Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja12 marca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: O cenach paliw, ilości kawy w kawie i reklamacjach czyli Światowy Dzień Praw Konsumentów

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

12 marca (wtorek) w Sali Consulatus miejskiego ratusza odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom Światowego Dnia Praw Konsumentów, który przypada 15 marca. Podczas spotkania Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej Dariusz Jezior zapowiedział m.in. badanie składu i jakości kawy dostępnej w sklepach, w temacie – kawa i cukier to są podstawowe składniki życia i funkcjonowania urzędnika – zażartowała Małgorzata Bzówka, wiceprezydent miasta Zamość.

Podczas konferencji Rzecznicy i przedstawiciele Inspekcji Handlowej przypomnieli konsumentom o prawach im przysługujących. Przedstawiciele Inspekcji Handlowej zachęcili do zgłaszania się w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich. Działania prowadzone przez Inspekcję Handlową są bezpłatne, jednak w toku postępowania może zaistnieć konieczność poniesienia kosztów np.  koszty opinii rzeczoznawcy. – Na ponad 230 postępowań w 2018 roku Inspekcja Handlowa zakończyła z wynikiem pozytywnym dla konsumentów 60% spraw. – podsumował Sławomir Nieścior z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie.

Inspekcja Handlowa udziela również poradnictwa konsumenckiego, blisko 8 000 porad zostało udzielonych różnymi drogami np. telefonicznie, drogą meilową, osobiście. Najczęściej są to sprawy wynikające z roszczeń reklamacyjnych, np. reklamacje obuwia, sprzętu AGD, nieco rzadziej reklamowane są usługi budowlane.

Podobne zadania wykonuje Rzecznik Praw konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji – mogą być one udzielane telefonicznie, osobiście albo za pomocą poczty elektronicznej. Rzecznik m.in. występuje do przedsiębiorców w imieniu i na rzecz konsumenta, wytacza powództwa na rzecz konsumentów oraz wstępuje, za ich zgodą, do toczącego się postępowania sądowego, składa również wnioski w sprawie stanowienia i zmiany przepisów prawa miejscowego w zakresie ochrony interesów konsumentów. Rzecznicy współpracują z delegaturami UOKiK oraz Inspekcjami Handlowymi.

Konsument ma prawo do rzetelnej informacji, reklamacji, odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, jeśli została zawarta na odległość, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Co ważne należy pamiętać o obowiązkach konsumentów m.in. obowiązku sprawdzania dokumentów, które się podpisuje i żądania wersji papierowej. Konsument musi pamiętać również o małej czcionce w dokumentach czy nawet na półkach w sklepie oraz nieuniknionych próbach oszustwa.

UOKiK udostępnił listę klauzul niedozwolonych, do której warto zaglądać.

Sporo uwagi na konferencji poświęcono również nieuczciwym umowom zawieranym na pokazach, ich ofiarą najczęściej padają osoby starsze, tę kwestię mają uregulować nowe przepisy. Nieuczciwe firmy sprzedające drogi i niepotrzebny sprzęt czy usługi nie będą mogły organizować spotkań tak swobodnie, jak dzisiaj. UOKiK chce obowiązkowej rejestracji pokazów w Inspekcji Handlowej. Do tego organizatorzy mają jasno określać cel prezentacji, bez tego umowy sprzedaży z automatu zostaną uznane za bezskuteczne.

Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej Dariusz Jezior odpowiedział na pytanie dotyczące produktów spożywczych i zawartości w nich konserwantów oraz innych składników (tych składników jest około 230) – tyle ile potrzeba (…) w dużej mierze to od producenta, od jego receptury zależy ile on użyje tego składnika. – dodał również – NIK zwróciła uwagę, że nie wiemy ile spożywamy substancji konserwujących i dodatków, tzw. „E”.

W kompetencjach Inspekcji Handlowej jest m.in. sprawdzenie, czy zadeklarowane dodatki występują, czy występują w odpowiedniej ilości oraz, czy w produkcie nie ma składników nieujętych w wykazie składników.

Na konferencji dowiedzieliśmy się też, że sprawa różnicy w cenach paliw, ostatnio poruszana w mediach społecznościowych przez miejskich radnych, została skierowana do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

W konferencji wzięli udział:

  • Małgorzata Bzówka – wiceprezydent miasta Zamość,
  • Dariusz Jezior – zastępca wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej w Lublinie,
  • Anna Subocz-Chachuła – dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej,
  • Sławomir Nieścior z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie,
  • Marzena Mazurek – powiatowy rzecznik konsumentów w Zamościu,
  • Edyta Pawłowska-Krawczyk – powiatowy rzecznik konsumentów w Tomaszowie Lubelskim,
  • Katarzyna Mazur – miejski rzecznik konsumentów w Zamościu.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
no i wyszedł p...
Zamiast linii wibracyjnych powinniście ...
observer
Na pewno Dziura i Misztal - pieli z zach...
klf
juz wsiadajac do BMW w aucie unosi sie e...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018