R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara8 sierpnia 2017 FACEBOOK | 4429 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 26 komentarzy ()

Zamość: Plac Stefanidesa zmieni się

Plac Stefanidesa, Zamość, fot. Gabriela Korkosz

R E K L A M A    B O A R D

Władze Zamościa chcą pozyskać fundusze z Unii Europejskiej na remont Placu Stefanidesa. Wstępny koszt wyceniono na ok. 6 mln złotych. Co ma się zmienić w tej części Starego Miasta?

W zamojskim ratuszu powstała już koncepcja zagospodarowania Placu Stefanidesa. Mają pojawić się nowe ławki, śmietniki, lampy oraz roślinność. Przebudowana ma też zostać ulica Łukasińskiego wraz z zatoką autobusową.

Dla podkreślenia przestrzeni zabytkowej chcemy użyć materiałów szlachetnych, takich jak czerwona i szara kostka granitowa tzw. płomieniowana. Dodatkowo zlikwidujemy krawężniki. Chodzi o to, by pozbawiona barier architektonicznych przestrzeń stała się bardziej dostępna – zarówno dla osób starszych, jak i tych, które poruszają się na wózkach. – tłumaczy na łamach “Biuletynu Miejskiego” Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość. 

Co jeszcze się zmieni?

W miejsce krawężników mają pojawić się dwa rzędy łupanej kostki granitowej. W ten sposób nowe elementy Placu zostaną wyraźnie zaznaczone  i wyodrębnione. Miejsca parkingowe będą wyznaczone rysunkiem bruku, a w obrębie Placu zostanie zainstalowany monitoring i nowe oświetlenie. Architekci zaproponowali stylowe lampy, podobne do tych, które znajdują się przy Nowej Bramie Lubelskiej. 

Nowy wygląd zyska również ulica Łukasińskiego. Istniejącą nawierzchnię bitumiczną zastąpi konstrukcja z kostki granitowej płomieniowanej. Przebudowane zostaną również zjazdy z ulicy i zatoka autobusowa, przy której znajduje się przystanek MZK. – czytamy w Biuletynie Miejskim.

Na chwilę obecną przygotowana przez zamojski ratusz koncepcja zmian została przekazana do akceptacji konserwatorowi zabytków. Po uzgodnieniach z konserwatorem planowane jest rozpoczęcie procedury zmierzającej do wydania pozwolenia na budowę.

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Anonim" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 8:54:13 napisał:
  6 mln,
  6
  2
  R E K L A M A
 • "X" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 9:25:07 napisał:
  Wreszcie stylowe lampy.
  2
  1
 • "Paweł" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 9:40:57 napisał:
  A dlaczego środki z UE? Polska jest samowystarczalna w/g TVPiS.l
  12
  8
 • "to ask" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 9:46:42 napisał:
  Jeżeli władze Zamościa , Radni nie uporają się z problemem parkowania samochodów na Starówce to nic nie pomoże . Powoli Starówka przeistacza się z perły renesansu w największy zabytkowy parking Europy
  13
  5
 • "Marek" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 9:48:53 napisał:
  Jak dla mnie pasowała by tam też jakaś fajna fontanna?!
  5
  3
 • "powtórka" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 11:57:32 napisał:
  Już na ulicy Królowej Jadwigi zastąpiono nawierzchnię bitumiczną kostką granitową. Jak to wpłynęło na komfort jazdy wiedzą wszyscy, którzy zmuszeni są, aby tamtędy przejechać. Proponują jeszcze wybrukować Piłsudskiego i Partyzantów - być może zaspokoi to czyjąś chorą wizję...
  19
  5
 • "fan" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 12:52:03 napisał:
  To jest kostka granitowa szlifowana nie mylić proszę z kostką na Królowej Jadwigi.
  8
  0
 • "ak" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 13:43:34 napisał:
  Do "powtórki". Kto powiedział,że wszyscy są zmuszeni tamtędy przejechać? Tacy jak ty powinni jeździć wyłącznie autostradami, a Stare Miasta omijać z daleka. Tylko uważaj, bo autostrady też nie wszystkie są asfaltowe.
  4
  14
 • "powtórka" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 13:54:05 napisał:
  @ak Mieszkam w Zamościu i pracuję na Starówce, więc czasami zmuszony jestem tam dojechać. Nigdy natomiast nie parkuję na Starym Mieście, tylko na parkingach poza nim (przeważnie przy Partyzantów). Uważam, że ruch na Starym Mieście powinien być zamknięty dla samochodów. Natomiast robienie z przejezdnych ulic pseudozabytkowych traktów, bez zabezpieczenia żadnej alternatywy uważam za poroniony pomysł.
  21
  1
 • "pp" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 14:19:45 napisał:
  Mam nadzieję, że "stylowe lampy" będą takie jak na przystanku kolejowym Zamość Starówka a nie takie jak na Plantach, które kojarzą się z obozami.
  15
  2
  R E K L A M A
 • "fsdfsdfsd" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 16:14:45 napisał:
  ciekawe czy zrobią kostkę taką, jaka jest na kr. jadwigii, czy takją, jaka pod arsenałem... wygląda tak samo, ale proponuję się przejechać i tu i tu - różnicę łatwo poczuć
  6
  0
 • "Marian" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 17:36:51 napisał:
  6 mln na remont placu? Chyba kogoś koń mocno kopnął w głowę. Odkąd pamiętam na syfnym placu był syfny przystanek, wokół którego było kupę syfnych dziur. W tych syfnych dziurach po deszczach stała syfna woda. Aż zbierało na wymioty. Zerwać obecną nawierzchnię, wyrównać teren i położyć asfalt jak w cywilizowanym kraju. Zrobić parking. Znając życie to badziewna kostka będzie położona byle jak i po roku kostki będą poluzowane i będą wyłazić. Trzeba będzie robić remont.
  2
  6
 • "gorgon" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 18:18:34 napisał:
  W tym miejscu niezależnie od remontu powinno powstać KFC-jedyny normalny fast-food.Przyciągnęłoby to masę turystów z drugiego krańca starówki i wzbogaciło budżet miasta.Warto aby miasto starało się o sprowadzenie KFC.Mac nie daje rady i odstrasza jedzeniem przypominającym tekturę w smaku.KFC to pierwsza liga fast-foodu,które tez mogą być dobre jak wszystko inne.Ławki OK,lampy OK ale KFC to mus.
  1
  13
 • "morda zdradziecka" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 18:43:39 napisał:
  a czy była to wypowiedź autoryzowana????
  1
  2
 • "z_boku" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 18:57:34 napisał:
  Fastfood zawsze pozostanie fastfoodem, nie ma znaczenia pod jakim szyldem jest sprzedawany. Po kurczakach z tego przybytku pióra na klacie rosną ;)
  4
  3
 • "gość" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 20:37:37 napisał:
  A obok,w obrębie zabytkowego Starego Miasta(na dawnym zielonym ryneczku) powstanie apartamentowiec.....?!
  4
  0
 • "ak" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 20:49:27 napisał:
  To,że z nawierzchnią Placu Stefanidesa trzeba coś zrobić nie ulega wątpliwości.Nie rozumiem tylko dlaczego miałaby to być najdroższa nawierzchnia w Zamościu.Zastanawia mnie jeszcze czy zamojski program rewitalizacji ograniczy się się do Placu Stefanidesa,czy Pan Redaktor wybrał dość przypadkowy wątek tego tematu. Jeżeli to pierwsze,to jestem bardzo rozczarowany.
  1
  1
 • "z" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 23:07:27 napisał:
  Tytuł: "Zamość: Plac Stefanidesa zmieni się" w mojej ocenie powinien mieć przynajmniej znak zapytania, a nie być stwierdzeniem (faktu). Bo niżej autor pisze "Władze Zamościa chcą pozyskać fundusze z Unii Europejskiej na remont Placu Stefanidesa". A zatem władze dopiero chcą pozyskać fundusze. Ale czy pozyskają? Jakie jest tego prawdopodobieństwo? A, co jeśli jest to z różnych względów mało prawdopodobne lub nawet nieprawdopodobne? Zatem jak się ma tytuł do rzeczywistości?
  2
  2
 • "kurcze" dnia 9 sierpnia 2017 o godzinie 7:26:13 napisał:
  zamiast rozwalac tamta fontanne obok to mogli ja tutaj przeniesc , heh
  1
  1
 • "Karol" dnia 9 sierpnia 2017 o godzinie 7:32:09 napisał:
  Nie piszecie o tym, że w końcu ( po wielu latach ) Plac Stefanidesa może wyglądać reprezentacujnie, że przestaną straszyć dziury i kałuże itd. Wy już skupiliście się na krytyce tego, czego jeszcze nie ma. Ot, ponowne " bicie piany". O Zamość wam chodzi, czy o wylewanie własnych frustracji ?
  3
  1
  R E K L A M A
 • "pilot" dnia 9 sierpnia 2017 o godzinie 7:47:27 napisał:
  a na lotnisko od 25 lat nie ma złamanego grosza, z tego co wiem, ta kwotą wystarczyłaby na ucywilizowanie Mokrego na full wypas
  2
  3
 • "mieszkaniec" dnia 9 sierpnia 2017 o godzinie 8:05:37 napisał:
  Jezeli Miasto tak bardzo chce upiększyć starówke i tak reprezentacyjne miejsce jakim jest Plac Stefanidesa gdzie parkują ludzie z całej Polski to na początek proponowałbym przegonić tych żuli co stoją tam całymi dniami, wyłudzają pieniądze od ludzi, piją alkohol i śmiecą Po za tym przy Lewiatanie to codziennie są libacje alkoholowe i nikt z tym nic nie robi a Straż miejska ma swoją siedzibę ok 200m dalej Wstyd dla całego miasta jak taki widok wita turystów przyjeżdzających do Zamościa.
  17
  0
 • "do pilota" dnia 9 sierpnia 2017 o godzinie 15:56:25 napisał:
  MIasto chciało zainwestować w lotnisko, ale wojewoda Wilk z PO oddał teren... gminie Zamość. Teraz wójt Gliwiński może się wykazać. Więc dajcie spokój z hejtowaniem miasta,
  2
  2
 • "Zamość" dnia 9 sierpnia 2017 o godzinie 16:30:00 napisał:
  Jeśli chodzi o Stare Miasto poprawy wymaga skwer przy urzędzie pracy, za kościołem o.franciszkanów. Natomiast porażką miasta jest brak jakichkolwiek prac naprawczych w parku miejskim, zwłaszcza wołających o pomstę do nieba alejek które są źle zaprojektowane i źle wykonane nie mówiąc o "latarniach". Mam nadzieję, że prezydent wchodzi na lokalne strony internetowe i weźmie się do roboty. Mam nadzieję również, że radni nie będą blokować wszystkich pomysłów i inicjatyw bo biorą pieniądze z kasy miasta czyli NASZE za to, że my ich wybraliśmy.
  6
  0
 • "pilot" dnia 9 sierpnia 2017 o godzinie 22:27:18 napisał:
  "do pilota" miato chciało najwyżej z..bać grunty lotniska = a miasto to Wnuk z jego kamarylą, a mię g..no obchodzi co kto chciał, liczy się pragmatyzm w budowie infrastruktury, widać teraz blichtr jest ważniejszy.
  0
  0
 • "Do Zamość i pilot" dnia 10 sierpnia 2017 o godzinie 6:01:45 napisał:
  Temat parku wałkowany od lat - trwałość projektu unijnego. Prace "naprawcze" to na pewno nie wymiana latarni i zmiana alejek. Pilot - mam horom curke, wybuduj mi dom. Liczy się pragmatyzm w budowie infrastruktury, najlepiej dla mnie, za cudze piniondze.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
tys prowda
A jak Hetman będzie grał ligowe mecze ...
kibic
Ziółkowski z Huczwy mógłby wrócić,...
swojak
Skoro odszedł Skrzypek to warto byłoby...
nikt
BTW po "zamojsku" oznacza komin na parki...
bmx
Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem podp...
@Fucha ma racje . Najlepiej zapoznać si...
swojak
Świetne miejsce! Co jakiś czas odwiedz...
Jaro
Paluch może nie odejdzie bo w Motorze c...
Janek
Ta druga od lewej jest za*ebista mrrr...
zamościak
Z całym szacunkiem dla klubu Orka i ich...
zamościak
pokerowa zagrywka, trzeba przyznać...
Tomek
dodam jeszcze , że zamieszczenie tego a...
Tomek
Powiem tak, odwiedzałem to "zoo" poniew...
malibu
Może to zdjęcie jest zapowiedzią kole...
Kibic
bardzo dobra wyniki i wysokie lokaty w. ...
XXX
Brawo, brawo, brawo. Trzymamy za WAS kci...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny