Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara4 stycznia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy

Zamość: Rycerze nie wyginęli

Rycerze Kolumba; źródło: rycerzekolumba.com
R E K L A M A    B O A R D

Rycerze istnieją w XXI wieku. To nie żart. Wątpiący będą mogli przekonać się o tym już 6 stycznia, podczas Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

W średniowieczu zakony rycerskie służyły do walki, przede wszystkim biorąc udział w wyprawach krzyżowych, czy też ochraniając pielgrzymów przed niebezpieczeństwami. Współcześni rycerze działają w inny sposób. W Zamościu funkcjonują rady lokalne Rycerzy Kolumba. Nie noszą zbroi, mieczy i tarcz, ale noszą chorągwie… podczas świąt kościelnych. Zakon Rycerzy Kolumba jest bowiem mocno związany z Kościołem Katolickim. Zamiast walczyć ogniem i mieczem walczą z nędzą i ubóstwem poprzez działalność charytatywną. O tych rycerzach pisaliśmy już na łamach roztocze.net TUTAJ. Wkrótce wezmą udział w najbliższym Orszaku Trzech Króli. Ponadto jeden z rycerzy, Marek Rzeźniak wcieli się w rolę króla Melchiora.

-Trzej Królowie od lat dziecięcych byli dla mnie postaciami tajemniczymi, a kolęda “Mędrcy świata monarchowie” należała i nadal należy do ulubionych. Wyobraźnia przenosiła mnie w legendarną przeszłość a bogactwo strojów kontrastowało z ubogą stajenką w której narodził się Chrystus. Dotychczas uczestniczyłem w orszaku jako Rycerz Columba, a teraz kiedy mam zaszczyt zasiąść na królewskim tronie mogę powiedzieć, że marzenia z dzieciństwa się spełniają. – mówi tegoroczny król Melchior zamojskiego Orszaku.

W Zamościu Rycerze Kolumba działają od 6 lat – Rada Rycerzy Kolumba Nr 15440 im. Świętego Tomasza Apostoła w Zamościu, powstała 24 stycznia 2012 r.  Członkostwo w Zakonie Rycerzy Kolumba stoi otworem dla każdego mężczyzny, który ukończył 18 lat i jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Inicjacja na poszczególne stopnie I, II i III odbywa się po złożeniu deklaracji i pozytywnej opinii zespołu ds przyjęć. Sama inicjacja jest tajna.

-Pierwszą doktryną zakonu jest miłosierdzie. Jako rycerze jesteśmy zaangażowani w działalność charytatywną, staramy się ulżyć losowi tych, którzy doświadczyli w życiu mniej szczęścia. Druga doktryna – w jedności jest siła. Rycerze przyrzekają wierność Chrystusowi i walkę ze złem. Trzecia doktryna to braterstwo – działać razem jak bracia, wspierać się w czasach niepokoju, choroby i śmierci. Działalność naszej Rady to: obrona życia, działalność na rzecz młodzieży, na rzecz społeczeństwa i kościoła. Bierzemy czynny udział w uroczystościach kościelnych jako jeden z ruchów parafialnych, zajmujemy się obsługą liturgiczną mszy świętych, uczestniczymy w procesjach: Drogi Krzyżowej, Rezurekcjach, w procesjach Bożego Ciała i w odpustach.- przedstawiał misję Rycerzy Kolumba Kazimierz Skiba, wielki rycerz Rady Lokalnej Nr 15440 im. św. Tomasza Apostoła, działającej przy parafii katedralnej w Zamościu.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "antyklerykał" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 8:05:58 napisał:
  Klechy to jednak cwaniaki. Zrobią wszystko by samememu nic nie robić. Wymyślili, że część owieczek nazwą ryzerzami i każą im wykonywać co pośledniejsze czynności rytualne. Genialne. A Ci chodzą i jeszcze się tym chwalą, że się dali tak omamić.
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 8:57:37 napisał:
  Dureń to dureń. Jak mu mało potrzeba do szczęścia
 • "ad111" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 10:11:44 napisał:
  Nie bądź taki samokrytyczny...:)
 • "antyklerykał" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 13:07:24 napisał:
  LUDZIE JAKI JA MONDRYM JEZEDEM PISZEM TAKIEM MOADOSCI!!!
 • "Anonim" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 13:09:08 napisał:
  o, jest i stary dureń
 • "z_boku" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 16:54:38 napisał:
  Jak dla mnie rycerze powinni zakładać jakieś elementy ubioru odróżniające ich od niepasowanych. Mogą to być kapaliny czy półpancerze (najlepiej praktyczne) i koniecznie pasy rycerskie.
 • "ech" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 17:15:27 napisał:
  a jakie mają miecze? rycerz bez miecza to jak słoń bez trąby
 • "Zuza" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 17:21:05 napisał:
  Nie słyszałam zeby komus pomogli, prosze o przyklady. Czy to nie zakrawa na sredniowiecze... a czy rycerz moze byc gruby....?
 • "z_boku" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 17:27:08 napisał:
  Rycerz może być gruby, ale są pewne ograniczenia. Jak będzie za gruby to na konia nie wylezie i co wtedy? Każdy rycerz powinien mieć jeszcze bliznę...
 • "Horn" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 18:13:31 napisał:
  Jeżeli prowadzą działalność charytatywną to należy to wspierać, a nie napier... Inaczej niczym się nie różnicie od tych idiotów co plują jadem na WOŚP.
  R E K L A M A
 • "heheszki" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 5:54:56 napisał:
  ooo czyzby nowe bractwo rycerskie? będą brać udzial w szturmie i oblężeniu Zamoscia? tylko mieczy i zbroi chyba brakuje

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
z zamoscia
No cóż, szczebrzeszyńsko-zwierzyński...
Roman 202
Co wy piszecie przez opieszałość ZSL ...
eljot
wie ktoś co się dzieje z Daszkiewiczem...
KL
Widzę, że Zamość dalej brnie w krety...
Zamość
"Król jest nagi". Rozczarowany-zgadzam ...
Rozczarowany
Jakiś czas temu na koncepcjach GDDKiA o...
ds
Sorry ale co ma Łuków do Zamościa?...
Mefisto
Prestiżowe konkursy i PWSZ :D:D:D:D Pic...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat