R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćDaniel Czubara13 września 2017

Zamość: Powstaje “Film o Leśmianie”

od lewej: Tomasz Michałowski, Jakub Żygawski, fot. Tadeusz Sosnowski

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

To na razie robocza nazwa filmu poświęconego jednemu z największych polskich poetów, który w swoim życiorysie ma związki z Zamościem i Hrubieszowem. Zdjęcia do filmu kręcono w Zamościu oraz w Iłży.

Film powstaje z inicjatywy działającego w Zamościu Towarzystwa Leśmianowskiego. Będzie to film dokumentalny o roboczym tytule “Film o Leśmianie”. Właśnie zakończono etap kręcenia zdjęć.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Autorem zdjęć jest Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM, firmą która zrealizowała ubiegłoroczny film „Ostatnia rodzina” nagrodzony Złotym Lwem w Gdańsku.

W filmie wystąpią między innymi Adam W. Kulik, Dariusz Pachocki, Jerzy Tyburski, Adam Gąsianowski, Jakub Żygawski, Henryk Szkutnik, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. Film kręcono w gmachu Akademii Zamojskiej, Archiwum Państwowym w Zamościu, Sądzie Okręgowym, Muzeum Zamojskim, Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym, w księgarni „Szkole Życia”, kawiarni Galicya-Cafe, w Domu Centralnym w mieszkaniu Bolesława Leśmiana, w Izbie pamięci Leśmiana w Iłży, Domu Sunderlandów i w „malinowym chruśniaku”. W filmie wystąpią również Mistrzowskie pary taneczne ze Szkoła Tańca M. & J. Myka. Ponadto w filmie zagra również roztoczańska „Łąka”. Możemy też zdradzić, że w roli Leśmiana wystąpi znakomity polski aktor.

Ekipa Realizacyjna

Scenariusz i reżyseria – Natasza Ziółkowska-Kurczuk

Zdjęcia – Tomasz Michałowski

Realizacja dźwięku – Włodzimierz Surdacki

Montaż – Tadeusz Sosnowski

Ostatni film dokumentalny o Leśmianie pochodzi z 1993 r., czyli z epoki analogowej,będzie to zatem film zrobiony nowocześnie w technologii cyfrowej. W filmie będą wiersze poety oraz fragmenty listów, wywiadów, szkiców literackich. Będzie to poetycki dokument o wartości artystycznej i edukacyjnej. Liczymy na szeroki krąg odbiorców, w tym osób, które jeszcze nic o Leśmianie nie wiedzą. Film ma pokazać Leśmiana w kontekście miedzywojnia, w latach 20-tych zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne, artysty mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości, jego pobyt w Zamościu jest stałą inspiracją dla artystów i obecnych wydarzeń kulturalnych. W Zamościu i Iłży chodzimy po śladach Leśmiana. Liczymy też, że znajdzie się stacja telewizyjna, która zechce ten film przedstawić szerokiej widowni w Polsce i być może za granicą,chcemy aby wobec istnienia już doskonałych przekładów powstała wersja anglojęzyczna tego filmu dla Polaków nie znających już języka polskiego i osób zainteresowanych polską kulturą– mówi o filmie Sławomir Bartnik, prezes Towarzystwa Leśmianowskiego.

Przypomnijmy, że polski Sejm i Senat nie zdecydowały, aby ogłosić rok 2017 Rokiem Bolesława Leśmiana. Na taką uchwałę prawie jednogłośnie zdecydowała się jednak Rada Miasta Zamość i Władze Miasta. Tutaj w Zamościu, w latach 1922-1935 mieszkał z rodziną i pracował jako notariusz, genialny artysta, najwrażliwszy, najbardziej rozfilozofowany polski poeta. Jak dodaje prezes Bartnik, w polszczyźnie, która była jego “ojczyzną-polszczyzną” , “nikt tak pięknie nie szeleścił” jak Leśmian.

Więcej informacji o filmie przedstawimy już wkrótce. Więcej informacji można znaleźć na stronie “Film o Leśmianie” oraz na profilu filmu na Facebooku. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji ze zdjęć do “Filmu o Leśmianie” autorstwa Tadeusza Sosnowskiego.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Anonim" dnia 13 września 2017 o godzinie 20:20:04 napisał:
  Co za kurwa niemoty. Oddawać koszulki skórokopy. Dość pośmiewisko
  3
  2
 • R E K L A M A
 • "Gang Plebanii" dnia 13 września 2017 o godzinie 20:21:35 napisał:
  Krzysiu Rysak wróć...
  1
  3
 • "Wyjazdowicz" dnia 13 września 2017 o godzinie 20:24:43 napisał:
  Narzekamy na Łopatę... I słusznie. Nie ma pojęcia o ustawieniu zespołu i o zmianach. Ale to nie jedyny problem. Solecki cztery podania do przeciwnika. Chcą zwolnić Motykę. Może słusznie, ale w zamian trzeba tym gwiazdom jakiegoś sadystę.
  1
  2
 • "Daniel Czubara" dnia 13 września 2017 o godzinie 20:32:34 napisał:
  Drodzy Panowi wątki Wam się pomyliły :) To tekst o filmie dotyczącym Bolesława Leśmiana. Rozumiem, że to przez nerwy, ale wątek o pucharowym meczu z Huczwą to gdzie indziej.
  4
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

por.zUbek
Ja np mam sukę,a ta kuca jak szcza, a s...
por.zUbek
Black Friday- rasizm ! Obniżki cen- an...
ad111
Tylko niech nie zapomną uchylić jakieg...
bo wyprowadzacie pieski i szczają a pan...
Thomas
Popieram Andrzeja Wnuka - swego czasu pi...
macanas
Miasto wraz z ZE powinny sprawdzić stan...
macanas
ni to pokrzywa ni barszcz sosnowskiego @...
macanas
Jedno pytanie do dyrektor sądu, Pani A...
apolityczny
Panie profesorze-wojewodo jeżeli skońc...
Tomek
Oprócz wzrostu zadłużenie trzeba jesz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017