R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćDaniel Czubara13 września 2017

Zamość: Powstaje “Film o Leśmianie”

od lewej: Tomasz Michałowski, Jakub Żygawski, fot. Tadeusz Sosnowski

R E K L A M A    B O A R D

To na razie robocza nazwa filmu poświęconego jednemu z największych polskich poetów, który w swoim życiorysie ma związki z Zamościem i Hrubieszowem. Zdjęcia do filmu kręcono w Zamościu oraz w Iłży.

Film powstaje z inicjatywy działającego w Zamościu Towarzystwa Leśmianowskiego. Będzie to film dokumentalny o roboczym tytule “Film o Leśmianie”. Właśnie zakończono etap kręcenia zdjęć.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM, firmą która zrealizowała ubiegłoroczny film „Ostatnia rodzina” nagrodzony Złotym Lwem w Gdańsku.

W filmie wystąpią między innymi Adam W. Kulik, Dariusz Pachocki, Jerzy Tyburski, Adam Gąsianowski, Jakub Żygawski, Henryk Szkutnik, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. Film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w księgarni „Szkole Życia”, kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w „malinowym chruśniaku”. W filmie wystąpią również Mistrzowskie pary taneczne ze Szkoła Tańca M. & J. Myka. Ponadto w filmie zagra również roztoczańska „Łąka”. Możemy też zdradzić, że w roli Leśmiana wystąpi znakomity polski aktor.

Ekipa Realizacyjna

Scenariusz i reżyseria – Natasza Ziółkowska-Kurczuk

Zdjęcia – Tomasz Michałowski

Realizacja dźwięku – Włodzimierz Surdacki

Montaż – Tadeusz Sosnowski

Ostatni film dokumentalny o Leśmianie pochodzi z 1993 r., czyli z epoki analogowej,będzie to zatem film zrobiony nowocześnie w technologii cyfrowej. W filmie będą wiersze poety oraz fragmenty listów, wywiadów, szkiców literackich. Będzie to poetycki dokument o wartości artystycznej i edukacyjnej. Liczymy na szeroki krąg odbiorców, w tym osób, które jeszcze nic o Leśmianie nie wiedzą. Film ma pokazać Leśmiana w kontekście miedzywojnia, w latach 20-tych zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne, artysty mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości, jego pobyt w Zamościu jest stałą inspiracją dla artystów i obecnych wydarzeń kulturalnych. W Zamościu i Iłży chodzimy po śladach Leśmiana. Liczymy też, że znajdzie się stacja telewizyjna, która zechce ten film przedstawić szerokiej widowni w Polsce i być może za granicą,chcemy aby wobec istnienia już doskonałych przekładów powstała wersja anglojęzyczna tego filmu dla Polaków nie znających już języka polskiego i osób zainteresowanych polską kulturą– mówi o filmie Sławomir Bartnik, prezes Towarzystwa Leśmianowskiego.

Przypomnijmy, że polski Sejm i Senat nie zdecydowały, aby ogłosić rok 2017 Rokiem Bolesława Leśmiana. Na taką uchwałę prawie jednogłośnie zdecydowała się jednak Rada Miasta Zamość i Władze Miasta. Tutaj w Zamościu, w latach 1922-1935 mieszkał z rodziną i pracował jako notariusz, genialny artysta, najwrażliwszy, najbardziej rozfilozofowany polski poeta. Jak dodaje prezes Bartnik, w polszczyźnie, która była jego “ojczyzną-polszczyzną” , “nikt tak pięknie nie szeleścił” jak Leśmian.

Więcej informacji o filmie przedstawimy już wkrótce. Więcej informacji można znaleźć na stronie “Film o Leśmianie” oraz na profilu filmu na Facebooku. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji ze zdjęć do “Filmu o Leśmianie” autorstwa Tadeusza Sosnowskiego.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Anonim" dnia 13 września 2017 o godzinie 20:20:04 napisał:
  Co za kurwa niemoty. Oddawać koszulki skórokopy. Dość pośmiewisko
  3
  2
 • R E K L A M A
 • "Gang Plebanii" dnia 13 września 2017 o godzinie 20:21:35 napisał:
  Krzysiu Rysak wróć...
  1
  3
 • "Wyjazdowicz" dnia 13 września 2017 o godzinie 20:24:43 napisał:
  Narzekamy na Łopatę... I słusznie. Nie ma pojęcia o ustawieniu zespołu i o zmianach. Ale to nie jedyny problem. Solecki cztery podania do przeciwnika. Chcą zwolnić Motykę. Może słusznie, ale w zamian trzeba tym gwiazdom jakiegoś sadystę.
  1
  2
 • "Daniel Czubara" dnia 13 września 2017 o godzinie 20:32:34 napisał:
  Drodzy Panowi wątki Wam się pomyliły :) To tekst o filmie dotyczącym Bolesława Leśmiana. Rozumiem, że to przez nerwy, ale wątek o pucharowym meczu z Huczwą to gdzie indziej.
  4
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

e2
W ostatnim czasie jakość wody uległa ...
Thomas
Wojna domowa przeszła w stan totalnej w...
po co to na co
@Zamościanin 70 tys. a można było gł...
Zamościanin
70 tysięcy głosów świadczy, że nie ...
ktoś
A ja bym chciał żeby Zamość był Sto...
Thomas
Kryzys w nowoczesnej jest o wiele bardzi...
Polska mistrzem...
Zamość stolicą Zamościa!...
Dirty Harry
Ćwik nie chce dochodzić kto obsrał po...
Hannibal
Wystarczy ze tydzien przed wyborami do Z...
Tu tytuł tu
Nie bardziej ciekawi, jak tam współpra...
po co to na co
Ja bym wolał by Zamość był stolicą ...
ciekawy
No właśnie miasto dostało nagrody o w...
ciekawy
Czy Nowoczesna będzie współpracować ...
Mr. T
Ludzie w końcu zmądrzeją i odsuną Pi...
simply the best
Wygrać, gdy się głosowało samemu na ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny