R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja26 grudnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 12 komentarzy

Zamość: Przed nami Orszak Trzech Króli – zobacz kto wcieli się w role Kacpra, Melchiora i Baltazara

Orszak Trzech Króli (2017); fot. Daniel Czubara

Orszak Trzech Króli tuż, tuż. 6 stycznia 2018 roku przejdzie on ulicami Zamościa. Zaczynamy prezentację głównych postaci Orszaku.

KRÓL BALTAZAR IV – Bolesław Bełz

Żonaty – żona Alicja, dwoje dzieci – córka Katarzyna, syn Piotr. Pracownik Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Spółka z o.o. w Zamościu. Członek Zespołu Pieśni i Tańca “Zamojszczyzna”, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca “Zamojszczyzna”.

Mówi: “Pełnienie funkcji Króla Baltazara po raz czwarty, traktuję jako wielkie wyróżnienie. Orszak Trzech Króli jest wspaniałą okazją do manifestowania radości z narodzin naszego Zbawiciela oraz znakiem przywiązania narodów Europy do wartości i tradycji chrześcijańskich. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach”.

KRÓL MELCHIOR IV – Marek Rzeźniak
Urodzony w Zamościu. Absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa profesora Władysława Taranczewskiego w 1969 roku. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Rycerz Columba.
Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. 
Żonaty trójka dzieci, Agnieszka – artystka malarka, Natalia – aktorka, Wawrzyniec – programista, i wiolonczelista, żona Maria – kustosz Muzeum Zamojskiego, zięć Łukasz – pianista, wnuczka Stefania ma 1 rok i 4 miesięcy. 
Od trzydziestu lat związany jest ze wsią Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu. Tam wspólnie z rodziną od 10 lat prowadzą niekomercyjną galerię sztuki, Galerię Szur, tam też powstały takie cykle jak: Strachy Polskie, Strachy Roztocza, Żywioły. Obrazy te, inspirowane są krajobrazem Roztocza z zauważeniem rzeczy, ludzi i wydarzeń.
Mówi: „ Trzej Królowie od lat dziecięcych byli dla mnie postaciami tajemniczymi, a kolęda “Mędrcy świata monarchowie” należała i nadal należy do ulubionych. Wyobraźnia przenosiła mnie w legendarną przeszłość a bogactwo strojów kontrastowało z ubogą stajenką w której narodził się Chrystus. Dotychczas uczestniczyłem w orszaku jako Rycerz Columba, a teraz kiedy mam zaszczyt zasiąść na królewskim tronie mogę powiedzieć, że marzenia z dzieciństwa się spełniają”.

KRÓL KACPER IV – Szymon Trytek
Urodzony w Zamościu. Najstarszy z trojga rodzeństwa. Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Zamościu, lektor w parafii pod wezwaniem Świętej Bożej Opatrzności i zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów w Klubie Sportowym „Agros” Zamość.

Mówi: „Trzej królowie od wieków uczą nas prawdziwej pokory. Mimo tego, że byli władcami całych krain, a ich bogactwa były niezmierzone, to potrafili rozpoznać Boga, mimo jego niepozornej postaci i oddać Mu należną cześć. Święto Trzech Króli to doskonały czas aby zadać sobie pytanie, czy potrafię tak jak oni zobaczyć Jezusa w drugim człowieku i okazać mu należny szacunek? Jeżeli się tego nauczymy świat na pewno stanie się lepszym miejscem”.

oprac. Małgorzata Farion

 

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Dirty Harry" dnia 26 grudnia 2017 o godzinie 22:22:09 napisał:
  Powierzcie organizację Nowoczesnej, a króli będzie sześciu.
  R E K L A M A
 • "Pamiętamy" dnia 27 grudnia 2017 o godzinie 7:33:49 napisał:
  Ale że Jaśku Pierdoła się nie załapał. Wszędzie taki aktywny czy to marsz czy palenie świeczek. No no
 • "zamościak" dnia 27 grudnia 2017 o godzinie 16:49:28 napisał:
  Kużwa, co mnie obchodzi z kim królowie śpią i ile dzieciarni narobili, a tym bardziej gdzie listy podpisują. Napiszcie jeszcze jakie mieli zeznania podatkowe. Celebryci czy co ? Do alei sław ich !
 • "byłem w Szur" dnia 27 grudnia 2017 o godzinie 18:12:23 napisał:
  akurat Rzeźniaka to można by dac do alei sław, chociaż nie wiem czy w całej Polsce jest sławny ale niewątpliwie talent ma
 • "poważnasprawa" dnia 27 grudnia 2017 o godzinie 19:01:12 napisał:
  Był jakiś konkurs ogłoszony na króla ? Jak nie to CBA się kłania. Gdzie ochrona rodziny królewskiej ? Będzie emerytura królewska ? Kto będzie płacił ? Mają "papiery" na króla ?
 • "antyklerykał" dnia 27 grudnia 2017 o godzinie 19:09:20 napisał:
  I tak co roku ludzie robią z siebie baranów tylko dlatego, że uwierzyli wypasionym kotabasom w ich bajanie...
 • "w sumie" dnia 27 grudnia 2017 o godzinie 19:42:32 napisał:
  to co roku moglby być kto inny królami by każdy w Zamosciu mogl się wykazac w tej materii
 • "Kajka" dnia 28 grudnia 2017 o godzinie 10:31:35 napisał:
  Do "antyklerykała" i innych syczących jadem: wy nadawalibyście się do orszaku diabelskiego. Proponuję role: antyklerykał jako Belzebub w stroju barana,reszta niech sobie wybierze- jest jeszcze do wzięcia rola Lucyfera, Rokity i innych diabłów.I jeszcze jedna refleksja; obrażacie wszystkich, którzy kultywują tę pradawną polską tradycję, ludzi aktywnych i prawych, którzy chcą się włączyć w ogólnopolską przecież akcję organizowania Orszaków Trzech Króli. Wy zaś, jak wściekłe kundle potraficie tylko ujadać i wyszczerzać spienione z wściekłości gęby. Nie musicie oglądać tej inscenizacji, zróbcie sobie orszak jak na początku było wspomniane lub wsadźcie przekrwione ślepia w telewizor i oglądajcie denne programy dostosowane do waszego poziomu.
 • "antyklerykał" dnia 28 grudnia 2017 o godzinie 13:30:49 napisał:
  Też się cieszę, że pomogłem poczuć Ci się lepiej. Nie zapomnij też o modlitwie "Prawdziwego Polaka Ktolika" https://www.youtube.com/watch?v=V2sedTLIRWU
 • "poważnasprawa" dnia 28 grudnia 2017 o godzinie 18:48:27 napisał:
  Jaka to polska tradycja ? Skąd ci królowie ? Pradawna to pogańska. Te denne programy i pochody to mamy własnie przez te denne tradycje. Ot co.
  R E K L A M A
 • "antyklerykał" dnia 28 grudnia 2017 o godzinie 19:37:18 napisał:
  Bo chodzi o to aby "owieczki" pochodziły sobie po ulicy i pośpiewały infantylne pioseneczki ciesząc się jacy to są fajni, święci i wyjątkowi, a w tym czasie kler liczy kasę, którą zebrał chodząc po tzw. kolędzie. Takie są tradycyjne i odwieczne zasady tego biznesu. http://img.wiocha.pl/images/9/c/9c6ae06ddba9126e6990157f10421a43.jpg
 • "===" dnia 29 grudnia 2017 o godzinie 15:01:27 napisał:
  I kto chce się wypromować

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny