R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara6 sierpnia 2017

Zamość: Studnia na dawnym “Zielonym Rynku” zburzona [VIDEO]

Fot. Czytelnik

R E K L A M A    B O A R D

Stała na Starym Mieście od 1959 r. w miniony piątek (4.08.2017 r.) została zburzona. Studnia na dawnym “Zielonym Rynku” pozostanie już tylko wspomnieniem.

Obiekt u zbiegu ulic Bazyliańskiej i Łukasińskiego sprzedano za prawie 2,1 mln złotych, czyli o ponad pół miliona więcej od ceny wywoławczej. Nowy właściciel to BD Sp. z o.o. z siedzibą w Sabaudii.

Przypomnijmy, że miasto chciało sprzedać nieruchomość od 2014 roku. Pierwszy przetarg ogłoszono w lipcu 2014 r., potem drugi w lutym tego roku i trzeci w czerwcu b.r.

Rynek od lat 50. co by nie mówić, ubiegłego wieku, do 2012 r. służył drobnym handlowcom. Cztery lata temu ówczesne władze miasta zdecydowały o zamknięciu obiektu.

Przyczyn zamknięcia było wiele m. in. zły stan techniczny budynków i infrastruktury (z tego powodu wyburzono część budynków w 2015 roku), odchodzący sprzedawcy (podaż) czy malejący popyt z powodu konkurencji marketów czy rynku na osiedlu Orzeszkowej-Reymonta.

Obecna ekipa próbowała reaktywować rynek poprzez organizację w tym miejscu targów śniadaniowych i innych imprez mających przyciągnąć tam ludzi i handlujących. Ci, którzy zdecydowali  się tam handlować zwalniani byli nawet z opłaty handlowej. Zamierzenia były, pomysły były, efekt… każdy mógł obejrzeć odwiedzając „Zielony Rynek”. Wobec czego obiekt znowu trafił pod młotek.

Przetarg wygrała firma BD Sp. z o.o. Sp. komandytowa, z siedzibą w Sabaudii, gm. Tomaszów Lubelski, z ceną 2 096 000,00 zł, w tym cena gruntu 1 780 486,50 zł i cena składników budowlanych 315 513,50 zł.

Nowy inwestor planuje w tym miejscu postawić apartamentowiec. 

Od czerwca trwało wyburzanie dawnego ryneczku. W piątek wyburzono wieżę-studnię. Poniżej film przesłany do nas przez Czytelniczkę.

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "And" dnia 6 sierpnia 2017 o godzinie 10:52:17 napisał:
  Gdzie konserwator zabytków , ale mamy czasy drzewa tnie kto chce i resztę się burzy,rozwala,niszczy TRAGEDIA!!!!!
  22
  9
 • R E K L A M A
 • "kurcze" dnia 6 sierpnia 2017 o godzinie 15:03:13 napisał:
  refleks macie, dopiero dwa dni pozniej tekst :P :) niezmienia to faktu ze jestem oburzony znoszczeniem tego zabytku nie wiem kto na to pozwolil to historia Zamościa
  12
  4
 • "Z124" dnia 6 sierpnia 2017 o godzinie 15:37:30 napisał:
  Studnia padła... cześć jej pamięci....
  10
  4
 • "ak" dnia 6 sierpnia 2017 o godzinie 16:49:42 napisał:
  Studnia studnią - gorzej, że projekt apartamentowca pozostaje tajemnicą. Nawet na stronie firmy aktualna pozostaje wizualizacja zablokowanego przez konserwatora projektu. Na moje pytanie o zmiany architektoniczne usłyszałem, że zalecane przez konserwatora podziały elewacji będą miały postać ... aluminiowych belek.
  8
  5
 • "internauta" dnia 6 sierpnia 2017 o godzinie 18:23:48 napisał:
  Kto na to pozwolił? samo sobie odpowiedzcie. Sprzedać sprzedali, kasę wzieli, można było ją przenieść do boku, kur... co za bezczelność
  15
  7
 • "NIE WYBACZE" dnia 6 sierpnia 2017 o godzinie 21:53:40 napisał:
  QURWA JAK TAK MOŻNA!!!SQRWYSYŃSTWO!!!
  9
  8
 • "ziom" dnia 6 sierpnia 2017 o godzinie 22:41:39 napisał:
  Następny Ratusz!
  5
  6
 • "olgierd" dnia 6 sierpnia 2017 o godzinie 23:03:42 napisał:
  To piękne miejsce było, ta studnia, można było ...ech qrwa, gdzie jest KOD ze zniczami?Gdzie ci wspaniali społecznicy, obrońcy demokracji, znaczy radni?
  10
  3
 • "studnia wstydu" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 0:44:23 napisał:
  Nareszcie zburzono ten koszmarek.Teraz czekam na piękny nowy budynek.Kompletnie nie rozumiem tej chorej mentalności,gdzie nie jest ważne,że ktoś nas..ale nie sprzątajmy bo było takie fajne,ewidentnie przypadek psychiatryczny jak na mój gust.Poza tym to miejsce było bardzo zaniedbane za co przez lata winę ponosiły władze miasta,które nie robiły nic,nie przeprowadzały żadnej renowacji,nawet kosmetycznej
  8
  8
 • "zamościanin" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 8:38:40 napisał:
  Tak się robi zamościanom wodę z mózgu. To coś, co zostało wybudowane w 1959 roku, nie było nigdy zabytkiem, nawet nie było ładne. W niczym nie nawiązywało do architektury Zamościa.
  6
  8
 • R E K L A M A
 • "zły" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 12:38:00 napisał:
  Nieważne kiedy studnia została wybudowana, ważne, że dla mieszkańców Zamościa stanowiła wartość sentymentalna. Nie tak miało być.
  8
  4
 • "Kosh" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 13:39:05 napisał:
  Cudem ona nie była. Szczerze, ktoś chciałby taki "zabytek" na swoim podwórku? Ja nie.
  2
  5
 • "zamościanin@zły" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 15:38:01 napisał:
  Nie generalizuj, dla Ciebie miała wartość, to Twoja sprawa, nie mów za innych, dla większości niewiele znaczyła. Umycie kupionego tam jabłka czy śliwki nie miało wpływu na wartość kranu obudowanego kamieniem.
  2
  7
 • "zamościanin" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 15:48:19 napisał:
  Mam nieodparte wrażenie, że jednak nie o studnię tu chodzi i że ten wątek to woda(!) na młyn pewnych anty. Jak chcecie możecie nawet codziennie palić pod murkiem znicze i śpiewać o murze i kratach. Jakby studnia dla Was cokolwiek znaczyła, walczylibyście o nią dużo, dużo wcześniej. Teraz to wiadomo, kampania samorządowa.
  4
  2
 • "TORRES20400" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 17:38:52 napisał:
  Jak dla mnie, zburzenie tej studnio - wieży, to przejaw jawnego barbarzyństwa. To co jest "zabytkiem" reguluje odpowiednia ustawa. I tam to jest wytłumaczone. Tak, to prawda. Wedle ustawy, to zabytek nie był. Bo nikt o to nie zadbał. Mam świadomość, że niektórym "nowoczesnym estetom", coś co stoi od sześćdziesięciu paru lat, i jakoś tam wryło się w krajobraz i świadomość mieszkańców, nie jest na tyle wartościowe, żeby nie potraktować tego buldożerem. A wystarczyło tylko, w umowie sprzedaży terenu zawrzeć klauzurę, że inwestor zobowiązuje się do rozebrania i postawienia na nowo wieżo - studni, na terenie wskazanym przez miasto. Np. róg Bazyliańskiej i Łukasińskiego. 50 metrów dalej. Koszt niezbyt duży, a efekt byłby taki, że i "Wilk byłby syty, i jeszcze dużo owcy by zostało". Tak przy okazji. Na tych miejskich, czy też "państwowych" urzędników, co są za to odpowiedzialni za te klimaty, nie ma co liczyć. "Ja bym ich w Kielcach do zamiatania liści nie wziął". Nie ma się w sumie co dziwić, jak ludziom w tym mieście narzuca się estetykę "złotych kaloryferów", jak w Sali Consulatus w Ratuszu. Czego tu oczekiwać. W sumie to jednak czegoś bym oczekiwał. Tylu się ostatnio narobiło przewodników z pasją lub bez, miłośników Zamościa, wielbicieli tego i owamtęgo. A jak chodzi o coś takiego, jak wieżo - studnia z Zielonego Ryneczku, to klasyczna "morda w kubeł".
  6
  3
 • "Bajo" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 10:21:30 napisał:
  Ja pierdziu, ale afera, należy powołać Komisję Śledczą !!!
  0
  1


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

k
Czarny koniem nadchodzących wyborów sa...
Roman
do "œπæ" trzeba się zapytać czy jak...
œπæ
Na kulturę dali wszędzie, ale na obcho...
antyklerykał
Gdyby ktoś potrzebował wsparcia w walc...
Prokurator
Nie kasuja, tylko wyłączają, bo sa do...
L11A
Nie wypowiadam się na temat Pana Kwiatk...
michał
Antyklerykał do nogi !...
do Rysio
Jeśli już poruszyłeś ten temat to; P...
Tekst nadesłan...
jaka kobieta ?...
Tekst nadesłan...
Z tym tytułem to niezły przypał. No a...
Szacunek
Żona Pana Paszta zmarła tydzień temu....
Lena
Dziękuję portalowi roztocze.net za tę...
He he
Po trzecie: zamilcz już, tzw. "Szacunku...
Szacunek
Do „He he” po pierwsze co tak ci śm...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny