R E K L A M A

Z I P

Prawo i Biznes | ZamośćDaniel Czubara22 czerwca 2017

Zamość: Szanse i korzyści z geotermii

Zdjęcia lotnicze. Panorama Zamościa od strony zachodniej. Stare Miasto, PGK, OSiR fot. Waldemar Radczak

R E K L A M A    B O A R D

Aquapark, gruntowe pompy ciepła, turystyka, źródła energii – to tylko część zagadnień poruszanych podczas Dnia Geotermii w Zamościu.

O zasobach wód termalnych pod Zamościem oraz możliwościach ich wykorzystania i płynących z tego korzyściach rozmawiali dzisiaj w ratuszu przedstawiciele samorządu oraz eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego. Przypomnijmy, że PIG na zlecenie Miasta Zamość wykonał “Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Zamościu”. Skąd taki pomysł? Wyjaśnia Piotr Zając, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM  w Zamościu.

O tym, gdzie znajdują się źródła wód termalnych  i jak można je wykorzystać powiedział nam dr Mariusz Socha z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Przypomnijmy, że na początku maja tego roku Urząd Miasta Zamość otrzymał dokumentację pn. „Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Zamościu” autorstwa Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

–Trzeba zaznaczyć, że na terenie Miasta Zamość nie były dotychczas wykonywane głębokie udokumentowane odwierty, na podstawie których można by było stwierdzić występowanie wód termalnych o właściwościach i wydajności pozwalających na szersze zastosowanie np. w ciepłownictwie. Miasto Zamość przystąpiło do działań w zakresie rozpoznania możliwości wykorzystania wód termalnych pod koniec 2016r. W tym celu podpisano umowę z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym z siedzibą w Warszawie, podmiotem uprawnionym do wykonywania badań z zakresu budowy geologicznej kraju, których celem jest praktyczne wykorzystanie zgromadzonej wiedzy w gospodarce narodowej i ochronie środowiska. Współpraca z instytutem obejmuje opracowanie dokumentu stanowiącego analizę uwarunkowań wykorzystania zasobów geotermalnych na terenie Miasta Zamość, a następnie projektu robót geologicznych. Przedmiotowa dokumentacja jest niezbędna do rozpoznania możliwości występowania wód termalnych i określenia ewentualnych sposobów ich wykorzystania w przyszłości. – informował wówczas Marek Gajewski, doradca prezydenta Zamościa.

Zakres umowy obejmował przegląd dostępnych materiałów archiwalnych; podsumowanie wyników wykonanych badań; ocenę jakości otrzymanych danych, ocenę stanu rozpoznania geologicznego i hydrogeologicznego rejonu; interpretację danych geologicznych w celu opracowania ogólnych warunków geologicznych rejonu; analizę parametrów hydrodynamicznych i hydrochemicznych poszczególnych poziomów wodonośnych występujących w Mieście Zamość pod kątem możliwości ich ujęcia i eksploatacji; wstępne określenie przydatności wód do ich gospodarczego wykorzystania; wskazanie optymalnego kierunku zagospodarowania wód podziemnych; wskazanie zagrożeń związanych z eksploatacją oraz funkcjonowaniem inwestycji.

Po wykonaniu opracowania, kolejnym etapem może być wykonanie otworu wiertniczego, co z uwagi na bardzo wysokie koszty, planuje się zrealizować tylko w przypadku wsparcia finansowego w formie dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub innych źródeł. Głębokość odwiertów i prognozowane wykorzystanie zasobów uzależnione jest m.in. od wyników ww. dokumentacji. – podsumował Marek Gajewski.

Czy jest szansa na sfinansowanie takiej inwestycji w Zamościu? Budowa aquaparku może być kosztowna, ale na pewno taki obiekt byłby poważnym wzmocnieniem potencjału turystycznego Zamościa i Zamojszczyzny. Zdecydowanie lepiej wygląda kwestia pozyskania funduszy na produkcję energii ze źródeł geotermalnych.  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mając na uwadze potencjał wód geotermalnych w Polsce wskazujący na możliwości ich wykorzystania do rozwoju produkcji ciepła lub energii z odnawialnych źródeł, podjął działania w celu wznowienia finansowania zadań związanych z rozpoznawaniem perspektywy wykorzystania zasobów geotermalnych – poprzez badania środowiskowe związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych oraz opcjami pozyskiwania energii cieplnej suchych skał (wykonanie odwiertu badawczego). Będzie to możliwe w ramach programu priorytetowego „Geologia i górnictwo”. Jest również przygotowywany instrument wsparcia dla energetycznego wykorzystania tych zasobów poprzez budowę nowych, rozbudowę lub modernizację istniejących ciepłowni i elektrociepłowni geotermalnych oraz wykonanie lub rekonstrukcję otworów, w ramach programu priorytetowego „Poprawa jakości powietrza”.

 

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 14:07:53 napisał:
  Skończcie z tymi Aquaparkami!!! W poprzedniej perspektywie budżetowej UE dla Polski aquaparki były synonimem jak nie należy wydawać środków Unijnych. Mamy basen na OSIR. Musimy robić takie rzeczy, które w perspektywie będą zarabiać a nie TYLKO kosztować. ZARABIAĆ OZNACZA KOSZTY I PRZYCHODY = ZYSK . Co ma wspólnego aquapark z OZE, czy geotermią?
  2
  4
 • R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 14:23:46 napisał:
  To o czym napisałem wcześniej. Celem samym w sobie powinna być tania energia z OZE, tania energia to mniejsze koszty itd. Używanie do celów energetycznych ropy, gazu, czy węgla to czyste marnotrawstwo - i z takim glosami można się spotkać coraz częściej. na czym polega problem z OZE, jest to technologia mocno przyszłościowa i bardzo rozwojowa dlatego trzeba to rozwijać. na temat turystyki nie będę się wypowiadać, to nie jest to co powinien robić Zamościa co najwyżej przy okazji.
  1
  0
 • "ak" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 19:19:52 napisał:
  Co ma wspólnego aquapark z geotermią? Otóż pokazuje i objaśniam - jest taka miejscowość jak Uniejów, w której został wybudowany aquapark, czy jak kto woli termy, z wykorzystaniem źródeł geotermalnych. I jeszcze jedno - jest to dzięki temu jedna z najbogatszych gmin w Polsce.
  2
  2
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 20:13:45 napisał:
  2000 ludzi jakie ma Uniejów, to nie siedemdziesiąt tysieczny Zamość. w szczycie sezonu nie widzę kilkukilometrowych korków, co świadczy o napływie turystów. TAK W OGOLE JAKI TO JEST RIDZAJ GEOTERMII CZY SA TO NP. Solanki? Gdzie turyści przyjeżdżają, na roztocze, a roztocze to piękna kraina, roztocze to nie tylko Zamość.
  0
  0
 • "@Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 20:56:29 napisał:
  Zamość nie leży na Roztoczu:)
  0
  1
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 21:01:09 napisał:
  To tym gorzej
  0
  1
 • "ak" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 23:27:04 napisał:
  Do Thomasa. Gwoli ścisłości, gmina Uniejów liczy ponad 7300 mieszkańców,miasto Zamość niespełna 65 tys. Nie znam danycha le przypuszczam że termy w Uniejowie przynoszą większe wpływy do budżetu gminy niż cały zamojski przemysł.
  0
  0
 • "Hmmm" dnia 23 czerwca 2017 o godzinie 7:52:27 napisał:
  Zamojska ciemnota woli wpłacać na geotermię Ojca Defraudanta od Stoczni.
  1
  2
 • "kilka piw przy grillu" dnia 24 czerwca 2017 o godzinie 20:46:59 napisał:
  amen...
  0
  0
 • "Hans" dnia 26 czerwca 2017 o godzinie 9:12:27 napisał:
  Mamy Geotermię !!!! Mieliśmy gaz z łupków, obyśmy raz kolejny nie wyszli na głupków
  1
  0
 • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Ma-rjo-lalala
No i co , któryś jeszcze podskoczy jak...
klient w krawacie jest mniej awanturują...
z_boku
Stare, ale wciąż aktualne: https://w...
Ja
Kierowcy winna zostać zaproponowana pra...
Górnik Łęczna nie pozyska jednak Mich...
Dirty Harry
Ćwik niewątpliwie podnosi nieco poziom...
Gość
Cieszą się i co z tego macie że Zamo...
Fryc
Sławek przestań gwiazdorzyć i weź s...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny