Galerie | Polityka i Samorząd | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja26 lutego 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 7 komentarzy

Zamość: Temat „spalarni” zdominował wczorajszą sesję Rady Miasta Zamość [FOTO, VIDEO]

R E K L A M A    B O A R D

Wczoraj odbyła się V sesja Rady Miasta Zamość VIII kadencji. W porządku obrad znalazły się m.in. przyjęcie informacji o stanie bezrobocia w Mieście Zamość, przyjęcie Planu Zarządzania Dobrem Światowego Dziedzictwa Stare Miasto w Zamościu, uchwały w sprawie opieki nad zwierzętami bezdomnymi, zadań finansowanych z PFRON, oraz kolejne zmiany w prognozie finansowej i uchwale budżetowej na 2019 rok. Początek obrad sesji zdominował jednak temat planów rozbudowy ciepłowni i stanu sieci ciepłowniczej w Zamościu.

Na sesji byli obecni przedstawicie spółki Veolia Wschód gotowi odpowiedzieć na pytania mieszkańców. Za sprawą zaproszenia radnego Rafała Zwolaka na sesji pojawili się również mieszkańcy miasta z kartkami i plakatami głoszącymi hasło: „Spalarnia NIE w Zamościu”. Swoje stanowisko w sprawie rozbudowy ciepłowni (w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego) wyraźnie zaznaczyli również radni, stawiając przed sobą tabliczki „Spalarnia NIE w Zamościu”.

Jeden z mieszkańców zabrał głos – Pamiętam koncepcję, która była, że osiedle umieszczone między ulicą Wojska Polskiego, a w tej chwili obecną Sikorskiego, było w planach do zagospodarowania jako przyszłe osiedle do ogrzewania systemowego z ciepłowni, gdzie to się dzieje? – zaproponował spółce Veolia Wschód – Zastanówcie się zamiast spalarni zainwestujcie w to, żeby mieć więcej klientów, żeby po prostu domki jednorodzinne mogły też odbierać… 

Podniesione zostały argumenty, że spalanie będzie się odbywało w niskiej temperaturze i pył zostanie w Zamościu, że śmieci będą ściągane spoza miasta, że stracimy atrakcyjność turystyczną jako Padwa Północy.

Jan Wojciech Matwiejczuk przypomniał o podjętej przez Radę Miasta poprzedniej kadencji uchwale, w której Rada opowiedziała się przeciwko budowie spalarni.

Prezydent Miasta w odpowiedzi na wypowiedź jednego z mieszkańców podkreślił m.in. że to Unia Europejska wymaga by w większości odpady były przekształcane, a nie zakopywane. – Jeszcze niedawno w Zamościu 80% odpadów zakopywaliśmy w ziemi – podsumował Prezydent.

Głos zabrał również Andrzej Piotrowski kierownik do spraw projektów waste to energy, czyli termicznego przekształcania odpadów. Zapowiedział, że spółka opublikuje na stronie internetowej raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, by był on dostępny dla mieszkańców. Spółka chce zorganizować radę konsultacyjno – społeczną, w skład której wejdą przedstawiciele Rady Miasta, mieszkańców, świata naukowego i spółki Veolia. Podkreślił, że podobne, naturalne obawy pojawiły się w Krakowie przed budową spalarni odpadów komunalnych, dzisiaj mieszkańcy są już spokojni. O spalarni w Krakowie pisaliśmy TUTAJ: Ekospalarnia w Krakowie 20 razy większa od tej planowanej w Zamościu [FOTO, VIDEO].

Andrzej Piotrowski uspokoił mieszkańców i radnych, że temperaturę spalania regulują przepisy, a rozporządzenie premiera Morawieckiego o sposobie termicznego przekształcania odpadów wyraźnie mówi, że minimalna temperatura spalania takich odpadów to 850 st. C, a w normalnych warunkach taka instalacja pracuje w temperaturze 900 – 1100 st. C.

Uruchomienie w Zamościu instalacji termicznego przetwarzania pozwoliłoby zastąpić w około 22% produkcję ciepła w oparciu o węgiel. Nowy blok o mocy około 5 MWth będzie wytwarzał ciepło przez cały rok z wykorzystaniem paliwa alternatywnego RDF (Refuse Derived Fuel). W lecie paliwo alternatywne RDF całkowicie zastąpi węgiel.

Veolia Wschód Sp. z o.o. zapowiedziała, że na szczegółowe pytania mieszkańców i radnych zgodnie z protokołem  sesji Rady Miasta odpowie na piśmie. W przygotowaniu jest również odpowiedź na prośbę prezydenta miasta Andrzeja Wnuka o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących funkcjonowania zabezpieczenia systemu ciepłowniczego Zamościa, ze wskazaniem słabych stron systemu.

Więcej w załączonym materiale VIDEO:

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Jacek" dnia 26 lutego 2019 o godzinie 11:16:12 napisał:
  Czyli nadal bez zmian. Mieszkańcy mówią "Nie", a Veolia ma to gdzieś i będzie przedstawiała swoje raporty. Mieszkańcy jeszcze nie rozumieją, że mogą sobie pokazywać kartki ile tylko chcą, a spalarnia i tak powstanie. Nic Veolii nie stoi na przeszkodzie. NIC. Dalej będą "uspakajać" i zanim się obejrzymy już kolejny komin będzie stał.
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 26 lutego 2019 o godzinie 12:21:16 napisał:
  po co tak duża ilość zdjęć? wiele powtórzonych kadrów, zdjęcia "wrzucone" bez jakiejkolwiek selekcji
 • "Anonim" dnia 27 lutego 2019 o godzinie 8:47:17 napisał:
  A co z lobbystami? Pamiętam jednego co workiem ze śmieciami wymachiwał...
 • "analityk" dnia 27 lutego 2019 o godzinie 12:57:19 napisał:
  1. Prawo nie zabrania zarządzenia referendum w tej sprawie a nawet dopuszcza w ważnych gospodarczych sprawach taką wolę społeczności (USTAWA z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym Art. 2.1 pkt 3) 2. Kto uchwalił ten plan zagospodarowania (Rada Miasta na wniosek Prezydenta - ten może go zmienić) .Gdzie jest napisane w Planie Zagospodarowania Przestrzennego o zezwoleniu na budowę spalarni ? (konkretnie spalarni śmieci a nie ogólników o rozbudowie zakładu ciepłowni itp ) 3. Gdzie ta inwestycja spalarni ogranicza koszty ( inwestor do tej pory nie był wstanie przedstawić na żadnym posiedzeniu rady miasta - mimo wielu pytań radnych- konkretnych danych o kosztach, przychodach, zysku itp. 4. Gdzie będą ograniczane koszty miasta , proszę przedstawić mieszkańcom ( konkretne wyliczenia a nie ogólniki ) np. w najbliższym biuletynie miejskim 5. Prezydent winien realizować rozwój i funkcjonowanie miasta zgodnie z wolą mieszkańców , dbając także o ich zdrowie , komfort życia itp.
  • "Anonim" dnia 28 lutego 2019 o godzinie 13:16:33 napisał:
   A po co jakieś referenda? Tu styka się władza z biznesem i ma być git! ... 1. czy spadnie cena ciepła systemowego? przecież spalane będą śmieci za które mieszkańcy już zapłacili.. 2. nie istnieją filtry zeroemisyjne, a komin stanie w mieście.. 3. śmieci muszą dojechać= wzmożony ruch, dewastacja nawierzchni i spaliny- co wy na to "ekolodzy i ekolożki;))" 4. wartość nieruchomości w okolicy spada, niektórych nie sprzeda się na 99%. Dla mnie jest to ewidentne działanie na szkodę Miasta i Mieszkańców pod przykrywką "ekologii". Żałuje, że ostatnie wybory nie załatwiły sprawy. To chyba nazywa się betonowanie struktur?
 • "Mefisto" dnia 28 lutego 2019 o godzinie 11:06:17 napisał:
  Po co spalarnia śmieci gdzie procesy są monitorowane i nadzorowane? No po co?? Ja śmieci palę w nocy, a jak jest ich dużo to myk do lasu i po problemie!
 • "ak" dnia 1 marca 2019 o godzinie 21:07:37 napisał:
  Jak znam życie to "Mefisto" nie pali śmieci ani nie wywozi ich do lasu ale "ekologiczne" oszołomstwo zapewne tak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
:) 14 minut temu
Zamość... Moi drodzy, w bogatych miast...
ja
nic nie robiono, bo nikt nie zgłosił i...
Piotr
Przejechać nie można z dzieckiem do sz...
Supertotobet
https://superotobetyenigiris.com...
Thomas
Ja wiem o tym i chodzi o 2006 rok. Tylko...
ja
do Thomasa - sprawa spalarni to nie popr...
Oko
Złote a skromne... chciałoby się zacy...
Jurek
Co za idiota wymyślił wyścigi gokart...
Zamojska Konopielka@ Ten cytat z Konopie...
Zamojska Konopi...
Osiedle domków jednorodzinnych w Zamoś...
kontra
Pomyśl TWS chwilę. Wogóle nie jest to...
Thomas
Sprawa spalarni wynikła w końcówce po...
Schabowy z Zamo...
Thomas, a jak myślisz czemu nie ma inwe...
Thomas
Strasznie dużo jest tych inwestorów - ...
Schabowy z Zamo...
Wybraliśmy radnych, ale są też jakie...
Zamościan
Polecam pana Profesora Grochowalskiego i...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018