Edukacja | Galerie | Zamośćtekst nadesłany15 listopada 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Uczniowie SP nr 8 we Lwowie uczcili Święto Niepodległości [FOTO]

R E K L A M A    B O A R D

W dniu 11 listopada Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 8 reprezentował szkołę w obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości we Lwowie. Mimo, że miasto to leży na terenie dzisiejszej Ukrainy, żyje tam bardzo wielu naszych rodaków. Trudne, a czasami dramatyczne karty historii sprawiły, że dziś te tereny nie są częścią naszego kraju. Jednak serca naszych rodaków „biją tam po Polsku”. W tym dniu – jak każdego roku –  zorganizowane zostały uroczyste obchody Święta Niepodległości.

Pierwszym punktem uroczystości była upamiętnienie  ŻOŁNIERZY WRZEŚNIA na cmentarzu w Hołosku – to tutaj pochowano ok. 900 żołnierzy, którzy swój szlak bojowy zakończyli pod Lwowem, walcząc w kleszczach sowiecko-niemieckich. Kolejnym miejscem uczczenia przez nas Polaków, którzy zginęli z rąk okupanta, były Wzgórza Wóleckie. W tym miejscu odbył się w dniu 4 lipca 1941 r. tzw. mord profesorów lwowskich. Ofiarami zbrodni padli profesorowie, docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

Następnie udaliśmy się do Katedry Łacińskiej na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny celebrowaną przez biskupa Edwarda Kawę. O 13.00 czasu lokalnego wszystkie delegacje i poczty sztandarowe udały się na Cmentarz Orląt Lwowskich gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Mieliśmy również okazję odwiedzić groby słynnych Polaków pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim, którego częścią jest Cmentarz Orląt. We wszystkich tych miejscach zostały zapalone przywiezione przez nas znicze, które zostały zebrane przez uczniów i nauczycieli zamojskich szkół i placówki, za co z góry dziękujemy. Złożyliśmy również wieńce i kwiaty. Po części oficjalnej delegacja naszych uczniów w składzie: Katarzyna Zielińska, Natalia Kitka i Kacper Pieczykolan zwiedziła miasto, zapoznała się z jego historią i kulturą, zobaczyła ciekawe i zabytkowe fragmenty Lwowa, o których opowiadała Pani Małgorzata Sochań-Krupa oraz Monika Paska.

Jak piękne i ważne dla nas Polaków jest to miasto nikogo nie trzeba przekonywać. Gorące słowa podziękowania kierujemy do Pana Andrzeja Kudlickiego, właściciela Biura Turystycznego Quand, który jest organizatorem corocznych wyjazdów pocztów sztandarowych na obchody święta niepodległości we Lwowie.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad111
Proszę bardzo, edukacji nigdy zbyt wiel...
z_boku
Nie od dzisiaj wiadomo że palenie trawy...
ad112
sprawdź co znaczy słowo ''wycieczka''...
A.K
A dużo było wymienionych nazwisk były...
A.K
A dużo było wymienionych nazwisk były...
Reginis
Wysłałem na adres mailowy redakcji, al...
ad111
Powstaje pytanie, czy Szanowni Wycieczko...
mieszkanka
Tak to jest jak pracuje człowiek 12 god...
sfrustrowany1
żenada, jedna wielka żenada, przerost ...
Kubel
A gdzie kierownik budowy ?, pociągną...
Jak po rundzie masz awans w kieszeni to ...
Antyklerykał
Próbą dyskredytacji adwersarza nie da ...
zamościak
Co oni tam wyprawiają ? Jakaś dywersja...
TORRES20400
Słuszna uwaga. To dlatego do dziś prod...
TORRES20400
@"Thomas"; uśmiech zagościł na mej sm...
observer
przecież to proste - jednymi schodami s...
ak
Doga Redakcjo proszę informować czytel...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018