Sport | Zamośćtekst nadesłany28 lutego 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 9 komentarzy

Zamość: Świetny występ Orki

Fot. UKS Orka Zamość
R E K L A M A    B O A R D

W dniach 24-25 lutego już po raz 16 na kozienickiej pływalni rozegrano ogólnopolskie zawody Arena Grand Prix Polski.

W tym roku ze względu na zmiany terminów rozgrywania imprez centralnych, w Kozienicach stawiło się znacznie mniej zawodników niż w latach ubiegłych. W przeszłości zawody te były doskonałym, ostatnim sprawdzianem przed Zimowymi Mistrzostwami Polski Juniorów. Obecnie MPJ  przeniesione zostały na grudzień a  w Kozienicach ostatecznie wystartowało 189 zawodniczek i zawodników z 40 klubów całej Polski. Nie zabrakło też największych gwiazd polskiego pływania, naszych olimpijczyków takich jak Alicja Tchórz czy Radosław Kawęcki.

Zamojską Orkę na tych zawodach reprezentowało sześcioro zawodników, pięcioro 14 latków i jeden 16 latek. Julia  Bednarz, Julia Malinoś, Klaudia Malec, Katarzyna Szuper i Filip Łagoźny to debiutujący na tak poważnej, ogólnopolskiej imprezie zawodnicy. Mimo, że trenują już połowę swojego młodego życia-od sześciu, siedmiu lat, to tak naprawdę od tego roku dopiero mogą w bezpośredniej walce mierzyć się z najlepszymi w Polsce pływakami. Zgodnie bowiem z regulaminem PZP dopiero od 14 roku życia zawodnicy mogą brać udział w zawodach rangi Arena Grand Prix Polski, Mistrzostwach Polski Juniorów czy nawet Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców. W tym również wieku pływacy mogą dopiero walczyć o swoje pierwsze punkty w klasyfikacji sportu młodzieżowego.

Od kilku lat podczas zawodów Grand Prix Polski funkcjonuje już podział na kategorie wiekowe tak aby nawet najmłodsi uczestnicy mieli motywację do ścigania. W przeszłości wszyscy byli klasyfikowani tylko w jednej kategorii open- czyli wszyscy bez względu na wiek. Obecnie w praktyce wygląda to tak, że zawodnicy ścigają się w seriach bez podziału na wiek. Jedynym kryterium rozstawienia jest wynik jaki zawodnik osiągnął w ostatnich 12 miesiącach na pływalni tej samej długości i wynik ten figuruje w Rankingu Europejskim. Później wyniki klasyfikuje się według wieku w kat. 14,15,16,17-18 lat i open.

W wyścigu na 50 m stylem dowolnym świetnie spisały się obie zawodniczki Orki-Katarzyna Szuper i Julia Malinoś zdobywając dwa pierwsze miejsca. K. Szuper uzyskała czas 27.74 a J. Malinoś 27,77 i były to jedyne, znakomite zresztą wyniki poniżej 28 sekund. Na dystansie 100 m stylem dowolnym ponownie lepsza okazała się Katarzyna Szuper, która zajęła miejsce 3-1:01.34 a Julia Malinoś miejsce 4 -1:03.29. Na dystansie 400 m stylem dowolnym wystąpiły wszystkie zamojskie pływaczki, najlepszą okazała się Julia Malinoś-3 miejsce( 4:43.02), 4-Katzryna Szuper(4:46.33), 5-Julia Bednarz(4:48.19) a 7 lokatę zajęła Klaudia Malec(4:54.59). Jako jedyna za to na 800 dowolnym wystąpiła Julia Malinoś, która poprawiając ,,życiówkę” o prawie pół minuty zajęła z czasem 9:36.48 trzecie miejsce. Katarzyna Szuper zajęła drugie miejsce w wyścigu na 50 grzbietem a rezultatem 31.78 ustanowiła nowy Rekord Klubu. Jeszcze lepiej poszło K. Szuper na dystansie 2x dłuższym, który wygrała a czasem 1:09.78 również poprawiła Rekord Klubu. Znakomicie spisały się również młode żabkarki(styl klasyczny). Najkrótszy dystans-50 m wygrała, ustanawiając Rekord Klubu Klaudia Malec- 35.30 a Julia Bednarz uplasowała się na miejscu 4- 36.03. Dystans 100 m tym samym stylem ponownie z Rekordem Klubu wygrała Klaudia Malec- 1:15.68 a Julia Bednarz uplasowała się na miejscu 3- 1:16.47. Na 200 m klasykiem lepsza okazała się Julia Bednarz, która z czasem 2:45.89 wywalczyła 3 miejsce a Klaudia Malec tym razem tuż za nią na pozycji 4 z czasem 2:46.18. Katarzyna Szuper rewelacyjnie popłynęła dystans 100 m stylem zmiennym-1 miejsce 1:07.64, nie dając szans nie tylko naszym etatowym zmiennistkom- Klaudia Malec miejsce 2 z czasem 1:09.62, Julia Bednarz miejsce 3 z czasem 1:10.65, ale też pozostałym rywalkom.  K. Szuper wywalczyła też cenną drugą lokatę w wyścigu na 50 m stylem motylkowym- 30.57. Na dystansie 200 m stylem zmiennym druga była Julia Bednarz- 2:31.14 a trzecia Klaudia Malec- 2:31.33. Julia Bednarz na najdłuższym dystansie stylu zmiennego czyli 400 m z czasem 5:17.04 uplasowała się ponownie na miejscu 2. Specjalista stylu klasycznego-Filip Łagoźny uplasował się na 5 miejscu w wyścigu na 50m dowolnym-27.84, na 50 m klasykiem był 2- 34.16, z czasem 1:12.15 wygrał 100 m swoim koronnym stylem, a na 200 m tym samym stylem uplasował się ponownie na miejscu 2- 2:40.82. Wyścig 50m stylem motylkowym Filip zakończył na miejscu 4- 31.29 a 100 m stylem zmiennym ukończył na miejscu 2- 1:08.94, ostatni dystans- 200 m zmiennym ukonczył na miejscu 3- 2:30.73. Najstarszy w zamojskiej ekipie Rafał Chyrchała(16 lat) zajął 3 miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym- 57.12, na 50 m był 8- 26.24, podobnie jak na 200 m stylem dowolnym- 2:05.54, na 400 m dowolnym Rafał z czasem 4:25.69 wywalczył miejsce 5. Trzecią lokatę R. Chyrchała z czasem 2:28.61 zajął w stylu grzbietowym na dystansie 200 m.

Od niedawna podczas zawodów Arena Grand Prix Polski prowadzona jest również ciekawa klasyfikacja na najlepszą zawodniczkę i zawodnika w danym stylu biorąc pod uwagę 2 najlepsze starty. Jako ciekawostkę podać można, że taka klasyfikacja prowadzona jest już od kilkunastu lat na zawodach organizowanych w Zamościu-Pucharze Roztocza! W klasyfikacji zawodniczek stylu dowolnego 4 była Julia Malinoś a 5 Katarzyna Szuper. Zdecydowanie najlepszą specjalistką stylu grzbietowego została Katarzyna Szuper. Wśród najlepszych żabkarek na miejscu 2 uplasowała się Klaudia Malec a na 3 Julia Bednarz. W klasyfikacji najlepszych zmiennistek na 2 miejscu uplasowała się Julia Bednarz a na 3 Klaudia Malec. Klasyfikację najlepszych żabkarzy wygrał Filip Łagoźny. Rafał Chyrchała uplasował się na 3 miejscu wśród najlepszych szesnasto letnich grzbiecistów.

W klasyfikacji generalnej, do której wliczane są 3 najlepsze starty bez względu na styl pływania na miejscu trzecim uplasowała się Katarzyna Szuper, na 5 Julia Malinoś, na 8 Klaudia malec a na 10 Julia Bednarz. Wśród chłopców w tej samej klasyfikacji Filip Łagoźny zajął 9 miejsce.

Przed zawodnikami Orki już 10-11 marca br. kolejne zawody z cyklu Arena Grand Prix Polski, tym razem na 50 metrowej pływalni Aqua w Lublinie.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "do Redakcji" dnia 1 marca 2018 o godzinie 10:57:17 napisał:
  Wg. komunikatu PZP w zawodach starowało 20 zawodniczek 14 letnich w tym 4 z Orki. Biorąc zaś pod uwagę fakt startu w niektórych konkurencjach po 2 zawodników/zawodniczek, czy na pewno to był ,,świetny występ''/?
  R E K L A M A
 • "Tata" dnia 1 marca 2018 o godzinie 14:43:57 napisał:
  Dzień dobry. Komentarz "do Redakcji" na pewno jest napisany przez fachowca, ponieważ jest to ktoś, kto wie, że wystarczy sięgnąć do materiałów PZP i zna się na tym. Ale czy na pewno? Zawody typu Grand Prix są formą sprawdzenia przed mistrzostwami województwa i Polski oraz wyrobienie sobie czasów, które umożliwią później zakwalifikowanie danego zawodnika do jak najlepszej serii i akurat czas, a nie miejsce jest tutaj najważniejsze. Ale o tym nasz fachowiec "do Redakcji" zapomniał, albo nie chciał napisać. A wracając do zawodników. Rocznik 2004, bo z tego rocznika jest 5 zawodników biorących udział w Grand Prix. w tym roku, po raz pierwszy w życiu będzie miał prawdziwe mistrzostwa Polski 14 - latków. I teraz najlepsze. Prowadzony jest ranking czasów zawodników i z niego wynika, że Ci młodzi ludzie sklasyfikowani są, każdy w swoim stylu, w pierwszej dziesiątce czasów w Polsce (dla rocznika 2004). Zresztą ma każdy z nich ma wiele medali z mistrzostw województwa, bo to były dotychczas dla nich najważniejsze zawody i osiągnięcia, oprócz satysfakcji z zajmowanego miejsca w rankingu, o którym mówiłem wcześniej. Dla zainteresowanych podaję link do rankingu z miejscami np. naszych żabkarek - https://www.swimrankings.net/index.php?page=rankingDetail&clubId=291&gender=2&season=2018&course=SCM&agegroup=14_14&stroke=3 Ranking jest uaktualniany z parodniowym opóźnieniem w stosunku do zawodów, tak więc Grand Prix w Kozienicach nie jest jeszcze naniesione, a nasi zawodnicy uzyskali tam parę fajnych czasów, jak choćby czasy 50 kraulem (5-6 miejsce w Polsce), czasy żabkarek oraz 100 zmiennym Kasi, dającym jej aktualnie wśród 14-latków 2 miejsce w Polsce. Zresztą, dziewczyny pobiły na tych zawodach parę rekordów klubu, a jeżeli "zdejmuje" się rekord Marceliny, mający dziesięć lat, to znaczy, że to osiągnięcie. Filip, to także wielokrotny medalista mistrzostw województwa, z bardzo dobrymi czasami z rankingu. A przecież ranking obejmuje 10 najszybszych zawodników w Polsce. A osobie piszącej "do Redakcji" życzę wiele szczęścia i uśmiechów, a także optymizmu, bo frustracja przyczynia się wyłącznie do choroby wieńcowej. I polecam codzienny trening o 6 rano z dziewczynami, bo one idą na niego z uśmiechem. Przed nami, w czerwcu, mistrzostwa Polski, zobaczymy co nasi zawodnicy pokażą. Pozdrawiam Dumny tata jednej z dziewcząt.
 • "xxxx" dnia 2 marca 2018 o godzinie 7:52:04 napisał:
  Brawo dzieciaki, świetny występ a to dopiero początek !!! Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
 • "entuzjasta" dnia 2 marca 2018 o godzinie 9:24:44 napisał:
  Brawo dzieciaki, szacunek za wytrwałość i ciężką pracę, powodzenia w dalszej karierze
 • "gość" dnia 2 marca 2018 o godzinie 11:11:42 napisał:
  Nie dość że świetnie pływają to jeszcze wszystkie ładne i zgrabne jak marzenie, krytyk niech się schowa bo nie wie o czym mówi, te czasy, które osiągnęli to jakiś kosmos, trochę pływałem na studiach to wiem . jako student AWF na 50 kraulem miałem 27 sekund a te młode siksy już to mają. Dobra robota w klubie i są wyniki . Szacun dla wszystkich i życzę wytrwałości . Zawsze o Was czytam i chćę więcej takich dobrych wiadomości.
 • "do taty" dnia 8 marca 2018 o godzinie 9:37:47 napisał:
  Być może są to talenty na miarę Marceliny i niech pobiją wszystkie rekordy tak klubowe jak i świata tego też dzieciakom życzę. Ale bez przesady, Orka w latach ubiegłych nie istniała w współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży( wyniki są ogólnodostępne). Więc poczekajcie na prawdziwe wyniki sportowe, a potem bijcie pianę.
 • "." dnia 8 marca 2018 o godzinie 9:46:33 napisał:
  Skoro Orka odnosi sukcesy to dlaczego zawodnicy sumo dostali tyle stypendiów? Na opublikowanej liście nie ma ani jednego zawodnika z tego klubu.
 • "zamościanin" dnia 8 marca 2018 o godzinie 9:59:26 napisał:
  żeby zdobywać punkty w takiej dyscyplinie jak pływanie trzeba trenować przez co najmniej 7 lat i nie wystarczy zmienić na chwilę zapasy na sumo. .Pływacy zdobywają punkty dopiero od 14 roku życia na jednych tylko zawodach - Mistrzostwach Polski na basenie 50-metrowym , którego jak wiadomo nie ma w Zamościu i już na starcie trudniej jest coś zdobyć. Chwalenie się dziećmi , które pływają pierwszy trening o 6 rano a drugi po południu i przepływają po 7, 8 czy 10 kilometrów dziennie jest jak najbardziej potrzebne i zrozumiałe. Pływacy nie mają czasu na nic innego tylko szkoła i pływanie i dla mnie są nie tylko wspaniałymi sportowcami ale także bohaterami. Pływam od lat na naszym basenie i od lat widzę ORKĘ na treningach. Te dzieci i młodzież , trenują nie mając czasu na głupoty i przekleństwa, które są powszechne na treningach mojego syna w piłce nożnej ( niestety ). Tutaj trenerzy nie pozwalają na niesportowe zachowanie , dzieci się szanują i szanują trenerów. Więc ogromny Szacun dla Klubu i dzieciaków a wieczorem znowu Idę na basen patrzeć z zachwytem na ORKĘ. Rozżalony ojciec syna , który wolał grać w nogę.
 • "grzesiek" dnia 8 marca 2018 o godzinie 10:13:38 napisał:
  Krytycy chyba zapomnieli czym jest sport !!! Punkty , stypendia , wariactwo jakieś. Kiedyś nie było o tym mowy, nawet mistrzowie olimpijscy dostawali jakieś grosze albo talon na meble czy samochód. Teraz sport niszczą sami rodzice , którzy wpajają już małym sportowcom , że należą im się pieniądze bo coś trenują. Zwariowane czasy. Chwała Tym młodym pływakom, że nie patrzą na kasę i pływają kolejne kilometry, i chwała ich rodzicom , że nie wysłali swoje dzieciaki na jakieś sumo czy boks , żeby zarobiły 100 czy 200 złotych. Pływanie to cudowny i bardzo trudny sport tylko dla twardzieli, których jak widać nie brakuje. A ten młody narybek , niech pływa nie słuchając krytyków bo sport to wspaniałe przygotowanie na przyszłość i jestem pewien że z tych pływaków wyrosną twardzi wspaniali ludzie, którzy będą wiedzieć że tylko ciężką pracą można osiągnąć w życiu wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018