R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćRedakcja23 listopada 2017 FACEBOOK | 5252 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 13 komentarzy

Zamość: Obligacje pod koniec roku

R E K L A M A    B O A R D

Emisję obligacji komunalnych o łącznej wartości 29 mln złotych miasto rozpocznie pod koniec roku. Jest to efekt podjętej jeszcze w kwietniu uchwały radnych miejskich.

Przypomnijmy, że uchwałę radni przyjęli 24 kwietnia.

W głosowaniu uczestniczyło wówczas 22 radnych. Za emisją obligacji zagłosowało 12 radnych: Joanna Budzyńska, wiceprzewodniczący Rady Ireneusz Godzisz, Elżbieta Kucharska, Piotr Kurzępa, Adam Kutyła, Leszek Łuczka, Piotr Małysz, przewodniczący Rady Jan Wojciech Matwiejczuk, Dorota Nowosad, Wanda Sędłak, Krzysztof Sowa oraz Maria Stręciwilk-Gościcka. Przeciw było 3 radnych: Marek Kudela, Marta Pfeifer i Rafał Zwolak.
Od glosu wstrzymał się sześcioosobowy klub radnych PiS w składzie: Szczepan Kitka, Jan Obszański, Adam Pawlik, Marek Pogódź, Marek Walewander oraz Dariusz Zagdański, a także radny Wiesław Nowakowski.

Jak zapowiada w Biuletynie Miejskim prezydent Andrzej Wnuk pieniądze „nie zostaną przejedzone” a w większości – 19 mln zł – przeznaczone będą na wkład własny do projektów, które miasto w najbliższym czasie ma realizować. Chodzi tu o zakup nowych autobusów, budowę przystanków, modernizację szkół i przedszkoli czy „renowację” Akademii Zamojskiej oraz Rotundy. Pozostałe 10 mln pozwoli spłacić „stare długi”.

Jak zapowiada prezydent Zamościa zadłużenie miasta z tytułu emisji nie będzie niebezpieczne:
Kiedy przychodziłem do Urzędu Miasta, czyli pod koniec 2014 roku, zadłużenie wynosiło 78 mln zł, co przy budżecie 320 mln zł oznaczało dług w wysokości 24 proc. W ciągu trzech lat spłaciliśmy spora część odziedziczonego zadłużenia. Na początku przyszłego roku dług miasta będzie wynosił 92 mln zł, co przy 410 mln zł budżetu oznacza 22 proc. zadłużenia. Widać więc, że dług wzrośnie o 14 mln zł, ale w stosunku do całego budżetu będzie relatywnie mniejszy” – czytamy w Biuletynie Miejskim.

Obligacje komunalne są nowoczesną formą kredytu udzielonego przez bank jednostce samorządu terytorialnego. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych pieniądze pozyskane z ich emisji muszą być przeznaczone na konkretne cele, a użyte mogą być także do spłaty wcześniejszych zobowiązań z tytułu wcześniejszych emisji papierów wartościowych.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Zadowolony" dnia 23 listopada 2017 o godzinie 18:52:35 napisał:
  No i się okazało, że Wnuk miasta nie zadłuża, a drogi buduje i miasto się rozwija. Ciągle słychać o jakimś dofinansowaniu - a to autobusy nowe będą, a to dworzec kolejowy w remoncie, a to termomodernizacja 11 szkół, teraz tysiąc nowych ledowych latarni. Można? Można.
  R E K L A M A
 • "z" dnia 23 listopada 2017 o godzinie 20:03:58 napisał:
  Ja jestem ciekawy czy władze zaprezentowały jakąkolwiek wizję rozwoju naszego miasta? Czy ktoś może ją przedstawić? Owszem cytuję "dług wzrośnie o 14 mln zł", ale co dalej?
 • "hmm" dnia 23 listopada 2017 o godzinie 20:22:30 napisał:
  Niech mi tylko ktoś wyjaśni w jakim kierunku i celu zmierza ta polityka finansowa, gospodarcza miast? Poprzednia ekipa inwestowała w mury i Starówkę i teraz wszyscy się chwalą jaki to piękny rynek jest w Zamościu, jak tu się rozwija turystyka itd. W jakim kierunku idzie obecna władza na co chce postawić?
 • "@hmm" dnia 23 listopada 2017 o godzinie 20:38:11 napisał:
  Na reelekcję
 • "niezadowolony" dnia 23 listopada 2017 o godzinie 21:09:29 napisał:
  Wzrost zadłużenia Zamościa w ciągu ostatnich trzech lat, lat inwestycyjnej posuchy,to ciężka porażka.Wzrost wielkości budżetu i spadek zadłużenia w stosunku do budżetu,to przede wszystkim wynik kreatywnej księgowości.Jeżeli ktoś nie zrozumiał o czym piszę to pokazuję i objaśniam. Do budżetu wliczane są środki zewnętrzne. Ponieważ inwestycji z dofinansowaniem unijnym w ostatnich trzech latach nie było,to i budżet był mały. Duży wzrost budżetu w 2018 roku jest spowodowany przede wszystkim tym, że wreszcie będą realizowane inwestycje z unijnym dofinansowaniem.Miałem nadzieję że po trzech latach bez większych inwestycji dług znacząco się zmniejszył.
 • "Zadowolony" dnia 23 listopada 2017 o godzinie 21:25:54 napisał:
  Co za trolle. Dług spadł, a inwestycji było mnóstwo. Przez trzy lata 48 inwestycji z budżetu obywatelskiego, dwa mosty, dwa ronda, dwa bloki trzy boiska, hala sportowa i kilkadziesiąt dróg. Nie da się tego zakrzyczeć.
 • "bob" dnia 23 listopada 2017 o godzinie 21:36:09 napisał:
  na wzrost budżetu opisany w artykule główny wpływ maiły środki przekazane miastu na realizację programu 500 +, gdyby nie one budżet byłby na dotychczasowym poziomie, trudno więc cieszyć się że procentowo zadłużenie się zmniejszyło.
 • "z" dnia 23 listopada 2017 o godzinie 21:47:48 napisał:
  Hę. Emisja obligacji komunalnych o wartości 29 mln złotych z czego 10 mln ma być przeanaczona na spłatę „starych długów”, a dług w bezwzględnej kwocie wzrośnie o 14 mln zł. To jest sukces? Poza tym co do wymienionych inwestycji to oczywiście można mówić np. o jednej z budowli jako o hali sportowej, lecz wg mnie jest to raczej halka, lub nawet haleczka. ITD. Z inwestycji to może te ławki które zostały ustawione przy głównych ulicach przydadzą się.
 • "Zadowolony" dnia 23 listopada 2017 o godzinie 23:09:22 napisał:
  Ech. No już się nie kompromitujcie. Ta haleczka ma ponad dwa tysiące metrów kwadratowych i powierzchnię roboczą większą niż duża hala (stara). Policzyłem sobie budżetowe wydatki majątkowe za 3 lata. Wyszło 120 mln zł. A zadłużenia jeszcze nie wzrosło. Idźcie spać, trole.
 • "Tomek" dnia 24 listopada 2017 o godzinie 9:28:28 napisał:
  Oprócz wzrostu zadłużenie trzeba jeszcze dodać wyprzedaż miejskiego majątku. Zielony Rynek sprzedany, działki w strefie rozsprzedane bez pozyskania żadnego zewnętrznego inwestora. A budżet wzrósł bo 500+ się do niego wlicza. Niech PAW nie ściemnia i głupich szuka w Sitańcu a nie w Zamościu.
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 24 listopada 2017 o godzinie 12:18:46 napisał:
  Popieram Andrzeja Wnuka - swego czasu pisałem o zadłużaniu miasta, o "rolowaniu się długów" - a to znaczy, że masa długów będzie przyrastać, w skrajnym przypadku miasto będzie zadłużać się na TYLKO NA spłatę zaległych pożyczek I ODSETEK, czyli powstanie spirala zadłużania, kolejne raty będą coraz większe i większe. Co to jest w ogóle dług to zobowiązanie które trzeba spłacać latami - TEGO NIEBEZPIECZNEGO ZJAWISKA NIE MOŻNA WYKLUCZYĆ. Nie będzie kasy na nic, zaistnieje konieczność oszczędzania tam gdzie się da i nie da, co będzie wiązało z degradacją np. infrastruktury . W tym wypadku AW ma ciężki orzech do zgryzienia - i bardzo dobrze, że używa stwierdzenia "stare długi" i "pieniądze nie pójdą na przejedzenie" - a to jest spore ograniczenie dla realizacji programu. Pytanie jest jedno na jakie projekty pójdą pieniądze z obligacji - czyli na co w ogóle pójdą czy na inwestycje czy na konsumpcję. ====================================================================== Pisząc o zadłużaniu miasta parę lat temu, autorytarne głosy na tym forum mówiły, że nic się nie dzieje trzymamy progi. Były oczywiście inne głosy jak jest dobrze itd. - to wszystko można znaleźć na tym portalu. Teraz widzę, że pewne osoby dostrzegają problem, szkoda, że nie dostrzegały go wtedy. Oczywiście są progi bezpieczeństwa, i odpowiednie wskaźniki - wskaźnik zadłużania Zamościa nie jest taki jak np. w Warszawie płacącej janosikowe czyli jest niższy - co świadczy o kondycji ekonomicznej. ========================================================================= Przypadek gminy Ostrowice to szczególny przypadek. Ta gmina początkowo miała być z dobrodziejstwem inwentarza przyłączona do sąsiedniej, jednak stanowczy sprzeciw sąsiedniej gminy uniemożliwił te plany czyli przerzucenie odpowiedzialności za nie swoje długi na innych. ======================================================================== "Stare długi" - to jest kwintesencja tego co się działo - otóż 19 mln pójdzie na wkłady własne, a aż 10 mln na "STARE DŁUGI' - PRAWIE 35 PROCENT Z OBLIGACJI PÓJDZIE NA SPŁATĘ STARYCH DŁUGÓW - to dosyć dużo. Zaznaczam, że nie wiem na jakie wkłady własne pójdą środki z obligacji komunalnych. Z uwagi na deficyt budżetowy, i rosnące potrzeby inwestycyjne jak również inne wydatki miasto nie może funkcjonować bez pożyczek. Jeżeli w przypadku tych obligacji 1/3 pozyskanych środków pójdzie na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Pytanie jest inne - ile środków przy kolejnej pożyczce zostanie przeznaczonych na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Skoro w ten sposób to ile procent wcześniejszych pożyczek szło na spłatę wcześniejszych zobowiązań, czy była to tendencja wzrostowa czy malejące - tego akurat nie wiem. ======================================================================== Andrzej Wnuk stanął przed problemem rolowania długów, bo jeżeli jedne długi spłacamy drugimi - to jest coś nie tak. Ci radni, którzy głosowali przeciwko wypuszczaniu obligacji, jak również tych którzy wstrzymali się zapewne czują ciężar odpowiedzialności. Nadmienię tylko że poprzednie projekty takie jak Rewitalizacja Starego Miasta. Rozważmy sytuację - nie wypuszczamy obligacji, nic nie robimy np. inwestycje, bieżące remonty i co się wtedy dzieje? ==========================================================================Na koniec pozostaje kwestia budżetu, wielkość, ale przede wszystkim struktura tego budżetu co ma wpływ na jego wielkość czy jak piszą internauci środki z 500 +, czy spadek bezrobocia, wzrost płacy minimalnej (JST jest udziałowcem PIT, itd. ) - to tak bez wchodzenia w dokumenty źródłowe z BIP - po prostu z czego to wynika.
 • "ak" dnia 25 listopada 2017 o godzinie 20:01:21 napisał:
  "Thomas" widzę że jesteś "miszczem" zwięzłej,precyzyjnej i komunikatywnej wypowiedzi.A co by było jakbyś miał coś do powiedzenia?- pewnie byś napisał na ten temat kilka tomów.
 • "Thomas" dnia 4 lutego 2018 o godzinie 0:36:57 napisał:
  Odpowiem krótko np. sprawa rozliczeń pomiędzy gminami dotyczące transportu publicznego. Każda ze ze stron ma ponosić faktyczne i rzeczywiste koszty utrzymania linii oczywiście plus marża zysku.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny