R E K L A M A

Z I P

Turystyka | ZamośćDaniel Czubara26 maja 2017

Zamość: Weekendowy rozkład imprez

Szturm Twierdzy Zamość. Fot. R. Moteka

R E K L A M A    B O A R D

Szturm Twierdzy Zamość, Leśmianowska Ulica Poetycka, Jazz na Kresach, Dzień Bezpieczeństwa Narodowego, Dzień Prymasowski – ten weekend w Hetmańskim Grodzie obfituje w moc wydarzeń i atrakcji,dlatego przygotowaliśmy mały przewodnik tak dla turystów, jak i samych mieszkańców Zamościa.

Zacznijmy od najbardziej widowiskowej imprezy, czyli Szturmu Twierdzy Zamość. Jest on  największym wydarzeniem rekonstrukcyjnym w Polsce z XVII wieku w okresie największej potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Natomiast samo oblężenie miasta w 1648 jest historycznym  chrztem bojowym Zamojskiej Twierdzy. 

Bezpośrednio w samych wydarzeniach rekonstrukcyjnych weźmie  udział ponad dwieście osób z Polski, Węgier, Czech  i Ukrainy, w tym co najmniej 15 jeźdźców z husarią na czele. Możemy śmiało planować, że ilość widzów na naszym wydarzeniu przekroczy ponad 20 tysięcy ludzi.

 W programie masa atrakcji dla miłośników historii i nie tylko. Już w piątek 26 maja o godz. 19.00 odbędzie się przemarsz wszystkich grup rekonstrukcyjnych ulicami Starego Miasta, natomiast o 20.00 pokazy wojennej sztuki kozackiej na przedpolu Twierdzy w obozie. Obóz będzie się znajdował na Plantach, gdzie będzie można wejść i zobaczyć z bliska życie obozowe.

W sobotę 27 maja o godz. 12.00 odbędzie się oficjalne otwarcie Szturmu Twierdzy Zamość na Rynku Wielkim w Zamościu. Dwie najważniejsze bitwy dzienna na przedpolu Twierdzy(Planty) z udziałem jazdy konnej o godz. 16.00 i bitwa nocna z udziałem wojsk Chmielnickiego w tym spalenie mostu  na Plantach o godz.21.00.

W niedzielę 28 maja o godz. 11.00 planowane jest przekazanie okupu Chmielnickiemu, wymiana zakładników  i o godz. 12.00 uroczysty wjazd do miasta Jana Sobiepana Zamoyskiego i Jeremiego Wiśniowieckiego na Rynku Wielkim w Zamościu.

Szczegółowy plan Szturmu znaleźć można w Kalendarzu Wydarzeń Roztocze.net klikając TUTAJ. 

Miłośników literatury Zamojski Dom Kultury zaprasza do udziału w Leśmianowskiej Ulicy Poetyckiej. U progu 2017 r. miasto ogłosiło Rok Leśmiana w Zamościu. Osoba i dzieła związanego  z Zamościem pisarza (lata 1918-1935) są inspiracją „Ulicy Poetyckiej”. Intencją projektu jest przekazanie jak najpełniejszego wizerunku pisarza i oryginalnego świata jego twórczości. Festiwal akcentuje obecność Bolesława Leśmiana w literaturze polskiej, jak też europejskiej. Na program złożą się motywy: biograficzny – z udziałem autorów książek o B. Leśmianie; tłumaczeniowy – o czym opowiedzą autorzy przekładów; „Leśmian międzynarodowy” w ujęciu badaczy literatury; leśmianowskie inspiracje we współczesnej kulturze.

Bigos u Bibliofilów, literacka podróż śladami Sindbada Żeglarza, czy  gra miejska Tropem Rękopisów w Tajemniczych Walizkach – to tylko część z atrakcji Ulicy Poetyckiej.

Więcej o Ulicy i spędzeniu tego weekendu z poezją Leśmiana przeczytasz w Kalendarzu Wydarzeń Roztocze.net TUTAJ.

Magdalena Stopa oraz Jan “Ptaszyn” Wróblewski wystąpią w ten weekend z klubie “Kosz” inaugurując tegoroczny 35. Jazz na Kresach.  Więcej o imprezie miłośnicy muzyki znajdą TUTAJ.

27 maja w Zamościu obchodzony będzie II Dzień Prymasowski. Gościem wydarzenia będzie historyk, prof. Jan Żaryn. O godz. 11 w Muzeum Zamojskim wygłosi on wykład pt. Patriotyzm – świadomość historyczna Polaków. W ramach spotkania odbędzie się także promocja książki pt. Polska pamięć. Szczegółowy program Dnia Prymasowskiego znajdziecie TUTAJ.

Miłośnicy mocnych wrażeń powinni wybrać się w niedzielę na Rynek Wielki w Zamościu. O godz. 13 ruszy tutaj Dzień Bezpieczeństwa Narodowego organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu oraz Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość. 

Uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć sprzęt i uzbrojenie będące na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego, Służby Więziennej, sprzęt ratowniczo-gaśniczy Państwowej Straży Pożarnej, wyposażenie Policji. W trakcie imprezy na Rynku Wielkim zostaną zaprezentowane zasady akcji  „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”.

Ponadto będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną Centrum Szkół Mundurowych Zamość i innych szkół, posiadających  klasy mundurowe oraz z ofertą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, która prowadzi rekrutację na bezpłatne studia licencjackie m.in. na kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Impreza rozpocznie się o godz. 13. Planowane zakończenie imprezy: godz. 15.30.

Do współpracy przy organizacji imprezy zaproszono: Komendę Miejską Policji w Zamościu, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Zakład Karny w Zamościu.

Więcej o imprezie dowiecie się z Kalendarza Wydarzeń Roztocze.net – wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
redakcja@ W tabeli mid sized region tam ...
aQuila
Niech zgadnę LZ sprawcą? Halo, gdzie j...
He he
Do "Zm": Ty, a w jakim języku to pytani...
janzam
Kiedyś (bardzo dawno) mój pies miał r...
Czesław
Srali muchy będzie wiosna, kto takie du...
Czesław
Kurcze, a ja myślałem że to o myciu s...
.
Kropka jest jedna i proszę nie używać...
jak
Jestem ciekaw z jaką szybkością porus...
Marek
Tylko nie Kulik, zna się mojego kota ni...
Beniamin
samo się CIŚNIE ABY DODAĆ: "Region: L...
konsomolec
Polecam Straży Miejskiej uliczkę w są...
Jean Michael Ja...
chyba dla Ukraińców... Polka, studentk...
ad111
Niedawno pokazywano ranking rozwoju, w k...
2!
i co z tego ? "w strefie zamieszkania" n...
.
i na takie pierdoły idą pieniądze, gr...
ZDG
w tej chwili skrzyżowania są źle ozna...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny