nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja11 września 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 19 komentarzy

Zamość: Ruszyła rewitalizacja kościoła oo. franciszkanów

Fot. Daniel Czubara

Rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją zamojskiego kościoła franciszkanów. Mają one potrwać do listopada przyszłego roku.

Wykonawcami prac są firma Budmat z Zamościa oraz Lubren z Lublina. Kwota kontraktu opiewa na sumę 22.664.771,01 zł. Prace mają zakończyć się do 15 listopada 2019 roku.

Warto przy tym wspomnieć dosyć bogatą historię kościoła franciszkanów.  W dzień św. Antoniego Padewskiego – 13 czerwca 1637 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Od tego czasu budynek kościoła zniszczyły pożary (w 1672r. oraz w 1673r.), po I rozbiorze klasztor został skasowany i umieszczono w nim szpital wojskowy. Na początku XIX wieku były w kościele magazyny żywności, kancelarie wojskowe i koszary austriackie a później rosyjskie. Po I wojnie światowej w budynku kościoła mieścił się Sejmik Powiatowy i Dom Polskiej Macierzy Szkolnej, a później także muzeum regionalne. Od 1926 roku funkcjonowanie rozpoczął kino-teatr „Stylowy”. Po II wojnie światowej w budynku rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, które częściowo wyprowadziło się do nowej siedziby dopiero w 1994 roku, a całkowicie w 2006 roku. Po tak bogatej historii gmachu kościoła oo. franciszkanów przyszedł czas na jego rewitalizację.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "por.zUbek" dnia 11 września 2017 o godzinie 15:18:35 napisał:
  To chyba nie wszystkie fakty historyczne? W tzw. "międzyczasie" nastąpiła kasata zgromadzenia. Przypomnę ,że W 1821 r. rząd ówczesnego Królestwa Polskiego odkupił miasto od Zamoyskich...Za "wolnej" Polski nastąpiło wg mnie bezpodstawne przekazanie przez hrabiego majątku miasta o.Franciszkanom, do którego to miasto jeszcze teraz dopłaca- i to jest skandal.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 11 września 2017 o godzinie 15:26:07 napisał:
  Mylisz podstawowe fakty historyczne. I to jest skandal.
 • "Anonim" dnia 11 września 2017 o godzinie 17:20:30 napisał:
  to nie jest mylenie, to celowe kłamstwo
 • "Anonim" dnia 11 września 2017 o godzinie 17:21:24 napisał:
  ale jak Budmat to nie brzmi dobrze
 • "ad111" dnia 11 września 2017 o godzinie 18:22:25 napisał:
  Nic nie dają, a zabierają i tak od wieków. Najgorsze w tym, że owieczki hejtują, gdy się o tym wspomni...
 • "eva" dnia 11 września 2017 o godzinie 22:08:29 napisał:
  Faktem jest ,że w 20leciu międzywojennym nikomu nie przyszło robić podarunków z mienia miasta, które służyło mieszkańcom, a o brak wpływów hierarchów nie podejrzewam... I tu rodzi się pytanie czy hierarchowie byli wyczuleni na dobro społeczeństwa, czy rajcy mądrzejsi? Może na odwrót? Torres- jakie fakty myli zubek?
 • "olo" dnia 11 września 2017 o godzinie 22:25:38 napisał:
  Przyszły rok to rok 2018 a nie 2019. Osobiście bardzo się cieszę, że kościół będzie najpiękniejszy w Polsce. Oczywiście w stylu barokowym; największy i najpiękniejszy. Trzymam kciuki za jakość prac. Franciszkanie zawsze kojarzyli mi się z jakością.
 • "kashmir" dnia 12 września 2017 o godzinie 10:19:32 napisał:
  Niewygodny temat?
 • "st" dnia 12 września 2017 o godzinie 15:39:46 napisał:
  Kościół nawet bez remontu jest ładny ale cieszę się,że będzie odnowiony co tylko przyda mu blasku i sprawi,że nasze miasto będzie jeszcze atrakcyjniejsze,obok Katedry to najwybitniejszy zamojski zabytek i najważniesjze miejsce na duchowej mapie Zamościa.
 • "z_boku" dnia 12 września 2017 o godzinie 19:12:01 napisał:
  Nie wie ktoś czy w ramach tych robót ma zostać odtworzona dzwonnica?
  R E K L A M A
 • ":)" dnia 12 września 2017 o godzinie 19:54:01 napisał:
  Powinni juz dawno go odtworzyć.
 • "77" dnia 13 września 2017 o godzinie 22:39:12 napisał:
  ad111 masz racje tak jest od wieków , ale to nie wina kościoła tylko ludzi bo wierzą we wszystko co im ksiądz wmówi.
 • "ad111" dnia 14 września 2017 o godzinie 7:56:36 napisał:
  Jezus nie kazał budować kapliczek, kościołów, stawiać krzyży wszędzie gdzie się pojawił. Nie robili tego apostołowie, a podobno współczesny kler to ich następcy (oczywiście mam odmienne zdanie, bo sami się wybrali, a apostołów wybrał Jezus). Dlatego też ciągną kasę i zaznaczają swoje wpływy znaczeniem terenu obiektami o specyficznej architekturze, która ma sprawiać, że owieczki będą czuć się przytłoczone i wręcz przerażone wielkością i przepychem obiektu, którym zarządza "przedstawiciel Boga" na ziemi.... Przytoczę jeszcze raz słowa współczesnego, mądrego i znanego barda z Krakowa: Bo religia, rumiany kolego, to nie taca i rewia pacierzy, to jest wiara w każdego bliźniego, i nadzieja że on też tak wierzy. – autor: Andrzej Sikorowski
 • "Anonim" dnia 14 września 2017 o godzinie 10:08:18 napisał:
  dlatego światli ludzie urządzali w kościołach stajnie. Jak w tym przypadku. I wtedy takie barany (nie owieczki) klaskali z radości
 • "Anonim" dnia 14 września 2017 o godzinie 10:09:37 napisał:
  później tacy co wtedy klaskali wstępowali gorliwie do UB i
 • "Anonim" dnia 14 września 2017 o godzinie 10:10:28 napisał:
  a dzisiaj plują przy każdej okazji i na Kościół i na wiarę, siedząc na emeryturze z UB
 • "ad111" dnia 14 września 2017 o godzinie 15:42:02 napisał:
  Łatwiej oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani… Stare, ale wciąż aktualne nawet w kontekście tej powyższej pseudo – dyskusji: Był sobie kościół i był sobie burdel po drugiej stronie ulicy. Proboszcz od dawna zabiegał o to, by burdel zamknąć, lecz właścicielowi wciąż udawało się jakoś swój interes bez szkody dla zysku prowadzić. Ksiądz groził karą boską, wyklinał, przeklinał i wzywał wiernych do modlitwy, aby niewygodnego przedsiębiorcę z pomocą bożą usunąć. Bez efektu. Aż kiedyś przydarzyła się burza, pioruny waliły gdzie popadnie, a jeden rzeczywiście trafił w burdel, który spalił się do imentu. Właściciel się nie zastanawiał, tylko z miejsca podał proboszcza do sądu za to, że to z jego powodu szkodę on sam, jako człowiek interesu, poniósł. Proboszcz oczywiście zaprzeczył: "To jakiś absurd!", a po jego stronie opowiedzieli się bogobojni parafianie. Rzecz jasna, że wkrótce spotkali się wszyscy w sądzie. Na rozprawie sędzia rozłożył przed sobą akta, przewertował, potoczył wzrokiem po sali i powiedział: - Nie wiem, o co w tym wszystkim chodzi , ale z tego, co widzę w tych papierach, to mamy tu wlaściciela burdelu i kilka dziwek, który wierzą w potęgę sił boskich i setki parafian z księdzem na czele, którzy temu stanowczo zaprzeczają!
 • "77" dnia 14 września 2017 o godzinie 16:47:17 napisał:
  Anonim tak, tak ,wszyscy co mają inne zdanie to ub-ecy hahaahahhahahaahahaha, mnie się nie podobają przypadki pedofili w kościołach , to że musisz płacić np. za pogrzeb jeszcze trzeba przywieźć księdza bo sam nie przyjdzie a powinien skoro za to bierze kasę. I wiele innych przypadków ,ale szkoda gadać , a Ty sobie wierz w co chcesz nikt Ci nie broni jeżeli Ci to pasuje. NIE JESTEM UBEKIEM I NIE MAM EMERYTURY.
 • "rewident" dnia 6 października 2017 o godzinie 8:51:02 napisał:
  kasa ucieka kasa ucieka kasa ucieka

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Jango Fett
Morderca wszedł zbyt łatwo, reakcja oc...
Berator opinie
Berrator - kolejny nic nie warty spalacz...
BYC MOZE
być może cos się zmieni po wyborach n...
ad111
Wyrazy współczucia dla rodziny. Czas n...
hmm
ja tu widze fot Facebook ale to chyba za...
Redakcja roztoc...
Proszę o wskazanie grafik pochodzących...
ccc
to że bierzesz grafiki żywcem zdarte z...
jejku
ach w dzienniku tvp1 ciagle mowia ze PO ...
mieszkaniec
Warto by było zwrócić też uwagę na ...
nareszcie
fajnie ze sa wreszcie komentarze, moze w...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama