcia była poparta profesjonalną postprodukcją – tłumaczy reżyser filmu Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

od lewej: Tomasz Michałowski, Adam W.Kulik, fot. Tadeusz Sosnowski

Film ma wsparcie Miasta Zamość, ale brakuje pieniędzy na nagrania dźwiękowe i prace postprodukcyjne. By dzieło miało właściwy charakter i było odpowiednim hołdem dla Artysty potrzeba znacznie więcej funduszy niż zgromadzono. Stąd w “Towarzystwie Lesmianowskim” decyzja by projekt zgłosić do platformy PolakPotrafi.pl.

Bez Waszego wsparcia nie będziemy mogli pozwolić sobie na zrealizowanie naszej wizji w pełni. Wiemy jednocześnie, że ci, którzy wesprą nasz film, będą mu kibicować, a to bardzo mobilizuje do dalszej pracy.

Każdy sam zdecyduje jaką kwotę możesz przeznaczyć. Jesteśmy wdzięczni za każde otrzymane wsparcie – dopowiadają twórcy filmu. Wpłat można dokonywać za pomocą platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl, pod adresem: polakpotrafi.pl/projekt/film-o-boleslawie-lesmianie/

Więcej tłumaczy Sławomir Bartnik w filmie promującym zbiórkę na projekt.

Platforma działa na zasadzie “wszystko albo nic”. Oznacza to, że organizatorzy otrzymają środki jeśli uda im się zebrać w wyznaczonym czasie założoną sumę. Jeśli się to nie powiedzie pieniądze wracają na konta darczyńców. Pomysłodawcy “Filmu o Leśmianie” wiedzą, że hojność miłośników poezji autora “Malinowego chruśniaka” jest wielka i zakładaną kwotę 18 tysięcy złotych uda się zebrać bez problemu.

Dodatkowe środki przeznaczymy na:

 • projekty animacji,
 • realizację animacji komputerowych,

Jeśli zbierzemy 29 000 zł przygotujemy animacje komputerowe które zostaną wykorzystane w filmie. Animacje do filmu zaprojektuje artystka z Zamościa, Magdalena Filipska, która zaprojektowała tematyczną leśmianowską księgarnię „Szkoła Życia” w Zamościu, a także wykonała instalacje w przestrzeni miasta. Te działania postprodukcjyjne będą niezwykle istotne dla walorów artystycznych filmu i poziomu jego wykonania.

 • oprawę graficzną,
 • płytę CD z muzyką z filmu,

Chcielibyśmy, żeby poezja Leśmiana uzyskała godną oprawę, a przede wszystkim, żeby odrzeć ją z banalnej ilustracji muzycznej w postaci muzyki ludowej lub klasycznej. Jeśli zbierzemy 36 000 zł przygotujemy płytę z muzyką, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 50 zł dostanie również płytę CD.

 • tłumaczenie filmu

Jeśli zbierzemy 46 000 zł przygotujemy wersje językowe, a wtedy każdy kto wpłacił powyżej 70 zł dostanie również płytę DVD z wersją językową.

– wyliczają autorzy projektu z Towarzystwa Leśmianowskiego.

 

A Ty wesprzesz “Film o Leśmianie”?

 

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Anonim" dnia 20 października 2017 o godzinie 8:45:12 napisał:
  Nie.
  7
  2
 • R E K L A M A
 • "Bartek" dnia 20 października 2017 o godzinie 14:20:52 napisał:
  Oczywiscie, że nie wesprę. Mam już dość tego Leśmiana. Ile będziecie jeszcze o tym pisać? Nie ma ważniejszych wydarzeń i problemów w Zamościu?
  8
  2
 • "ku pamięci" dnia 20 października 2017 o godzinie 16:09:32 napisał:
  "Po europejskich podróżach lata spędzone w Hrubieszowie i Zamościu poeta odczuwał dotkliwie jako „prowincjonalne wygnanie”. Zamość przy tym, jak wspomina córka Leśmiana, Maria Ludwika Mazurowa, był miasteczkiem „zawistnym,ponurym i niesympatycznym". Wiedziano tu powszechnie, że rejent Lesman jest poetą, ale nie uważano jego„wierszyków” za poezję wysokiej rangi. Dowcipkowano na temat wprowadzanych przez niego neologizmów językowych, a w zmysłowości tej poezji widziano coś pornograficznego."
  9
  3
 • "c f v" dnia 21 października 2017 o godzinie 13:13:37 napisał:
  Oczywiście,że wesprę.Prowincjonalne zamojskie zacofanie już wtedy nie dawało spokojnie żyć i tworzyć Leśmianowi.Małomiasteczkowa zawiść i brak szacunku dla wybitnego poety słusznie budziło w nim zgorzknienie postawami obywateli.Najgorsze,że do dzisiaj właściwie niewiele się zmieniło.Dobrym przykładem jest brak dbałości o pamięć o Marku Grechucie.Nie ma żadnego muzeum,izby pamięci itd,nic.Zrezygnowano też z nazwania roku 2017 rokiem Leśmiana
  4
  5
 • "L11A" dnia 22 października 2017 o godzinie 0:14:54 napisał:
  Poczekam na film o Staffie i wtedy chętnie wesprę.
  3
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Kmicic
Żeby zlikwidować problem tzw: nachodź...
Kudelek
o czym? o pierdołach. bezrobotna wetery...
Swojak market
Cóż, kwoty przyznanych dotacji po pros...
Normals
Należy zmienić 100% składu rady na lu...
ciekawy
to stare czy nowe? kiedy to bylo? http:...
Racuch
1500 im dac. tak wladza nasza robi.hehe....
Matoł
No cóż nie ma ludzi do pracy na budowi...
swojak
Zobaczymy jak pójdzie Hetmanowi z Cheł...
Czarek to ja
Przepraszam ale nie wytrzymuje / kto jes...
...
Czyli to sukces czy nie ? Hahahahaha...
Cień
Latem było 6:0 dla Hetmana. Co się pop...
Hm
Czyli mamy skład tylko na dokończenie ...
Marian
https://www.google.pl/search?q=kupa&...
sztabka rozumu
A ja się pytam po jaką chorobę zwaną...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny