Historia | Zamośćtekst nadesłany16 lutego 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Uczczono pamięć Polaków zesłanych na Syberię

fot. lublin.uw.gov.pl
R E K L A M A    B O A R D

W Rotundzie Zamojskiej wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk złożył kwiaty w celi Sybiraków. Ten akt uczczenia pamięci ofiar sowieckiego okrucieństwa był związany z 79. rocznicą zsyłek Polaków na Syberię. Kwiaty złożyli także zastępca prezydenta miasta Zamość Piotr Zając oraz dyrektor zamojskiego muzeum, pod którego kuratelą znajduje się również rotunda, Andrzej Urbański.

Po krótkiej chwili zadumy, dyrektor przedstawił gościom historię tego miejsca, świadka tragedii oraz cierpień naszego narodu. Wiele spośród ofiar pochodzących z różnych grup społecznych, organizacji, jak np. harcerze, nauczyciele, kupcy, partyzanci nie ma swoich mogił, dlatego poszczególne cele w rotundzie poświęcone są ich pamięci.

Wicewojewoda podziękował za cenną lekcję historii przekazaną przez dyrektora Urbańskiego, opiekuna fortyfikacji.

Jest to miejsce, które należy odwiedzić, gdy jest się w Zamościu. Dziękuję za zachowanie go w tak wielkim porządku, co pozwala nam wspominać tych, którzy tu zginęli. Marszałek Piłsudski powiedział, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na teraźniejszość i nie ma prawa do przyszłości. Państwo przyczyniacie się do tego, że to miejsce przypomina nam o przeszłości. Dziękuję za to serdecznie – powiedział wicewojewoda.


Rotunda Zamojska powstała w latach 1825-1831. Podczas panowania rosyjskiego, budowla wchodziła w skład systemu obronnego Twierdzy Zamość. W czasie wojny spełniała rolę więzienia śledczego zamojskiej placówki gestapo. Miejsce niemieckich przesłuchań działało od czerwca 1940 do lipca 1944r. Fortyfikacja znalazła zastosowanie również jako miejsce egzekucji. W czasie II wojny światowej niemieckie wojsko miało za zadanie wyniszczyć polską inteligencję przetrzymywaną również w rotundzie. Więźniów mordowano, a ich zwłoki palono na miejscu. Szacuje się, że około ośmiu tysięcy osób straciło tam życie. Z woli mieszkańców miasta Rotunda Zamojska nazywana jest Pomnikiem Męczeństwa Zamojszczyzny

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Adamus
Na stronie 'Nie dla spalarni'* pojawił ...
szczebrzeszyn
Cypr jest pierwszy raz? bo nie pamiętam...
nie znam się a...
chwila chwila Brawa dla tej pani - zdję...
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018