nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Edukacja | Zamośćtekst nadesłany5 grudnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Pracownia bezpieczeństwa narodowego z symulatorem strzelnicy laserowej

R E K L A M A    B O A R D

3 grudnia, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu została otwarta nowa pracownia, wyposażona m.in. w symulator strzelnicy laserowej. Pracownia będzie służyć studentom kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Spotkanie otworzył dyrektor Instytutu Nauk Społecznych PWSZ w Zamościu prof. dr hab. Henryk Chałupczak. Następnie do zebranych gości zwrócił się rektor uczelni prof. nadzw. dr hab. Andrzej Samborski – Jesteśmy uczelnią, zawodową, która kształci praktycznie. Cały czas rozwijamy się i poprawiamy swoją bazę dydaktyczną. Dziś nadszedł moment, gdy dla kierunku bezpieczeństwo narodowe otwieramy nowoczesną pracownię, w skład której wchodzi strzelnica laserowa oraz inne elementy związane ze sferą bezpieczeństwa.

O kształceniu na kierunku bezpieczeństwo narodowe opowiedział prof. dr hab. Henryk Chałupczak, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych PWSZ w Zamościu. Podkreślił przy tym, że kadrę wykładowców na tym kierunku stanowią wysokiej rangi doświadczeni oficerowie rezerwy służb mundurowych.

Dziś wszyscy odmieniają przez przypadki słowo „bezpieczeństwo”. U nas można podjąć ten temat zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Zachęcam uczniów szkół średnich, by podejmowali studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe w naszej uczelni. – mówił prof. Chałupczak.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych: komendant Komendy Miejskiej  Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu st. bryg. Jacek Sobczyński, zastępca dowódcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Jakub Garbowski, dowódca 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu ppłk Sławomir Kułaga, komendant WKU w Zamościu ppłk Wojciech Witek, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu kpt. Piotr Burak oraz kpt. Małgorzata Oleszczuk z Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie.

W spotkaniu, oprócz władz uczelni, wykładowców i studentów PWSZ, uczestniczyli także uczniowie klas mundurowych szkół: Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych Zamość, Zespołu Szkół Nr 3 w Hrubieszowie i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Zamościu wraz z nauczycielami.

Po części powitalnej, zaproszeni goście wraz z młodzieżą, mieli okazję zapoznać się z pracownią bezpieczeństwa narodowego, w której spotkanie poprowadził ppłk Andrzej Podhorodecki, wykładowca na kierunku bezpieczeństwo narodowe w PWSZ w Zamościu. – Pracownia ta ma wiele elementów. Jednym z nich jest strzelnica laserowa, która powstała, aby przybliżyć studentom podstawy szkolenia strzeleckiego. Obejmuje ono naukę postaw strzeleckich, naukę obchodzenia się z bronią, naukę celowania. Ma ono przygotować studentów do odbycia strzelania amunicją bojową na strzelnicy, które będzie organizował podmiot zewnętrzny. Zaletą tej strzelnicy jest to, że jest to w praktyce szkolenie bezkosztowe. Jeżeli będzie zainteresowanie, to będziemy udostępniać ten sprzęt m.in. Legii Akademickiej, czy chętnym szkołom średnim, które prowadzą klasy mundurowe. – powiedział ppłk Andrzej Podhorodecki.

W atrium uczelni przygotowano pokaz sprzętu i wyposażenia 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu, wchodzącego w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczniowie mogli poznać broń, kamizelki taktyczne, hełmy, radiostacje i ekwipunek ratownika medycznego. Mogli także sami przymierzyć całe wyposażenie oraz spróbować swoich sił w składaniu i rozkładaniu broni na czas. O Wojskach Obrony Terytorialnej opowiedział ppor. Andrzej Nowosad, oficer 25 blp.

Pracownia została bardzo dobrze oceniona przez przedstawicieli służb mundurowych, którzy sami mogli przetestować obiekt. Jednym z nich był ppłk Sławomir Kułaga, dowódca 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu.

To bardzo dobra i pożyteczna inicjatywa. Część studentów, którzy się kształcą w PWSZ, to są żołnierze 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. PWSZ umożliwiła to, aby nasi żołnierze dodatkowo, oprócz szkolenia rotacyjnego w weekendy, mogli doskonalić swoje umiejętności w uczelni. To bardzo pozytywny aspekt. Dzięki temu na pewno wzrośnie liczba chętnych do naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej, ponieważ jest tu połączenie teorii z praktyką. Na strzelnicy, jak ta w PWSZ, będzie można nabyć podstawowe umiejętności manualne w posługiwaniu się bronią. Nie możemy jednak mówić o przygotowaniu do strzelania od razu amunicją ostrą. Jednak student, czy cywil może nabyć tutaj wszystkie nawyki i ułatwić nam kształcenie w wojsku. – ocenił dowódca zamojskich terytorialsów.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama