Polityka i Samorząd | ZamośćRedakcja25 września 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Zmiany w PGK

Jarosław Maluha. Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

W ostatnim numerze Tygodnik Zamojski kontynuuje temat kontrowersyjnego przetargu w PGK Sp. z o.o. w Zamościu.

 


Przypomnijmy, że sprawa dotyczy przetargu na wykonawcę inwestycji na terenie RZZO w Dębowcu. Chodziło o budowę drogi dojazdowej oraz rekultywację terenu i wykonanie farmy fotowoltaicznej. O sprawie pisaliśmy tutaj.  W przetargu wystartowały dwie firmy – z Gdańska i okolic Zamościa. Oferta firmy lokalnej była o ok. 2 miliony złotych droższa, a mimo to właśnie z nią PGK Sp. z o.o. zawarło umowę. Sprawa zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Gdzie był nadzór?
Jak możemy przeczytać w Tygodniku Zamojskim, dopiero po publikacji artykułu w gazecie  Rada Nadzorcza spółki (powołana przez Andrzeja Wnuka) dowiedziała się o problemach PGK z CBA.  Dopiero (CBA zaczęło sprawdzać przetarg 15 maja)  po nagłośnieniu sprawy przez TZ  prezydent Wnuk zwrócił się do Rady Nadzorczej by ta „podjęła czynności mające na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności dotyczących przetargu”. Rada niezwłocznie wydała rekomendację, aby rozwiązać umowę z wykonawcą.

W dniu 11 września 2018 roku, PGK Sp. z o.o. rozwiązało częściowo umowę z wykonawcą w części dotyczącej budowy farmy fotowoltaicznej. Częściowo bo  wykonawca wybudował już drogę dojazdową i rozpoczął rekultywację terenu na składowisku w Dębowcu.

Prezesów dwóch…

O odwołanie prezesa apelował Sławomir Ćwik kandydat Zamojskiej Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta.  Spotkało się to z pisemnym sprzeciwem Maluhy. Niedługo potem prezes rozchorował się. Jak wynika z artykułu w TZ niedyspozycja prezesa ma charakter długotrwały. W związku z tym, Rada Nadzorcza powołała członka zarządu PGK (do tej pory spółka miała zarząd jednoosobowy).  Został nim Sylwestr Budzyński – wieloletni pracownik PGK.

… i rosnące koszty spółki

Dwóch członków zarządu to dodatkowe koszty dla spółki. A te, jak podaje Tygodnik Zamojski nie są małe. Niedługo po tym jak Maluha został szefem PGK – Andrzej Wnuk podwyższył mu wynagrodzenie. Poprzedni wieloletni prezes, otrzymywał miesięcznie trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Maluha, decyzją prezydenta, zarabia o jedną trzecią więcej od poprzednika. W oświadczeniu majątkowym za 2017 r. w rubryce dochód podał: 236 231,42 zł. Oznacza to, że na miesiąc przypada niemal 20 tysięcy złotych! Na wniosek rady nadzorczej, prezydent niedawno przyznał nagrodę za 2017 r., która wyniosła ponad 60 tysięcy złotych! Teraz do kosztów wynagrodzenia zarządu dojdzie wynagrodzenie Sylwestra Budzyńskiego.

Jak możemy przeczytać w TZ nie są to jedyne wydatki, dotyczące kadry kierowniczej PGK, które pojawiły się po objęciu rządów przez Andrzeja Wnuka. Zostało utworzone nowe stanowisko dyrektorskie. Objęła je Klaudia Malec, która przy obecnym prezydencie robi zawrotną karierę. Najpierw została dyrektorem w Urzędzie Miasta, potem wiceprezesem MZK aby zostać dyrektorem w PGK.  Po kilku miesiącach pracy w PGK otrzymała nagrodę w wysokości ponad 11 tysięcy złotych . Rok później otrzymała prawie 12 tysięcy złotych nagrody. Ciekawe, czy za ten rok dostanie nagrodę pomimo tego że dopiero niedawno wróciła z urlopu macierzyńskiego.

Wracając do  Maluhy, przypomnijmy, że  wcześniej był prezesem miejskiej spółki MZK. Na to stanowisko desygnowano go za rządów Marcina Zamoyskiego. Budziło to już wówczas kontrowersje, że szeregowy urzędnik (Maluha pracował w UM Zamość) ma zarządzać newralgiczną dla miasta spółką.  Prywatnie Andrzej Wnuk i Jarosław Maluha to koledzy z  jednej  klasy (elektryk) i byli wspólnicy w interesach.

Prokuratura sprawdzi

Sprawa przetargu oraz brakiem właściwego nadzoru nad spółką zainteresował się Sławomir Ćwik pisaliśmy o tym tutaj oraz Marta Pfefier, która złożyła do Prokuratury Rejonowej w Zamościu wniosek o sprawdzenie pod kątem „możliwości popełnienia przez zarząd spółki przestępstwa niegospodarności i działania na szkodę mieszkańców, czyli właścicieli spółki miejskiej”.
Poniżej prezentujemy materiały wideo Sławomira Ćwika i Marty Pfeifer dotyczące PGK Sp. z o.o.Do sprawy będziemy wracać.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 19.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
mieszkaniec
ależ ta grupa zawodowa ma takie przywil...
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic przed chwilą
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Antyklerykał 5 minut temu
Jak ci wszyscy mówią, że to autorytet...
do Ewy 33 minuty temu
Obejrzyj transmisje z dotychczasowych se...
Ewa 54 minuty temu
Głosowalam na niego w wyborach na radne...
mieszkaniec
Nowoczesna już się skończyła jest na...
wiktor
mam ogromny szacunek do św. J.P. II a n...
www
Rafał Zwolak bardzo zmiennym jest, jak ...
kinoman
kultowy serial Sami swoi tylko w innym w...
TORRES20400
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018