Kultura i rozrywka | Zamośćtekst nadesłany30 sierpnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Wystawa Jacka Foty „PKiN” – spotkanie z autorem

R E K L A M A    B O A R D

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne i Galeria Fotografii „Ratusz” zapraszają na wystawę Jacka Foty „PKiN”. Spotkanie z autorem odbędzie się w piątek 31.08.2018 o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii „Ratusz”.

Wystawa jest czynna w okresie 10.08.2018 – 06.09.2018.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to w coraz mniejszym stopniu symbol stalinizmu, a coraz bardziej ikona miasta. Wywołuje silne emocje, ale pozostaje wciąż nie do końca poznany, trochę obcy. Gdy w 1952 roku planowano ten monumentalny gmach, miał on zmienić skalę polskiej stolicy. Jednakże dopiero dziś, wieżowce wyrastające po zachodniej stronie PKiN zaczynają być dla niego konkurencją. Ale ogromny, pusty plac Defilad, na którym stoi Pałac, sprawia, że nic jak dotąd poważnie nie zagroziło hegemonii budynku górującego nad Śródmieściem Warszawy. Po 1989 roku kilkakrotnie proponowano go zburzyć, choć właściwie nigdy nie brano tego rozwiązania do końca serio, aż w 2007 roku postulat ów stał się w ogóle bezzasadny, ponieważ PKiN został wreszcie wpisany na listę zabytków.

Pałac wzniosło między 1952 a 1955 rokiem 3500 rosyjskich budowniczych, działających na zrujnowanych XIX-wiecznych kwartałach Śródmieścia. Większość kosztów związanych z inwestycją pokrył rząd ZSRR. Lew Rudniew, główny architekt budynku, inspirował się stalinowskimi drapaczami chmur – tzw. Siedmioma siostrami stojącymi w Moskwie; wieżowcami, które z kolei wzorowane były na architekturze amerykańskiej.

Na etapie planowania to, jaką funkcję będzie pełnił Pałac, stanowiło kwestię drugorzędną (zdecydowano, że będzie służył potrzebom kulturalnym, choć przecież np. w latach 50. bardzo brakowało mieszkań). Istotną sprawą była natomiast forma gmachu. Zgodnie z obowiązującą doktryną, budynek miał być: „narodowy w formie, socjalistyczny w treści”. Żeby zadośćuczynić nieco mglistemu pojęciu „narodowy”, przy projektowaniu detali inspirowano się zabytkami z różnych polskich miast. W biednym, zniszczonym wojną kraju kontrowersyjną decyzją mogło się wydawać zatrudnienie najlepszych polskich rzemieślników, którzy na potrzeby PKiN wykonali wyszukane szklane i ceramiczne żyrandole, drewniane okładziny oraz specjalnie zaprojektowane meble.

W pałacu, poddawanym obecnie powolnemu, ale konsekwentnemu remontowi, jak zawsze znaleźć można zróżnicowany program kulturalny. Działają tu m.in. trzy publiczne teatry, są muzea – Techniki oraz Ewolucji, a także kino. Pałac Młodzieży, podobnie jak basen z wieżą do skoków, mieszczący się w północno-zachodnim skrzydle budynku, to miejsca, w których co roku kilka tysięcy dzieci oraz młodzieży korzysta z bardzo popularnych zajęć muzycznych, modelarskich, językowych czy sportowych.

Jednak za tymi dostępnymi dla publiczności przestrzeniami kryją się, zupełnie inne niż publiczne miejsca, zaplecza i zakamarki. I właśnie ta tajemnicza strona Pałacu zafascynowała autora książki, Jacka Fotę, kiedy kilka lat temu zaczynał swój fotograficzny projekt. Teraz wieloletni pracownicy PKiN są jego serdecznymi przyjaciółmi. Opowiadają nam fascynujące historie o swoim Pałacu. Ich opowieści stanowią dopełnienie tej fotograficznej podróży przez budynek, który po raz pierwszy odkrywa przed nami nieznane oblicze.

tekst © Agnieszka Rasmus-Zgorzelska/ Centrum Architektury

Jacek Fota
Fotograf, autor m.in. cyklu zdjęć o Pałacu Kultury i Nauki, wydanego w książce fotograficznej “PKiN” (2015), także autor serii zdjęć o podróży przez Stany Zjednoczone zamkniętego w książce “Some Things are Quieter than Others” (2014). Dwukrotny stypendysta miasta stołecznego Warszawy (2014 i 2016) oraz stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016).
Jacek związany jest z agencja Anzenberger z Wiednia.

Autor m.in. cyklu zdjęć o podróży przez Stany Zjednoczone, wydanego w książce fotograficznej „Some Things are Quieter than Others” (2014) oraz serii zdjęć „Vacant Florida”, prezentowanego na wystawie w galerii Obserwacja (Warszawa, 2014). Laureat trzeciego miejsca na przeglądzie portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie (2013).

Obecnie przy wsparciu m. st. Warszawy wydał książkę fotograficzną „PKiN” (2015) poświęconą Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie. Publikacja została zrealizowana wspólnie z fundacją Centrum Architektury. Jacek jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki oraz uzyskał dostęp do wszystkich zakamarków tego najbardziej rozpoznawalnego budynku w Polsce.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
z_boku
Wygrzebano jakieś stanowisko RM sprzed ...
TORRES20400
W tym niusie, nie ma najważniejszego. K...
z_boku
Zamojska kolegiata nie została aby par...
Antyklerykał
Zawłaszczanie przestrzeni trwa......
Mefisto
Poszukaj ile kosztował m2 na zielonym r...
KL
Toyota a w środku Idiota....
L.B.
I nadal nie są. 20.04.2019....
Przepowiednia
Mam takie przeczucie, że za niedługo s...
KL
Ta dzielnica to Krasnobród w Zamościu!...
ad111
Artykuł sponsorowany, dlaczego nie ma t...
kmicic
5100 zł za m2? Inwestor chyba pomylił ...
Dumny
Rozumiem, że mieszkańcy płacą za to ...
Cień
Ciekawa akcja popieram ...
Ja
Przecież takich radnych mieszkańcy mia...
witek
ludzie totalny chlam ? jak wyglądają w...
Mefisto
Zaskakujące oschle i surowo oceniasz pr...
edek
Wykluczeni cyfrowo analfabeci....Nie do...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018