R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćOliwia Bojar15 grudnia 2017 FACEBOOK | 5249 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 7 komentarzy

Zamość: Rok kulturalny 2017 podsumowany

Podsumowanie Roku Kulturalnego 2017, foto: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B O A R D


Dzisiaj (15 grudnia) w hali tenisowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu odbyła się uroczysta Gala podsumowania Roku Kulturalnego, którego patronem był Bolesław Leśmian.

Podczas uroczystości uhonorowano i podziękowano osobom i organizacjom, które zasłużyły się dla miejskiej kultury. Wręczono odznaki i medale, wybrano także Ambasadora Kultury Zamościa, Animatora Kultury Zamościa oraz Sponsora Kultury Zamościa, a także przyznano nagrody finansowe osobom związanym z szeroko rozumianą kulturą. Wręczali je zastępca prezydenta Zamościa Andrzej Zastąpiło oraz dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Małgorzata Bzówka.

Państwową odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” otrzymał za twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska Jerzy Tyburski. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureat wielu nagród i wyróżnień. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie malarstwa. Wieloletni dyrektor. Uhonorowany w roku jubileuszowym 50-lecia działalności BWA.

Medale „Zasłużony dla Zamościa” otrzymali:

Bogumiła Sawa – znawczyni i miłośniczka Zamościa, autorka wielu cennych studiów historyczno-architektonicznych dotyczących miasta i jego przedmieść. Przez wiele lat prowadziła wnikliwe kwerendy biblioteczne i archiwalne dotyczące staropolskiego i XIX-wiecznego Zamościa, dokonując ciekawych odkryć.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne – to jedno z najstarszych towarzystw fotograficznych w Polsce i jedno z najdłużej działających stowarzyszeń w Zamościu. Od 1961 r. upowszechnia sztukę fotografii, organizując wystawy, festiwale, konkursy fotograficzne, plenery, warsztaty i spotkania. Od 50 lat organizator Ogólnopolskiego Biennale Fotografii ZABYTKI. Od wielu lat prowadzi Galerię Fotografii Ratusz.

Odznaczony pośmiertnie Waldemar Zakrzewski – zasłużony dla Zamościa artysta i pedagog. Reżyser, scenarzysta, twórca Teatru Młodych w Zamościu. Wychował ponad 2 000 uczestników Teatru Młodych. W 1988 r. założył i przez 7 lat był prezesem Towarzystwa Przyjaźni Zamość-Schwäbisch Hall (odznaczony Srebrnym Medalem Ratuszowym Schwäbisch Hall). Był dyrektorem Sekretariatu i współtwórcą Europejskiego Klubu Młodzieży Artystycznej

Tytuł „Ambasador Kultury Zamościa” przyznano następującym osobom:

Joanna Brześcińska – Riccio – zamościanka mieszkająca we Włoszech, poprzez wieloletnią, różnorodną i aktywną działalność upowszechnia i promuje dziedzictwo kultury Zamościa we Włoszech.

Leszek Wiśniewski – dziennikarz Telewizji Polskiej. Oddział w Lublinie. W ponad 1500 audycjach , reportaży porusza tematykę społeczna, kulturalną i regionalną Zamościa. Współtworzył program „Spotkania z prof. Wiktorem Zinem”, „Sensacje XX wieku” „Kawa czy herbata”, autor wielu filmów dokumentalnych dot. Zamościa i jego historii.

Leonard Marczuk – ma na swoim koncie szereg konkursów, koncertów, zrealizowanych projektów muzycznych. Od 1989 r. szef Agencji Artystycznej. Założyciel Zespołu „Hetmańscy Sarmaci”, utworzonego na bazie solistów Orkiestry Włościańskiej.
Z zespołem koncertuje na terenie kraju, promując Zamość.

ks. Marek Lis – promuje Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” w kraju i w Europie. Jego zasługą jest przyznanie zamojskiemu Festiwalowi znaku Signis Europa, który jest wynikiem współpracy „Sacrofilmu” z festiwalem francuskim „Kino
i pojednanie” oraz festiwalem włoskim „Ludzie i religie”.

Tytułami „Animator Kultury Zamościa” uhonorowano poniżej wymienionych:

Super Animator – Marta Derkacz-Turczyn – w podziękowaniu za 40-letnie twórcze uczestnictwo w życiu kulturalnym Zamościu.

Wojciech Brykner – współtwórca i realizator inscenizacji historycznej wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, inicjator i uczestnik oprawy kawaleryjskiej świąt narodowych w Zamościu.

Adam Gąsianowski– twórca Galerii Starej Fotografii, i Starych Aparatów, autor wystaw starej fotografii oraz wydawca albumów Czar starej fotografii. Jest współautorem książek o ludziach Zamościa i Zamojszczyzny.

Grupa Stforky – popularyzują graffiti, a ich prace funkcjonują w przestrzeni miejskiej. Grupa ma na swoim koncie również happeningi, w tym kolorowy autobus w ramach „Wszystko Gra w Zamościu”, koncerty muzyczne, adresowane do młodych mieszkańców. Na uwagę zasługują 2 murale wykonane w 2017 r. : Bolesława Leśmiana i Marka Grechuty.

Chór Ziemi Zamojskiej „Contra” – od 2009 r. swoimi koncertami uświetniają uroczystości państwowe i kościelne. Są organizatorami dwóch cyklicznych festiwali muzycznych: pieśni pasyjnych oraz Roztoczańskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek.

„Sponsorem Kultury Zamościa” zostali:

Super Sponsor – PKP LHS za wsparcie Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”

Statuetka dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Spotkania z historią” za wsparcie budowy nowej sali kinowej oraz zakup projektora

Restauracja BohemaMałgorzata i Janusz Kitkowie za wsparcie zamojskich wydarzeń kulturalnych, w tym działalności BWA – Galerii Zamojskiej

Nagrody finansowe za prace na rzecz kultury otrzymali:

Elżbieta Gnyp – prezes Zamojskiego Towarzystwa Renesans, propagującego od 25 lat postać i twórczość Bolesława Leśmiana. Inicjatorka i realizatorka wystaw, sympozjów i seminariów. W swoim dorobku posiada artykuły dot. twórczości zamojskich artystów, publikowane w Zamojskim kwartalniku Kulturalnym, katalogach i prasie lokalnej.

Grzegorz Obst – założyciel i od 35 lat Prezes Stowarzyszenia Zamojski Klub Jazzowy. Jest inicjatorem i realizatorem festiwali jazzowych, które sprawiły, że Zamość jest znaczącym ośrodkiem muzyki jazzowej w kraju i poza granicami.

Włodzimierz Filipski – od 40 lat pracownik merytoryczny Biura Wystaw Artystycznych. Nominowany jest autorem projektów graficznych przygotowywanych przez Galerię oraz wydawanych albumów ilustracji.

Maria Rzeźniak – pracownik Muzeum Zamojskiego z 40 – letnim stażem. Jest Prezesem zamojskich przewodników, pomysłodawczynią oprowadzania wycieczek w strojach historycznych, autorką wielu opracowań historycznych, oraz realizowanych przez Instytucje szkoleń edukacyjnych.

Bożena Fornek – wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury. Inicjatorka i realizatorka wydarzeń literackich: konkursów, warsztatów i wystaw. Współpracuje ze szkołami promując uczniów podejmujących próby literackie. Pomysłodawczyni wielu inicjatyw w ramach obchodzonego „Roku Leśmiana w Zamościu”.

Bogusław Bodes – pedagog Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, projektowania graficznego, scenografii. Od 1988r. zajmuje się również rzeźbą, instalacjami oraz innymi dziełami o charakterze przestrzennym.

Krzysztof Serafin – miłośnik i znawca Zamościa, jego historii i kultury. Posiada bogata kolekcję fotografii, którą udostępnia nieodpłatnie zamojskim instytucjom. Jest również autorem nagrań video, które wykorzystywane są na antenach telewizji ogólnopolskiej.

Łukasz Trojanowski – nauczyciel, autor scenariuszy wieczorów poetyckich, inscenizacji szkolnych prezentowanych na terenie miasta. Wychowawca wielu laureatów konkursów recytatorskich oraz autorskich spektakli.

Ponadto w związku z zakończeniem pracy zawodowej i odejściem na emeryturę podziękowania specjalne otrzymały Panie:

Danuta R. Kawałko – wieloletni dyrektor Książnicy Zamojskiej im. St. Kostki Zamoyskiego w Zamościu

Zofia Socha – wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury.

Podczas uroczystości zaprezentowano także film prezentujący wydarzenia kulturalne związane z obchodami Roku Leśmianowskiego. Głos zabrał także prezes Towarzystwa Leśmianowskiego Sławomir Bartnik, który mówił m. in. o powstającym Filmie o Leśmianie.

Spotkaniu towarzyszyła uczta muzyczna w klimacie lat 20. i 30. oraz poczęstunek nawiązujący do postaci Leśmiana.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Wojciech" dnia 16 grudnia 2017 o godzinie 21:08:09 napisał:
  Bardzo interesujący i ciekawy artykuł. Zdjęcia prześliczne. Roztocze super stronka polecam.
  R E K L A M A
 • "Kundel" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 12:49:22 napisał:
  Po co roztocze relacjonuje zamknięta imprezę? pani dyrektor kultury i sportu nie uważa za słuszne zrobienie np oficjalnego wręczenia a później kameralnego after. Lepiej zrobic imprezę dla swojego grona za budżet.
 • "ad111" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 14:24:41 napisał:
  Duszenie kultury we własnym sosie i to za publiczne pieniądze. A podbno sztuka dla sztuki jest już od jakiegoś czasu niepoprawna politycznie...?
 • "z niesmakiem" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 15:14:40 napisał:
  Gratulacje za wyróżnienie animatora roku p. Sławomira Bartnika, brawo dla urzędników kultury za trafne zauważenie p. Bartnika, głównego animatora leśmiana. Nie dziwota, w końcu Prezydent ten Rok Leśmiana ogłosił. Brawo po trzykroć więc brawo!!!
 • "Anonim" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 15:19:24 napisał:
  Leonard Marczuk - to jest pomyłka delikatnie mówiąc. takiego zasobu słów w stylu k..., c...., p... ma niewiele osób, pełna kultura
 • "Eryk" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 19:12:13 napisał:
  gratulacje dla Pani Bogusi Sawy! Wielka, skromna Osoba, ogromny szacunek!
 • "Lucyna" dnia 17 grudnia 2017 o godzinie 19:25:05 napisał:
  czy to prawda że nie zaproszono zeszłorocznego laureata i kilku mediów zamojskich?

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny