Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja11 września 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 19 komentarzy

Zamość: Ruszyła rewitalizacja kościoła oo. franciszkanów

Fot. Daniel Czubara
R E K L A M A    B O A R D

Rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją zamojskiego kościoła franciszkanów. Mają one potrwać do listopada przyszłego roku.

Wykonawcami prac są firma Budmat z Zamościa oraz Lubren z Lublina. Kwota kontraktu opiewa na sumę 22.664.771,01 zł. Prace mają zakończyć się do 15 listopada 2019 roku.

Warto przy tym wspomnieć dosyć bogatą historię kościoła franciszkanów.  W dzień św. Antoniego Padewskiego – 13 czerwca 1637 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Od tego czasu budynek kościoła zniszczyły pożary (w 1672r. oraz w 1673r.), po I rozbiorze klasztor został skasowany i umieszczono w nim szpital wojskowy. Na początku XIX wieku były w kościele magazyny żywności, kancelarie wojskowe i koszary austriackie a później rosyjskie. Po I wojnie światowej w budynku kościoła mieścił się Sejmik Powiatowy i Dom Polskiej Macierzy Szkolnej, a później także muzeum regionalne. Od 1926 roku funkcjonowanie rozpoczął kino-teatr „Stylowy”. Po II wojnie światowej w budynku rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, które częściowo wyprowadziło się do nowej siedziby dopiero w 1994 roku, a całkowicie w 2006 roku. Po tak bogatej historii gmachu kościoła oo. franciszkanów przyszedł czas na jego rewitalizację.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "por.zUbek" dnia 11 września 2017 o godzinie 15:18:35 napisał:
  To chyba nie wszystkie fakty historyczne? W tzw. "międzyczasie" nastąpiła kasata zgromadzenia. Przypomnę ,że W 1821 r. rząd ówczesnego Królestwa Polskiego odkupił miasto od Zamoyskich...Za "wolnej" Polski nastąpiło wg mnie bezpodstawne przekazanie przez hrabiego majątku miasta o.Franciszkanom, do którego to miasto jeszcze teraz dopłaca- i to jest skandal.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 11 września 2017 o godzinie 15:26:07 napisał:
  Mylisz podstawowe fakty historyczne. I to jest skandal.
 • "Anonim" dnia 11 września 2017 o godzinie 17:20:30 napisał:
  to nie jest mylenie, to celowe kłamstwo
 • "Anonim" dnia 11 września 2017 o godzinie 17:21:24 napisał:
  ale jak Budmat to nie brzmi dobrze
 • "ad111" dnia 11 września 2017 o godzinie 18:22:25 napisał:
  Nic nie dają, a zabierają i tak od wieków. Najgorsze w tym, że owieczki hejtują, gdy się o tym wspomni...
 • "eva" dnia 11 września 2017 o godzinie 22:08:29 napisał:
  Faktem jest ,że w 20leciu międzywojennym nikomu nie przyszło robić podarunków z mienia miasta, które służyło mieszkańcom, a o brak wpływów hierarchów nie podejrzewam... I tu rodzi się pytanie czy hierarchowie byli wyczuleni na dobro społeczeństwa, czy rajcy mądrzejsi? Może na odwrót? Torres- jakie fakty myli zubek?
 • "olo" dnia 11 września 2017 o godzinie 22:25:38 napisał:
  Przyszły rok to rok 2018 a nie 2019. Osobiście bardzo się cieszę, że kościół będzie najpiękniejszy w Polsce. Oczywiście w stylu barokowym; największy i najpiękniejszy. Trzymam kciuki za jakość prac. Franciszkanie zawsze kojarzyli mi się z jakością.
 • "kashmir" dnia 12 września 2017 o godzinie 10:19:32 napisał:
  Niewygodny temat?
 • "st" dnia 12 września 2017 o godzinie 15:39:46 napisał:
  Kościół nawet bez remontu jest ładny ale cieszę się,że będzie odnowiony co tylko przyda mu blasku i sprawi,że nasze miasto będzie jeszcze atrakcyjniejsze,obok Katedry to najwybitniejszy zamojski zabytek i najważniesjze miejsce na duchowej mapie Zamościa.
 • "z_boku" dnia 12 września 2017 o godzinie 19:12:01 napisał:
  Nie wie ktoś czy w ramach tych robót ma zostać odtworzona dzwonnica?
  R E K L A M A
 • ":)" dnia 12 września 2017 o godzinie 19:54:01 napisał:
  Powinni juz dawno go odtworzyć.
 • "77" dnia 13 września 2017 o godzinie 22:39:12 napisał:
  ad111 masz racje tak jest od wieków , ale to nie wina kościoła tylko ludzi bo wierzą we wszystko co im ksiądz wmówi.
 • "ad111" dnia 14 września 2017 o godzinie 7:56:36 napisał:
  Jezus nie kazał budować kapliczek, kościołów, stawiać krzyży wszędzie gdzie się pojawił. Nie robili tego apostołowie, a podobno współczesny kler to ich następcy (oczywiście mam odmienne zdanie, bo sami się wybrali, a apostołów wybrał Jezus). Dlatego też ciągną kasę i zaznaczają swoje wpływy znaczeniem terenu obiektami o specyficznej architekturze, która ma sprawiać, że owieczki będą czuć się przytłoczone i wręcz przerażone wielkością i przepychem obiektu, którym zarządza "przedstawiciel Boga" na ziemi.... Przytoczę jeszcze raz słowa współczesnego, mądrego i znanego barda z Krakowa: Bo religia, rumiany kolego, to nie taca i rewia pacierzy, to jest wiara w każdego bliźniego, i nadzieja że on też tak wierzy. – autor: Andrzej Sikorowski
 • "Anonim" dnia 14 września 2017 o godzinie 10:08:18 napisał:
  dlatego światli ludzie urządzali w kościołach stajnie. Jak w tym przypadku. I wtedy takie barany (nie owieczki) klaskali z radości
 • "Anonim" dnia 14 września 2017 o godzinie 10:09:37 napisał:
  później tacy co wtedy klaskali wstępowali gorliwie do UB i
 • "Anonim" dnia 14 września 2017 o godzinie 10:10:28 napisał:
  a dzisiaj plują przy każdej okazji i na Kościół i na wiarę, siedząc na emeryturze z UB
 • "ad111" dnia 14 września 2017 o godzinie 15:42:02 napisał:
  Łatwiej oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani… Stare, ale wciąż aktualne nawet w kontekście tej powyższej pseudo – dyskusji: Był sobie kościół i był sobie burdel po drugiej stronie ulicy. Proboszcz od dawna zabiegał o to, by burdel zamknąć, lecz właścicielowi wciąż udawało się jakoś swój interes bez szkody dla zysku prowadzić. Ksiądz groził karą boską, wyklinał, przeklinał i wzywał wiernych do modlitwy, aby niewygodnego przedsiębiorcę z pomocą bożą usunąć. Bez efektu. Aż kiedyś przydarzyła się burza, pioruny waliły gdzie popadnie, a jeden rzeczywiście trafił w burdel, który spalił się do imentu. Właściciel się nie zastanawiał, tylko z miejsca podał proboszcza do sądu za to, że to z jego powodu szkodę on sam, jako człowiek interesu, poniósł. Proboszcz oczywiście zaprzeczył: "To jakiś absurd!", a po jego stronie opowiedzieli się bogobojni parafianie. Rzecz jasna, że wkrótce spotkali się wszyscy w sądzie. Na rozprawie sędzia rozłożył przed sobą akta, przewertował, potoczył wzrokiem po sali i powiedział: - Nie wiem, o co w tym wszystkim chodzi , ale z tego, co widzę w tych papierach, to mamy tu wlaściciela burdelu i kilka dziwek, który wierzą w potęgę sił boskich i setki parafian z księdzem na czele, którzy temu stanowczo zaprzeczają!
 • "77" dnia 14 września 2017 o godzinie 16:47:17 napisał:
  Anonim tak, tak ,wszyscy co mają inne zdanie to ub-ecy hahaahahhahahaahahaha, mnie się nie podobają przypadki pedofili w kościołach , to że musisz płacić np. za pogrzeb jeszcze trzeba przywieźć księdza bo sam nie przyjdzie a powinien skoro za to bierze kasę. I wiele innych przypadków ,ale szkoda gadać , a Ty sobie wierz w co chcesz nikt Ci nie broni jeżeli Ci to pasuje. NIE JESTEM UBEKIEM I NIE MAM EMERYTURY.
 • "rewident" dnia 6 października 2017 o godzinie 8:51:02 napisał:
  kasa ucieka kasa ucieka kasa ucieka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Adamus
Na stronie 'Nie dla spalarni'* pojawił ...
szczebrzeszyn
Cypr jest pierwszy raz? bo nie pamiętam...
nie znam się a...
chwila chwila Brawa dla tej pani - zdję...
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018