R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara4 stycznia 2018

Zamość: Rycerze nie wyginęli

Rycerze Kolumba; źródło: rycerzekolumba.com

R E K L A M A    B O A R D

Rycerze istnieją w XXI wieku. To nie żart. Wątpiący będą mogli przekonać się o tym już 6 stycznia, podczas Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

W średniowieczu zakony rycerskie służyły do walki, przede wszystkim biorąc udział w wyprawach krzyżowych, czy też ochraniając pielgrzymów przed niebezpieczeństwami. Współcześni rycerze działają w inny sposób. W Zamościu funkcjonują rady lokalne Rycerzy Kolumba. Nie noszą zbroi, mieczy i tarcz, ale noszą chorągwie… podczas świąt kościelnych. Zakon Rycerzy Kolumba jest bowiem mocno związany z Kościołem Katolickim. Zamiast walczyć ogniem i mieczem walczą z nędzą i ubóstwem poprzez działalność charytatywną. O tych rycerzach pisaliśmy już na łamach roztocze.net TUTAJ. Wkrótce wezmą udział w najbliższym Orszaku Trzech Króli. Ponadto jeden z rycerzy, Marek Rzeźniak wcieli się w rolę króla Melchiora.

-Trzej Królowie od lat dziecięcych byli dla mnie postaciami tajemniczymi, a kolęda “Mędrcy świata monarchowie” należała i nadal należy do ulubionych. Wyobraźnia przenosiła mnie w legendarną przeszłość a bogactwo strojów kontrastowało z ubogą stajenką w której narodził się Chrystus. Dotychczas uczestniczyłem w orszaku jako Rycerz Columba, a teraz kiedy mam zaszczyt zasiąść na królewskim tronie mogę powiedzieć, że marzenia z dzieciństwa się spełniają. – mówi tegoroczny król Melchior zamojskiego Orszaku.

W Zamościu Rycerze Kolumba działają od 6 lat – Rada Rycerzy Kolumba Nr 15440 im. Świętego Tomasza Apostoła w Zamościu, powstała 24 stycznia 2012 r.  Członkostwo w Zakonie Rycerzy Kolumba stoi otworem dla każdego mężczyzny, który ukończył 18 lat i jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Inicjacja na poszczególne stopnie I, II i III odbywa się po złożeniu deklaracji i pozytywnej opinii zespołu ds przyjęć. Sama inicjacja jest tajna.

-Pierwszą doktryną zakonu jest miłosierdzie. Jako rycerze jesteśmy zaangażowani w działalność charytatywną, staramy się ulżyć losowi tych, którzy doświadczyli w życiu mniej szczęścia. Druga doktryna – w jedności jest siła. Rycerze przyrzekają wierność Chrystusowi i walkę ze złem. Trzecia doktryna to braterstwo – działać razem jak bracia, wspierać się w czasach niepokoju, choroby i śmierci. Działalność naszej Rady to: obrona życia, działalność na rzecz młodzieży, na rzecz społeczeństwa i kościoła. Bierzemy czynny udział w uroczystościach kościelnych jako jeden z ruchów parafialnych, zajmujemy się obsługą liturgiczną mszy świętych, uczestniczymy w procesjach: Drogi Krzyżowej, Rezurekcjach, w procesjach Bożego Ciała i w odpustach.- przedstawiał misję Rycerzy Kolumba Kazimierz Skiba, wielki rycerz Rady Lokalnej Nr 15440 im. św. Tomasza Apostoła, działającej przy parafii katedralnej w Zamościu.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "antyklerykał" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 8:05:58 napisał:
  Klechy to jednak cwaniaki. Zrobią wszystko by samememu nic nie robić. Wymyślili, że część owieczek nazwą ryzerzami i każą im wykonywać co pośledniejsze czynności rytualne. Genialne. A Ci chodzą i jeszcze się tym chwalą, że się dali tak omamić.
  9
  10
 • R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 8:57:37 napisał:
  Dureń to dureń. Jak mu mało potrzeba do szczęścia
  11
  4
 • "ad111" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 10:11:44 napisał:
  Nie bądź taki samokrytyczny...:)
  5
  5
 • "antyklerykał" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 13:07:24 napisał:
  LUDZIE JAKI JA MONDRYM JEZEDEM PISZEM TAKIEM MOADOSCI!!!
  0
  4
 • "Anonim" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 13:09:08 napisał:
  o, jest i stary dureń
  3
  5
 • "z_boku" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 16:54:38 napisał:
  Jak dla mnie rycerze powinni zakładać jakieś elementy ubioru odróżniające ich od niepasowanych. Mogą to być kapaliny czy półpancerze (najlepiej praktyczne) i koniecznie pasy rycerskie.
  1
  3
 • "ech" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 17:15:27 napisał:
  a jakie mają miecze? rycerz bez miecza to jak słoń bez trąby
  2
  3
 • "Zuza" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 17:21:05 napisał:
  Nie słyszałam zeby komus pomogli, prosze o przyklady. Czy to nie zakrawa na sredniowiecze... a czy rycerz moze byc gruby....?
  3
  3
 • "z_boku" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 17:27:08 napisał:
  Rycerz może być gruby, ale są pewne ograniczenia. Jak będzie za gruby to na konia nie wylezie i co wtedy? Każdy rycerz powinien mieć jeszcze bliznę...
  0
  3
 • "Horn" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 18:13:31 napisał:
  Jeżeli prowadzą działalność charytatywną to należy to wspierać, a nie napier... Inaczej niczym się nie różnicie od tych idiotów co plują jadem na WOŚP.
  2
  3
 • R E K L A M A
 • "heheszki" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 5:54:56 napisał:
  ooo czyzby nowe bractwo rycerskie? będą brać udzial w szturmie i oblężeniu Zamoscia? tylko mieczy i zbroi chyba brakuje
  1
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Prezes - hejterzy byli, są i będą, he...
Prezes
Wiele osób tak jedzie dyr P Welczu, a j...
Stasieniek zza ...
Nowoczesna i Nowoczesna, a co tam u mist...
Ja słuchałem tylko ostatnie 15 min to ...
Winny hejter
Co tam Pan Welcz mądrego powiedział w ...
Jak ktoś jest zimą do wzięcia, to zna...
viki
Skomentowałem - gdzie treść? Cenzura ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny