R E K L A M A

Z I P

Turystyka | ZamośćDaniel Czubara26 maja 2017

Zamość: Weekendowy rozkład imprez

Szturm Twierdzy Zamość. Fot. R. Moteka

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Szturm Twierdzy Zamość, Leśmianowska Ulica Poetycka, Jazz na Kresach, Dzień Bezpieczeństwa Narodowego, Dzień Prymasowski – ten weekend w Hetmańskim Grodzie obfituje w moc wydarzeń i atrakcji,dlatego przygotowaliśmy mały przewodnik tak dla turystów, jak i samych mieszkańców Zamościa.

Zacznijmy od najbardziej widowiskowej imprezy, czyli Szturmu Twierdzy Zamość. Jest on  największym wydarzeniem rekonstrukcyjnym w Polsce z XVII wieku w okresie największej potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Natomiast samo oblężenie miasta w 1648 jest historycznym  chrztem bojowym Zamojskiej Twierdzy. 

Bezpośrednio w samych wydarzeniach rekonstrukcyjnych weźmie  udział ponad dwieście osób z Polski, Węgier, Czech  i Ukrainy, w tym co najmniej 15 jeźdźców z husarią na czele. Możemy śmiało planować, że ilość widzów na naszym wydarzeniu przekroczy ponad 20 tysięcy ludzi.

 W programie masa atrakcji dla miłośników historii i nie tylko. Już w piątek 26 maja o godz. 19.00 odbędzie się przemarsz wszystkich grup rekonstrukcyjnych ulicami Starego Miasta, natomiast o 20.00 pokazy wojennej sztuki kozackiej na przedpolu Twierdzy w obozie. Obóz będzie się znajdował na Plantach, gdzie będzie można wejść i zobaczyć z bliska życie obozowe.

W sobotę 27 maja o godz. 12.00 odbędzie się oficjalne otwarcie Szturmu Twierdzy Zamość na Rynku Wielkim w Zamościu. Dwie najważniejsze bitwy dzienna na przedpolu Twierdzy(Planty) z udziałem jazdy konnej o godz. 16.00 i bitwa nocna z udziałem wojsk Chmielnickiego w tym spalenie mostu  na Plantach o godz.21.00.

W niedzielę 28 maja o godz. 11.00 planowane jest przekazanie okupu Chmielnickiemu, wymiana zakładników  i o godz. 12.00 uroczysty wjazd do miasta Jana Sobiepana Zamoyskiego i Jeremiego Wiśniowieckiego na Rynku Wielkim w Zamościu.

Szczegółowy plan Szturmu znaleźć można w Kalendarzu Wydarzeń Roztocze.net klikając TUTAJ. 

Miłośników literatury Zamojski Dom Kultury zaprasza do udziału w Leśmianowskiej Ulicy Poetyckiej. U progu 2017 r. miasto ogłosiło Rok Leśmiana w Zamościu. Osoba i dzieła związanego  z Zamościem pisarza (lata 1918-1935) są inspiracją „Ulicy Poetyckiej”. Intencją projektu jest przekazanie jak najpełniejszego wizerunku pisarza i oryginalnego świata jego twórczości. Festiwal akcentuje obecność Bolesława Leśmiana w literaturze polskiej, jak też europejskiej. Na program złożą się motywy: biograficzny – z udziałem autorów książek o B. Leśmianie; tłumaczeniowy – o czym opowiedzą autorzy przekładów; „Leśmian międzynarodowy” w ujęciu badaczy literatury; leśmianowskie inspiracje we współczesnej kulturze.

Bigos u Bibliofilów, literacka podróż śladami Sindbada Żeglarza, czy  gra miejska Tropem Rękopisów w Tajemniczych Walizkach – to tylko część z atrakcji Ulicy Poetyckiej.

Więcej o Ulicy i spędzeniu tego weekendu z poezją Leśmiana przeczytasz w Kalendarzu Wydarzeń Roztocze.net TUTAJ.

Magdalena Stopa oraz Jan “Ptaszyn” Wróblewski wystąpią w ten weekend z klubie “Kosz” inaugurując tegoroczny 35. Jazz na Kresach.  Więcej o imprezie miłośnicy muzyki znajdą TUTAJ.

27 maja w Zamościu obchodzony będzie II Dzień Prymasowski. Gościem wydarzenia będzie historyk, prof. Jan Żaryn. O godz. 11 w Muzeum Zamojskim wygłosi on wykład pt. Patriotyzm – świadomość historyczna Polaków. W ramach spotkania odbędzie się także promocja książki pt. Polska pamięć. Szczegółowy program Dnia Prymasowskiego znajdziecie TUTAJ.

Miłośnicy mocnych wrażeń powinni wybrać się w niedzielę na Rynek Wielki w Zamościu. O godz. 13 ruszy tutaj Dzień Bezpieczeństwa Narodowego organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu oraz Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość. 

Uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć sprzęt i uzbrojenie będące na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego, Służby Więziennej, sprzęt ratowniczo-gaśniczy Państwowej Straży Pożarnej, wyposażenie Policji. W trakcie imprezy na Rynku Wielkim zostaną zaprezentowane zasady akcji  „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”.

Ponadto będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną Centrum Szkół Mundurowych Zamość i innych szkół, posiadających  klasy mundurowe oraz z ofertą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, która prowadzi rekrutację na bezpłatne studia licencjackie m.in. na kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Impreza rozpocznie się o godz. 13. Planowane zakończenie imprezy: godz. 15.30.

Do współpracy przy organizacji imprezy zaproszono: Komendę Miejską Policji w Zamościu, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Zakład Karny w Zamościu.

Więcej o imprezie dowiecie się z Kalendarza Wydarzeń Roztocze.net – wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

roman 3 minuty temu
lotnisko ,lotnisko ,lotnisko . pa pa pa...
magnar 23 minuty temu
Przy nowej ordynacji podzielona lewica n...
paddxcc
Komuchom należy odpowiedzieć "SZYBKIE ...
student
Panie Podświadek z całym szacunkiem dl...
3 X TAK - już to gdzieś towarzysze prz...
krócej to można określić: oszołomst...
observer
ciastoch i demokracja ????? Smoleń powi...
Thomas
nowa ordynacja@ jeżeli faktycznie opozy...
nowa ordynacja
Jak nowa ordynacja wejdzie w życie, to ...
.
Słyszeliście, że Emanuel Macron zaczy...
.
Ogromny brak szacunku dla protestującyc...
magnar
Tak pół żartem, pół serio wszystko ...
chyba żartujes...
Każdemu wolno dziś sądzić co chce na...
Kosh
Nie ma czegoś takiego jak "wolność". ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017