Sport | Zamośćtekst nadesłany28 lutego 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 9 komentarzy

Zamość: Świetny występ Orki

Fot. UKS Orka Zamość
R E K L A M A    B O A R D

W dniach 24-25 lutego już po raz 16 na kozienickiej pływalni rozegrano ogólnopolskie zawody Arena Grand Prix Polski.

W tym roku ze względu na zmiany terminów rozgrywania imprez centralnych, w Kozienicach stawiło się znacznie mniej zawodników niż w latach ubiegłych. W przeszłości zawody te były doskonałym, ostatnim sprawdzianem przed Zimowymi Mistrzostwami Polski Juniorów. Obecnie MPJ  przeniesione zostały na grudzień a  w Kozienicach ostatecznie wystartowało 189 zawodniczek i zawodników z 40 klubów całej Polski. Nie zabrakło też największych gwiazd polskiego pływania, naszych olimpijczyków takich jak Alicja Tchórz czy Radosław Kawęcki.

Zamojską Orkę na tych zawodach reprezentowało sześcioro zawodników, pięcioro 14 latków i jeden 16 latek. Julia  Bednarz, Julia Malinoś, Klaudia Malec, Katarzyna Szuper i Filip Łagoźny to debiutujący na tak poważnej, ogólnopolskiej imprezie zawodnicy. Mimo, że trenują już połowę swojego młodego życia-od sześciu, siedmiu lat, to tak naprawdę od tego roku dopiero mogą w bezpośredniej walce mierzyć się z najlepszymi w Polsce pływakami. Zgodnie bowiem z regulaminem PZP dopiero od 14 roku życia zawodnicy mogą brać udział w zawodach rangi Arena Grand Prix Polski, Mistrzostwach Polski Juniorów czy nawet Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców. W tym również wieku pływacy mogą dopiero walczyć o swoje pierwsze punkty w klasyfikacji sportu młodzieżowego.

Od kilku lat podczas zawodów Grand Prix Polski funkcjonuje już podział na kategorie wiekowe tak aby nawet najmłodsi uczestnicy mieli motywację do ścigania. W przeszłości wszyscy byli klasyfikowani tylko w jednej kategorii open- czyli wszyscy bez względu na wiek. Obecnie w praktyce wygląda to tak, że zawodnicy ścigają się w seriach bez podziału na wiek. Jedynym kryterium rozstawienia jest wynik jaki zawodnik osiągnął w ostatnich 12 miesiącach na pływalni tej samej długości i wynik ten figuruje w Rankingu Europejskim. Później wyniki klasyfikuje się według wieku w kat. 14,15,16,17-18 lat i open.

W wyścigu na 50 m stylem dowolnym świetnie spisały się obie zawodniczki Orki-Katarzyna Szuper i Julia Malinoś zdobywając dwa pierwsze miejsca. K. Szuper uzyskała czas 27.74 a J. Malinoś 27,77 i były to jedyne, znakomite zresztą wyniki poniżej 28 sekund. Na dystansie 100 m stylem dowolnym ponownie lepsza okazała się Katarzyna Szuper, która zajęła miejsce 3-1:01.34 a Julia Malinoś miejsce 4 -1:03.29. Na dystansie 400 m stylem dowolnym wystąpiły wszystkie zamojskie pływaczki, najlepszą okazała się Julia Malinoś-3 miejsce( 4:43.02), 4-Katzryna Szuper(4:46.33), 5-Julia Bednarz(4:48.19) a 7 lokatę zajęła Klaudia Malec(4:54.59). Jako jedyna za to na 800 dowolnym wystąpiła Julia Malinoś, która poprawiając ,,życiówkę” o prawie pół minuty zajęła z czasem 9:36.48 trzecie miejsce. Katarzyna Szuper zajęła drugie miejsce w wyścigu na 50 grzbietem a rezultatem 31.78 ustanowiła nowy Rekord Klubu. Jeszcze lepiej poszło K. Szuper na dystansie 2x dłuższym, który wygrała a czasem 1:09.78 również poprawiła Rekord Klubu. Znakomicie spisały się również młode żabkarki(styl klasyczny). Najkrótszy dystans-50 m wygrała, ustanawiając Rekord Klubu Klaudia Malec- 35.30 a Julia Bednarz uplasowała się na miejscu 4- 36.03. Dystans 100 m tym samym stylem ponownie z Rekordem Klubu wygrała Klaudia Malec- 1:15.68 a Julia Bednarz uplasowała się na miejscu 3- 1:16.47. Na 200 m klasykiem lepsza okazała się Julia Bednarz, która z czasem 2:45.89 wywalczyła 3 miejsce a Klaudia Malec tym razem tuż za nią na pozycji 4 z czasem 2:46.18. Katarzyna Szuper rewelacyjnie popłynęła dystans 100 m stylem zmiennym-1 miejsce 1:07.64, nie dając szans nie tylko naszym etatowym zmiennistkom- Klaudia Malec miejsce 2 z czasem 1:09.62, Julia Bednarz miejsce 3 z czasem 1:10.65, ale też pozostałym rywalkom.  K. Szuper wywalczyła też cenną drugą lokatę w wyścigu na 50 m stylem motylkowym- 30.57. Na dystansie 200 m stylem zmiennym druga była Julia Bednarz- 2:31.14 a trzecia Klaudia Malec- 2:31.33. Julia Bednarz na najdłuższym dystansie stylu zmiennego czyli 400 m z czasem 5:17.04 uplasowała się ponownie na miejscu 2. Specjalista stylu klasycznego-Filip Łagoźny uplasował się na 5 miejscu w wyścigu na 50m dowolnym-27.84, na 50 m klasykiem był 2- 34.16, z czasem 1:12.15 wygrał 100 m swoim koronnym stylem, a na 200 m tym samym stylem uplasował się ponownie na miejscu 2- 2:40.82. Wyścig 50m stylem motylkowym Filip zakończył na miejscu 4- 31.29 a 100 m stylem zmiennym ukończył na miejscu 2- 1:08.94, ostatni dystans- 200 m zmiennym ukonczył na miejscu 3- 2:30.73. Najstarszy w zamojskiej ekipie Rafał Chyrchała(16 lat) zajął 3 miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym- 57.12, na 50 m był 8- 26.24, podobnie jak na 200 m stylem dowolnym- 2:05.54, na 400 m dowolnym Rafał z czasem 4:25.69 wywalczył miejsce 5. Trzecią lokatę R. Chyrchała z czasem 2:28.61 zajął w stylu grzbietowym na dystansie 200 m.

Od niedawna podczas zawodów Arena Grand Prix Polski prowadzona jest również ciekawa klasyfikacja na najlepszą zawodniczkę i zawodnika w danym stylu biorąc pod uwagę 2 najlepsze starty. Jako ciekawostkę podać można, że taka klasyfikacja prowadzona jest już od kilkunastu lat na zawodach organizowanych w Zamościu-Pucharze Roztocza! W klasyfikacji zawodniczek stylu dowolnego 4 była Julia Malinoś a 5 Katarzyna Szuper. Zdecydowanie najlepszą specjalistką stylu grzbietowego została Katarzyna Szuper. Wśród najlepszych żabkarek na miejscu 2 uplasowała się Klaudia Malec a na 3 Julia Bednarz. W klasyfikacji najlepszych zmiennistek na 2 miejscu uplasowała się Julia Bednarz a na 3 Klaudia Malec. Klasyfikację najlepszych żabkarzy wygrał Filip Łagoźny. Rafał Chyrchała uplasował się na 3 miejscu wśród najlepszych szesnasto letnich grzbiecistów.

W klasyfikacji generalnej, do której wliczane są 3 najlepsze starty bez względu na styl pływania na miejscu trzecim uplasowała się Katarzyna Szuper, na 5 Julia Malinoś, na 8 Klaudia malec a na 10 Julia Bednarz. Wśród chłopców w tej samej klasyfikacji Filip Łagoźny zajął 9 miejsce.

Przed zawodnikami Orki już 10-11 marca br. kolejne zawody z cyklu Arena Grand Prix Polski, tym razem na 50 metrowej pływalni Aqua w Lublinie.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "do Redakcji" dnia 1 marca 2018 o godzinie 10:57:17 napisał:
  Wg. komunikatu PZP w zawodach starowało 20 zawodniczek 14 letnich w tym 4 z Orki. Biorąc zaś pod uwagę fakt startu w niektórych konkurencjach po 2 zawodników/zawodniczek, czy na pewno to był ,,świetny występ''/?
  R E K L A M A
 • "Tata" dnia 1 marca 2018 o godzinie 14:43:57 napisał:
  Dzień dobry. Komentarz "do Redakcji" na pewno jest napisany przez fachowca, ponieważ jest to ktoś, kto wie, że wystarczy sięgnąć do materiałów PZP i zna się na tym. Ale czy na pewno? Zawody typu Grand Prix są formą sprawdzenia przed mistrzostwami województwa i Polski oraz wyrobienie sobie czasów, które umożliwią później zakwalifikowanie danego zawodnika do jak najlepszej serii i akurat czas, a nie miejsce jest tutaj najważniejsze. Ale o tym nasz fachowiec "do Redakcji" zapomniał, albo nie chciał napisać. A wracając do zawodników. Rocznik 2004, bo z tego rocznika jest 5 zawodników biorących udział w Grand Prix. w tym roku, po raz pierwszy w życiu będzie miał prawdziwe mistrzostwa Polski 14 - latków. I teraz najlepsze. Prowadzony jest ranking czasów zawodników i z niego wynika, że Ci młodzi ludzie sklasyfikowani są, każdy w swoim stylu, w pierwszej dziesiątce czasów w Polsce (dla rocznika 2004). Zresztą ma każdy z nich ma wiele medali z mistrzostw województwa, bo to były dotychczas dla nich najważniejsze zawody i osiągnięcia, oprócz satysfakcji z zajmowanego miejsca w rankingu, o którym mówiłem wcześniej. Dla zainteresowanych podaję link do rankingu z miejscami np. naszych żabkarek - https://www.swimrankings.net/index.php?page=rankingDetail&clubId=291&gender=2&season=2018&course=SCM&agegroup=14_14&stroke=3 Ranking jest uaktualniany z parodniowym opóźnieniem w stosunku do zawodów, tak więc Grand Prix w Kozienicach nie jest jeszcze naniesione, a nasi zawodnicy uzyskali tam parę fajnych czasów, jak choćby czasy 50 kraulem (5-6 miejsce w Polsce), czasy żabkarek oraz 100 zmiennym Kasi, dającym jej aktualnie wśród 14-latków 2 miejsce w Polsce. Zresztą, dziewczyny pobiły na tych zawodach parę rekordów klubu, a jeżeli "zdejmuje" się rekord Marceliny, mający dziesięć lat, to znaczy, że to osiągnięcie. Filip, to także wielokrotny medalista mistrzostw województwa, z bardzo dobrymi czasami z rankingu. A przecież ranking obejmuje 10 najszybszych zawodników w Polsce. A osobie piszącej "do Redakcji" życzę wiele szczęścia i uśmiechów, a także optymizmu, bo frustracja przyczynia się wyłącznie do choroby wieńcowej. I polecam codzienny trening o 6 rano z dziewczynami, bo one idą na niego z uśmiechem. Przed nami, w czerwcu, mistrzostwa Polski, zobaczymy co nasi zawodnicy pokażą. Pozdrawiam Dumny tata jednej z dziewcząt.
 • "xxxx" dnia 2 marca 2018 o godzinie 7:52:04 napisał:
  Brawo dzieciaki, świetny występ a to dopiero początek !!! Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
 • "entuzjasta" dnia 2 marca 2018 o godzinie 9:24:44 napisał:
  Brawo dzieciaki, szacunek za wytrwałość i ciężką pracę, powodzenia w dalszej karierze
 • "gość" dnia 2 marca 2018 o godzinie 11:11:42 napisał:
  Nie dość że świetnie pływają to jeszcze wszystkie ładne i zgrabne jak marzenie, krytyk niech się schowa bo nie wie o czym mówi, te czasy, które osiągnęli to jakiś kosmos, trochę pływałem na studiach to wiem . jako student AWF na 50 kraulem miałem 27 sekund a te młode siksy już to mają. Dobra robota w klubie i są wyniki . Szacun dla wszystkich i życzę wytrwałości . Zawsze o Was czytam i chćę więcej takich dobrych wiadomości.
 • "do taty" dnia 8 marca 2018 o godzinie 9:37:47 napisał:
  Być może są to talenty na miarę Marceliny i niech pobiją wszystkie rekordy tak klubowe jak i świata tego też dzieciakom życzę. Ale bez przesady, Orka w latach ubiegłych nie istniała w współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży( wyniki są ogólnodostępne). Więc poczekajcie na prawdziwe wyniki sportowe, a potem bijcie pianę.
 • "." dnia 8 marca 2018 o godzinie 9:46:33 napisał:
  Skoro Orka odnosi sukcesy to dlaczego zawodnicy sumo dostali tyle stypendiów? Na opublikowanej liście nie ma ani jednego zawodnika z tego klubu.
 • "zamościanin" dnia 8 marca 2018 o godzinie 9:59:26 napisał:
  żeby zdobywać punkty w takiej dyscyplinie jak pływanie trzeba trenować przez co najmniej 7 lat i nie wystarczy zmienić na chwilę zapasy na sumo. .Pływacy zdobywają punkty dopiero od 14 roku życia na jednych tylko zawodach - Mistrzostwach Polski na basenie 50-metrowym , którego jak wiadomo nie ma w Zamościu i już na starcie trudniej jest coś zdobyć. Chwalenie się dziećmi , które pływają pierwszy trening o 6 rano a drugi po południu i przepływają po 7, 8 czy 10 kilometrów dziennie jest jak najbardziej potrzebne i zrozumiałe. Pływacy nie mają czasu na nic innego tylko szkoła i pływanie i dla mnie są nie tylko wspaniałymi sportowcami ale także bohaterami. Pływam od lat na naszym basenie i od lat widzę ORKĘ na treningach. Te dzieci i młodzież , trenują nie mając czasu na głupoty i przekleństwa, które są powszechne na treningach mojego syna w piłce nożnej ( niestety ). Tutaj trenerzy nie pozwalają na niesportowe zachowanie , dzieci się szanują i szanują trenerów. Więc ogromny Szacun dla Klubu i dzieciaków a wieczorem znowu Idę na basen patrzeć z zachwytem na ORKĘ. Rozżalony ojciec syna , który wolał grać w nogę.
 • "grzesiek" dnia 8 marca 2018 o godzinie 10:13:38 napisał:
  Krytycy chyba zapomnieli czym jest sport !!! Punkty , stypendia , wariactwo jakieś. Kiedyś nie było o tym mowy, nawet mistrzowie olimpijscy dostawali jakieś grosze albo talon na meble czy samochód. Teraz sport niszczą sami rodzice , którzy wpajają już małym sportowcom , że należą im się pieniądze bo coś trenują. Zwariowane czasy. Chwała Tym młodym pływakom, że nie patrzą na kasę i pływają kolejne kilometry, i chwała ich rodzicom , że nie wysłali swoje dzieciaki na jakieś sumo czy boks , żeby zarobiły 100 czy 200 złotych. Pływanie to cudowny i bardzo trudny sport tylko dla twardzieli, których jak widać nie brakuje. A ten młody narybek , niech pływa nie słuchając krytyków bo sport to wspaniałe przygotowanie na przyszłość i jestem pewien że z tych pływaków wyrosną twardzi wspaniali ludzie, którzy będą wiedzieć że tylko ciężką pracą można osiągnąć w życiu wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
mieszkaniec
ależ ta grupa zawodowa ma takie przywil...
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Antyklerykał
Jak ci wszyscy mówią, że to autorytet...
do Ewy 19 minut temu
Obejrzyj transmisje z dotychczasowych se...
Ewa 40 minut temu
Głosowalam na niego w wyborach na radne...
mieszkaniec
Nowoczesna już się skończyła jest na...
wiktor
mam ogromny szacunek do św. J.P. II a n...
www
Rafał Zwolak bardzo zmiennym jest, jak ...
kinoman
kultowy serial Sami swoi tylko w innym w...
TORRES20400
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018