II. Region | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćOliwia Bojar20 listopada 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: O losach Dzieci Zamojszczyzny na wykładzie

fragment katalogu wystawy Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny , źródło; Archiwum Państwowe w Zamościu


„Byliśmy w transportach Dzieci Zamojszczyzny” to tytuł wykładu, jaki już we wtorek, 28 listopada wygłosi w Książnicy Zamojskiej dr Beata Kozaczyńska.

Beata Kozaczyńska jest doktorem nauk humanistycznych i zawodowo związana jest z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Jest autorką licznych artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących problematyki martyrologii dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny w okresie okupacji niemieckiej. Napisane przez nią książki dotyczące Dzieci Zamojszczyzny to „Losy dzieci z Zamojszczyzny wysiedlonych do powiatu siedleckiego w latach 1943-1945”, „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny” (wydanie polsko-angielskie), dwa tomy wspomnień i relacji pt. „Nie było kiedy płakać. Losy rodzin polskich wysiedlonych z Zamojszczyzny 1942-1943” oraz „Byliśmy w transportach Dzieci Zamojszczyzny”, która
zostanie zaprezentowana w czasie spotkania.

Książka ta wydana w bieżącym roku opisuje losy dzieci wywiezionych z terenów Zamojszczyzny w czasie akcji wysiedleńczej, prowadzonej przez Niemców w latach 1942 – 1943. Stanowi ona pokłosie spotkań autorki z osobami posiadającymi status Dzieci Zamojszczyzny i jej rozmów z nimi.
Opatrzoną autografem będzie ją można także nabyć podczas spotkania.
Wykład zaplanowano na godz. 13 w Bibliotece Głównej Książnicy Zamojskiej przy ul. Kamiennej 20 w Zamościu. Spotkaniu towarzyszyć będzie także wystawa historyczna „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny” którą już od 15 listopada oglądać można w Galerii Ekslibris biblioteki.
Stanowi ona swoista dokumentację losów dzieci wysiedlonych i ocalonych z „transportów śmierci”, a jej autorką i kuratorem jest sama Beata Kozaczyńska.
Ekspozycja kolejno prowadzi przez wszystkie etapy tułaczki – wysiedlenie z rodzinnego domu, rozłąkę z najbliższymi i pobyt w obozie przejściowym w Zamościu, transporty, akcje ratowania dzieci m.in. przez społeczeństwo Warszawy, opiekę i pobyt w „rodzinach zastępczych”, szpitalach i placówkach opiekuńczych oraz powroty w rodzinne strony.
Wystawa czynna będzie do 11 grudnia.

Wstęp na wykład i wystawę jest wolny.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
k
A pis co wrabia w spółkach skarbu pań...
Jango Fett
Czy to faktycznie ma być obwodnica wewn...
KL
Następna głupia obwodnica. Zamościowi...
love_zamosc
Życze powodzenia w walce o prawa pracow...
MPK
"Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia ...
MPK
zibi - oj chyba jest za pozno...
Aha?
Poza tym, że info. średnio świeże i ...
Kmicic
PIS jest partią katolickich komunistów...
Kmicic
Kolejna partia socjalistów, która jesz...
Edyward
Pewnie był nawalony jak stodoła...
Tutejszy
Oby nowe ugrupowanie nue skończyło jak...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama