R E K L A M A

Z I P

Prawo i Biznes | ZamośćDaniel Czubara22 czerwca 2017 FACEBOOK | 4467 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 10 komentarzy ()

Zamość: Szanse i korzyści z geotermii

Zdjęcia lotnicze. Panorama Zamościa od strony zachodniej. Stare Miasto, PGK, OSiR fot. Waldemar Radczak
R E K L A M A    B O A R D

Aquapark, gruntowe pompy ciepła, turystyka, źródła energii – to tylko część zagadnień poruszanych podczas Dnia Geotermii w Zamościu.

O zasobach wód termalnych pod Zamościem oraz możliwościach ich wykorzystania i płynących z tego korzyściach rozmawiali dzisiaj w ratuszu przedstawiciele samorządu oraz eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego. Przypomnijmy, że PIG na zlecenie Miasta Zamość wykonał “Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Zamościu”. Skąd taki pomysł? Wyjaśnia Piotr Zając, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM  w Zamościu.

O tym, gdzie znajdują się źródła wód termalnych  i jak można je wykorzystać powiedział nam dr Mariusz Socha z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Przypomnijmy, że na początku maja tego roku Urząd Miasta Zamość otrzymał dokumentację pn. „Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Zamościu” autorstwa Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

–Trzeba zaznaczyć, że na terenie Miasta Zamość nie były dotychczas wykonywane głębokie udokumentowane odwierty, na podstawie których można by było stwierdzić występowanie wód termalnych o właściwościach i wydajności pozwalających na szersze zastosowanie np. w ciepłownictwie. Miasto Zamość przystąpiło do działań w zakresie rozpoznania możliwości wykorzystania wód termalnych pod koniec 2016r. W tym celu podpisano umowę z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym z siedzibą w Warszawie, podmiotem uprawnionym do wykonywania badań z zakresu budowy geologicznej kraju, których celem jest praktyczne wykorzystanie zgromadzonej wiedzy w gospodarce narodowej i ochronie środowiska. Współpraca z instytutem obejmuje opracowanie dokumentu stanowiącego analizę uwarunkowań wykorzystania zasobów geotermalnych na terenie Miasta Zamość, a następnie projektu robót geologicznych. Przedmiotowa dokumentacja jest niezbędna do rozpoznania możliwości występowania wód termalnych i określenia ewentualnych sposobów ich wykorzystania w przyszłości. – informował wówczas Marek Gajewski, doradca prezydenta Zamościa.

Zakres umowy obejmował przegląd dostępnych materiałów archiwalnych; podsumowanie wyników wykonanych badań; ocenę jakości otrzymanych danych, ocenę stanu rozpoznania geologicznego i hydrogeologicznego rejonu; interpretację danych geologicznych w celu opracowania ogólnych warunków geologicznych rejonu; analizę parametrów hydrodynamicznych i hydrochemicznych poszczególnych poziomów wodonośnych występujących w Mieście Zamość pod kątem możliwości ich ujęcia i eksploatacji; wstępne określenie przydatności wód do ich gospodarczego wykorzystania; wskazanie optymalnego kierunku zagospodarowania wód podziemnych; wskazanie zagrożeń związanych z eksploatacją oraz funkcjonowaniem inwestycji.

Po wykonaniu opracowania, kolejnym etapem może być wykonanie otworu wiertniczego, co z uwagi na bardzo wysokie koszty, planuje się zrealizować tylko w przypadku wsparcia finansowego w formie dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub innych źródeł. Głębokość odwiertów i prognozowane wykorzystanie zasobów uzależnione jest m.in. od wyników ww. dokumentacji. – podsumował Marek Gajewski.

Czy jest szansa na sfinansowanie takiej inwestycji w Zamościu? Budowa aquaparku może być kosztowna, ale na pewno taki obiekt byłby poważnym wzmocnieniem potencjału turystycznego Zamościa i Zamojszczyzny. Zdecydowanie lepiej wygląda kwestia pozyskania funduszy na produkcję energii ze źródeł geotermalnych.  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mając na uwadze potencjał wód geotermalnych w Polsce wskazujący na możliwości ich wykorzystania do rozwoju produkcji ciepła lub energii z odnawialnych źródeł, podjął działania w celu wznowienia finansowania zadań związanych z rozpoznawaniem perspektywy wykorzystania zasobów geotermalnych – poprzez badania środowiskowe związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych oraz opcjami pozyskiwania energii cieplnej suchych skał (wykonanie odwiertu badawczego). Będzie to możliwe w ramach programu priorytetowego „Geologia i górnictwo”. Jest również przygotowywany instrument wsparcia dla energetycznego wykorzystania tych zasobów poprzez budowę nowych, rozbudowę lub modernizację istniejących ciepłowni i elektrociepłowni geotermalnych oraz wykonanie lub rekonstrukcję otworów, w ramach programu priorytetowego „Poprawa jakości powietrza”.

 

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 14:07:53 napisał:
  Skończcie z tymi Aquaparkami!!! W poprzedniej perspektywie budżetowej UE dla Polski aquaparki były synonimem jak nie należy wydawać środków Unijnych. Mamy basen na OSIR. Musimy robić takie rzeczy, które w perspektywie będą zarabiać a nie TYLKO kosztować. ZARABIAĆ OZNACZA KOSZTY I PRZYCHODY = ZYSK . Co ma wspólnego aquapark z OZE, czy geotermią?
  2
  4
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 14:23:46 napisał:
  To o czym napisałem wcześniej. Celem samym w sobie powinna być tania energia z OZE, tania energia to mniejsze koszty itd. Używanie do celów energetycznych ropy, gazu, czy węgla to czyste marnotrawstwo - i z takim glosami można się spotkać coraz częściej. na czym polega problem z OZE, jest to technologia mocno przyszłościowa i bardzo rozwojowa dlatego trzeba to rozwijać. na temat turystyki nie będę się wypowiadać, to nie jest to co powinien robić Zamościa co najwyżej przy okazji.
  1
  0
 • "ak" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 19:19:52 napisał:
  Co ma wspólnego aquapark z geotermią? Otóż pokazuje i objaśniam - jest taka miejscowość jak Uniejów, w której został wybudowany aquapark, czy jak kto woli termy, z wykorzystaniem źródeł geotermalnych. I jeszcze jedno - jest to dzięki temu jedna z najbogatszych gmin w Polsce.
  2
  2
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 20:13:45 napisał:
  2000 ludzi jakie ma Uniejów, to nie siedemdziesiąt tysieczny Zamość. w szczycie sezonu nie widzę kilkukilometrowych korków, co świadczy o napływie turystów. TAK W OGOLE JAKI TO JEST RIDZAJ GEOTERMII CZY SA TO NP. Solanki? Gdzie turyści przyjeżdżają, na roztocze, a roztocze to piękna kraina, roztocze to nie tylko Zamość.
  0
  0
 • "@Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 20:56:29 napisał:
  Zamość nie leży na Roztoczu:)
  0
  1
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 21:01:09 napisał:
  To tym gorzej
  0
  1
 • "ak" dnia 22 czerwca 2017 o godzinie 23:27:04 napisał:
  Do Thomasa. Gwoli ścisłości, gmina Uniejów liczy ponad 7300 mieszkańców,miasto Zamość niespełna 65 tys. Nie znam danycha le przypuszczam że termy w Uniejowie przynoszą większe wpływy do budżetu gminy niż cały zamojski przemysł.
  0
  0
 • "Hmmm" dnia 23 czerwca 2017 o godzinie 7:52:27 napisał:
  Zamojska ciemnota woli wpłacać na geotermię Ojca Defraudanta od Stoczni.
  1
  2
 • "kilka piw przy grillu" dnia 24 czerwca 2017 o godzinie 20:46:59 napisał:
  amen...
  0
  0
 • "Hans" dnia 26 czerwca 2017 o godzinie 9:12:27 napisał:
  Mamy Geotermię !!!! Mieliśmy gaz z łupków, obyśmy raz kolejny nie wyszli na głupków
  1
  0
  R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
beduin
Najważniejsza reelekcja Pawia. A potem ...
Ciekawe...
skoro to taka "niewielka" kwota, to jak ...
okiem mieszkań...
30.000 zł to i tak o 8.000 zł mniej ...
klangor
Minister Sienkiewicz mówił" kamieni ku...
Żuk
do " Joanna" Jest okazja, żeby skoment...
Parafianka
30 tys. to nie jest suma za którą i og...
KL
Pisownia też na pałe, w szczególnośc...
gfe
No,wreszcie jakoś to wygląda.A budynki...
Plaża Open
Dziękujemy za relacje z konferencji ora...
Joanna
Ktoś kto pisał ten artykuł chyba nie ...
Janek
Bez przesady ! Jeszcze nie otrząsnęli...
mieszkaniec pow...
zgadzam się! Jesteście siłą regionu!...
obywatel
Byłem, widziałem... Terytorialsi!!! Je...
Ciekawe...
dlaczego miasto ma inwestować w infrast...
ak
Czas najwyższy uporządkować kwestie o...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny