R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara4 grudnia 2017 FACEBOOK | 5253 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 28 komentarzy

Zamość: Wnuk bez poparcia Gowina? [AKTUALIZACJA]

Andrzej Wnuk; fot. Daniel Czubara
R E K L A M A    B O A R D

W polityce wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, a nawet szybciej. Szef lubelskich struktur partii Porozumienie Jarosława Gowina, senator Andrzej Stanisławek, zapowiedział, że jego rekomendacja dla kandydatury Andrzeja Wnuka w przyszłorocznych wyborach samorządowych będzie negatywna. Nieco bardziej umiarkowanie wypowiada się w tej kwestii Jakub Banaszek z władz okręgowych tejże partii.

Przypomnijmy, ze Jarosław Gowin poparł w 2014 r. Andrzeja Wnuka, wówczas kandydata niezależnego, wspieranego przez Prawo i Sprawiedliwość. Wszystko wskazywało na to, że takiego poparcia wicepremier Gowin udzieli prezydentowi Wnukowi ponownie. Włodarz Hetmańskiego Grodu został bowiem członkiem Rady Samorządowej partii Gowina, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Skoro zgłosił swój akces, zachowując jednocześnie bezpartyjność, to naturalną konsekwencją powinno być udzielenie mu poparcia. – tłumaczył na łamach “Dziennika Wschodniego” wicepremier Gowin, lider partii Porozumienie.

Całą sytuację o 180 stopni odwrócił fakt postawienia prezydentowi Zamościa zarzutów przez prokuraturę w Janowie Lubelskim. Chodzi o sprawę tzw. antypodsłuchu. 

– Pierwszy zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień poprzez poświadczenie nieprawdy. Chodzi o urządzenie do wykrywania podsłuchów, zakupione przez magistrat. Faktury jakie otrzymał prezydent jest ono pisane jako urządzenie do mierzenia głośności w związku z mającą się odbyć w 2014 r. zabawą sylwestrową. Drugi zarzut dotyczy przywłaszczenia mienia powierzonego. Chodzi o to, że prezydent po zakupie urządzenia przywłaszczył je sobie i od grudnia 2014 r. do czerwca 2016 roku trzymał u siebie w gabinecie, nikomu go nie wydawał. Gdy okazał już radnym urządzenie, okazało się, że jest to już inny aparat, służący do pomiarów dźwięku. Urządzenie do wykrywania podsłuchów warte jest ok. 1800 złotych, zaś do pomiaru dźwięków kilkaset złotych. – mówił nam Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Oba czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 5. Więcej o sprawie zarzutów prokuratorskich dla prezydenta Zamościa pisaliśmy TUTAJ.

Szef Porozumienia w regionie lubelskim, senator Andrzej Stanisławek podkreśla, że ani on, ani Jarosław Gowin nie wiedzieli nic na temat możliwych zarzutów grożących prezydentowi Zamościa.

Mieliśmy wcześniej jakieś sygnały stawiające tę kandydaturę pod znakiem zapytania. Moja rekomendacja będzie negatywna, ale nie wiem, jaką decyzję podejmie wicepremier Gowin. – powiedział “Dziennikowi Wschodniemu” senator Stanisławek. 

Przypomnijmy, że w maju tego roku z popierania prezydenta Wnuka wycofało się Prawo i Sprawiedliwość. Wszystko wskazuje na to, że PiS w przyszłorocznych wyborach samorządowych wystawi innego kandydata na prezydenta Zamościa.

AKTUALIZACJA:

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy lidera Porozumienia w okręgu wyborczym nr 7, Jakuba Banaszka. Poniżej publikujemy jego stanowisko w tej kwestii.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk jest bezpartyjnym członkiem Rady Samorządowej Porozumienia. Odnosząc się do kwestii postawionych zarzutów prezydentowi Andrzejowi Wnukowi informuję, że zgodnie z tym co powiedział Pan Senator Andrzej Stanisławek, nie posiadaliśmy informacji o możliwych zarzutach wobec Pana Prezydenta.
Jednocześnie należy pamiętać, że dopóki w sprawie nie będzie wyroku, to Pan Prezydent jest osobą niewinną.
W kwestii udzielenia poparcia żadne decyzje nie zapadały, choć tak jak powiedział Pan Premier Gowin z uwagi na współpracę w ramach Rady Samorządowej naturalną konsekwencją powinno być udzielenie Panu Prezydentowi poparcia. Porozumienie jest koalicjantem i partnerem PiS, na pewno w ramach umowy koalicyjnej zawartej pomiędzy prezesami Jarosławem Kaczyńskim oraz Jarosławem Gowinem obie partie w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy będą tworzyły wspólne listy i będą starały się wystawiać wspólnych kandydatów na prezydentów miast, oczywiście według ustalonych parytetów. W tej sprawie nie ma jeszcze żadnych decyzji.– powiedział nam Jakub Banaszek.

O kwestię poparcia dla prezydenta Wnuka zapytamy również szefa ugrupowania, wicepremiera Jarosława Gowina, który 18 grudnia przyjedzie do Zamościa.

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "mieszkaniec" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 8:07:36 napisał:
  W sumie to i dobrze. Powinien utworzyć bezpartyjny komitet z ludźmi od strony lewej do prawej ponad podziałami partyjnymi a drugą kadencję ma w kieszeni.
  R E K L A M A
 • "????" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 8:16:53 napisał:
  Gowin poprze Wnuka. Artykuł conajmniej ..... słaby? Redaktor napisał kilka jak mu się wydaje , mądrości , dla podtrzymania Hejtu
 • "Herb" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 8:20:57 napisał:
  Ciekawe czemu na tym łańcuchu nie przekreślili Herbu Zamościa z dm jak to zrobili ochoczo na prezentacji promując nowe hasło galerii? Brak konsekwencji? Wszystko wróci na normalne tory za rok :)
 • "Wielkie" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 8:38:54 napisał:
  Tak jak napisałem w komentarzu do artykułu Wielkie Zwycięstwo Godzisza: w Zamościu kandydatów może być tylko dwóch z PiS-u i nie z PiS-u - inaczej wynik jest oczywisty.
 • "Pewny" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 9:20:21 napisał:
  Uwierzycie mi, pewniaka o fotel każda partia zechce poprzeć i mówimy to o górze partii a nie pionkach z Zamościa
 • "Tomek" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 9:57:33 napisał:
  Jak ktoś kto wszystkich już chyba obraził i się pokłócił może tworzyć komitet poza podziałami. Mi by było wstyd znaleźć się w takim komitecie. Oczywiście o nikim personalnie nie myślę - tak się tylko zastanawiam.
 • "Bezpartyjny" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 10:05:34 napisał:
  Już w 2014 był taki "bezpartyjny" (z "bł". PiS i JK) KWW Wspólny Zamość Andrzeja W. Drugi raz Mieszkańcy Zamościa nie dadzą się nabrać. Pierwsza i ostatnia kadencja!!!
 • "A'Tomek" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 10:11:37 napisał:
  Rafał i Marta to nie wszyscy... Myślę, że Wnuk nawet kampanii już nie musi robić, na osiedlach tyle inwestycji, że w cuglach wygra.
 • "w cuglach" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 10:20:03 napisał:
  Zrobił, czy nie zrobił. Jak nie będzie miał dobrej kampanii wyborczej, to pójdzie na dno. Elektorat ma krótką pamięć.
 • "el koo" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 10:43:53 napisał:
  Wszystko tylko, żeby ktoś z szajki PO nie wrócił
  R E K L A M A
 • "gościnnie" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 10:48:01 napisał:
  do "A'Tomek" Zapraszam na osiedle Rataja, za Granic-ą..zną, może to już nie Zamość. Może to gmina, jak Sitaniec? Odwiedzam tam często znajomych, nie widziałem inwestycji. trzeba im powiedzieć może niech do Wójta pójdą z wnioskami o inwestycje. Twierdzą, że to zapomniane osiedle. Jak na pozostałych osiedlach są takie inwestycje jak na Rataja to niech sobie kupi konia i cugle dla niego, to może i sam skorzysta z nich czasami :)
 • "do el koo" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 12:59:08 napisał:
  Przypomnij może wszystkim, kto z PO był w Zamościu prezydentem, że ma teraz nie wrócić?
 • "aaa" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 13:06:30 napisał:
  Panie Prezydencie więcej wiary w siebie, czy koniecznie musi Pan zabiegać o poparcie polityczne, czyny świadczą o Panu, chyba że i Pan ma wątpliwości co do ich wagi i znaczenia
 • "Horn" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 13:09:03 napisał:
  Dosyć ciekawa sprawa z tym parytetem. Jak widać o poparciu prezydenta Wnuka zdecyduje sam wicepremier Gowin. Co do parytetu, to jeśli Porozumienie gdzieś poprze kandydatów PiS, a Zamość w tym parytecie "przypadnie" kandydatowi Porozumienia, to lokalni działacze PiS musieliby zacisnąć zęby i popierać prezydenta, z którym ostatnim czasem relacje mają chłodne. To by była ciekawa sytuacja.
 • "pop" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 13:58:38 napisał:
  Pewne jest jedno, to nie Wnuk potrzebuje poparcia partii to partie będą zabiegać o Wnuka
 • "to ask" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 14:03:59 napisał:
  Partia Porozumienie pręży muskuły i koniecznie chce stworzyć wokół siebie otoczkę poważnego i liczącego się gracza . W rzeczywistości jest tylko przystawką w strukturach PIS i nigdy nie wychyli ponad to, na ile pozwoli jej mocodawca ( czyi PIS ) Oznacza to , że jeżeli PIS zgłosi veto w stosunku do pana Wnuka wówczas partia Porozumienie nie odważy się aby temu się przeciwstawić i mimo wszystko poprzeć obecnego prezydenta
 • "TORRES20400" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 19:21:39 napisał:
  Pocieszne jest, że już się zebrała ekipa, aby p. Wnuka, Dziecinę Niewinne, w kąpieli utopić. Za ten aparat podsłuchowy. Nasza Prezydenckość, Niewinność milczy strasznie, o tym, czy były jakieś podsłuchy założone, czy nie? Bo chyba sam sobie podsłuchów nie zakładał? A jak były? To za jakiej kadencji, jakiego Włodarza Miasta?
 • "TORRES20400" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 21:13:37 napisał:
  Coś tak czuję. Podsłuch i Odsłuch założył sobie sam. Nokią 8815.
 • "TORRES20400" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 21:15:13 napisał:
  Żart taki.
 • "magnar" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 21:29:16 napisał:
  Widze, ze żywa dyskusja, ale nie prowadząca do konstruktywnego rozwiązania. Proponowałbym aby Zjednoczona Prawica zorganizowała prawybory na swojego kandydata na prezydenta. Członkowie PiS, Porozumienia, Solidarnej Polski i Prawicy RP wybraliby spośród swoich szeregów, czy ich kandydatem byłby Andrzej Wnuk, czy inna osoba. Tak wygląda to na Zachodzie - albo kandyduje lider najsilniejszego ugrupowania w koalicji i bierze odpowiedzialność za wynik, albo organizują prawybory wewnętrzne i wyłaniają kandydata, na którego wszystkie siły koalicyjne grają.
  R E K L A M A
 • "w Polsce też" dnia 4 grudnia 2017 o godzinie 22:13:04 napisał:
  W tym środowisku wyznacza prezes. Jak do tej pory tylko w jednej partii w Polsce odbyły się prawybory wewnętrzne przed wyborami prezydenckimi - podobnie jak to ma miejsce w USA. Głosować mogli wszyscy członkowie. Kandydowali Radosław Sikorski i Bronisław Komorowski. Jak wiecie kandydatem na prezydenta Platformy Obywatelskiej, a potem prezydentem został Komorowski. Można różnie oceniać kandydatów, jak również sama platformę. Nie można jednak zaprzeczyć, że ugrupowanie ma najbardziej demokratyczne zasady wyborów wewnętrznych ze wszystkich partii politycznych w Polsce. Podobnie odbywają się wybory na poziomie powiatów i regionów - ostatnie zwycięstwo Godzisza i Żuka. To jedyna partia, gdzie w wyborach udział wziąć mogą wszyscy członkowie. Akurat PiS jest w tej dziedzinie absolutnym przeciwieństwem. W Platformie wszyscy mają prawo głosu w PiS-sie wszyscy mają prawo wysłuchać głosu prezesa.
 • "d" dnia 5 grudnia 2017 o godzinie 8:00:39 napisał:
  Etyka dziennikarska mówi o tym, żeby zapytać o zdanie obu stron. Chewbacca pytał? Jakoś nie widzę
 • "hmm" dnia 5 grudnia 2017 o godzinie 8:40:59 napisał:
  Jesli to PiS jest w Zamosciu większą partią to ono powinno wskazać kandydata na prezydenta. Porozumienie mogłoby co najmniej ubiegać sie o wiceprezydenta w ramach takiej umowy. Nie moze być tak że to mniejsze ugrupowanie narzuca swojego kandydata wiekszemu.
 • "ZMC" dnia 5 grudnia 2017 o godzinie 11:26:32 napisał:
  Poprze, czy nie poprze Wnuk wygra bo "za jego czasów" Starówka się świeci, przychodzą tłumy na (wiadomo jakie) koncerty, moto-eventy itp. Kampania trwa od długiego czasu. Prezydent Wnuk troszczy się o to od początku kadencji. Inwestycji i ławeczek nikt mu nie odbiera. Chwała mu za to. Po to jest. Ale poziom kultury leci na łeb na szyję. Wystarczy popatrzeć jakie przedsięwzięcia odwiedza czy obejmuje patronatem.
 • "Zamościanin" dnia 5 grudnia 2017 o godzinie 11:31:26 napisał:
  Dyskusja zeszła na poziom piaskownicy. Nikt nie zauważa, że szykowane wybory będą "skrojone" w stalinowskim stylu pod partyjniacki beton ...nieważne jak ludzie zagłosują, ważne jak partia policzy głosy. Nieistotna dla ekipy rządzącej jest samorządność w demokratycznym wydaniu gdzie lokalni, bezpartyjni lub z niewielkich partii i ugrupowań działacze, mogą coś dobrego dla tych "małych Ojczyzn" uczynić. W zamojskim grajdołku już widać początek walki o partyjne stołki. Program Koryto+ uruchomiony ! Stracą na tym mieszkańcy, miasto dalej będzie się "zwijać" skoro "jedynie słuszny" kierunek wyznaczony...PRL-bis.
 • "do ""hmm""" dnia 5 grudnia 2017 o godzinie 12:41:36 napisał:
  Najlepiej niech PiS przywiezie misia lub innego "misiewicza" w teczce i odwoła wybory samorządowe. Taki leninowski "komisarz" na pewno będzie najlepszy, ponadto szybko i bez kosztów.
 • "Realista" dnia 5 grudnia 2017 o godzinie 16:09:49 napisał:
  O czym Wy tu dyskutujecie? Prezes od samego początku buduje nam PRL - bis . Jedynym dodatkiem będzie czarodziej z Torunia... "- Według informacji, które do mnie dotarły, PiS chce zlikwidować wybory bezpośrednie na prezydentów, burmistrzów i wójtów w wyborach samorządowych. Będą ich wybierać rady miast i gmin. W związku z tym na Nowogrodzkiej jest narada członków komisji z Terleckim i Brudzińskim. Podobno prezes jest już zdecydowany, ale zastanawia się jeszcze jak to zostanie odebrane przez społeczeństwo - napisał na swoim Facebooku Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu. " http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22735558,pis-zlikwiduje-bezposrednie-wybory-prezydentow-i-burmistrzow.html
 • "Thomas" dnia 6 grudnia 2017 o godzinie 6:08:49 napisał:
  Zarzuty wobec prezydenta Andrzeja Wnuka są słabe. Samo to, że ten pprtal w sztandarowym artykule już nie używa pierwszej litery nazwiska i kropki to chyba świadczy, że chy sama redakcja nie ma pewności. Czym innym są zarzuty a czym innym jak ich nie ma. Ten drugi zarzut chyb wprawia w zdumieniem bo urządzenie by cały czas w ratuszu w gabinecie. Sprawa skończy się tym, że sprawy nie będzie. ========+==+++===================+==+++++++++ a teraz szerszy kontekst. Jak na razie Jarosław Gowin nie mówi o secesji z PiS. Sama inicjatywa to próba budowania ikonsolidacji środowisk prawicowych wokół PIS. No niestety Nowoczesna upadła, wybór Petru Ryszarda było fatalna decyzja. Po niecały h dwóch latach ta partia zmienia lidera, i z 25 procent w sondażach spada poniżej 10 procent a nawet balansuje poniżej 5 procent. warto przeczytać Artykuł Newsweeka o upadku Ryszarda Petru nikt tego nie kwestionuje nikt tego nie kwestionuje. Zbliżają się wybory samorządowe a na prezentacji kandydatów na prezydenta Warszawy Petru stoi w drugim rzędzie, i prezentuje kandydata na viceprezydenta.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny