R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja19 października 2017 FACEBOOK | 5159 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 14 komentarzy

Zamość: Powstanie ławeczka Marka Grechuty

Tablica upamiętniająca Marka Grechutę w I Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu, foto: I LO
R E K L A M A    B O A R D


Prawdopodobnie w przyszłym roku (2018) w Parku Miejskim stanąć może ławeczka związanego z Zamościem współzałożyciela Anawy.

Z inicjatywą wybudowania takiego swoistego pomnika ku czci piosenkarza, poety i kompozytora wystąpili do władz miasta poloniści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego, którego Grechuta był absolwentem ( rocznik 1963).

-Wyobrażamy go sobie siedzącego w parku z twarzą zwróconą ku Akademii, gdzie mieści się Liceum i Zamojskiej Starówce, gdzie mieszkał przy ulicy Grodzkiej. Pomysł ten zyskał akceptację Prezydenta Miasta Andrzeja Wnuka i będzie możliwy do realizacji w 2018 roku – poinformowali nas pomysłodawcy.

W I Liceum jest już pamiątkowa tablica poświęcona poecie, ze znamiennym mottem: „Z tej szkoły wyszedł w świat”. Nauczyciele uważają jednak, że tak wybitny Zamościanin zasługuje też na pomnik w przestrzeni miejskiej.

O Marku Grechucie – uczniu I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu oraz artyście można też poczytać na szkolnym blogu. Opowieść o Marku Grechucie dostępna jest TUTAJ.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "jonasz" dnia 19 października 2017 o godzinie 17:11:15 napisał:
  tylko młody zaczytany w książce . Jako starszy to już Krakowianin .
  R E K L A M A
 • "Kryteria" dnia 19 października 2017 o godzinie 20:23:14 napisał:
  Grechuta nigdy nie identyfikował się z Zamościem zawsze mówił że jest Krakusem.Był festiwal Grechuty w Zamościu i znikł ...czemu , bo żonie p.Marka się nie podobało,ale w Krakowie jest.Ja jako mieszkaniec nie chce takiej ławeczki w Zamościu,lepszy profesor Zin ,chociaż z Hrubieszowa ,ale zawsze mówił pozytywnie o Zamościu...
 • "debris" dnia 19 października 2017 o godzinie 21:28:56 napisał:
  Ja zastanowiłbym się dwa razy. Zgodę wdowy popartą przelewem macie?
 • "Modern" dnia 19 października 2017 o godzinie 21:33:53 napisał:
  Uważam, że to świetny pomysł! Tym, którzy mają wątpliwości polecam piosenkę "Gdzieś na mapy skraju". Jest ona dowodem na to, że Grechuta pamiętał jednak o swoim rodzinnym mieście, nawet jeśli identyfikował się z Krakowem.
 • "pp" dnia 20 października 2017 o godzinie 8:02:53 napisał:
  @Modern Szkoda, że tylko jedną i to jakby nie dokończoną. Wymęczył tą smutną piosenkę u schyłku życia. A przez całą swoją twórczość nic na temat Zamościa się nie przewijało. Miał Zamość w dalekim poważaniu a teraz chce mieć ławeczkę?
 • "ławeczka" dnia 20 października 2017 o godzinie 10:57:24 napisał:
  Co faktycznie czuł Marek Grechuta do swojego rodzinnego miasta tego się już nie dowiemy . Być może kochał Zamość ale tego nie okazywał . Często ludzie u schyłku swojego życia wracają do lat dzieciństwa , wybaczają i proszą o wybaczenie . Może tak właśnie było w przypadku Marka Grechuty . Może piosenka "Gdzieś na mapy skraju" to swoisty rachunek sumienia . A jeśli nawet Marek Grechuta zapomniał o swoim rodzinnym mieście ( w co nie wierzę ) to wcale nie znaczy , że mieszkańcy Zamościa powinni zapomnieć o Marku Grechucie. Ja na pewno na ławeczkę usiądę aby przypomnieć sobie, że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.
 • "Marco Polo" dnia 20 października 2017 o godzinie 11:50:11 napisał:
  Niech mu ławeczki w Krakowie stawiają.
 • "zamościak" dnia 20 października 2017 o godzinie 12:03:07 napisał:
  Ławeczka powinna być w byłym "małpim gaju" ! tam dostał gałę bo nie chciał dać żulom na prytę, nie dziwcie się. że nie chciał sie utożsamiać z rodzinnym miastem
 • "z_boku" dnia 20 października 2017 o godzinie 12:14:34 napisał:
  Uważam że nie należy się osobie wypierającej się pochodzenia, pomnik w formie ławeczki. Skoro wstydził się naszego miasta to miasto powinno wstydzić się wydawać pieniądze na takie rzeczy.
 • "z_boku" dnia 20 października 2017 o godzinie 18:07:37 napisał:
  Nie chciałem zabierać głosu w tej sprawie, ale skoro ktoś był łaskaw podpisać się w moim imieniu, to zostałem wywołany do tablicy. Rodzaj pomnika w kształcie ławeczki stał się w ostatnich latach popularny, budowanie takowej w Zamościu będzie jedynie multiplikowaniem wielokrotnie już powielonego pomysłu. Będzie to twór wtórny, nie wnoszący nic ciekawego, nudny wręcz. Chyba że powstanie ławeczka odnosząca się w jakiś sposób do obecności poety w naszym mieście. Jak wszyscy wiemy, żył tutaj, później wyjechał i jak mógł tematu skąd pochodzi unikał. Uważał się wręcz za Krakusa, zaś miasta z którego pochodził jak mógł unikał. Pod koniec życia nagrał piosenkę w której coś tam o Zamościu wspominał, jednak nie jest to utwór tej klasy do jakiej wszystkich przyzwyczaił. Skoro więc nie chciał być w naszym mieście obecny, to ławeczka powinna ten jego stosunek do Zamościa jakoś pokazać. Najlepiej gdyby to była ławka wykonana z brązu, posiadająca na swoim siedzisku jakby wygniecony odcisk siedzenia poety. Był, wstał, odszedł i miał w nosie.
  R E K L A M A
 • "Ł_obok" dnia 21 października 2017 o godzinie 0:05:54 napisał:
  Od kiedy to typowy zwrot jest podpisem w Twoim imieniu? W Twoim to znaczy w czyim? Nie przesadzasz? Za chwilę ktoś idący lewą stroną chodnika pozwie inną osobę idącą tą samą stroną że idzie jego stroną. Trochę to komiczne. W sumie i tak wyszło na jedno. Odnośnie ławeczki to chyba nie ma co robić miasto sobie reklamy na artyście który tego miasta nie szanował. Z drugiej jednak strony nie znamy powodów i przyczyn takiej postawy artysty. Może powinno nam pozostałym mieszkańcom dać to sporo do myślenia. Wielu ludzi wstydzi się Zamościa a szczególnie pieniactwa i szyderstwa wschodnio krajan. Może i tak było w przypadku Marka G.? W jednym w czym przodujemy to donosy do US.
 • "Thomas" dnia 21 października 2017 o godzinie 1:00:56 napisał:
  Brak tutaj pewnej konsekwencji, i o tym pisze "z boku", który ma wiele racji. Ławeczka to raczej skromne uczczenie tego artysty, a nawet pomniejszenie jego wielkości. Marek Grechuta moim skromnym zdaniem zasługuje na znacznie więcej. Idea pomnika ławeczki jest ideą mało oryginalną, oryginalna była pierwsza ławeczka. Tak samo jak jest jeden Smok Wawelski, tak samo powinien być oryginalny pomnik Marka Grechuty.
 • "Anonim" dnia 21 października 2017 o godzinie 10:10:13 napisał:
  dziwne jest na siłę promowanie takich osób, które Zamość miały głęboko w ... Grechuta, Leśmian (Lesman) to takie najjaskrawsze przykłady. Jak tak musicie się pokazywać to postawcie pomnik tym, którzy coś dla Zamościa zrobili, np. Machulski i ZLT
 • "BUM" dnia 24 października 2017 o godzinie 9:03:53 napisał:
  absolutnie na NIE

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny