R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara9 września 2017 FACEBOOK | 4469 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 8 komentarzy ()

Zamość: Nowi “terytorialsi” w koszarach

Fot. Daniel Czubara
R E K L A M A    B O A R D

Kolejna grupa ponad 250 ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej rozpoczęła dziś 16-dniowe szkolenie w Zamościu. Po ukończeniu “szesnastki” złożą oni przysięgę i będą służyć w 25 batalionie lekkiej piechoty w Zamościu.

“Terytorialsów” odwiedził dziś dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. tworzenia Obrony Terytorialnej. 

Batalion wchodzi w skład 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. P.o. dowódcy batalionu jest mjr Wojciech Brykner.

Po odbyciu tego szkolenia rekruci składają przysięgę i zostają żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej.  Ochotnicy, którzy rozpoczynają szkolenie mają różne wykształcenie, pochodzą z różnych okolicznych miejscowości oraz w różnym  stopniu mieli do tej pory do czynienia z armią. Są wśród nich zarówno członkowie organizacji proobronnych, absolwenci klas mundurowych, jak też laicy. Łączy ich jedno. Chęć zostania “terytorialsem”.

Posłuchajcie naszych krótkich rozmów z nimi.

Warto zaznaczyć, że zaczynający dzisiaj szkolenie rekruci 25 blp złożą przysięgę wojskową 24 września na Ryku Wielkim w Zamościu. 

Po odbyciu “szesnastki” żołnierze OT będą spotykać się raz w miesiącu na dwudniowych szkoleniach w jednostce wojskowej. 

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają otrzymać wynagrodzenie w wysokości ok. 500 złotych miesięcznie – 320 zł za gotowość do służby i ok. 200 zł ekwiwalentu za dwa dni szkolenia miesiącu.

Szesnastodniowe szkolenie rekruci rozpoczynają od zajęć z zakresu BHP, p-poż. i ochrony informacji niejawnych.  Następnie czeka ich test sprawności fizycznej. Kolejne dni to ćwiczenia praktyczne – strzelanie i taktyka.

2. LBOT będzie liczyć około 4 tysięcy żołnierzy. Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze trzy brygady są już w trakcie formowania; przygotowanie następnych trzech jednostek zaplanowano na 2017 rok, kolejnych pięć brygad powstanie w 2018, a ostatnich sześć − w 2019 roku.

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "1" dnia 9 września 2017 o godzinie 19:56:49 napisał:
  Parodia wojska , zrobić tak jak kiedyś obowiązkową służbę wojskową , ciekawe ilu z tych chętnych by się chciało wymigać. 16 dni szkolenia i wielkie wojsko , strata czasu 1 dzień umundurować i na drugi przysięga i tak tyle samo się ci ludzie nauczą.
  17
  9
  R E K L A M A
 • "wilk" dnia 9 września 2017 o godzinie 20:37:25 napisał:
  16 dni to dawka uderzeniowa na początek potem są jeszcze trzy lata i dwudniowe szkolenia raz w miesiącu. Jak już chcesz krytykować to lepiej poczytaj i przygotuje się na powtarzasz wyświechtane frazesy. Bardzo dobrze, że OT powstaje bo od wielu lat już mówiono głośno, że w naszym kraju brakuje formacji na kształt amerykańskiej Gwardii Narodowej.
  10
  11
 • "Marian" dnia 9 września 2017 o godzinie 21:19:41 napisał:
  Bardzo dobrze, że taka formacja powstaje.
  10
  11
 • "Horn" dnia 9 września 2017 o godzinie 21:23:20 napisał:
  Zaryzykuję stwierdzenie, że w obecnej sytuacji geopolitycznej, a zwłaszcza wydarzeń za naszą wschodnią granica, takie przynajmniej 16-dniowe przeszkolenie powinni przejść wszyscy obywatele.
  12
  8
 • "Lesio" dnia 10 września 2017 o godzinie 4:57:51 napisał:
  Ciekaw jestem, jak wielu cwaniaczków, którzy najwięcej mają do powiedzenia gotów jest to obrony swojego kraju. Najłatwiej krytykować i opluwać a uczyć posługiwać się bronią to jakby jest niewielu. Po broń sięgają kobiety i Ci, którzy mają poukładane w głowach. Dokąd zmierzasz moja Ojczyzno?
  11
  8
 • "Thomas" dnia 10 września 2017 o godzinie 10:48:47 napisał:
  Lesio@ Dokładnie tak jest jak piszesz. Ideologia pacyfizmu zrobiła spustoszenie.
  5
  7
 • "ad111" dnia 10 września 2017 o godzinie 11:34:09 napisał:
  Jeżeli ktoś uważa, że 16 dni szkolenia podstawowego plus 2 dni w miesiącu przez parę lat zrobi z cywila żołnierza, to gratuluję pomysłu. Szkoda publicznych pieniędzy. Lepiej byłoby 5-6 tygodni na początek. Później kilka turnusów po 2-3 tygodnie na szkolenie specjalistyczne, a następnie dopiero 2 dni w miesiącu w celu podtrzymania nawyków. A tak, to jest to postawione wszystko na głowie.
  9
  10
 • "Anonim" dnia 10 września 2017 o godzinie 12:18:21 napisał:
  wie co pisze, ubeckie nawyki mu POzostały
  6
  7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
perła 9 minut temu
Jak to możliwe że przetarg wygrywa fir...
Dorzucę jeszcze jeden kamyczek do ogr...
zamoscianin
Wspomóż nieszczęśników, opłać zal...
apel
Kiedyś na łamach tego portalu prezento...
.
Koszulki z Ronaldo sprzedały się w lic...
do ciekawe
czy jednym z prezesów ogródków nie je...
Komedia
Dolol sieniawa wioska i 3 tys mieszlanco...
Antykibic
Jestem podbudowany tym wynikiem....
zamoscianin
Czyli co, nacjonalizacja? Tęsknisz za k...
zamoscianin
Niektórzy płaczą, że na Starym Mieś...
zamoscianin
Konkretnie kto? Z imienia i nazwiska....
zamoscianin
A Twoim zdaniem co innego ma zrobić mia...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny