R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćOliwia Bojar20 października 2017 FACEBOOK | 5160 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 58 komentarzy

Zamość: Wikarówka i Infułatka w remoncie

Wizualizacja budynku Wikarówki, projektu Sebastiana Ćwierza, foto: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B O A R D

Dzięki unijnemu dofinansowaniu nie tylko Akademia Zamojska czy kościół OO. Franciszkanów zyskają dawną świetność. Wielomilionowe nakłady z funduszy unijnych popłyną także dla zamojskiej Parafii Katedralnej na dwa projekty.

Projekty remontu zabytkowego budynku Infułatki – „Fabrica Ecclesiae” oraz remontu zabytkowego budynku „Wikarówki” wraz z zagospodarowaniem terenu oraz elewacji wejścia do Kazamat Bastionu II przedstawiono na dzisiejszej (20 października) konferencji prasowej.

Spotkanie poprowadziła Maria Krzyżanowska, menadżer projektów reprezentująca Zamojską Dyrekcję Inwestycji (ZDI Sp. z o.o. ). Jako pierwszy głos zabrał proboszcz parafii ks. dr Adam Firosz. Projekty zaprezentował ks. Marek Dobosz, diecezjalny konserwator zabytków Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej. W dalszej kolejności problematykę prac konserwatorskich poruszyła Grażyna Żurawicka, kierownik zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.
Podsumowania spotkania dokonał Biskup Zamojsko -Lubaczowski ks. dr Marian Rojek.

Remont obiektów już ruszył, obecnie prowadzone są prace rozbiórkowe.

Remont zabytkowego budynku „Wikarówki” zakłada odtworzenie historycznej bryły budynku Wikarówki, możliwość monitoringu, zabezpieczenie na wypadek zagrożeń oraz modernizację infrastruktury technicznej i sanitarnej. Ponadto obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a tym samym wyposazony tez w windę. Swoją nową lokalizację znajdą w nim
Muzeum Katedralnego, którego przeniesiona ekspozycja zajmie wiekszą powierzchnię, dzieki której mozliwe będzie utworzenia pomieszczeń ekspozycji czasowej dla poszerzenia oferty tematycznej. Będa takze dodatkow pomieszczenia w których możliwe będzie organizowanie spotkań i warsztatów muzealnych. W ramach środków zostanie również zakupione niezbędny wyposażenie.
Roboty budowlane obejmą także przebudowę dachu budynku, aby odtworzyć dawny, wysoki dach mansardowego z lukarnami i wolimi oczkami kryty dachówką ceramiczną.

Autorem projektu jest Sebastian Ćwierz.
Całkowity koszt projektu dotyczącego tego obiektu to 8 698 321,25 zł. Dofinansowanie wyniesie 8 202 753,06 zł, a wkład własny 495 568,19 zł.

Szczegółowo o remoncie zabytkowej Wikarówki na poniższej prezentacji

Wikarowka – Skarbiec RPO WL

Poniżej wizualizacje wraz analogicznymi zdjęciami sprzed roku “Wikarówki” autorstwa Sebastiana Ćwierza, któremu dziękujemy za udostępnienie ich

 

Remont zabytkowego budynku „Infułatki” zakłada remont oraz szeroko zaplanowane prace konserwatorskie zabytków ruchomych i nieruchomych, związanych z katedrą i Infułatką w celu stworzenia unikalnego muzeum – ośrodka prezentującego zabytki zamojskiej kolegiaty oraz historię jej powstania. Celem projektu jest przywrócenie historycznej bryły Infułatki z dachem mansardowym i lukarnami, krytego dachówką ceramiczną, uczytelnienie pierwotnego układu wnętrz oraz konserwację wszystkich zachowanych elementów wystroju architektonicznego. W części parteru i I piętra Infułatki zachowana zostaje zasadnicza bryła budynku. Przewidywane prace dotyczą głównie likwidacji wtórnych otworów i przywrócenia historycznego układu otworów okiennych i drzwiowych, z uzupełnieniem elementów detali (opaski okienne i drzwiowe).
Obiekt będzie adaptowany na cele działalności kulturalnej, co pozwoli na udostępnienie go zwiedzającym. Autorką projektu jest Barbara Skórzyńska -Terlecka
Całkowity koszt projektu dotyczącego tego obiektu to 13 492 264,46 zł. Dofinansowanie wyniesie 11 417 208,88 zł, a wkład własny 2 075 055,58 zł.

Szczegółowo o projekcie rewitalizacji Infułatki na poniższej prezentacji

Inulatka – Fabrica Ecclesiae POIiS

Oba remonty wraz z pracami konserwatorskimi, robotami budowlanymi i dostarczeniem wyposażenia wykona spółka Lubren z Lublina.
Łączny kosztu obu projektów to 22 190 585,71 zł, dofinansowanie wyniesie 19 619 961,94 zł a poniesiony przez beneficjenta wkład własny to 2 570 623,77 zł.
Efektami obu projektów będziemy mogli cieszyć się już jesienią 2019 roku.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Albert" dnia 20 października 2017 o godzinie 18:26:07 napisał:
  Prawdziwe "dożynki" dla tzw.konserwatorów w Zamościu,Lubren przy katedrze ,Budmat u franciszkanów a menadżerem projektu P.Krzyżanowska czyli totalna masakra.
  R E K L A M A
 • "debris" dnia 20 października 2017 o godzinie 19:33:01 napisał:
  "poniesiony przez beneficjenta wkład własny to 2 570 623,77 zł." beneficjent to Miasto czy KK?
 • "Albert" dnia 20 października 2017 o godzinie 20:14:41 napisał:
  Jeszcze jedno,przecież pisiory oraz nomenklatura kościelna tak nie lubią Unii Europejskiej która jest symbolem całego zła tego świata.Ale wyciągać ręce po dofinansowanie to już żadnych skrupułów nie mają prawi ,sprawiedliwi i zachłanni,za takie pieniądze można wybudować ponad 100 mieszkań i nie będą to komunalki czy socjalki.
 • "Anonim" dnia 20 października 2017 o godzinie 20:43:47 napisał:
  IV WYDZIAŁ czuwa
 • "TORRES20400" dnia 20 października 2017 o godzinie 21:27:43 napisał:
  Może i IV WYDZIAŁ czuwa. Ten wstyd, który zostanie... Zostanie z wami. WSTYD, WSTYD, WSTYD. https://www.youtube.com/watch?v=Wvu1L2EDQD8
 • "debris" dnia 20 października 2017 o godzinie 22:05:29 napisał:
  Skąd dyżurny poseł zna grafik eventów? Niedługo otworzę lodówkę, a tam poseł! Podziwiam ale to musi być męczące! Męczące nas ... Może ktoś posiada wiedzę- zapytam raz jeszcze kto jest beneficjentem na 2,5 bańki?
 • "Anonim" dnia 21 października 2017 o godzinie 11:42:45 napisał:
  Czrna zaraza zawsze umie się ustawić tak aby brać, brać z publicznej kasy i to więcej, więcej i coraz więcej...:(
 • "Anonim" dnia 21 października 2017 o godzinie 11:58:42 napisał:
  Czerwona świnia już nadaje.
 • "observer" dnia 21 października 2017 o godzinie 12:35:57 napisał:
  to, że te obiekty zostaną wyremontowane - chwała. Ale patrząc - z perspektywy wcześniejszych prac - to kierownictwo MB krzyżanowskiej nie wróży nic dobrego.
 • "TORRES20400" dnia 21 października 2017 o godzinie 17:18:42 napisał:
  @"observer"; to będzie kolejna tragedia, tradycyjnie "przepychana kolanem". Znowu się "pańcie" zbiorą (te które są na zdjęciach), i będą łżeć w żywe oczy, tak jak w przypadku pękających murów, że to normalne. BO DYLATACJA MUSI BYĆ. Pomijam fakt, że ten projekt "Wikarówki" to jawna rzeź na zabytkowej tkance Starego Miasta. Jego Ekscelencji Prałatowi "koleżanek' nie będę dobierał, tym bardziej, że pewnie takowych nie potrzebuje. Pokazywanie się publicznie z osobami o podejrzanej konduicie, nie służy ani Miastu Zamość, ani Katolickiemu Kościołowi Powszechnemu.
  R E K L A M A
 • "observer" dnia 21 października 2017 o godzinie 18:30:04 napisał:
  do Torresa - słusznie Waść prawisz.
 • "Tak" dnia 21 października 2017 o godzinie 19:37:07 napisał:
  Dziękuję Pośle,to wszystko by się nie udało gdyby nie Pan
 • "Antyklerykał" dnia 21 października 2017 o godzinie 20:15:50 napisał:
  Nie lepiej wydać takie pienądze na poszukiwanie leków, na leczenie, na naukę? A budyneczki niech sobie utrzymuje właściciel. Komu z Was ostatnio miasto wyremontowało prywatny dom, mieszkanie...?
 • "EQmen" dnia 21 października 2017 o godzinie 22:27:44 napisał:
  Szczególnie pozdrawiam człowieka renesansu! To na grzybie w murach też się zna ??!!??
 • "TORRES20400" dnia 22 października 2017 o godzinie 0:40:16 napisał:
  http://zamosc.tv/tv/12394-pod-rozwage/
 • "max" dnia 22 października 2017 o godzinie 8:42:10 napisał:
  Krzyżanowsla znowu......masakra.
 • "pkz" dnia 22 października 2017 o godzinie 12:15:16 napisał:
  Chcąc realizować renowacje obiektów zabytkowych w Zamościu trzeba oczyścić środowisko architektów ,konserwatorów i urzędników wydziału budownictwa ,architektóry i ochrony zabytków,oczyścić jak przysłowiową stajnię Augiasza.Przez lata powiązania ZDI,ratusza i firm konserwatorskich przybrały formę układu zamkniętego ,dodam tylko że w ciągu najbliższych dwóch lat łącznie jest do wydania prawie 50 mln.zł.,a w kolejce czeka Akademia Zamojska ktora też pochłonie miliony.Wybrane w drodze przetargu firmy (Lubren i Budmat) nie gwaranują jakości wykonywanych usług z prostej przyczyny -brak odpowiednich fachowców ,do tego dochodzi "kulawy"nadzór architektoniczno-konserwatorski i już mamy końcowy efekt w postaci "naturalnych dylatacji",tutaj zacytowałem Marię Krzyżanowską tzw, managera projektu.Reasumując, tłuste lata nadeszły dla całej rzeszy nieudaczników ,pseudo fachowców i krętaczy .Smutne to ale niestety prawdziwe.
 • "z" dnia 22 października 2017 o godzinie 13:07:51 napisał:
  Istotne jest to, że renowacje obiektów Infułatki, Wikarówki, Kościoła Franciszkanów, a później Akademii Zamojskiej następują, czy jak w przypadku Akademii nastąpią. Podziwiam szybkie tempo dojścia do procesów wykonawczych. No na razie jeszcze nie ruszyły prace przy Akademii, ale przypuszczam że urzędnicy miejscy, mają jakieś przepisy, które nie pozwalają im na tak szybkie działania, tak jak w przypadku obiektów sakralnych. Czy ni podobnie z tą długotrwałością było przy poprzednich tego typu realizacjach miasta? Natomiast cieszę się, że jak sadzę do pewnego stopnia także decyzjami aktualnego Rządu RP dla Zamościa przeznaczono tak dużo środków na renowacje obiektów zabytkowych. Wspaniale, że w tej sprawie nie zawiedli, także nasi regionalni działacze polityczni. Dzięki.
 • "ad111" dnia 22 października 2017 o godzinie 13:37:48 napisał:
  Żałosne: "łubudubu niech żyje nam...", jak można po takim wpisie się spokojnie golić i patrzeć w lustro... Brrrry
 • "TORRES20400" dnia 22 października 2017 o godzinie 14:29:46 napisał:
  @"ad111"; jak nam nie po drodze, z "magna principia", to w tym przypadku, ciężko po tym temacie "nie pojeździć". To typowy skok na kasę. I jakoś nie specjalnie ktoś się z tym kryje. Widziałem te "projekty". DRAMAT.
  R E K L A M A
 • "Nn" dnia 22 października 2017 o godzinie 17:45:36 napisał:
  Nastały fatalne czasy dla Zamościa.Dobry projekt apartamentowca schrzaniony przez konserwator zabytków,doskonala lokalizacja filharmonii zniszczona,w planie hub,który nie poprawi wcale komunikacji i amatorzy odnawiający infułatkę i wikarówkę,brak pomyslów na zagospodarowanie amfiteatru,bezsensowne wywalenie pieniędzy na projekty drogowe.
 • "z" dnia 22 października 2017 o godzinie 18:49:14 napisał:
  "Nn" co ty wypijesz? Jakie czasy? Przecież to czasy bardzo dobre, bo Zamość uzyskał wielkie pieniądze na ratowanie zabytków. Pieniądze których miasto nie wyda ze swoich dochodów.
 • "TORRES20400" dnia 22 października 2017 o godzinie 19:14:47 napisał:
  "Pańcie porządzą"; https://www.youtube.com/watch?v=i_hgF6urba0
 • "Baśka" dnia 25 października 2017 o godzinie 10:06:01 napisał:
  Ten dach to jakiś dziwny nowo-twór powstały zapewne w celu powiększenia przestrzeni ku uciesze właściciela za obcą kasę..?.
 • "do trolla" dnia 25 października 2017 o godzinie 10:30:45 napisał:
  "Celem projektu jest przywrócenie..."
 • "ad111" dnia 25 października 2017 o godzinie 11:35:05 napisał:
  Celem projektu jest wyciągnięcie publicznych pieniędzy na remont prywatnych budynków.
 • "Anonim" dnia 25 października 2017 o godzinie 15:10:19 napisał:
  łżesz. Ale to masz we krwi.
 • "TORRES20400" dnia 25 października 2017 o godzinie 16:04:04 napisał:
  No właśnie chodzi o to, że On nie łże. Strasznie mnie to irytuje.
 • "ad111" dnia 25 października 2017 o godzinie 20:43:30 napisał:
  Szacun za głoszenie prawdy pomimo "uprzedzeń" i rozdarcia wewnętrznego...:)
 • "TORRES20400" dnia 25 października 2017 o godzinie 22:36:47 napisał:
  Dzięki. Nie mam z tym problemów; z "uprzedzeniami" tudzież "rozdarciem wewnętrznym", gdyż jestem wyznawcą Katolickiego Kościoła Powszechnego. To daje na prawdę dużą wolność. Wiary i myślenia. Nie każdy Katolik, to od razu krętacz i złodziej.
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 26 października 2017 o godzinie 8:38:13 napisał:
  Wiem o tym, że nie każdy Katolik jest zły, ale większość pasterzy w mojej ocenie, to już tak, a to daje do myślenia. Dlaczego dobrzy Katolicy słuchają niedobrych pasterzy? Dlaczego ich tak bronią i ich przekrętów? Czy to nie jest branie nieswoich win na swoje barki? Czy to nie jest też tak, że popierając kogoś takiego samemu się grzeszy? Bo ja tak właśnie uważam, dlatego wyleczyłem się raz na zawsze z KrK. Pozdrawiam.
 • "z_boku" dnia 26 października 2017 o godzinie 9:03:55 napisał:
  Myślałeś o zasileniu szeregów Kościoła Latającego Potwora Spaghetti?
 • "Anonim" dnia 26 października 2017 o godzinie 9:23:15 napisał:
  już zaczyna sprężyna. Nagromadził jadu i dawał, Ajajajaj
 • "por.zUbek" dnia 26 października 2017 o godzinie 9:45:17 napisał:
  Spokojnie. Po realizacji będzie: impreza, przecinanie wstęgi, błysk fleszy, uśmiechy, uściski rąk, zacieranie rączek, poklepywanie po pleckach, po brzuchach, poczucie misji, / ogłoszenie o wynajmie powierzchni biurowych?/, dorsze, karpie, kapucyny, ..a my płotki wylejemy tu na portalu żale..Taki wentyl bezpieczeństwa. Ogólnie q***a- malinowo... Zapłaciłeś ratę podatku od nieruchomości?
 • "ad111" dnia 26 października 2017 o godzinie 11:05:49 napisał:
  @"z_boku", kościoł to wspólnota ludzi wierzących i o takim kościele mówił Jezus. Kościół to nie budynki, nie kler i nie hierarchowie. Wiem, trudne do pojęcia dla Katolika inaczej wytresowanego, ale prawdziwe.
 • "Anonim" dnia 26 października 2017 o godzinie 13:14:53 napisał:
  "wytresowanego" oooooooooooooooooooooooo w całej krasie .................... się pokazał
 • "z_boku" dnia 26 października 2017 o godzinie 13:56:14 napisał:
  @"ad111" - nie trzeba mi tłumaczyć pojęcia Kościoła jako wspólnoty wiernych. Pozdrawiam
 • "TORRES20400" dnia 26 października 2017 o godzinie 16:11:24 napisał:
  Oddzielmy (chwilowo) kwestie religijne/wyznaniowe od "biznesu świeckich". Zastanawia mnie fakt, że moi "duchowi kierownicy" wybrali sobie akurat te, a nie inne osoby do kierownictwa nad projektem. Powszechnie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za "pękające mury" za Marcina Zamoyskiego, kto realizował ulicę "granitowej Jadwigi", co się po roku rozleciała, i parę jeszcze innych rzeczy. Przecież za takie "wałko - przekręty", w normalnym kraju, powinno się oglądać świat przez kratki. A tu nie. Jeden z głównych hierarchów Kościoła Katolickiego w Zamościu pokazuje się publicznie w szemranym towarzystwie, i wydaje się być z tego powodu nawet zadowolony. P.S. @"ad111"; z tym "tresowaniem" to trochę przesadziłeś. Jak napisałem powyżej, na chwilę oddzielmy kwestie "wiary" od "biznesu".
 • "z_boku" dnia 26 października 2017 o godzinie 17:22:16 napisał:
  @"Torres20400" - czyżbyś uważał że wybrano przypadkowe osoby?
 • "TORRES20400" dnia 26 października 2017 o godzinie 17:38:50 napisał:
  @"z_boku"; to dobre pytanie. Ale nie będę przynudzał swoimi przemyśleniami na forum. Pozostawmy te kwestię jako "pytanie otwarte". Może ktoś inny będzie miał coś ciekawego do napisania w tym wątku.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 26 października 2017 o godzinie 18:02:50 napisał:
  P. S. Dodam tylko tyle, że istnieje coś takiego jak "utrata zaufania publicznego".
 • "z_boku" dnia 26 października 2017 o godzinie 18:42:38 napisał:
  @"Torres20400" - masz rację istnieje coś takiego. Ciekawe czy została odpowiednia opracowana procedura? :)
 • "TORRES20400" dnia 26 października 2017 o godzinie 21:04:04 napisał:
  @"z_boku"; tak istnieją procedury, opracowane dłuższy czas temu. Nowelizacji chyba nie było w DU.Być może dlatego, że pewne sprawy są ponadczasowe: https://www.youtube.com/watch?v=KigHINlRXDk
 • "Thomas" dnia 26 października 2017 o godzinie 21:36:11 napisał:
  Na miejscu PiS trochę przykręciłbym śrubę Kościołowi - tak jak swego czasu zrobił to Piłsudski. A dwa nie podoba mi się to co wygaduje np. Nycz.
 • "z_boku" dnia 26 października 2017 o godzinie 21:37:22 napisał:
  @"Torres20400" - Ty byś chciał odwoływać się do tradycji i procedur z czasów Jagiellonów? Nie da rady, zapomnij. Ostatnia nowelizacja miała miejsce bodajże 2 października, przy Łazienkowskiej 3. Tylko takie metody mogą przynieść wymierne efekty.
 • "TORRES20400" dnia 26 października 2017 o godzinie 22:18:28 napisał:
  @"z_boku"; no niby tak. Wszystko się zgadza.Tyle że za pomocą mordobicia nie wrócimy do czasów Jagiellonów. To w mózgownicach musi się odbyć. W międzyczasie Herberta trzeba czytać, bo to inaczej pustynia tutaj zostanie.
 • "z_boku" dnia 26 października 2017 o godzinie 22:55:30 napisał:
  @"Torres20400" - Herbert jeszcze nikomu nie zaszkodził, jak kto lubi niech czyta. Do czasów Jagiellonów już nie wrócimy, czasy późniejsze odcisnęły swoje piętno, zmieniły mentalność. Sam nie wiem czy te dzisiejsze można przyrównać do późnego okresu panowania Wazów, czy już Wettynów. Nowelizacja z Ł3, może nie pasuje do ideału, ale i tak jest znacznie mu bliższa niż to co proponował i wprowadzał u naszego wschodniego sąsiada, nasz rodak Feliks Edmundowicz...
 • "TORRES20400" dnia 26 października 2017 o godzinie 23:11:57 napisał:
  @"z_boku"l bardzo dziękuję za odpowiedź. Bardzo cenię sobie Twoje komentarze. Jednakże powróćmy, gdybyś zechciał, do tematu głównego: http://roztocze.net/zamosc-wikarowka-i-infulatka-w-remoncie
 • "z_boku" dnia 27 października 2017 o godzinie 0:11:12 napisał:
  @"Torres20400" - powrócić do tematu głównego, dobry pomysł, tylko co wyniknie z tego pisania? Przekaz jest jasny - cieszyć się trzeba, bo oto dwa budynki odzyskają blask i to za pieniądze z wrażej UE. Wszystko jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Przetargi na wykonanie prac się odbyły, wyłoniono wykonawców, są ludzie którzy mają sprawować nadzór. Na papierze wszystko jest ok. Prole mają wiedzieć dokładnie tyle ile trzeba, nic więcej bo im to nie jest potrzebne. Jakieś "bajania" o powiązaniach wewnątrz środowiska? Trzeba to udowodnić. Na zarzuty o błędy projektowe, wykonawcze padnie odpowiedź, że owszem coś się kiedyś zdarzyło, ale się wiele nauczyliśmy i teraz to jesteśmy mądrzejsi. Może ktoś z grona bezpośrednio zainteresowanych posiada luki w wiedzy? Były konkursy obwarowane warunkami które trzeba było spełnić. Sytuacja jest czysta i klarowna. Na razie nic nie zostało skopane, ergo nie ma co szukać dziury w całym. Właśnie kończę lampkę pysznego Merlota i czuję, że mnie już zaczyna usypiać. Odkładam na miejsce Hellera, gaszę światło i dobrej nocy życzę :)
 • "TORRES20400" dnia 27 października 2017 o godzinie 0:33:19 napisał:
  @"z_boku"; wiesz, zasadniczo, to załoga Auschwitz też nie robiła nic złego. Też pewnie pili po pracy wino, czy coś tam. Byli zatrudni na "godziwych warunkach". Mam jednak wrażenie, że jednak, coś tam się stało "nie tak jak trzeba". Może to kwestia "ubezpieczenia społecznego". Pewnie ktoś coś znowu przekombinował. To tylko pieniądze. Nieprawdaż?
  R E K L A M A
 • "z_boku" dnia 27 października 2017 o godzinie 1:22:14 napisał:
  @"Torres20400" - Mam wrażenie że pojechałeś trochę zestawiając dokonania załogi Auschwitz ze szlachetnym dziełem przywracania blasku zabytkom. Nie bardzo łapię związek, cóż nie muszę wszystkiego rozumieć, homo sum i posiadam ograniczenia. Przykład jednego z częstych bywalców sesji RM, któremu Straż Miejska (złośliwie) utrudniła dotarcie do domu pokazuje, że jednak można próbować jakoś wpłynąć na to i owo. Wystąpił z kuriozalną co prawda inicjatywą uchwałodawczą, na co w Auschwitz, ani w innej Treblince raczej szans by nie miał. Działania jego były nieskuteczne, a sprowadzały się w zamierzeniach do "oliściowania" ludzi źle wykonujących obowiązki. Może gdyby nie był w nich osamotniony zemsta by się udała?
 • "por.zUbek" dnia 27 października 2017 o godzinie 8:14:01 napisał:
  Ładnie i składnie Panowie prawicie ale podpowiedzcie ile to zainwestował właściciel w remont swoich nieruchomości?
 • "ad111" dnia 27 października 2017 o godzinie 8:22:01 napisał:
  Masz na myśłi Boga, czy też Jego ziemskich namiestników? Bo żaden z nich się nie dołożył, to pewne.
 • "por.zUbek" dnia 27 października 2017 o godzinie 9:38:31 napisał:
  ."..Zwolnione od podatku są także dochody duchownych wynikające z pozostałej działalności – w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze. D o d a t k o w y m p r z y w i l e j e m j e s t : z w o l n i e n i e z p ł a c e n i a p o d a t k u o d n i e r u c h o m o ś c i, k t ó r e s ł u ż ą c e l o m r e l i g i j n y m..." - domniemam w swojej naiwności , że na nowym "strychu" infułatki powstanie np zakład charytatywno- opiekuńczy? To zapytam inaczej: ile w tym roku Miasto dorzuci do rewitalizacji cudzej własności? Proszę o podpowiedź, naprostowanie, może błądzę?
 • "z_boku" dnia 27 października 2017 o godzinie 17:42:10 napisał:
  http://dixi-car.pl/samochod-dla-ksiedza.htm
 • "TORRES20400" dnia 27 października 2017 o godzinie 18:18:13 napisał:
  @"z_boku"; To moja wina. Pewnie w zbyt zawikłany sposób próbowałem przedstawić swoje przemyślenia. Z Auschwitz chodziło mi o rozmydlenie odpowiedzialności. Nikt tam nic złego nie robił. Tak jak z ul. Królowej Jadwigi. Przecież był projekt, ktoś go zatwierdzał, ktoś to wykonywał, ktoś to nadzorował, itd., etc. I po pierwszej zimie się rozpadła. Jak to możliwe? Przecież wszyscy tylko wykonywali sumiennie swoje obowiązki. Nikomu nie można, teoretycznie, nic zarzucić. Tak jak obsłudze KL Auschwitz. Tak mi się to skojarzyło. Wracając do ul. K. Jadwigi - kto wpadł na to, żeby wybrukować ulicę taką kostką? Przecież historycznie nigdy tam nie było takiej nawierzchni. Tak samo z "Wikarówką" - nigdy w tym miejscu nie stał budynek o takiej formie i kolorystyce. Z jednej strony "pewni" urzędnicy blokują apartamentowiec na byłym Zielonym Ryneczku, a z drugiej zezwalają na ahistoryczną przebudowę zabytkowego budynku. No to jak to jest? To tak można? Oczywiście "teoretycznie" nie można mieć do nikogo pretensji, bo wszyscy odpowiedzialni wykonują tylko, w pocie czoła, tylko swoje obowiązki. P. S. Z ul. K. Jadwigi było tak jak z misiem w "Misiu": nikt o to nie będzie pytał. A my jako konsultanci będziemy mieli z tego....
 • "TORRES20400" dnia 27 października 2017 o godzinie 18:29:38 napisał:
  P. S. [2]. Polecam: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/250210/rozmowy-norymberskie
 • "TORRES20400" dnia 27 października 2017 o godzinie 18:51:41 napisał:
  P. S. [3]. https://www.youtube.com/watch?v=PgCcsXJAga0

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny