Edukacja | Zamośćtekst nadesłany5 grudnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Pracownia bezpieczeństwa narodowego z symulatorem strzelnicy laserowej

R E K L A M A    B O A R D

3 grudnia, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu została otwarta nowa pracownia, wyposażona m.in. w symulator strzelnicy laserowej. Pracownia będzie służyć studentom kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Spotkanie otworzył dyrektor Instytutu Nauk Społecznych PWSZ w Zamościu prof. dr hab. Henryk Chałupczak. Następnie do zebranych gości zwrócił się rektor uczelni prof. nadzw. dr hab. Andrzej Samborski – Jesteśmy uczelnią, zawodową, która kształci praktycznie. Cały czas rozwijamy się i poprawiamy swoją bazę dydaktyczną. Dziś nadszedł moment, gdy dla kierunku bezpieczeństwo narodowe otwieramy nowoczesną pracownię, w skład której wchodzi strzelnica laserowa oraz inne elementy związane ze sferą bezpieczeństwa.

O kształceniu na kierunku bezpieczeństwo narodowe opowiedział prof. dr hab. Henryk Chałupczak, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych PWSZ w Zamościu. Podkreślił przy tym, że kadrę wykładowców na tym kierunku stanowią wysokiej rangi doświadczeni oficerowie rezerwy służb mundurowych.

Dziś wszyscy odmieniają przez przypadki słowo „bezpieczeństwo”. U nas można podjąć ten temat zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Zachęcam uczniów szkół średnich, by podejmowali studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe w naszej uczelni. – mówił prof. Chałupczak.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych: komendant Komendy Miejskiej  Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu st. bryg. Jacek Sobczyński, zastępca dowódcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Jakub Garbowski, dowódca 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu ppłk Sławomir Kułaga, komendant WKU w Zamościu ppłk Wojciech Witek, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu kpt. Piotr Burak oraz kpt. Małgorzata Oleszczuk z Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie.

W spotkaniu, oprócz władz uczelni, wykładowców i studentów PWSZ, uczestniczyli także uczniowie klas mundurowych szkół: Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych Zamość, Zespołu Szkół Nr 3 w Hrubieszowie i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Zamościu wraz z nauczycielami.

Po części powitalnej, zaproszeni goście wraz z młodzieżą, mieli okazję zapoznać się z pracownią bezpieczeństwa narodowego, w której spotkanie poprowadził ppłk Andrzej Podhorodecki, wykładowca na kierunku bezpieczeństwo narodowe w PWSZ w Zamościu. – Pracownia ta ma wiele elementów. Jednym z nich jest strzelnica laserowa, która powstała, aby przybliżyć studentom podstawy szkolenia strzeleckiego. Obejmuje ono naukę postaw strzeleckich, naukę obchodzenia się z bronią, naukę celowania. Ma ono przygotować studentów do odbycia strzelania amunicją bojową na strzelnicy, które będzie organizował podmiot zewnętrzny. Zaletą tej strzelnicy jest to, że jest to w praktyce szkolenie bezkosztowe. Jeżeli będzie zainteresowanie, to będziemy udostępniać ten sprzęt m.in. Legii Akademickiej, czy chętnym szkołom średnim, które prowadzą klasy mundurowe. – powiedział ppłk Andrzej Podhorodecki.

W atrium uczelni przygotowano pokaz sprzętu i wyposażenia 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu, wchodzącego w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczniowie mogli poznać broń, kamizelki taktyczne, hełmy, radiostacje i ekwipunek ratownika medycznego. Mogli także sami przymierzyć całe wyposażenie oraz spróbować swoich sił w składaniu i rozkładaniu broni na czas. O Wojskach Obrony Terytorialnej opowiedział ppor. Andrzej Nowosad, oficer 25 blp.

Pracownia została bardzo dobrze oceniona przez przedstawicieli służb mundurowych, którzy sami mogli przetestować obiekt. Jednym z nich był ppłk Sławomir Kułaga, dowódca 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu.

To bardzo dobra i pożyteczna inicjatywa. Część studentów, którzy się kształcą w PWSZ, to są żołnierze 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. PWSZ umożliwiła to, aby nasi żołnierze dodatkowo, oprócz szkolenia rotacyjnego w weekendy, mogli doskonalić swoje umiejętności w uczelni. To bardzo pozytywny aspekt. Dzięki temu na pewno wzrośnie liczba chętnych do naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej, ponieważ jest tu połączenie teorii z praktyką. Na strzelnicy, jak ta w PWSZ, będzie można nabyć podstawowe umiejętności manualne w posługiwaniu się bronią. Nie możemy jednak mówić o przygotowaniu do strzelania od razu amunicją ostrą. Jednak student, czy cywil może nabyć tutaj wszystkie nawyki i ułatwić nam kształcenie w wojsku. – ocenił dowódca zamojskich terytorialsów.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
eljot 16 minut temu
wie ktoś co się dzieje z Daszkiewiczem...
KL
Widzę, że Zamość dalej brnie w krety...
Zamość
"Król jest nagi". Rozczarowany-zgadzam ...
Rozczarowany
Jakiś czas temu na koncepcjach GDDKiA o...
ds
Sorry ale co ma Łuków do Zamościa?...
Thomas
Beata Mazurek z numerem dwa w lubelskim...
KL
Stara wiadomość - to było w sobotę....
ak
Jeszcze trzeba wymienić mieszkańców S...
LOVE_ZMC
Jeśli sie myle to przepraszam i zwracam...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat