R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćOliwia Bojar15 grudnia 2017

Zamość: Rok kulturalny 2017 podsumowany

Podsumowanie Roku Kulturalnego 2017, foto: Oliwia Bojar

R E K L A M A    B O A R D


Dzisiaj (15 grudnia) w hali tenisowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu odbyła się uroczysta Gala podsumowania Roku Kulturalnego, którego patronem był Bolesław Leśmian.

Podczas uroczystości uhonorowano i podziękowano osobom i organizacjom, które zasłużyły się dla miejskiej kultury. Wręczono odznaki i medale, wybrano także Ambasadora Kultury Zamościa, Animatora Kultury Zamościa oraz Sponsora Kultury Zamościa, a także przyznano nagrody finansowe osobom związanym z szeroko rozumianą kulturą. Wręczali je zastępca prezydenta Zamościa Andrzej Zastąpiło oraz dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Małgorzata Bzówka.

Państwową odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” otrzymał za twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska Jerzy Tyburski. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureat wielu nagród i wyróżnień. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie malarstwa. Wieloletni dyrektor. Uhonorowany w roku jubileuszowym 50-lecia działalności BWA.

Medale „Zasłużony dla Zamościa” otrzymali:

Bogumiła Sawa – znawczyni i miłośniczka Zamościa, autorka wielu cennych studiów historyczno-architektonicznych dotyczących miasta i jego przedmieść. Przez wiele lat prowadziła wnikliwe kwerendy biblioteczne i archiwalne dotyczące staropolskiego i XIX-wiecznego Zamościa, dokonując ciekawych odkryć.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne – to jedno z najstarszych towarzystw fotograficznych w Polsce i jedno z najdłużej działających stowarzyszeń w Zamościu. Od 1961 r. upowszechnia sztukę fotografii, organizując wystawy, festiwale, konkursy fotograficzne, plenery, warsztaty i spotkania. Od 50 lat organizator Ogólnopolskiego Biennale Fotografii ZABYTKI. Od wielu lat prowadzi Galerię Fotografii Ratusz.

Odznaczony pośmiertnie Waldemar Zakrzewski – zasłużony dla Zamościa artysta i pedagog. Reżyser, scenarzysta, twórca Teatru Młodych w Zamościu. Wychował ponad 2 000 uczestników Teatru Młodych. W 1988 r. założył i przez 7 lat był prezesem Towarzystwa Przyjaźni Zamość-Schwäbisch Hall (odznaczony Srebrnym Medalem Ratuszowym Schwäbisch Hall). Był dyrektorem Sekretariatu i współtwórcą Europejskiego Klubu Młodzieży Artystycznej

Tytuł „Ambasador Kultury Zamościa” przyznano następującym osobom:

Joanna Brześcińska – Riccio – zamościanka mieszkająca we Włoszech, poprzez wieloletnią, różnorodną i aktywną działalność upowszechnia i promuje dziedzictwo kultury Zamościa we Włoszech.

Leszek Wiśniewski – dziennikarz Telewizji Polskiej. Oddział w Lublinie. W ponad 1500 audycjach , reportaży porusza tematykę społeczna, kulturalną i regionalną Zamościa. Współtworzył program „Spotkania z prof. Wiktorem Zinem”, „Sensacje XX wieku” „Kawa czy herbata”, autor wielu filmów dokumentalnych dot. Zamościa i jego historii.

Leonard Marczuk – ma na swoim koncie szereg konkursów, koncertów, zrealizowanych projektów muzycznych. Od 1989 r. szef Agencji Artystycznej. Założyciel Zespołu „Hetmańscy Sarmaci”, utworzonego na bazie solistów Orkiestry Włościańskiej.
Z zespołem koncertuje na terenie kraju, promując Zamość.

ks. Marek Lis – promuje Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” w kraju i w Europie. Jego zasługą jest przyznanie zamojskiemu Festiwalowi znaku Signis Europa, który jest wynikiem współpracy „Sacrofilmu” z festiwalem francuskim „Kino
i pojednanie” oraz festiwalem włoskim „Ludzie i religie”.

Tytułami „Animator Kultury Zamościa” uhonorowano poniżej wymienionych:

Super Animator – Marta Derkacz-Turczyn – w podziękowaniu za 40-letnie twórcze uczestnictwo w życiu kulturalnym Zamościu.

Wojciech Brykner – współtwórca i realizator inscenizacji historycznej wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, inicjator i uczestnik oprawy kawaleryjskiej świąt narodowych w Zamościu.

Adam Gąsianowski– twórca Galerii Starej Fotografii, i Starych Aparatów, autor wystaw starej fotografii oraz wydawca albumów Czar starej fotografii. Jest współautorem książek o ludziach Zamościa i Zamojszczyzny.

Grupa Stforky – popularyzują graffiti, a ich prace funkcjonują w przestrzeni miejskiej. Grupa ma na swoim koncie również happeningi, w tym kolorowy autobus w ramach „Wszystko Gra w Zamościu”, koncerty muzyczne, adresowane do młodych mieszkańców. Na uwagę zasługują 2 murale wykonane w 2017 r. : Bolesława Leśmiana i Marka Grechuty.

Chór Ziemi Zamojskiej „Contra” – od 2009 r. swoimi koncertami uświetniają uroczystości państwowe i kościelne. Są organizatorami dwóch cyklicznych festiwali muzycznych: pieśni pasyjnych oraz Roztoczańskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek.

„Sponsorem Kultury Zamościa” zostali:

Super Sponsor – PKP LHS za wsparcie Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”

Statuetka dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Spotkania z historią” za wsparcie budowy nowej sali kinowej oraz zakup projektora

Restauracja BohemaMałgorzata i Janusz Kitkowie za wsparcie zamojskich wydarzeń kulturalnych, w tym działalności BWA – Galerii Zamojskiej

Nagrody finansowe za prace na rzecz kultury otrzymali:

Elżbieta Gnyp – prezes Zamojskiego Towarzystwa Renesans, propagującego od 25 lat postać i twórczość Bolesława Leśmiana. Inicjatorka i realizatorka wystaw, sympozjów i seminariów. W swoim dorobku posiada artykuły dot. twórczości zamojskich artystów, publikowane w Zamojskim kwartalniku Kulturalnym, katalogach i prasie lokalnej.

Grzegorz Obst – założyciel i od 35 lat Prezes Stowarzyszenia Zamojski Klub Jazzowy. Jest inicjatorem i realizatorem festiwali jazzowych, które sprawiły, że Zamość jest znaczącym ośrodkiem muzyki jazzowej w kraju i poza granicami.

Włodzimierz Filipski – od 40 lat pracownik merytoryczny Biura Wystaw Artystycznych. Nominowany jest autorem projektów graficznych przygotowywanych przez Galerię oraz wydawanych albumów ilustracji.

Maria Rzeźniak – pracownik Muzeum Zamojskiego z 40 – letnim stażem. Jest Prezesem zamojskich przewodników, pomysłodawczynią oprowadzania wycieczek w strojach historycznych, autorką wielu opracowań historycznych, oraz realizowanych przez Instytucje szkoleń edukacyjnych.

Bożena Fornek – wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury. Inicjatorka i realizatorka wydarzeń literackich: konkursów, warsztatów i wystaw. Współpracuje ze szkołami promując uczniów podejmujących próby literackie. Pomysłodawczyni wielu inicjatyw w ramach obchodzonego „Roku Leśmiana w Zamościu”.

Bogusław Bodes – pedagog Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, projektowania graficznego, scenografii. Od 1988r. zajmuje się również rzeźbą, instalacjami oraz innymi dziełami o charakterze przestrzennym.

Krzysztof Serafin – miłośnik i znawca Zamościa, jego historii i kultury. Posiada bogata kolekcję fotografii, którą udostępnia nieodpłatnie zamojskim instytucjom. Jest również autorem nagrań video, które wykorzystywane są na antenach telewizji ogólnopolskiej.

Łukasz Trojanowski – nauczyciel, autor scenariuszy wieczorów poetyckich, inscenizacji szkolnych prezentowanych na terenie miasta. Wychowawca wielu laureatów konkursów recytatorskich oraz autorskich spektakli.

Ponadto w związku z zakończeniem pracy zawodowej i odejściem na emeryturę podziękowania specjalne otrzymały Panie:

Danuta R. Kawałko – wieloletni dyrektor Książnicy Zamojskiej im. St. Kostki Zamoyskiego w Zamościu

Zofia Socha – wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury.

Podczas uroczystości zaprezentowano także film prezentujący wydarzenia kulturalne związane z obchodami Roku Leśmianowskiego. Głos zabrał także prezes Towarzystwa Leśmianowskiego Sławomir Bartnik, który mówił m. in. o powstającym Filmie o Leśmianie.

Spotkaniu towarzyszyła uczta muzyczna w klimacie lat 20. i 30. oraz poczęstunek nawiązujący do postaci Leśmiana.

Autor: Oliwia Bojar
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Wojciech" dnia 16 grudnia 2017 o godzinie 21:08:09 napisał:
  Bardzo interesujący i ciekawy artykuł. Zdjęcia prześliczne. Roztocze super stronka polecam.
  1
  5
 • R E K L A M A
 • "Kundel" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 12:49:22 napisał:
  Po co roztocze relacjonuje zamknięta imprezę? pani dyrektor kultury i sportu nie uważa za słuszne zrobienie np oficjalnego wręczenia a później kameralnego after. Lepiej zrobic imprezę dla swojego grona za budżet.
  7
  1
 • "ad111" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 14:24:41 napisał:
  Duszenie kultury we własnym sosie i to za publiczne pieniądze. A podbno sztuka dla sztuki jest już od jakiegoś czasu niepoprawna politycznie...?
  8
  2
 • "z niesmakiem" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 15:14:40 napisał:
  Gratulacje za wyróżnienie animatora roku p. Sławomira Bartnika, brawo dla urzędników kultury za trafne zauważenie p. Bartnika, głównego animatora leśmiana. Nie dziwota, w końcu Prezydent ten Rok Leśmiana ogłosił. Brawo po trzykroć więc brawo!!!
  1
  5
 • "Anonim" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 15:19:24 napisał:
  Leonard Marczuk - to jest pomyłka delikatnie mówiąc. takiego zasobu słów w stylu k..., c...., p... ma niewiele osób, pełna kultura
  6
  1
 • "Eryk" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 19:12:13 napisał:
  gratulacje dla Pani Bogusi Sawy! Wielka, skromna Osoba, ogromny szacunek!
  2
  0
 • "Lucyna" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 19:25:05 napisał:
  czy to prawda że nie zaproszono zeszłorocznego laureata i kilku mediów zamojskich?
  0
  1


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Jaro
Z Krupą trzeba było podpisać od razu ...
observer
nie należę do żadnej partii, ale każ...
x
Krupa w Siarce kluby już się dogadały...
ad111
Posłanka, która nie rozumie za czym g...
ha!
Rewolucja pożera własne dzieci. Obstaw...
Błędnik
Ktoś teren oznaczył wielkie halo,nie c...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny