R E K L A M A

Z I P

FelietonyRafał Zwolak14 maja 2016 FACEBOOK | 4471 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 108 komentarzy ()

Zamość piękny jest

Zamość - Stare Miasto fot. Robert Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Turystyka to zjawisko przestrzennej ruchliwości osób, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia.

 

Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym. O tym, że liczba turystów w Zamościu jest z roku na rok coraz większa, pokazują statystyki odwiedzin największych atrakcji naszego miasta. Wzrastają liczby sprzedaży biletów w Zamojskim Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Millera, czy Centrum Kultury Filmowej Stylowy. Mówi się też o wzroście odwiedzin Centrum Informacji Turystycznej.

Pewnie większość z nas słyszała przysłowie “Swojego nie znacie, a cudzie chwalicie” Polacy coraz bardziej pobierają naukę ze znanego przysłowia i coraz więcej i częściej podróżują po swoim pięknym kraju. Taka teza ma odzwierciedlenie w danych, według których ruch turystyczny w kraju się powiększa. Jeżeli podróżują więcej po kraju to zapraszajmy wszystkich do Zamościa. Naturalnym jest więc że samorządy polskich miast i miasteczek rywalizują o “klienta”, zachęcają turystę swoimi atrakcjami do odwiedzenia właśnie ich miejscowości. W jaki więc sposób przekonać potencjalnego turystę do odwiedzenia właśnie Zamościa?
Jeżeli mamy “walczyć” o przysłowiowego turystę powinniśmy uzbrajać się w pewne dobre narzędzia, o których napiszę później. Póki co zadajmy sobie pytanie, jak rozpoznać ruch turystyczny? Czy tytułowy ruch w Zamościu maleje, rośnie czy pozostaje bez zmian?

Odpowiedzi nie są takie proste jak się nam wydaje. Niektórzy mówią, że możemy zobaczyć to organoleptycznie, wzrokowo np. obserwując ruch na Starym Miescie w sezonie letnim. Jeszcze inni mówią, że mogą policzyć ilości sprzedanych biletów w ośrodkach kultury. Powiedzmy, że mamy statystyki, liczby jednak nie jesteśmy z nich do końca z zadowoleni. Mamy piękne zrewitalizowany Zespół Staromiejski, do Muzeum Zamojskiego dodaliśmy nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Mamy piekne bastiony i w końcu możemy zapraszać turystów do Ogrodu Zoologicznego, który dzięki Funduszom Norweskim z roku na rok wypiękniało, a w zeszłym roku dołączyły też nowye budynki dla żyraf i hipopotamów. Co ciekawe od kilku lat toczy się zaciekła dyskusja czy to zrewitalizowane przez poprzedniego prezydenta Marcina Zamoyskiego miasto przyciąga turystów, którzy potem idą do ZOO czy jest odwrotnie, turysta jedzie do ZOO i przy okazji odwiedza Stare Miasto? Można na ten temat polemizować i przedstawiać argumenty za i przeciw. Dla mnie jednak nie ma to znaczenia, liczy się efekt końcowy w postaci zostawionych w mieście pieniedzy i dobrego dla miasta rozgłosu, czyli potocznie “turystycznej promocji szeptanej”. Patrząc na całokształt mamy też w końcu dosyć dobry dojazd i przecież wydaliśmy wielkie pieniądze na spot reklamowy, za który dostaliśmy zacne wyróżnienie na festiwalu w Niemczech. Warto też spojrzeć dobrym okiem na nagrodę za “Najlepszy Produkt Turystyczny Lubelszczyzny”. Fakty i zalety przemawiają za nami, nie powinniśmy się więc martwić na zapas, wszytko jest jasne, w tym roku powinno być już tylko znacznie lepiej. Zarobi miasto, zarobią restauratorzy, właściciele hoteli, pensjonatów i wszyscy powinni być zadowoleni.

Dobra Promocja
Zawsze uważałem, że każda praca, a szczególnie zawodowa, powinna być przypisywana fachowcom z danej dziedziny. Mechanik powinien naprawiać samochody, lekarz powinien leczyć ludzi, a rolą nauczyciela jest nauczanie. Pewnie nie raz słyszeliście przypadki, jak to “fachowo” został naprawiony samochód przez domorosłego mechanika, a który to po wyjeździe z warsztatu wyzionął ducha ( samochód, nie mechanik oczywiście), jak znany w lokalnej miejscowości “znachor” doprowadził do ruiny zdrowotnej swojego pacjenta lub nauczycielu, który zamiast uczyć tresuje dzieci. Temat dotyczy turystyki, która w naszym mieście jest, jak twierdzi większość znawców tematu, mocno istotna więc rolę dobrego fachowca od promocji i turystyki miejskiej należy powierzać wybitnej osobie z dużym doświadczeniem w branży. Nie twierdzę że obecny fachowiec od promocji jest zły, jednak w ocenie fachowców z branży, z którymi miałem okazję rozmawiać w ostatnim czasie zaliczył sporo wpadek i pozostaje pewna rysa w jego twórczości zawodowej.

W wyborach samorządowych kandydat na prezydenta miasta Andrzej Wnuk mówił o planach podwojenia, zwiększenia ruchu turystycznego poprzez promocję miasta. Też bym sobie tego życzył. Jednak proponuję mniej obiecywać, a skuteczniej działać. W zeszłym roku podano do wiadomości, że zwiększył się ruch turystyczny na majówce. Jeżeli ruch turystyczny zwiększa się to bardzo dobrze, tzn. że praca poprzedniego prezydenta i jego ekipy włożona w rewitalizację nie poszła na marne. Zwiększony ruch turystyczny to naturalne następstwo inwestycji wybudowanych i do końca, co jest istotne, rozliczonych . Nie poprzestawajmy na tym, zabiegajmy o turystę dalej i jeszcze mocnej. W mojej ocenie aby zwiększyć ruch turystyczny trzeba skorygować ewentualnie popełniane błędy (a takowe są), wyeliminować pewne wady, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Możemy, a nawet powinniśmy przeprowadzać też ankiety, wywiady rozszerzone, które odnoszą się do oceny oferty motywacji wyboru kierunku ruchu turystycznego. Przede wszystkim trzeba przemyśleć metodologie liczenia turystów. Ustalić, kim jest turysta. Nie badać wszystkich, nie wsadzać wszystkich do jednego worka, tylko badać grupy celowe, w zależności jacy turyści nas odwiedzają i po co to robią.

Większość osób uważa, że napisanie dobrego kwestionariusza ankietowego to nic wielkiego, to prościzna. Gdy jednak siadają do jego napisania, okazuje się, że nie jest to takie proste jak się na początku im wydawało. Niestety turystyka opiera się na danych szacunkowych, które bardzo trudno zmierzyć. Nieprawidłowo przyjęta metodologia badań może doprowadzić do błędnych danych, które niczemu nie będą służyły a nawet mogą ustalić złą taktykę w promowaniu miasta.
Z pewnego względu pozwolę sobie skupić się na narzędziu zwanym ankietą, które polega na przekazaniu respondentom szeregu pytań z prośbą o ich wypełnienie. Ankieta w odróżnieniu od kwestionariusza jest anonimowa i zawiera pytania zamknięte, półotwarte lub otwarte. Moim zdaniem warto stosować własnie też te ostatnie. Większość ankiet jest złożona w głównej mierze z pytań zamkniętych i kilku pytań otwartych, gdzie odpowiadający może wypowiedzieć się na zadany temat. Wyższa liczba pytań zamkniętych najczęściej prowadzi do sytuacji, że bardzo często zbyt dużo czasu poświęca się analizie średnich, wariancji i odchyleń standardów. Najbardziej trafne analizy można przeprowadzić na podstawie właśnie pytań otwartych. Ich analiza często zmienia pogląd na całe badanie. Zadawajmy je, pytajmy.

Jakiś czas temu odwiedziłem stronę Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej gdzie natknąłem się na prośbę wypełnienia ankiety, której zadaniem jest sprawdzenie atrakcyjności turystycznej miasta. Oczywiście postanowiłem ją wypełnić, pomóc w zbadaniu atrakcyjności, przecież często też zwiedzam swoje miasto.

Po kilku pytaniach nie wiedziałem, do kogo ta ankieta jest skierowana. Czy do tych co byli w Zamościu? Czy do tych, którzy chcą tu przyjechać? Jest to niestety pomieszane. Jeżeli skierowana jest do tych, którzy jeszcze nie byli w Zamościu a chcą tu przejechać to nie powinno padać pytanie np. Na ile dni przyjechał/a Pani/Pan do Zamościa (proszę wpisać ilość dni) bo tu jeszcze nie byli wiec skąd mają wiedzieć. To samo dotyczy pytań o dostępności. Skąd ci, którzy chcą tu przyjechać mogą wiedzieć o dostępności obiektów muzealnych które mają wkrótce zobaczyć? Jeżeli skierowana jest do tych którzy już odwiedzili miasto, np. ktoś przyjechał tu na 1 dzień ( a takich jest zazwyczaj najwięcej ) to nie bardzo możemy zapytać go o imprezy kulturalne bo przez 1 dzień prawdopodobnie nic nie zobaczył.. Pisząc ankietę badawczą warto zadać sobie pytanie, co chcemy osiągnąć? Zapytajmy go w pytaniu otwartym czego oczekują, co chcą zobaczyć, co zwiedzić, czy interesują ich ceny, czy chcą przy okazji wyjechać tez na Roztocze, czy zna naszą wirtualną stronę internetową, jak ocenia informacje turystyczną, czy zachęci znajomych do odwiedzenia Zamościa w przyszłości itp.

W ankiecie Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, którą wypełniałem poprzez Facebooka, na stronie jest m.in. pytanie: Skąd dowiedziałem się o Zamościu? Mogłem dowiedzieć się np. od dziadków lub ze szkoły, znajomych ze studiów i nie „potrafię tego powiedzieć”, przecież Zamość mogłem znać na długo przed podjęciem decyzji o przyjeździe do niego, podróż również mogła mieć wiele celów… W kolejnym pytaniu ankiety czytamy “W jakim miesiącu najczęściej Pani/Pan podróżuje (proszę podać miesiąc). Co to znaczy podróżuje? podróżować można cały rok, lepiej zapytać, kiedy Pan/Pani odwiedziła lub chce odwiedzić Zamość i potem możemy zapytać już na ile dni chce u nas zostać. Co będzie w przypadku gdy respondent przyjechał do Zamościa zrobić badania kardiologiczne bo jak mu przekazano mamy tu najlepszy szpital w regionie. Co ma zaznaczyć w takim przypadku? I jako respondent jest w ślepej uliczce z której musi się wycofać.

Podobnie mają się pytania oceniające pobyt w Zamościu, które wyrażone są w skali od 1-5. np. “Dostępność obiektów muzealnych”, “Oferta obiektów muzealnych”, “Poziom obsługi w obiektach turystycznych”, Baza gastronomiczna”, “Baza noclegowa” itp.

Jestem potencjalnym turystą, przejeżdżałem przez miasto, pomyślałem „jakie ładne miasto”, zajrzę tu. Nic nie jadłem, nic nie zwiedzałem i też nie spałem bo byłem przecież kilka godzin, wstąpiłem do Zamościa bo usłyszałem że podobno macie tu dobre piwo z tutejszego browaru i chciałem je skosztować. Gdzie respondent ma zaznaczyć, nie dotyczy lub trudno powiedzieć? I znowu jesteśmy w ślepej uliczce z której musimy się wycofać. Co w przypadku następnego respondenta, który jedzie nocować do rodziny i zdecyduje się tylko posiedzieć i zjeść na Starówce? Nie chce nic zwiedzać, chce tylko siedzieć i jeść! Też nie ma możliwości przy pytaniach w skali 1-5 zaznaczyć, “NIE DOTYCZY”. Jeżeli zaznaczy np. “1” czyli ma wynikać z tego że oferta obiektów muzealnych jest mocno zła?
Dlatego też jeszcze raz podkreślę, nie warto badać wszystkich, tylko grupy celowe w zależności od tego, jacy turyści nas odwiedzają. Po wynikach takich badań, możemy spodziewać się wszystkiego, a najgorsze jest to że mogą być plątaniną nie do rozplątania. Wyniki które otrzymamy będą nie tylko niemiarodajne, a nawet wprowadzające w błąd. Nie sztuką jest użyć ankiety Google, a napisać własną dobrą ankietą na podstawie której możemy wprowadzać korekty do branży turystycznej na której przecież nam bardzo zależy. Jednak aby to zrobić trzeba to potrafić.

Ciekawe badania prowadzone w małopolskim. Oszacowują w nich liczby gości odwiedzających małopolskie na przestrzeni lat objętych badaniem i określenie trendów w tym zakresie, oszacowują też liczbę turystów odwiedzających województwo na przestrzeni lat objętych badaniem i określają trendy w tym zakresie, określają struktury i dynamikę ruchu turystycznego, określają szacunkowe wydatki gości oraz turystów odwiedzających województwo. Identyfikują charakterystykę turystów oraz gości (krajowych i zagranicznych). Pozwalają stworzyć ranking najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji oraz produktów turystycznych, oceniają jakość oferty turystycznej i pokazują charakterystyki rynków zagranicznych istotnych w ruchu turystycznym przyjazdowym do województwa”.
Podobne badania w celu naprowadzenia potencjalnego turysty na swoje miasta prowadzą inne samorządy. Aby”walczyć” o turystę należy czasami podpatrywać innych. Dla przykładu warto zerknąć na pierwsze wybrane linki np. z Płocka i Żywca;

http://moje-ankiety.pl/respond-13475/ankieta-badanie-ruchu-turystycznego-w-plocku-2011.html
http://www.ankietka.pl/ankieta/36356/badanie-ruchu-turystycznego-w-zywcu.html

Miasto Zamość jest pięknym miejscem w którym drzemie olbrzymi potencjał turystyczny, które ma wspaniałe wymienione na wstępie turystyczne atrybuty i musi za wszelką cenę je wykorzystywać. Nie ma możliwości aby tego w kolejnych latach nie robić. Takie były zamiary i cel przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na rewitalizację Zespołu Staromiejskiego. Jednak do tego celu potrzeba dobrych specjalistów, którzy nie popełniają nawet najmniejszych błędów. To że ruch turystyczny będzie się systematyczne zwiększał to zasługa pięknie zrewitalizowanego miasta.

W kolejnych latach będzie odwiedzało nas coraz więcej turystów! tak to prawda i jest to naturalna konsekwencja pozyskanych na inwestycje środków wymienione na wstępie. Czy warto je było krytykować, a teraz na nich bazować? W mojej ocenie nie! Promujmy nasze miasto, pokazujmy jego mocne strony, rozmawiajmy ze specjalistami co można zrobić jeszcze lepiej. Nie poprzestawajmy na tym, zabiegajmy o turystę dalej i jeszcze mocnej. Jeżeli popełnimy błąd, przyznajmy się do niego i wspólnie zastanówmy się jak go skorygować.

 


od redakcji
Zapraszamy publicystów wszystkich opcji politycznych, społecznych czy światopoglądowych do przesyłania nam swoich felietonów. Nasi czytelnicy, jak widać z opublikowanych komentarzy, chcieliby poznać różne punkty widzenia. Teksty można przesyłać na adres redakcja@roztocze.net.  Nie publikujemy anonimowych tekstów. Warunki publikacji będą ustalane indywidualnie z autorami tekstów. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy publikacji tekstów, które w naszej ocenie naruszają prawo lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.  Oczywiście Wasze opinie mogą być bez tych ograniczeń publikowane w naszym systemie komentarzy pod artykułami. Ograniczenia wynikają z rozdziału odpowiedzialności prawnej za publikowane materiały/komentarze i naszych możliwości organizacyjnych (jesteśmy w stanie sprawdzić i opublikować jeden nadesłany felieton tygodniowo).

Autor: Rafał Zwolak
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "agu" dnia 14 maja 2016 o godzinie 9:01:19 napisał:
  "Zawsze uważałem, że każda praca, a szczególnie zawodowa, powinna być przypisywana fachowcom z danej dziedziny. Mechanik powinien naprawiać samochody, lekarz powinien leczyć ludzi, a rolą nauczyciela jest nauczanie." panie Rafale Zwolaku, a więc nie jest pan fachowcem w pisaniu tekstów publicystycznych, więc daruj Pan sobie, zgodnie z zasadą, którą sam wyznajesz
  0
  0
  R E K L A M A
 • "roadrunner" dnia 14 maja 2016 o godzinie 9:11:08 napisał:
  Kolejny felietonista, posługujący się samobójczym zaprzeczeniem. Przyznając, iż nie jest specjalistą ocenia dziedzinę o której nic nie wie. Tu dotarliśmy do drugiego poziomu absurdu. Nasz literat rozumie i ujawnia znaczenie wąskiej specjalizacji zawodowej jako " siły napędowej rozwoju " cytując wikipedię w prologu swojej wypowiedzi.
  1
  0
 • "A" dnia 14 maja 2016 o godzinie 9:36:39 napisał:
  błędy interpunkcyjne, rozbudowane zdania trzeba popracować nad poprawnością języka pisanego
  0
  0
 • "A" dnia 14 maja 2016 o godzinie 9:39:22 napisał:
  "Zamość piękny jest"? Jest i owszem, ale "jest" po Zamość.
  0
  0
 • "agu" dnia 14 maja 2016 o godzinie 9:45:33 napisał:
  mam jeszcze pytanie czy pan Rafał Zwolak nie ma przypadkiem nic wspólnego z Nowoczesną tak bardzo lansowaną na tym portalu? Najpierw pisze felietony Śławomir Ćwik, teraz Rafał Zwolak, więc w mojej ocenie stajecie się tubą jednej partii, a przez to bardzo niewiarygodni
  0
  0
 • "Anonim" dnia 14 maja 2016 o godzinie 9:47:00 napisał:
  gdyby "jest" było przed piękny, A nie zwróciłoby na to uwagi a tak nawet o tym pisze. Ciekawy tekst, już widać ciekawe wpisy czyli ;)
  0
  0
 • "weksel" dnia 14 maja 2016 o godzinie 11:12:33 napisał:
  Jest "jazda" znaczy dobry tekst. Co do uwag w felietonie pełna zgoda. Panowie z RM nie krytykować tylko brać się do roboty. Kto Wam broni pisać felietony?
  0
  0
 • "Laura" dnia 14 maja 2016 o godzinie 11:28:27 napisał:
  Proponuję ustosunkowanie się do treści i jej analizę, a nie skupianie się na rodzaju budowy zdań i interpunkcji. Jak się nie ma nic do powiedzenia, to wyszukuje się drobne usterki, po to tylko, żeby skrytykować piszącego. Pan Zwolak jest przewodniczącym klubu Nowoczesnej w Zamościu, ale moim zdaniem nie dyskwalifikuje go to , jako osoby dzielącej się swoimi spostrzeżeniami na temat miasta, w którym jest radnym.Nie głosowałam na p. Zwolaka i teraz bardzo tego żałuję, bo to człowiek z przyszłością. @ Agu. Nikt nikomu nie broni napisać tekst, w którym znajdą się uwagi ( in plus i in minus )na temat naszego miasta. Nie tak dawno twierdziliście, że ten portal jest tubą PO. Skąd ta zmiana? Czy to nie działa na zasadzie: zgnoić kogoś, kto ma inne zdanie niż p. Wnuk i popierający go PiS-owi?
  1
  0
 • "@weksel" dnia 14 maja 2016 o godzinie 11:47:45 napisał:
  Oczywiście, że nikt nie broni, ale "oficjalnie" należy posługiwać się poprawną polszczyznę.
  0
  0
 • "nnnn" dnia 14 maja 2016 o godzinie 13:03:29 napisał:
  dobry tekst
  1
  0
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 14 maja 2016 o godzinie 13:05:23 napisał:
  W mojej opinii tekst p. Zwolaka jest z gatunku niepotrzebnych. Nic nie wnosi do dyskursu. Jest dodatkowo przydługi i przyciężkawy w formie. Ciężko się doszukać jakiejś nowatorskiej myśli autora np. w takim zdaniu: "W mojej ocenie aby zwiększyć ruch turystyczny trzeba skorygować ewentualnie popełniane błędy (a takowe są), wyeliminować pewne wady, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi." No trzeba. Ale żeby o tym napisać nudny tekst na tyle znaków?
  1
  0
 • "lawyer" dnia 14 maja 2016 o godzinie 14:27:39 napisał:
  Proponuję wszystkim etatowym "narzekaczom" aby sami napisali lepszy tekst odnoszący się do faktycznych problemów Miasta. Zwolak trafnie wskazał kilka - błędy w promocji, zła ankieta, itp. Odnieście się proszę merytorycznie do problemów, przedstawcie swój punkt widzenia a nie tylko hejt, hejt i hejt. Hejtowanie to żaden wyczyn - każdy może to robić bez problemu. Problem w tym, żę normalnym ludziom ciężko się żyje w społeczeństwie opartym na hejcie bez żadnej merytoryki.
  0
  0
 • "Jacek" dnia 14 maja 2016 o godzinie 14:38:26 napisał:
  Widać że temat boli bo pojawiają się stali hejtowiczanie zawodowi. Napiszę H z dużej literki następnym razem coby podkreślić rangę Hejtowiczan ;) Jeżeli nie mają się za wiele do czego przyczepić a temat dupę piecze to widać ze stylistyka boli a może tylko szczypie po oczach. Tekst ciekawy, już wiem na czym polegają badania turystyki
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 14 maja 2016 o godzinie 14:43:52 napisał:
  @"lawyer"; Jakie hejtowanie? Facet naskrobał mało strawny tekst. Przeczytałem go z własnej nieprzymuszonej woli, i takie mam refleksje. P. Zwolak postanowił wynaleźć proch i jednocześnie odkryć Amerykę. Jak można logicznie rozłożyć na czynniki pierwsze taką frazę: "Temat dotyczy turystyki, która w naszym mieście jest, jak twierdzi większość znawców tematu, mocno istotna więc rolę dobrego fachowca od promocji i turystyki miejskiej należy powierzać wybitnej osobie z dużym doświadczeniem w branży. Nie twierdzę że obecny fachowiec od promocji jest zły, jednak w ocenie fachowców z branży, z którymi miałem okazję rozmawiać w ostatnim czasie zaliczył sporo wpadek i pozostaje pewna rysa w jego twórczości zawodowej." Skoro "obecny fachowiec" jest "zły" i "zaliczył sporo wpadek", to dlaczego p. Zwolak twierdzi, że "nie twierdzę że obecny fachowiec od promocji jest zły". Albo w lewo, albo w prawo. Albo rybki, albo akwarium.
  0
  0
 • "Urban Horn" dnia 14 maja 2016 o godzinie 15:13:41 napisał:
  Hmmm.... jakby nie patrzeć to radny Zwolak dziennikarzem nie jest, co by tłumaczyło za długi tekst na felieton bo to raczej rozprawkę, albo polemikę ze specem od promocji przypomina. Ale cóż błędów nie robi, kto nic nie robi. Panu radnemu proponuję więcej pisać i doskonalić warsztat jeśli chciałby w przyszłości być felietonistą. Poza tym lepsza forma spotkania z wyborcami i dyskusji poprzez roztocze.net niż żadna jak to ma w przypadku niektórych rajców miejsce. Co do treści... Diagnoza trafna. Jeśli błędy w badaniu rynku, targetu, w tym wypadków turystów popełni się na początku to potem może to zaowocować błędami przy tworzeniu kampanii miasta dla przybyszów z kraju i zagranicy. Cieszyłbym się jednak gdyby radny podał nazwiska swoich znajomych od promocji bo wtedy moglibyśmy porównać ich osiągnięcia i wiarygodność oceny z tym co obserwujemy ze strony tutejszych speców.
  0
  0
 • "xxxss" dnia 14 maja 2016 o godzinie 15:32:38 napisał:
  Wszystko było by dobrze gdyby nie nowoczesna. Tym sposobem Rafał dużo straci
  0
  0
 • "jjjka" dnia 14 maja 2016 o godzinie 16:10:34 napisał:
  Szkoda Rafała ze z nimi poszedł , zbyt porządny człowiek na nowoczesna
  0
  0
 • "Laura" dnia 14 maja 2016 o godzinie 17:00:22 napisał:
  Radny Zwolak jest z wykształcenia socjologiem , pisze o problemach , z którymi boryka się Zamość , próbuje coś zmienić. Nieważne w tym momencie jest, czy ściśle przestrzega zasad interpunkcji oraz to, że tekst momentami jest przydługi. Dla ścisłości. P. Zwolak spotyka się z wyborcami, bierze aktywny udział w życiu miasta i innych akcjach , których echo odbija się szerokim echem także poza Zamościem i które są odbierane pozytywnie. Najpierw zarzucano mu, że współpracował z prezydentem M. Zamoyskim, póżniej, że był na mini manifestacji organizowanej przez KOD, teraz jego największą wadą jest przynależność do Nowoczesnej.Rozumiem, że dla tych, którzy to piszą oceniając człowieka i jego pracę na rzecz miasta ,partia do której należy jest najważniejsza i nic innego się nie liczy. Wszyscy, którzy widzieli nieszczęsną prezentację p. M. wiedzą, że był to niewypał, ankieta o której pisze radny , to kolejny niewypał - uczniowie technikum czy liceum napisaliby lepszą , uwzględniając wszystkie aspekty związane z ruchem turystycznym w Zamościu ( widziałam ankiety pisane przez uczniów Technikum Hotelarskiego dotyczące opinii ludzi odwiedzających hotel) Może właśnie im należy zlecić przygotowanie ankiety, skoro " specjaliści" z UM sobie nie radzą?
  0
  0
 • "Sławek" dnia 14 maja 2016 o godzinie 17:30:34 napisał:
  Moim zdaniem ciekawy tekst który pokazuje że lada dzień Pan dyrektor poda do publicznej wiadomości ile to dzięki niemu Zamość odwiedziło turystów.. Radny pisze "W kolejnych latach będzie odwiedzało nas coraz więcej turystów! tak to prawda i jest to naturalna konsekwencja pozyskanych na inwestycje środków wymienione na wstępie. Czy warto je było krytykować, a teraz na nich bazować? W mojej ocenie nie!" i to zdanie oddaje całe sedno sprawy.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 14 maja 2016 o godzinie 18:31:03 napisał:
  A moim zdaniem nie. Trzeba było być jakimś totalnym debilem, żeby na coś takiego odpowiadać. "Sedno sprawy" polega na tym, że "opozycja"... Zaraz... nie ma żadnej "opozycji"...
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Laura" dnia 14 maja 2016 o godzinie 18:37:57 napisał:
  @ TORRES Uśmiałam się jak norka...
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 14 maja 2016 o godzinie 18:45:50 napisał:
  @"Laura"; Twoja sprawa. Mnie to nie bawi.
  0
  0
 • "Donek" dnia 15 maja 2016 o godzinie 9:53:05 napisał:
  @Laura, Tores nabrał rumienców, pewnie lubi norki ;)
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 15 maja 2016 o godzinie 11:41:46 napisał:
  Dziś Niedziela. Czas na występ wspierającego Chóru Sióstr Urszulanek. Hehehe. Halo, halo Laura - halo, halo Donek. Połączenie uzyskano. Trzy, dwa, jeden - Rytm na bęben. Bum, bum, bum. Hehehe.
  0
  0
 • "Donek" dnia 15 maja 2016 o godzinie 13:48:13 napisał:
  @ Roadrunner jesteś sporo do tyłu, nie nadążasz za postępem. Siostry urszulanki dawno się z chóru wymiksowały, śpiewają w innym zespole. Jeszcze gołębie nie doniosły, widoczne słabe połączenie lub ciągle zajęte. Zmień sieć lub telefon ;)
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 15 maja 2016 o godzinie 14:43:34 napisał:
  Donek. Właśnie wsypałeś Laurę. Ja Ci dziękuję, ona powinna pogratulować. Tak trzymać.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 15 maja 2016 o godzinie 16:16:11 napisał:
  P. Zwolak napisał tekst. Jako radny powinien w sposób przemyślany zabierać głos na forum publicznym. Przynajmniej "mnie się tak wydaje". Mam wokół siebie kilka ukochanych kobiet. I one, przynajmniej raz w miesiącu, mówią do mnie coś takiego: "przynieś mi coś gorącego, tylko żeby było zimne". I ja w to logiki konstytutywnej nie angażuję. Bo po co? P. radny Zwolak nie jest moją ukochaną kobietą, więc od niego oczekuję "męskiej" logiki. Tylko tyle.
  0
  0
 • "Donek" dnia 15 maja 2016 o godzinie 18:20:28 napisał:
  Nie wsypywać tylko o tym śpiewać jak już wspominacie o chórze. Ważne rzeczy trzeba podkreślać. Co do płci pięknej to się tylko ciesz i korzystaj puki możesz. Poza tym nie denerwuj się bo złość piękności szkodzi ;)
  0
  0
 • "Adam Cisowski" dnia 15 maja 2016 o godzinie 20:12:35 napisał:
  Rozbawił mnie ten teks Szczerze mówiąc tekst jest niefortunny, bez żadnej zawartości merytorycznej. Te porównania w zasadzie są bardzo dziwne. Zwłaszcza ten tekst o samochodzie reperowanym przez domorosłego mechanika. To samo dotyczy radnych, czy posiadają oni kompetencje do sprawowania swojej funkcji. Z całą pewnością łatwiej jest naprawić samochód domorosłemu mechanikowi, aniżeli wyleczyć z choroby domorosłemu lekarzowi. Zasada, operacja się udała pacjent nie żyje nie dotyczy lekarzy, lekarz się nie może pomylić gdyż konsekwencje jego pomyłki są straszne a każdy nawet źle naprawiony samochód można oddać fachowcowi i on go naprawi, a żywego organizmu jakim jest społeczeństwo nie da się tak łatwo naprawić w myśl zasady lekarzu lecz się sam.
  0
  0
 • "Laura" dnia 15 maja 2016 o godzinie 21:57:58 napisał:
  " Nuty wolą tańczyć solo, chociaż wiedzą do,( ...) si, że to pachnie samowolą i że chór najlepiej brzmi... " Kto nie zna, niech sobie znajdzie i posłucha a chóry , szczególnie te przenośne, nigdy mnie nie interesowały Taką dziwną nutka jestem, która zawsze mówi to, co myśli , choć wie, że czasami walczy z wiatrakami. Jeszcze raz proszę - nie próbujcie mnie szukać w RM i strukturach partyjnych, bo ta zabawa sensu nie ma. Aha. Nadal twierdzę, że tekst p. Zwolaka jest tak ostro krytykowany, bo jest mało wygodny dla pewnej opcji politycznej.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "kronikarz" dnia 15 maja 2016 o godzinie 22:02:35 napisał:
  W dawnych czasach (ale nie aż tak odległych, żeby ich nie pamiętać), jeśli ktoś pisał felieton, inny ktoś sprawdzał go pod kątem poprawności zasad gramatyki, ortografii czy składni. Nastały nowe czasy, że wystarczy być radnym, żeby zostać felietonistą. A język, cóż tam.... Jak widać, dla wielu, język artykułu jest zupełnie nieistotny. Ale świadczy o braku pewnych standardów portalu. Ogólnie mydło i powidło. Nie daje się czytać. Sformułowania typu: "przestrzenna ruchliwość osób", czy "coraz bardziej pobierają naukę" lub "Pewnie nie raz słyszeliście przypadki", że nie wspomnę o interpunkcji. Na koniec zacytuję wypowiedź pana Zwolaka kończący tekst, który niczego nie wniósł do przestrzeni publicznej; "Jeżeli popełnimy błąd, przyznajmy się do niego i wspólnie zastanówmy się jak go skorygować." Radzę przyznać się do popełnionych błędów i jak najszybciej je poprawić, a w przyszłości poprosić o pomoc filologa języka polskiego, żebyśmy nie musieli się wspólnie nad nimi zastanawiać i ich korygować.
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 15 maja 2016 o godzinie 22:25:59 napisał:
  Na dobranoc. Felieton jest blamażem, potwierdzającym tylko poziom reprezentowany przez krytykujących rzeczywistość malkontentów. Cóż w nim nie wygodnego dla " pewnej opcji politycznej"? Król sam przyznał: Jestem nagi...
  0
  0
 • "." dnia 16 maja 2016 o godzinie 0:03:28 napisał:
  W zasadzie, co z tego artykułu wynika po prostu nic. Teza, i to tak jest na wyrost, to nihil novi. Powiem tak, czytałem na tym portalu felietony śp. Piotra Rogalskiego, czy Wojciecha Kowalczyka czy innych, które czytało się z dużą ciekawością, można było z nimi polemizować - ale autorzy ich świetnie potrafili przedstawić swoje racje. Te felietony i artykuły trzymały wysoki poziom nie tylko merytoryczny, ale estetyczny. Tekst Rafała Zwolaka jest delikatnie mówiąc bardzo słaby, nie spełnia w/w kryteriów. Aż dziw bierze że magister Socjologii pisze coś takiego niestworzonego. Uważam za zasadne porównanie Rafała Zwolaka do prof. Krasnodębskiego, prof. Staniszkis - porównać ich artykuły z tym co napisał nasz radny. Lektura profesorów pokazuje nam aspekty socjologii i pod jakim kątem RZ powinien napisać felieton - tego u Rafała Zwolaka nie ma. Zamość jest piękny - hipoteza przewodnia, jednak dlaczego Zamość jest piękny bo ma Starówkę bo ma ZOO? I muzeum Arsenał?? Wystarczy przejść się troszeczkę dalej od Centrum Informacji i juznie jest tak pięknie. Może dlatego, że ogromną wartością Zamościa są jego mieszkańcy i ich kapitał, Zamość może poszczycić się wspaniałą historią, ale z tego chleba nie będzie. Ci mieszkańcy to dzisiejszy kapitał tu i teraz kapitał słabo wykorzystany, bardziej doceniany w codziennej pracy w Anglii, Niemczech czy we Włoszech. Przestańmy żyć historią, czym jest historia historia jest nauką, ale historia też jest naszą tożsamością, historia mówi nam też czym był kiedyś Zamość i do czego zobowiązuje nas tradycja historii. Po co my w ogóle robimy turystykę??? PO TO ABY ZARABIAĆ PIENIĄDZE, Turyści mają zostawiać pieniądze u lokalnych przedsiębiorców czy to będą hotelarzy, gastronomia itd.!!!! TAK RAFALE ZWOLAK NIE ROBIMY TEGO DLA IDEI ALE ROBIMY TO DLA PIENIĘDZY. Pytanie z innej bajki ile my faktycznie zarabiamy tzn. po odliczeniu kosztów na promocję jaki jest bilans tej turystyki w ujęciu koszty i nakłady przychody dla miasta?? Turystyka jest zajęciem sezonowym, w zasadzie niezbyt dużym wycinkiem zamojskiej gospodarki. Np. amfiteatr - po co on w ogóle jest jak co sezon w zasadzie na stałe rozłożona jest scena na głównym rynku - tam gdzie jest gastronomia, czy inna działalność nastawiona nie tylko na obsługę ruchu turystycznego. Turystyka jest zajęciem sezonowym a ten sezon nie jest za długi. No właśnie gdzie ci turyści zostawiają pieniądze i czy te pieniądze wracają do budżetu miasta w postaci udziału w podatku PiT i CIT i innych formach przewidzianych w odpowiednich przepisach. Czy te przychody do budżetu miasta faktycznie równoważą nakłady poniesione corocznie na promocję czy inwestycje ze środków europejskich - czy jesteśmy nad czy pod kreską?? Weźmy np. Muzeum Arsenału wpływy z biletów w ilu procentach pokrywają koszty? To wszystko niestety kosztuje, najwyższy czas, aby te inwestycje zaczęły zarabiać. To, że wydamy więcej, nie oznacza, że zarobimy więcej. Skoro zapytałem się o to gdzie ci turyści zostawią pieniądze, pytanie kolejne co promujemy?? I faktycznie coś jest napisane o promocji, ale tak naprawdę nie jest napisane - brzmi o paradoksalnie ale tak jest. Ja zastanawiam się czy Rafał Zwolak wie co to jest promocja?? Otóż promocja, czy PR (Public Relations czy pijar) to propaganda firmy na zewnątrz, a więc taki pozytywny przekaz, zachęta. Reklama z kolei jest elementem istotnym promocji ale koncentrującym się na danej rzeczy a nie na całości. Co z tego, że my wydamy krocie na promocję a skoro i tak nie będzie efektów w budżecie w postaci wpływów z tytułu np. ustawowego udziału w PIT i CIT? Skoro mówimy o turystach to jak maja dojechać do Zamościa - z iloma miastami w Polsce Zamość ma bezpośrednie połączenia kolejowe i autobusowe? Aby dojechać na drugi koniec Polski trzeba jechać z przesiadkami, ale przecież my mamy Pendolino - tylko, że Pendolino do nas nie będą jeździć. Jeżeli chodzi o transport publiczny dalekobieżny do innych miast w Polsce - to w przypadku Zamościa wgląda to źle, to tak jakby Zamość był poza obiegiem, szczerze mówiąc nie zauważyłem aby było coś takiego jak nawet połączenie sezonowe. Dla wielu przyjezdnych luksusem nie jest fajny pociąg, ale w ogóle połączenie - czegoś takiego nie było nawet za komuny. Patrząc to, co robią inne miasta np. Sopot modernizacja dworca do standardów europejskich. Dlaczego Dworce są dla szanujących miast w Polsce tak ważne - dlatego, że jest to miejsce pierwszego kontaktu przyjezdnego np. turysty, który wyrabia u niego pierwsze wrażenie.
  0
  0
 • "@Laura" dnia 16 maja 2016 o godzinie 9:18:16 napisał:
  Czyżby siostry urszulanki zachęcone uśmiechem czarującego kolegi oraz zniechęcone leśnymi (PO)ludkami oddały się w ramiona nowoczes(NEJ)ności? Na Kilińskiego jest szansa na 1 z braku innych działaczy nowoczesnej w okręgu, ale na Powiatowej to już tylko 2. Czarujący kolega pierwszego miejsca na liście w najbliższych wyborach samorządowych nie odda.
  0
  0
 • "Jobot" dnia 16 maja 2016 o godzinie 12:25:51 napisał:
  @"." Zarabiac na Muzeum??? Instytucje kultury czy inne tego typu podlegle UM nie sa instytucjami nastawionymi na zysk z samej zasady i maja inne zadania. Jesli bedziemy patrzec na instytucje pod katem zysku to trzeba bedzie zaorac 99 procent bibliotek, muzeuow, galerii, domow kultury, orkiestr itd. Nie wiem czy sie smiac czy plakac. Idac tymi kryteriami a wiec wyzszosci dochodow nad kosztami to w Zamosciu pozostalo by tylko Centrum Kultury Stylowy i chyba ZOO chociaz to ostatnie zapewne tez mialoby klopoty bo o ile dobrze pamietam dzialalnosc biezaca wychodzi na 0 albo z niewielkim plusem ale jesli dolozymy inwestycje to bedzie duzy minus. Udzial w CIT i PIT ma byc wyznacznikiem??? No prosze Cie czlowieku wez mnie nie oslabiaj. Najlepszym mierzalnym efektem wzrostu turytycznego byloby zwiekszenie liczby sklepow, restauracji i innych miejsc z ktorych turysta moze skorzystac a co wiaze sie z odprowadzaniem podatku od nieruchomości. Dobrze by było sprawdzić rowniez kwestie liczby osob rozpoczynajacych dzialalnosc gospodarcza. Wzrost dochodow z udzialu w PIT i CIT nie musi sie wiazac ze zwiekszeniem ruchu turystycznego. Co do samego artykulu to pelna zgoda. Jest on tak naprawde o niczym. Ot takie lanie wody dla samego lania wody i chyba checi przypomnienia sie wyborcom. Nic nowego nie wnosi poza tym co juz wiemy :) Takie populistyczne gadki o tym co jest nie tam ale juz o ich sposobie rozwiazania nie ma nic specjalnego. Ale mysle ze na dobry poczatek Pana Radnego moze byc ;) Nie zniechecajmy czlowieka ;)
  0
  0
 • "Jobot" dnia 16 maja 2016 o godzinie 12:31:49 napisał:
  @Adam Cisowski Taka mala uwaga. Nie zawsze moze Pan zdazyc oddac zle naprawiony samochod innemu mechanikowi. Bo jak jeden mechanik cos zle naprawi np. hamulce to ma pierwszym zakrecie nawet dobry lekarz moze juz nie pomoc bo nie bedzie co z nas zbierac. ;) Tak wiec mysle ze porownanie moze nie do konca fortunne ale jakis tam sens ma. Bo nie kazda nieudana operacja konczy sie smiercia tak samo jak nie kazda udana konczy sie wyzdrowieniem. ;)
  0
  0
 • "Mieszkaniec" dnia 16 maja 2016 o godzinie 15:31:21 napisał:
  Promowanie swojej osoby można czynić na wiele sposobów,jedni nie wylogowują się z facebook i wciąż jakieś bzdety wysyłają lub zdjęcia jak spędził czas i gdzie był,inni szukają sposobów w walce politycznej i podchodach podważania autorytetu obecnej władzy i ich współpracowników.Najważniejsze że jest się na topie,ponieważ społeczeństwo w ratuszu się starzeje i wielu ambitnych oczekuje poważnych zmian w wyborach w 2019 roku,w których planują zająć poważne stanowiska,ponieważ czują poparcie społeczeństwa,nawet jak nic istotnego nie zrobił dla miasta ale często pokazuje się ludziom i uważają się za niezbędnego w dalszym reprezentowaniu naszego miasta.
  0
  0
 • "Laura" dnia 16 maja 2016 o godzinie 22:44:03 napisał:
  @ ". " Przepraszam, skąd sugestia, że interesują mnie miejsca na listach wyborczych? Nie nadaję się do tego, mam za dużo obowiązków, jestem zbyt impulsywna i za stara, żeby mierzyć się z problemami miasta. Rajcowanie pozostawmy młodym, którzy są jeszcze pełni zapału i " wierzą, że są w stanie zmienić świat " a czy to będzie ten o czarującym uśmiechu czy też pojawi się ktoś inny, kto wzbudzi szacunek , zainteresowanie i zaufanie mieszkańców- zobaczymy. @ Jobot. Wiemy, ale nie zawsze widzimy Czytamy, ale nie zawsze rozumiemy. Chcemy coś zmienić, ale nie zawsze wiemy w jaki sposób możemy to zrobić. Tak ogólnie, to boimy się głośno wyrażać swoją opinię,bo.....wygodnickie tchórze jesteśmy. Na szczęście , nie wszyscy.
  0
  0
 • "Jacek" dnia 17 maja 2016 o godzinie 7:54:29 napisał:
  Chłopaki z wieży babel żal wasze dupy ściska. Ściskajcie bardziej to może coś z tego będzie ;) Oddajcie też klocki bo nie potraficie nic z nich budować lub całkiem oddajcie piaskownicę bo was przerasta ta wielka kuweta ;)
  0
  0
 • "Kumpel" dnia 17 maja 2016 o godzinie 8:01:43 napisał:
  @ Laura, fajna z Ciebie babka, jednak przyjacielom nie wytłumaczysz zbyt wiele. Nie przyjmują na raz informacji w wiekszej ilości. Mają dyski zbyt małej pojemności. U nas z takimi na osiedlu inaczej załatwiało się takie sprawy.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "roadrunner" dnia 17 maja 2016 o godzinie 8:57:32 napisał:
  Kumplu Jacku. Ty koleżanki Laury jeszcze bardziej nie pogrążaj. Jaki język urzędowy obowiązuje terytorium twojego osiedla? Ośli czy bydlęcy. Dwa wpisy, dwa potwierdzenia esperanto dla retard'ów. Hehehe. Żywe, betonowe koło ratunkowe rzucone " przyjacielom "
  0
  0
 • "Obiektywny" dnia 17 maja 2016 o godzinie 9:02:32 napisał:
  Wnuk i Miechowicz mogą się od Zwolaka uczyć. Brawo TY!
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 17 maja 2016 o godzinie 9:24:19 napisał:
  Doprawdy? Hehehehe.
  0
  0
 • "wyborca" dnia 17 maja 2016 o godzinie 10:11:32 napisał:
  Zwolak pobrudził się kodem nigdy na niego nie głosowałem i tego nie uczynię, wybory polityczne jakich dokonał są dla mnie nie do zaakceptowania. Nie mniej jednak obserwuje tego rajce od dwóch kadencji,jest to człowiek odważny, przebojowy i niesprzedajny jak większość. Facet, któremu autentycznie zależy na tym mieście. Decyzje politycznie tego pana NIE, jakość i uczciwość zdecydowanie na TAK.
  0
  0
 • "fan zwolak" dnia 17 maja 2016 o godzinie 10:26:44 napisał:
  Rafał tak trzymać musi boleć i straszyć skoro tak hejtują inaczej by zignorowali. Punktuj mają miękkie podbrzusze, merytorycznie kiepscy (pisząc najdelikatniej jak się da). Zresztą ta ekipa jest tylko tymczasowa, epizod. Po następnych wyborach będzie to tylko wspomnienie, jakie? Rozmawiam z ludźmi , którzy dokonali wyboru aktualnego prezydenta, więcej na tego pana krzyżyka nie postawią. Miało być tak pięknie a wyszło tak jak zawsze.
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 17 maja 2016 o godzinie 10:28:52 napisał:
  Chór Urszulanek zmienił melodię. Teraz przygrywa Sisters of Mercy. Wiesz po czym rozpoznałem? Jak zwykle bliżej nieokreśloną większość okrzyknięta została mianem sprzedajnej. Bez oplucia bliźnich twoja opinia nie miałaby racji bytu.. Przewidywalność trafień zaczyna mnie powoli nudzić.
  0
  0
 • "w" dnia 17 maja 2016 o godzinie 13:12:13 napisał:
  Jest to jak sądzę subiektywne sprawozdanie (opis) cokolwiek pasujące do jego tytułu. Czyli ogólnie coś o społeczności lokalnej. Ale czy coś więcej? Moim zdaniem radny powinien prezentować realizację swojego programu. Np. co zrobiono za jego RADĄ? Prezentować pomysły, wskazywać możliwości i drogi ich realizacji. W szczegółach. A TYLE w Zamościu jest do zrobienia.W mojej ocenie jest tysiące kwestii, którymi mogliby się zająć radni i które leżą odłogiem. Czy tego nie widać?
  0
  0
 • "." dnia 17 maja 2016 o godzinie 14:26:23 napisał:
  Radny Zwolak zasłynął dwoma sprawami: - List do Komisji etyki ws Posła Sławomira Zawiślaka - brak ciągu dalszego, to znaczy ciąg dalszy jest i wszyscy widzą jaki. - Z punktu widzenia zamojskiego handlu co Rafał Zwolak zrobił w sprawie Giełdy w Mokrem?? A raczej co chciał zrobić ?? Zdaje się, że nasi kupcy skierowali do niego określone postulaty i propozycje.
  0
  0
 • "Donek" dnia 17 maja 2016 o godzinie 17:33:49 napisał:
  @ roadrunner lepiej zagrajcie w totka na Bazyliańskiej (podobno warto) może w końcu zrobicie coś dobrego dla miasta. Jaką sztuką jest robienie za "czyjeś"? zarób i zrób, potem o tym śpiewaj wszem i wobec. Możesz i w kościele jak ci pozwolą. Jak dobrze zaśpiewasz pewnie dostaniesz brawa! Sam przyjdę i poiklaskam
  0
  0
 • "Dżejms" dnia 17 maja 2016 o godzinie 18:26:03 napisał:
  Nie ważne czy źle, czy dobrze ważne, że się mówi o Zwolaku. To oznacza, że nie ważne jakie płycie głupoty. W tym szaleństwie jest jakaś metoda.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "wyborca" dnia 17 maja 2016 o godzinie 21:24:19 napisał:
  Zwolak byłby lepszym prezydentem od Wnuka
  0
  0
 • "Krycha" dnia 18 maja 2016 o godzinie 8:19:50 napisał:
  Zwolak zdecydowanie lepszy, przystojniejszy, inteligentniejszy i dobrze mu z oczu patrzy
  0
  0
 • "w" dnia 18 maja 2016 o godzinie 9:44:20 napisał:
  Ciekawe, czy są u nas radni, którzy popierają KOD?
  0
  0
 • "do w" dnia 18 maja 2016 o godzinie 10:28:09 napisał:
  Na spotkaniu z dłużnikiem alimentacyjnym było dwóch radnych będących w prezydium RM, Pan Godzisz oraz Pan Nizioł. Jako mieszkaniec oczekuje zmian w prezydium RM.
  0
  0
 • "powiatowa" dnia 18 maja 2016 o godzinie 11:32:17 napisał:
  Zwolak będzie dobrym Prezydentem
  0
  0
 • "w" dnia 18 maja 2016 o godzinie 12:05:38 napisał:
  Ale czy popiera KOD?
  0
  0
 • "STOP KOD" dnia 18 maja 2016 o godzinie 12:07:17 napisał:
  Myślę, że jest zbyt inteligentny by popierać to kijowskie nieporozumienie
  0
  0
 • "Jobot" dnia 18 maja 2016 o godzinie 12:16:48 napisał:
  To juz widze ze nie mozna sie juz z nikim spotykac. Jeszcze troche a strach bedzie wyjsc z domu bo zaraz bedzie jazda ze pewnie ktos idzie albo na jakis marsz ktory sie nie podoba gawiedzi albo spotkac sie z kims kogo ktos inny nie lubi. ;) Podam reke i przywitam sie z gejem - wedlug ludzi na tym portalu bede gejem. Pogadam z kims o ciemnej karnacji np. Romem albo z jakims muzulmaninem - znaczy sie popieram przyjmowanie emigrantow. Sprzedam cos Ukraincowi - znaczy sie popieram UPA itd.... Zastanawiam sie gdzie jest kres tej polskiej paranoi. Idac tym tokiem myslenia to odwolajmy od razu cala Rade Miejska bo mysle ze na kazdego cos sie znajdzie co sie komus nie podoba i komu mozna przypiac jakas latke mniej lub bardziej bezsensowna ;)
  0
  0
 • "Prezydent Zwolak" dnia 18 maja 2016 o godzinie 12:37:51 napisał:
  Widzę, że kampania wyborcza w pełni, choć do wyborów jeszcze 2,5 roku. Życzę Panu Zwolakowi opamiętania, bo tak szybko, jak nominację straciła Pani Pfeifer, tak i jego szanse mogą jeszcze zmaleć. A do cytowanych osiągnięć Pana Zwolaka dodałbym jeszcze słynne pytanie, czemu prezydent Wnuk się uśmiecha n sesji :)
  0
  0
 • "Prezydent Zwolak @" dnia 18 maja 2016 o godzinie 12:49:33 napisał:
  Wierze w Rafała a skoro ujadacie znaczy, że wy też :)
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Prezydent Zwolak @" dnia 18 maja 2016 o godzinie 12:51:19 napisał:
  Damian, Andrzej i reszta konsumującej załogi. Musicie zrozumieć, że to co robicie naprawdę dupy nie urywa. Mieszkańcy oczekują zdecydowanie więcej a wy udowadniacie, ze po ludzku nie potraficie.
  0
  0
 • "mieszkanka" dnia 18 maja 2016 o godzinie 12:54:58 napisał:
  Ławki, śmietniki, detektory i disco pląsy to za mało by mieszkańców radowało.
  0
  0
 • "@STOPKOD" dnia 18 maja 2016 o godzinie 13:03:04 napisał:
  Wystarczy obejrzeć film ze stycznia na zamosc.tv, z manifestacji zwolenników kod-u i wszystko będzie jasne, kto popiera, a kto nie popiera, to, że teraz ktoś nie pokazał się z Kijowskim, nie znaczy, że nie popiera kod-u, ale oficjalnie chce się wymiksować, bo oficjalnie Nowoczesna nie ma po drodze z kod-em, ale Swetru protestuje w Warszawie, więc już chyba wszystko wiadomo. W najbliższych wyborach samorządowych kolejni radni z PO i SLD w części będą kandydowali z Nowoczesnej.
  0
  0
 • "Do @ stopkod" dnia 18 maja 2016 o godzinie 13:14:09 napisał:
  Widziałem na zamojskich portalach materiał z niedzieli i Zwolaka tam nie widziałem. Byli zaś radni Godzisz i Nizioł czyli aktualne rozkodowane twarze zamojskiego KOD. Wymienieni Panowie byli w styczniu byli teraz znaczy wierzą i popierają pana zalegającego państwu. Dobrze Zwolak, żeś się z tego nieporozumienia wymiksował. Zyskałeś tym mój szacunek.
  0
  0
 • "w" dnia 18 maja 2016 o godzinie 13:15:29 napisał:
  Czy w swoim czasie poparł takie stanowisko Rady Miasta:"W poczuciu odpowiedzialności obywatelskiej i w obronie godności konstytucji, w imieniu mieszkańców Rada Miasta Zamość wyraża stanowczy sprzeciw i oburzenie nad sposobem stanowienia prawa, a zwłaszcza przeprowadzaniem ważnych ustaw ustrojowych"?
  0
  0
 • "Żmi Jan" dnia 18 maja 2016 o godzinie 13:21:02 napisał:
  Prezydent Wnuk to dobry Prezydent
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 18 maja 2016 o godzinie 14:07:23 napisał:
  Najszybszy sposób na zwiedzenie świata to miarowe, szybkie kręcenie globusem, przerywane dotykiem palca wskazującego w miejscu potencjalnie bliskim kręcącemu. Wybory zorganizowane z okazji " olśniewającego felietonu " mają taką samą wartość poznawczą oraz efektywność. " Prezydent Przyszłości " naoglądał się Doctora Who. Podróżuje w czasie w budce telefonicznej z pilotem telewizora ustawionym na kanał Fantasy.
  0
  0
 • "do "roadrunner"" dnia 18 maja 2016 o godzinie 14:20:02 napisał:
  Witamy nadwornego lokaja,człowieka do specjalnych poruczeń
  0
  0
 • "Jacek" dnia 18 maja 2016 o godzinie 17:33:32 napisał:
  Widzę że chłopaki czytają Tygodnik Zamojski. To ich ulubiona gazeta ;)
  0
  0
 • "Sławko z Kaczyńca" dnia 18 maja 2016 o godzinie 17:53:18 napisał:
  Zajebisty tekst! mamy ciekawych specjalistów w mieście. Rafał widzę że polubiłeś gościa od sterowanych łódek i szanty. Chcesz to ci powiem skąd gość pobiera zieloną budkę. Ciekawy temat
  0
  0
  R E K L A M A
 • "beretka" dnia 18 maja 2016 o godzinie 21:50:54 napisał:
  Tytuł świetny, felieton ciekawy ( bo wywołał gorącą dyskusję ) a zdjęcie - cudowne. Piękne to nasze miasto...
  0
  0
 • "w" dnia 18 maja 2016 o godzinie 21:54:47 napisał:
  ITD, ITP
  0
  0
 • "." dnia 18 maja 2016 o godzinie 22:38:15 napisał:
  Ta dyskusja świadczy o elementarnych brakach tego felietonu - dosłownie można się do wszystkiego przyczepić i to nawet w ciemno.
  0
  0
 • "Laura" dnia 19 maja 2016 o godzinie 16:37:44 napisał:
  Ta dyskusja świadczy o tym, że w Zamościu można się do wszystkiego przyczepić i to nawet w ciemno, jeżeli ktoś skrytykuje działania pracowników UM, a nawet nie skrytykuje, tylko wskaże niedociągnięcia i drogę ich poprawy. Najlepiej by było, żeby radni nic nie robili , siedzieli cicho i kiwali głowami- no ewentualnie mogą jeszcze głośno klaskać.
  0
  0
 • "@Laura" dnia 19 maja 2016 o godzinie 16:53:36 napisał:
  Laura, czytaj ze zrozumieniem. Tu wszystkim chodzi o to, żeby radni własnie coś robili zamiast gwiazdorzyć.
  0
  0
 • "Laura" dnia 19 maja 2016 o godzinie 18:29:18 napisał:
  Nie widzę " gwiazdorzenia " w zachowaniu p. Zwolaka. Wiem, że jest to radny, który dużo robi dla osiedla Powiatowa, bierze udział w wielu akcjach organizowanych na terenie miasta oraz poza nim. Artykuł porusza ważne dla miasta sprawy i warto by było zastanowić się nad jego treścią zamiast szukać punktów, które dyskredytują radnego jako publicystę. Radny , który robi: gwiazdorzy. Radny, który pyta: czepia się.Radny, który przytakuje: dobry radny.
  0
  0
 • "aaa" dnia 19 maja 2016 o godzinie 18:46:54 napisał:
  Jeżeli ktoś uważa że Zamość utrzyma się z turystyki to brak mu podstaw wiedzy ekonomicznej. W badaniach ankietowych okazało się że raptem mniej niż 10% to turyści którzy przyjeżdżają na dłużej niż weekend. Reszta to obejrzy zoo, Stare Miasto i wraca do miejsca zamieszkania. Problemem Zamościa jest nie brak turystów tylko brak turystów którzy zostawią więcej pieniędzy. Ale co ja tam wiem, osoby odpowiedzialne za rozwój ruchu turystycznego mają dobre pensje, stołeczki i im wystarczy, byleby nie narazić się władzy, dużo gadać, nie narobić się i jakoś to będzie. Miasto upada jak wszystkie miasteczka powiatowe, bo nikt nie ma pomysłu na rozwój gospodarczy a osoby które chcą coś zrobić nie mają siły przebicia. Walki partyjne przenoszą się na poziom lokalny i to jest dopiero problem.
  0
  0
 • "Laura" dnia 19 maja 2016 o godzinie 20:32:06 napisał:
  Niestety brak nam atrakcji, które zachęciłyby turystów do pozostania dłużej niż na weekend. Zabytki można w zasadzie obejrzeć w ciągu jednego dnia ( góra 2 dni ), noclegi są drogie, zalew brudny i bez zaplecza. Na dobrą sprawę wieczorem turysta nie ma co robić więc ucieka np do Krasnobrodu, gdzie za mniejsze pieniądze ma i zalew i ryby i grzyby ( baseny, park linowy, kapliczki, dinozaury itd ).Krasnobród się promuje, a Zamość....... ZOO jest wspaniałe, Starówka piękna ,,,,,i tylko tyle. Krecimy się wokół tematu , krytykujemy, dywagujemy ale to wszystko nie ma sensu jeżeli władze miasta nie zatrudnią osoby, która miałaby jakiś pomysł na miasto ( a własciwie jego rozwój ). Z zaznaczeniem, ze nie może to znowu być " kolega królika ", który będzie nietykalny a wszystkie jego pomysły będą akceptowane. Tak nawiasem- Biłgoraj jest mniejszy ale....
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 19 maja 2016 o godzinie 21:31:31 napisał:
  @"Laura"; "Felieton" jest nudny jak "flaki z olejem". Może czegoś nie zauważyłem w tym "przepoconym" tekście, skoro piszesz: "Artykuł porusza ważne dla miasta sprawy i warto by było zastanowić się nad jego treścią zamiast szukać punktów, które dyskredytują radnego jako publicystę.". Jakie to ważne sprawy dla miasta ten artykuł porusza? Tylko proszę bez "wodolejstwa" w stylu p. r. Zwolaka. Tak krótko i zwięźle. I bez tego typu podobnych - "artykuł porusza problem turystyki", bo to już niestety wiemy.
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 19 maja 2016 o godzinie 21:36:58 napisał:
  Laura zapomniałaś o Radecznicy . Ta sprawi, iż pokonasz Biłgoraj, Krasnobród i Tyszowce. Dinozaury złożą jaja, zalew zamieni się w Morze Egejskie, ryby i grzyby wyrosną przy Ratuszu. Honorowy patronat projektu - Tamtejszy szpital. Rozważ. Już czas.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "@Laura" dnia 19 maja 2016 o godzinie 23:57:10 napisał:
  Jeśli radny pracuje dla miasta (a nie dla swojego wizerunku), to bardzo dobry radny, jeśli radny zadaje pytania (ale takie merytoryczne, a nie takie, które mają na celu zwiększenie oglądalności telewizji internetowej), to bardzo dobry radny, radny, który przytakuje dobrym pomysłom rozwijającym miasto, to bardzo dobry radny. Radny, który zadaje pytania tylko raz w miesiącu, przed kamerami - najgorszy radny, radny biorący niezłą dniówkę w wysokości 800zł za kilka godzin pracy, to najgorszy radny, radny który między sesjami zbiera tylko haki na innych, to najgorszy radny, radny, który nie fatyguje się do dyrektorów wydziałów w celu realizacji próśb mieszkańców, ale tylko na sesjach wymaga odpowiedzi na piśmie od tych dyrektorów, to najgorszy radny. Nie mówię tu o konkretnych radnych, ale każdy się domyśli sam, którzy radni są najgorsi.
  0
  0
 • "Laura" dnia 20 maja 2016 o godzinie 8:19:33 napisał:
  @ do Laura W pełni się z Tobą zgadzam.Radny powinien współpracować z dyrektorami wydziałów - jest przecież reprezentantem mieszkańców. Radni kierują pytania do p. prezydenta, który przecież omnibusem nie jest i nie na wszystkie jest w stanie od razu odpowiedzieć. Mało tego, po to zatrudnił dyrektorów wydziałów aby ci wspomagali go w dyskusjach na temat miasta. Nie wiem dlaczego prezydent bierze wszystkie pytania " na klatę " i stąd tak częste " odpowiem na piśmie " Radny ma obowiązek pytać o sprawy niejasne , wywoływać dyskusje w których weżmie większa ilość osób, bo to czasem prowadzi do znalezienia najlepszego wyjścia z rozwiązaniem" palącego" w danej chwili problemu. Odeszliśmy jednak od tematu , bo przecież nie ocenie radnych poświęcony był artykuł . Zwolaka, tylko słabej kondycji naszego miasta. Promocja miasta ( dobra promocja ), zatrzymanie turystów dłużej niż na weekend ( czasem dzień tylko ), brak atrakcji poza zwiedzaniem zabytków i ZOO. Co zrobiły obecne władze miasta, żeby tych turystów zatrzymać?
  0
  0
 • "@Laura" dnia 20 maja 2016 o godzinie 8:47:40 napisał:
  Proponuję porozmawiać z restauratorami ze Starego Miasta. Dowiesz się, że poprzedni sezon był dla nich najlepszy od kilkunastu lat, pospłacali długi, niektórzy mogli zainwestować w swój biznes, otwarcie Morandówki świadczy o obecnym popycie na Zamość. I to jest własnie sukces ekipy Wnuka. Wcześniej rzeczywiście było brak atrakcji dla turystów. Teraz Zamość powoli odżywa. Ale na pewno nie będzie konkurencją dla Szumów nad Tanwią, szlaków turystycznych po Roztoczu, gdzie można aktywnie spędzać czas przez wiele dni. Takie już mamy uwarunkowanie geograficzne. Jedno jest pewne, pierwszy rok nowej ekipy okazał się jednak owocny. A jak zatrzymać turystów, czy to jest w ogóle możliwe? Przy słabej, zaniedbanej przez lata infrastrukturze miasta?
  0
  0
 • "Laura" dnia 20 maja 2016 o godzinie 8:58:05 napisał:
  Wiem: Morandówka, Bohema.......to mało. Jakaś solidna " burza mózgów " by się przydała.
  0
  0
 • "w" dnia 20 maja 2016 o godzinie 9:26:20 napisał:
  Wyżej ktoś napisał: "Radny powinien współpracować z dyrektorami wydziałów". Czy to jest dobra recepta? Co z tej współpracy ma wynikać? A może raczej warto zapytać co do tej pory wynikało? Czy relacja radny - dyrektor może mieć wymiar wieloaspektowy? Jaki? Choćby np. czym są efekty takich relacji dla samego miasta? Dla mnie niezrozumiale są wysokie nakłady na budowę "eleganckich" dróg na peryferiach miasta tj. na ulicach, na których zostały niedawno zbudowane lub są budowane nieliczne dość "bogate" jak na Zamość domy (czy wille?), przy równoczesnym pomijaniu w zakresie remontów ruchliwych ulic w centrum miasta. Dla przykładu po chodnikach ulicy Hrubieszowskiej codziennie przechodzi tysiące ludzi. Jest ulica związana z blokowiskiem. Jaki jest jej stan? Pójdźcie i zobaczcie? ITD. Zaznaczam nie wiem czy to są efekty współpracy na linii radni - dyrektorzy? Ale chyba pytanie warto zadać?
  0
  0
 • "up" dnia 20 maja 2016 o godzinie 13:12:29 napisał:
  Eleganckie drogi na obrzeżach... Ludzie, wreszcie się buduje! W tamtym roku powstał wreszcie wjazd w ulicę Polną, wyremontowano 2 ronda przy starym cmentarzu i na starówce, z pomocą inwestora wyremontowano ulicę Sadową i ciepłą (miasto dało więcej pieniędzy niż inwestor na ten remont). Już nie wspomnę o skrzyżowaniach przy piłsudskiego, czy przy Reja. To było widać. W tym roku masz robioną Hrubieszowską, gdzie miasto dało projekt kosztujący kilkaset tysięcy i dokłąda się do chodników. W przyszłym roku pewnie Hrubieszowska będzie skończona. Prawda jest taka, za obecnego prezydenta na drogi idzie 3-4 razy więcej pieniędzy niż za poprzednika i to widać.
  0
  0
 • "up" dnia 20 maja 2016 o godzinie 13:13:53 napisał:
  Aha, zapomniałem o drodze dojazdowej do Hrubieszowskiej 38 i 38 a. Ludzie z okien klaskali jak pojawiła się ekipa z asfaltem i walcem. Czekali 30 lat.
  0
  0
 • "w" dnia 20 maja 2016 o godzinie 17:32:31 napisał:
  "up" nie krytykuję tego, że ważna była kosmetyka niektórych rond (położenie na nich nowego dywanika). Dobre jest też, jak myślę, dołożenie się do remontu niektórych chodników (jeśli tak jest). Swoim tekstem nie chciałem nikogo zdenerwować. Zadałem tylko pytanie, które mi się wydało ważne tj. dot. wymiaru relacji radni - dyrektorzy, także w aspekcie budowy nowych dróg, które miasto finansuje w całości. I tyle. Jeśli "up" sądzisz, że to pytanie jest nie istotne to napisz dlaczego.
  0
  0
 • "Laura" dnia 20 maja 2016 o godzinie 17:34:36 napisał:
  Poprzedni prezydent zadbał o to, żeby Stare Miasto przestało straszyć a Zoo zainteresowało przyjeżdżających. O ulicach zapomniał- może środków było za mało, bo miasto współinwestorów nie znalazło. Nie wiem, nie mam informacji na ten temat. Faktem jest, że ulice mamy w fatalnym stanie i obecna władza nie jest w stanie zrobić wszystkiego w ciągu roku.Remont np. Hrubieszowskiej wywołuje oburzenie Śląskiej: dlaczego tam a nie tu?Każdy uważa, że jego okolice są w najgorszym stanie i tam właśnie trzeba remontować w pierwszej kolejności.Nie tylko główne ulice czekają na remont, podobnie jest z uliczkami osiedlowymi , gdzie są w zasadzie same dziury, brak jest miejsc parkingowych, chodniki są zbyt wąskie a kratki ściekowe pozatykane. Powoli to się zmienia, ale dla mieszkańców jest to zbyt powoli, stad wieczne pretensje do radnych ( że nic nie robią dla wyborców),, do władzy( że kierując się " kolesiostwem daje pierwszeństwo pewnym inwestycjom ) i chyba do losu, który każe im mieszkać na końcu świata, w miasteczku, które zostało chyba zapomniane przez Boga i przez ludzi.Nie mamy perspektyw, nie mamy też pomysłu na to, żeby je mieć.Potrzeba nam ludzi, którzy mają wizję przyszłego , prężnego Zamościa. I to jest kolejny fakt.
  0
  0
 • "Jacek" dnia 20 maja 2016 o godzinie 19:25:05 napisał:
  @Laura, niech roadrunner i jego wspaniały kumpel torres napiszą w jaki sposób będą finansowane drogi z planu. Kilka dni tu nie byłem ale widzę że chłopaki dalej się prężą. Chłopaki temat już wygasł, poruszajcie kolejny ;) nmoże tym razem balony? ewentualnie hippopotana karłowatwego bo to potraficie całkiem dobrze
  0
  0
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 20 maja 2016 o godzinie 19:45:57 napisał:
  @"Jacku"; Jacku, drogi Jacku... W postach pod tym wspaniałym "felietonem inaczej", komentujemy ten "felieton". W "felietonie", nic nie ma o drogach. Ani o hipopotamach karłowatych. Jak koniecznie chcesz sobie skomentować temat "stan dróg w Mieście Zamościu", to może pod innym wątkiem? Jeśli się takowy pojawi? Nie rób przykrości p. Zwolakowi, stwierdzeniem, że "temat już wygasł". Chłopina się tyle napocił, żeby nabazgrolić "to coś", a ty już chcesz go w niebyt odesłać? Nieładnie.
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 20 maja 2016 o godzinie 20:26:57 napisał:
  Muszę przyznać, że to nowość. Spodziewałem się odtrąbienia sukcesu gdy ilość wejść dobije setki. Fakt, że aktywnie katuje wątek wielbicielka sado-macho obsesyjnie nienawidząca Dyrektora M. w tej odsłonie publicznego szczucia również ukierunkowywał mnie na taki wariant rozegrania. Apel Jacka " ciszej nad tym trupem" jest po prostu wymowny. Nic dodać, nic ująć.
  0
  0
 • "Laura" dnia 20 maja 2016 o godzinie 20:33:11 napisał:
  Przecież to nie Jacek wywołał do tablicy temat dróg. Skąd te pretensje do niego? Do autora powyższego wpisu: proszę pokusic się o napisanie " takiego coś " abysmy mieli skalę porównawczą. Krytykować każdy może. Kiedyś mówiono, że w Polsce najwięcej jest lekarzy. Ośmielam się twierdzić, że w Zamościu najwięcej jest krytyków literackich. Wątek o stanie dróg? moze warto założyć...
  0
  0
 • "emerytka" dnia 20 maja 2016 o godzinie 21:34:25 napisał:
  Boicie się prawdy? Radny poruszył temat bylejakości promocji Zamościa więc Go tłamsicie. Wstyd
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 20 maja 2016 o godzinie 22:22:04 napisał:
  Babciu. Przespałaś. To nie ten " felieton "... Jeżeli Ty jesteś " The last man stand " to " sprawa się rypła " Hehehe.
  0
  0
 • "C" dnia 20 maja 2016 o godzinie 23:26:31 napisał:
  Dajcie już spokój
  0
  0
 • "emerytka" dnia 21 maja 2016 o godzinie 10:15:09 napisał:
  Pani Babciu. Do osób starszych i tych z którymi nie przeszło się na " ty" osoba kulturalna i mająca choć trochę ogłady zwraca się per Pan/Pani.
  0
  0
 • "Pani Emerytko" dnia 21 maja 2016 o godzinie 10:21:03 napisał:
  Pani Emerytko, chyba wszyscy byliby zdziwieni, gdyby Pani pochwaliła cokolwiek z obecnych zmian na lepsze w Zamościu, ale przecież nie po to jest Pani w Nowoczesnej razem z autorem felietonu, żeby coś chwalić, ale po to, żeby tylko ganić. Może proszę na chwilkę oderwać się od pana Swetru i spojrzeć obiektywnie na swoje otoczenie.
  0
  0
 • "emerytka" dnia 21 maja 2016 o godzinie 11:37:39 napisał:
  W Nowoczesnej? Dobry pomysł...muszę o tym pomyśleć.Tylko, że ja według niektórych w PO jestem, podkreślam: według niektórych , a PO ma coraz niższe notowania ( tak jak szczur z tonącego okrętu mam uciekać?? ).Nie tak mnie wychowano. Nie jestem partyjna, pudło. A chwalić? chwalę to, co mi się podoba.Akcje " Ponad podziałami" Orkiestrę Owsiaka, ławeczki i kosze na śmieci,stopniowe doprowadzanie ulic naszego miasta do stanu używalności,kurtynę wodną w okresie upałów,działalność BWA,zaangażowanie się niektórych radnych w życie i sprawy mieszkańców i jeszcze parę rzeczy by się znalazło
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 21 maja 2016 o godzinie 12:14:23 napisał:
  Wesołe jest życie staruszka.... Pani Nestor, to temat na autobiografię. Proszę pisać, wciągnęło mnie. Hehehe.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "ciekawy" dnia 22 maja 2016 o godzinie 19:41:21 napisał:
  no piękny jest tylko co z tego jak roboty nie ma ...z turystyki całe miasto nie będzie żyło, to nie ten kaliber.
  0
  0
 • "C" dnia 23 maja 2016 o godzinie 15:01:09 napisał:
  Jakie właściwie obowiązki mają radni? Zawsze sądziłem, że od krytyki jesteśmy my wyborcy, a radni są od tego "by dobrze się działo" w mieście. Ale jeżeli jest tak, że i radni są od krytyki, to po co ta maskarada? Ukuto kiedyś powiedzenie: "złaź z dachu, nie psuj gontu". Czy ono pasuje do sytuacji w zamojskiej radzie tego nie wiem. Natomiast osobiście uważam, że sama krytyka to za mało.
  0
  0
 • "@C" dnia 23 maja 2016 o godzinie 17:03:07 napisał:
  W Zamościu radni mają przede wszystkim obowiązek ładnie wyglądać w kamerze, nawrzeszczeć na prezydenta, poniżać siebie nawzajem i głupio gadać.,
  0
  0
 • "Donek" dnia 23 maja 2016 o godzinie 21:19:24 napisał:
  Jest dobry potencjał. Wnioskuje po ilości wejść i wspaniałych komentarzy ujadaczy z kuwety. Brawo za prawdę.
  1
  0
 • "roadrunner" dnia 25 maja 2016 o godzinie 21:30:12 napisał:
  Donek. Potencjał to pojęcie wartościowane przez określenia "duży" lub "niski", w tym kraju mówimy również o " wspaniałych komentarzach" "Dobra" to określenie piosenki grupy Queen - "Bicycle Race "... Słyszałeś? Zapewne.
  0
  0
 • "C" dnia 26 maja 2016 o godzinie 13:48:39 napisał:
  I co dalej?
  0
  0
 • "Jaco" dnia 29 maja 2016 o godzinie 12:59:08 napisał:
  Dobry tekst!
  4
  0
 • "głos z zaświatów" dnia 21 marca 2017 o godzinie 19:16:11 napisał:
  A miało być tak kolorowo.
  3
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
HEHEHE
ALE DO GRABIENIA PIASKU JAKIE ŁADNE DZI...
ANDREW FOREVER
Pogoda trochę zawiodła, ale magia miej...
Jaro
Rób sobie/komuś reklamę gdzie indziej...
Jaro
"Jak podali organizatorzy Cieśla i Pił...
Damian
Świetny artykuł, swoją drogą korzyst...
ANDREW FOREVER
Jaki Adaś? Co do tego ma Gomułka? To n...
Gorever
Adaś, ale Andrzej nie pamięta towarzys...
ANDREW FOREVER
A przecież prezydent Wnuk prosił, bła...
misiek
Perła. Od czegoś trzeba zacząć. Firm...
antyklerykał
A na kleszy budyneczek 23 mln wyrzucono....
PR
Wow! Jeden ambulans przyczyni się do po...
kamil
życzymy powodzenia Panie Prezydencie a ...
ja
To chyba nie jest firma R-BUD tylko PR-B...
perła
Jak to możliwe że przetarg wygrywa fir...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny