Kultura i rozrywka | ZamośćMLC1 grudnia 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

„Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej”

Wystawa "Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej" otwarta, fot. MLC
R E K L A M A    B O A R D

„Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej” to plon pracy mistrza fotografii oraz członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej. Uroczyste otwarcie unikatowej wystawy odbyło się 30 listopada w Zamojskim Domu Kultury.


Tym razem zamojscy fotograficy stanęli w szranki z prekursorem fotografii ojczystej, którego urokliwe i nostalgiczne fotografie Zamościa sprzed 95 lat zestawili ze swoimi współczesnymi odsłonami miejskich zaułków.

– Hasłem Bułhaka była fotografia ojczysta. Namawiał do dokumentowania, jeżdżenia po Polsce i fotografowania miast, miasteczek, życia na nich, krajobrazu polskiego. Sam wykonał 158 albumów pod wspólnym tytułem „Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”. Zdjęcia umieszczone na wystawie wykonał Bułhak w 1921 r., a pochodzą one z albumu poświęcony naszemu miastu, tom 75 pt. „Zamość – widoki ogólne – Rynek”. Są tym cenniejsze, że w 1944 roku spłonęła w Wilnie pracownia mistrza, a w niej 50 000 skatalogowanych i opisanych negatywów. Nasze, zamojskie zdjęcia ocalały, gdyż album był podarowany  w 1927 r. przez władze miasta prezydentowi Mościckiemu podczas jego pobytu w Zamościu. A jak się znalazł w Muzeum Zamojskim, do dziś nie wiadomo, ale dzięki temu że jest, możemy podziwiać Zamość sprzed 95 lat – mówił podczas otwarcia wystawy jej kurator Mirosław Chmiel.
Wystawa powstała z okazji 140 rocznicy urodzin Jana Bułhaka i jubileuszu 90-lecia Muzeum Zamojskiego i prezentuje skany oryginalnych fotografii miasta, wykonanych przez artystę podczas jego pobytu w Zamościu oraz zdjęcia tych samych miejsc, autorstwa członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej.
Wernisaż zamojskiej wystawy zaszczycił swoją obecnością Mieczysław Cybulski, prezes Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, urodzony zresztą w Zamościu, który przyjechał na tę wyjątkową wystawę ze stolicy. Był też muzyczny akcent spotkania. Marian Szewera zaśpiewał dla wszystkich zgromadzonych piosenkę pt. „Moje miasto Zamość, które w sercu mam”, a kurator wystawy Mirosław Chmiel odznaczony został przez prezesa Cybulskiego medalem.
Specjalnie z okazji wystawy Muzeum Zamojskie wydało katalog, w specjalnej limitowanej serii (100 egzemplarzy), w którym umieszczone zostały oprócz skanów zdjęć mistrza fotografii, współczesne zdjęcia miasta członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej, prezentowane zresztą na wystawie: Tadeusza Adamczuka, Mirosława Chmiela, Bartłomieja Koprowskiego, Klaudii Kozyry, Krzysztofa Kurzępy, Witolda Miąsika, Stanisława Orłowskiego, Aliny Ostasz, Piotra Płachcińskiego, Elżbiety Saczuk, Waldemara Siatki, Barbary Siewień-Wszoły, Waldemara Suszyny, Henryka Szkutnika, Mirosława Teterycza oraz Leszka Wygachiewicza.
Wystawę pt. „Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej” Zamojskiej Grupy Fotograficznej można oglądać do 6 stycznia 2017 r.
Roztocze.net jest patronem medialnym wydarzenia.  

 

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: MLC
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "hihihi" dnia 1 grudnia 2016 o godzinie 10:32:13 napisał:
    za co ten medal na 12 zdjęciu? a podpis pod 15 zdjeciem aż sie sam nasuwa :) : "a tam chodziliśmy po maturze na kremówki :)"
    R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018