R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara4 stycznia 2018 FACEBOOK | 3994 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy

Zamość: Rycerze nie wyginęli

Rycerze Kolumba; źródło: rycerzekolumba.com

R E K L A M A    B O A R D

Rycerze istnieją w XXI wieku. To nie żart. Wątpiący będą mogli przekonać się o tym już 6 stycznia, podczas Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

W średniowieczu zakony rycerskie służyły do walki, przede wszystkim biorąc udział w wyprawach krzyżowych, czy też ochraniając pielgrzymów przed niebezpieczeństwami. Współcześni rycerze działają w inny sposób. W Zamościu funkcjonują rady lokalne Rycerzy Kolumba. Nie noszą zbroi, mieczy i tarcz, ale noszą chorągwie… podczas świąt kościelnych. Zakon Rycerzy Kolumba jest bowiem mocno związany z Kościołem Katolickim. Zamiast walczyć ogniem i mieczem walczą z nędzą i ubóstwem poprzez działalność charytatywną. O tych rycerzach pisaliśmy już na łamach roztocze.net TUTAJ. Wkrótce wezmą udział w najbliższym Orszaku Trzech Króli. Ponadto jeden z rycerzy, Marek Rzeźniak wcieli się w rolę króla Melchiora.

-Trzej Królowie od lat dziecięcych byli dla mnie postaciami tajemniczymi, a kolęda “Mędrcy świata monarchowie” należała i nadal należy do ulubionych. Wyobraźnia przenosiła mnie w legendarną przeszłość a bogactwo strojów kontrastowało z ubogą stajenką w której narodził się Chrystus. Dotychczas uczestniczyłem w orszaku jako Rycerz Columba, a teraz kiedy mam zaszczyt zasiąść na królewskim tronie mogę powiedzieć, że marzenia z dzieciństwa się spełniają. – mówi tegoroczny król Melchior zamojskiego Orszaku.

W Zamościu Rycerze Kolumba działają od 6 lat – Rada Rycerzy Kolumba Nr 15440 im. Świętego Tomasza Apostoła w Zamościu, powstała 24 stycznia 2012 r.  Członkostwo w Zakonie Rycerzy Kolumba stoi otworem dla każdego mężczyzny, który ukończył 18 lat i jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Inicjacja na poszczególne stopnie I, II i III odbywa się po złożeniu deklaracji i pozytywnej opinii zespołu ds przyjęć. Sama inicjacja jest tajna.

-Pierwszą doktryną zakonu jest miłosierdzie. Jako rycerze jesteśmy zaangażowani w działalność charytatywną, staramy się ulżyć losowi tych, którzy doświadczyli w życiu mniej szczęścia. Druga doktryna – w jedności jest siła. Rycerze przyrzekają wierność Chrystusowi i walkę ze złem. Trzecia doktryna to braterstwo – działać razem jak bracia, wspierać się w czasach niepokoju, choroby i śmierci. Działalność naszej Rady to: obrona życia, działalność na rzecz młodzieży, na rzecz społeczeństwa i kościoła. Bierzemy czynny udział w uroczystościach kościelnych jako jeden z ruchów parafialnych, zajmujemy się obsługą liturgiczną mszy świętych, uczestniczymy w procesjach: Drogi Krzyżowej, Rezurekcjach, w procesjach Bożego Ciała i w odpustach.- przedstawiał misję Rycerzy Kolumba Kazimierz Skiba, wielki rycerz Rady Lokalnej Nr 15440 im. św. Tomasza Apostoła, działającej przy parafii katedralnej w Zamościu.

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Hm 7 minut temu
Najważniejsze to utrzymywać ciemnotę ...
. 12 minut temu
Ile kosztuje bilet BUS z Zamościa do Lu...
ad111 26 minut temu
A już się martwiłem, że trochę dłu...
KIBIC 33 minuty temu
Kolejny sukces normalnie! Poza sportowym...
Zm 36 minut temu
Tak naprawde to przydal by sie nowy stad...
Kto 56 minut temu
Masz racje ja mysle ze w koncu nastanie ...
Na mnie i wielu 58 minut temu
Zachęty tego pana działają w drugą s...
Gabriela Korkos...
Damy radę :)...
Gabriela Korkos...
Komentarz cały czas jest dostępny: ...
wołek
Szanowna władzo jeszcze trzeba im dorz...
Lbn
Nie czepiaj się Padwy a Osiru, jest prz...
realista
Jakie to Polskie, pod płaszczykiem anon...
Janek
Dokładnie tak! Zastanówmy się, ile za...
PR
Frekwencja dopisała szkoda, ze tylko zb...
z_boku
@"anty" - skąd mam wiedzieć czy nas st...
z_boku
Zbiórka pieniędzy bez wcześniejszego ...
anty
czy nas stać na utrzymanie Hetmana? Je...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny