Polityka i Samorząd | ZamośćRobert Moteka27 grudnia 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 12 komentarzy

Zamość wyda 442 mln

Pieniądze fot. pixabay/e-gabi
R E K L A M A    B O A R D

Ta rekordowa kwota to wartość planowanego budżetu miasta na rok 2017.  Zobacz na co miasto chce wydać pieniądze.
Strukturę wydatków najlepiej pokazuje diagram poniżej.

 

Wydatki budżetu 2017. Infografika: R. Moteka
Wydatki budżetu 2017. Infografika: R. Moteka

Wyjaśnijmy czego dotyczą najważniejsze obszary. Każdy z nich przedstawia procentowo udział wydatku w całym budżecie Miasta Zamość. I tak:

Oświata i wychowanie –  to wszystkie wydatki związane ze szkołami takie jak: wynagrodzenia, dotacje, wydatki na zadanie statutowe, inwestycje. Dla przykładu kwota przeznaczona na wynagrodzenia i składki dla szkół podstawowych rocznie przekracza 17 mln zł, a dla przedszkoli 12 mln zł.

Transport i łączność – tu głównie mamy wydatki na obsługę transportu publicznego zbiorowego i inwestycje w drogi (pisaliśmy o tym)

Rodzina – ten dział w części gminnej zawiera informację o wydatkach na świadczenia rodzinne, alimentacyjne, żłobki, kluby dziecięce. Natomiast w części powiatowej obejmuje koszty związane z świadczeniami na rzecz rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych. W zadaniach administracji państwowej świadczenia wychowawcze i rodzinne (łącznie ponad 50 mln zł).

Administracja publiczna – tu głównym składnikiem są wynagrodzenia i składki oraz wydatki na zadania statutowe. Łącznie naliczyliśmy ponad 20 mln w tym dziale sumując zadania giminne, powiatowe i państwowe

Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – to całość wydatków związanych z funkcjonowaniem komunalnym miasta. Odbiór śmieci, utrzymanie cmentarza, zieleni miejskiej, oświetlenie ulic i oświetlenia świąteczne również. Tu wydatki mają przekroczyć w 2017 roku 20 mln wg naszych orientacyjnych obliczeń.

Reszta elementów diagramu wydaje się oczywista do szczegółowej analizy planowanych wydatków polecamy lekturę tego załącznika. Warto zwrócić uwagę, że Miasto Zamość jest miastem na prawach powiatu i budżet jest podzielony na części gminną i powiatową, różnią się one zadaniami podobnie jak zadania z zakresu administracji państwowej. Dlatego analizując załącznik warto przeglądać poszczególne zakresy jednocześnie tak aby uzyskać sumaryczne kwoty w działach.

Budżet 2017 – najciekawsze wydatki majątkowe
O drogach już pisaliśmy, postanowiliśmy wybrać ciekawostki z wydatków majątkowych które znajdują się w projekcie budżetu 2017. Pamiętajmy jednak, że cześć z nich może być „wyrzucona” przez radnych. Na komisjach stałych Rady Miasta głosowano poprawki do budżetu. Jednak ich ostateczna lista będzie znana dopiero na sesji budżetowej. Tym bardziej, że głosowania były zaskakująco „milczące”. Niektóre poprawki przechodziły przy jednym głosie za i pozostałych wstrzymujących się od głosu.

Oto najciekawsze wydatki majątkowe zaplanowane przez Urząd Miasta.
– Zakup systemu kolejkowego do obsługi biura dowodów osobistych i meldunków – 20 000 zł

– Straż miejska – Zakup rejestratora rozmów – 15 000 zł

– Wymiana starych systemów grzewczych w budynkach zlokalizowanych na terenie miasta Zamość – 300 000 zł

– Remont i budowa ciągu pieszo-rowerowego od ul. 1-go Maja do ul. Okrzei – 800 000 zł

– OSiR, budowa sali mat  – 500 000 zł

– Budząca spore wątpliwości wśród radnych – budowa parkingu przy Zalewie Miejskim  – 800 000 zł

– Rewitalizacja przestrzeni publicznej, w tym w obrębie zespołu staromiejskiego miasta Zamość – środki z budżetu 763 250 zł (dofinansowanie 4 211 750 zł).
 
– Adaptacja pomieszczeń Zespołu Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu, ul. Peowiaków 30A na potrzeby Centrum Monitoringu Miejskiego dla Straży Miejskiej Miasta Zamość – 300 000 zł

– planowane są też przygotowania do budowy filharmonii.
 
Na inwestycje Miasto Zamość chce wydać ponad 36 mln zł ze środków własnych. Z UE zamierza pozyskać ponad 41 mln zł.

Więcej planowanych wydatków majątkowych w 2017 roku możesz zobaczyć TUTAJ.

Głosowanie i ostateczna dyskusja nad kształtem uchwały budżetowej odbędzie się 29 grudnia 2016 roku, podczas sesji Rady Miasta.

Najważniejsze liczby projektu budżetu 2017
Wielkość budżetu
442 mln zł
 
Deficyt budżetowy
20,86 mln zł
 
Stan zadłużenia miasta pod koniec 2017
93,87 mln zł

Planowane środki zewnętrzne
41 mln zł

Wydatki majątkowe z własnych środków
36 mln zł

Orientacyjne porównanie kwot budżetu 2017
Orientacyjne porównanie kwot budżetu 2017


Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału z dyskusji o budżecie 2017 nagranych podczas posiedzeń komisji stałych Rady Miasta w ubiegłym tygodniu.

