Polityka i Samorząd | ZamośćRobert Moteka20 września 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Wnuk złamał prawo?

Nielegalne plakaty? Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Znikają materiały propagandowe kandydata Andrzeja Wnuka w których „popierał” swój własny komitet wyborczy. Zamieniane są na inne. Czujemy się oszukani tą zmianą, prawo wyraźnie wskazuje, że nie można finansować kampanii wyborczej z wielu źródeł.

11 września br. pisaliśmy, że Andrzej Wnuk najprawdopodobniej zrezygnował ze startowania jako kandydat PiS na rzecz własnego komitetu. Ten fakt komentowany był też na portalach społecznościowych. Nasza teza wynika z tego, że kandydat na prezydenta może podpisywać swoje plakaty tylko jednym komitetem wyborczym, a plakaty które pojawiły się w Zamościu były podpisane KWW Andrzeja Wnuka.

Całość działań wygląda jednak jak próba ominięcia prawa i finansowanie kampanii z dwu źródeł. Spowodowało to protesty wielu środowisk w tym Fundacji Wolności z Lublina, która zajmuje się  monitorowaniem kampanii wyborczej pod kątem łamania prawa wyborczego.

„Baner promujący Andrzeja Wnuka, sfinansowany ze środków komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość stanowi nieodpłatną korzyść majątkową, zabronioną w kodeksie wyborczym (art. 132 §5).

Zgodnie z wyjaśnieniem Państwowej Komisji Wyborczej z 22 września 2014 roku (ZKF-756-13/14) „Umieszczanie przez komitet wyborczy w materiałach wyborczych wizerunku kandydata zgłaszanego przez inny komitet stanowiłoby formę agitacji popierającej tego kandydata, co naruszałoby wyłączność zgłaszającego go komitetu wyborczego na prowadzenie kampanii na jego rzecz (art. 84 § 1 Kodeksu wyborczego). ”Fundacja Wolności

 

Fundacja Wolności złożyła zawiadomienie o złamaniu przepisów prawa wyborczego w tej sprawie dwa dni temu do Komisarza Wyborczego. Rozpętała się też burza medialna w mediach ogólnopolskich. Pisały o tej sprawie onet.pl i wp.pl, Dziennik Wschodni i Tygodnik Zamojski w swoim internetowym wydaniu (odnośnik TUTAJ).

Wczoraj zauważyliśmy, że jednak znikają plakaty z wizerunkiem Andrzeja Wnuka, te podpisane założonym przez niego komitetem. Część zamieniania jest na te sygnowane KW PiS. To może potwierdzać tezę, że materiały są nielegalne i złamano prawo. To orzeknie Państwowa Komisja Wyborcza.

Omijanie prawa wyborczego było dość przewrotne. Pojawiający się Wnuk na plakatach „popierał” kandydatów i  komitet (z którego wystartują kandydaci na radnych).  Jeden z bannerów zamieszczony w samym centrum miasta był najbardziej kontrowersyjny. Andrzej Wnuk popierał na nim KWW Andrzeja Wnuka. Co ważne imię i nazwisko oraz zdjęcie kandydata były bardzo widoczne. Pozostałe elementy zmniejszono i w naszej ocenie zmarginalizowano. W nocy było widać jedynie imię i nazwisko (wielokrotnie) i zdjęcie kandydata.  Jednak Państwowa Komisja Wyborcza nie dopuszcza takiej możliwości.

„Umieszczanie przez komitet wyborczy w materiałach wyborczych wizerunku kandydata zgłaszanego przez inny komitet stanowiłoby formę agitacji popierającej tego kandydata, co naruszałoby wyłączność zgłaszającego go komitetu wyborczego na prowadzenie kampanii na jego rzecz (art. 84 § 1 Kodeksu wyborczego). ” – źródło: PKW

Trudno dziś uwierzyć, że prawnik prezydent otoczony prawnikami mógł „w dobrej wierze” zaakceptować plakaty ze swoim wizerunkiem, które łamią prawo. Wygląda to raczej jak próba obejścia prawa. Jakie intencje kierowały pomysłodawcą tej podwójnej kampanii trudno powiedzieć. Warto dodać, że na materiałach  krążących po internecie Wnuk występuje w gronie kandydatów na radnych, co też może być nie zgodne z prawem. Paradoks polega na tym, że na tych zdjęciach znajduje się kolejny prawnik Magdalena Dołgan (kandydat na radnego i obecnie wiceprezydent Zamościa). 

„Czuję się oszukana” – mówi nam czterdziestoletnia Danuta – „Ucieszyłam się że Wnuk zrezygnował z PiS. Nie będę na nich głosować bo niszczą kraj oszukując wyborców. Widzę jednak, że Wnuk jest taki ja oni.”

 

W podobnym tonie wypowiada się Sławomir Ćwik, kandydat Zamojskiej Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Zamościa:

„Wprowadzanie kogoś w błąd dla uzyskania własnej korzyści to słownikowa definicja czasownika „oszukiwać”. Jak inaczej można traktować niedozwolone promowanie się kandydata PiS na materiałach wyborczych innego komitetu. W ten sposób Andrzej Wnuk wprowadza wyborców w błąd, że nie jest kandydatem PiS aby uzyskać lepszy wynik wyborczy, czyli oszukuje zamościan. Uczciwie byłoby albo wystartować z komitetu, któremu dało się swoje nazwisko albo tego nazwiska nie dawać. Gdy Andrzej Wnuk jest kandydatem PiS to nie powinien być obecny na żadnych materiałach innego komitetu wyborczego. Tak mówi prawo. Sławomir Ćwik

 

Z naszej korespondencji z pełnomocnikiem KWW AW   Piotrem Małyszem wynika, że finansowanie tej  kampanii było zaplanowane. Na nasze pytanie dotyczące czy Andrzej Wnuk będzie startował z tego komitetu otrzymaliśmy zdawkową odpowiedź

„Nic mi o tym nie wiadomo. Chyba jakies niepełne informacje lub błędne Państwo mają. „Piotr Małysz pełnomocnik KWW AW (pisownia oryginalna)

Na zakończenie dodajmy, że nie ma możliwości by Wnuk nie wiedział wcześniej, że jest kandydatem KW PiS. Posłanka z Chełma Beata Mazurek, która ostatnio mocno interesuje się Zamościem, zaanonsowała go w Zamościu, 1 czerwca 2018 roku. Dodajmy, że na tej konferencji zabrakło prominentnych działaczy PiS z Zamościa. Czyżby Chełm już całkiem rozdawał polityczne karty w Zamościu?

Czekamy na Państwa komentarze w tej sprawie poprzez facebook.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 13.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Robert Moteka
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Antyklerykał
Jak ci wszyscy mówią, że to autorytet...
do Ewy 4 minuty temu
Obejrzyj transmisje z dotychczasowych se...
Ewa 24 minuty temu
Głosowalam na niego w wyborach na radne...
mieszkaniec
Nowoczesna już się skończyła jest na...
wiktor
mam ogromny szacunek do św. J.P. II a n...
www
Rafał Zwolak bardzo zmiennym jest, jak ...
kinoman
kultowy serial Sami swoi tylko w innym w...
TORRES20400
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Strażak Sam
Boże, chroń nas przed takimi Polakami,...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018