  Na jutro postaramy się przedstawić opinie na temat budżetu 2017 i zastosowanej w wieloletniej prognozie finansowej konstrukcji odroczenia spłaty długu na następną kadencję.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Robert Moteka
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "..." dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 14:58:06 napisał:
  A co z modernizacja i remontem stadionu ?
  R E K L A M A
 • "ak" dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 15:06:29 napisał:
  Usiłując wysłuchać nagrania poczułem się jak za bolszewii, kiedy słuchało się Radia Wolna Europa. Nie dość że nagranie jest miernej jakości to jeszcze na pierwszym planie jest zagłuszarka.
 • "Mieszkaniec" dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 15:54:35 napisał:
  Na zamosc tv znacznie lepsza jakość. Tego tutaj nie da sie słuchać
 • "@Mieszkaniec" dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 16:10:22 napisał:
  Na zamosc.tv jest tylko to, co jest wygodne dla operatora i jego koleżanki. Czyli manipulacji obrazem nie ma końca. Poszatkowane i poklejone.
 • "@@Mieszkaniec" dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 16:17:00 napisał:
  EEEEEEEEEEEEE, tu jest tak samo, tez poszatkowane i poklejone.
 • "ak" dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 20:01:29 napisał:
  Ten budżet śmierdzi drogomanią.
 • "KK" dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 20:13:01 napisał:
  Budowa filharmonii jest tak samo potrzebna miastu jak budowa stadionu. Jedno i drugie to ...bezmyślne zadłużanie miasta. Sala przy GKO stoi pusta ..mozna się z wojskiem dogadać i odpowiednio wykorzystać ten niszczejący budynek. Hetman , któremu szczerze kibicuję nie zgromadzi na swych meczach więcej niż 2000 widzów. Na taką publikę wystarczy istniejący stadion. Trzeba go tylko trochę posprzątać i lekko wyremontować. Pomiędzy istniejącą krytą i pawilonem osir dobudować szatnie dla zawodników i ....to z powodzeniem wystarczy. Jeśli będzie szansa na II ligę to wówczas będzie można myśleć o dalszych inwestycjach (oświetlenie , podgrzewanie murawy i jest powiększenie do normalnych wymiarów) Niestety ...patrząc obecną organizację klubu nie widzę szans na konieczność takich prac przed 2022 rokiem. Zimny lód na głowę urzędników potrzebny też przy snuciu planów zagospodarowania pałacu. Ten wielki i zaniedbany obiekt trzeba po prostu sprzedać zmuszając oczywiście nabywcę do inwestycji. Nie można popełnić błędu takiego jak przy sprzedaży Generałówki czy wozowni pałacowej (dawna Gracja), które teraz tylko straszą swoim wyglądem. Jeśli kupujący przez 5 lat nie odda zakupionego obiektu do użytku powinien zwracać całą kasę z karnymi odsetkami ....tak robił założyciel miasta Jan Zamoyski i miasto powstało bardzo szybko.
 • "Franek sranek" dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 20:18:55 napisał:
  Myślisz, że miasto nie rozmawiało o Klubie? Rozmawiało, ale Wojsko życzy sobie 2 tysiące złotych za koncert. A stadion kolego się wali. Tu żadna kosmetyka nie pomoże, na wiosnę policja go zamknie.
 • "beretka" dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 22:09:02 napisał:
  Prawie 5% budżetu pochłania administracja?
 • "qwerty" dnia 27 grudnia 2016 o godzinie 22:38:16 napisał:
  Robert Moteka@ Redaktorze, czy mógłby Pan uzupełnić infografikę o kwoty w mln zł i w procentach przy każdym prostokącie w infografice i podobną infografikę zrobić dla Gminy Zamość. Proponowałbym użyć albo wykresu kołowego, albo słupkowego.
  R E K L A M A
 • "Jobot" dnia 28 grudnia 2016 o godzinie 9:49:46 napisał:
  Szalu ten budzet nie robi. Tego i owego zawsze mozna sie przyczepic. Same inwestycje drogowe moga budzic kontrowersje ale pozostale rzeczy juz o wiele mniejsze albo wcale ;) Filharmonia na tak :) Stadion faktycznie mozna by troche wyremontowac ale moze za rok cos sie da zrobic. Chodnik od ul. Okrzei do 1 maja jest konieczny bo tam ludzie chodza jak chca i latwo o wypadek a natezenie ruchu spore. Reszta inwestycji zapewne jest mniejsza lub wieksza koniecznoscia (choc ta sala mat na Osirze moze wydawac sie dziwna). Ogolny deficyt tez do przelkniecia choc branie kredytow na ponad 30 baniek troche moze niepokoic, szczegolnie patrzac na co maja byc przeznaczone. No i troche malo sciagnietych srodkow unijnych. Szkoda ze nie ma listy inwestycji jakie maja byc przeprowadzone na Starowce bo o ile miasto wyklada ponad 750 tys. i dofinansowanie wynosi ponad 4 mln to nie wiadomo w sumie co ma byc robione w tym zakresie. Brak tez troche duzych inwestycji w tym budzecie, jakichs duzych projektow. W zasadzie to sama drobnica. Co z Akademia Zamojska? Mialo byc dofinansowanie i spora inwestycja a na razie cisza.
 • "ZMC" dnia 12 stycznia 2017 o godzinie 10:19:08 napisał:
  Ten budzet to jak zwykle od czasow Zamoyskiego w duzej mierze lipa.ani nie bedzie 420 mnl dochodow ani 440 nie wydamy.Upycha sie tu wszystkie"pobozne zyczenia" czyt. projekty ktore chcialo by sie aby otrzymaly dofinansowanie ale z gory wiadomo ze wszystkie nie otrzymaja.totez wzorem lat za Zamoyskiego w grudnia radni na jednej z ostatnich sesji poobcinaja dochody i wydatki znowu o 100 120 mln urealniajac "pobozne zyczenia" do zamojskiej rzeczywistosci.I tak co roku trwa ta zamojska szopka budzetowa przyslaniajaca prawdziwa kiepska sytuacje miasta i jego finansow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KL
Rafał był i jest najlepszy! Nie ma co ...
Sławek
Sławek, on dwoma rękoma głosował za ...
Thomas
[b]Żelazko głosuję na Żelazko :) [b...
Thomas vel Sail...
Chłopaki dają czadu jak Elvis. Szkoda ...
I co może być złego w tym, że Prezyd...
zamościak
To już naszych młodych piłkarzy nie m...
TORRES20400
Po pierwsze, najserdeczniejsze życzenia...
Redakcja roztoc...
Czy „Kubel” pyta o komentarze pod in...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018