R E K L A M A

Z I P

Prawo i Biznes | Zamośćtekst nadesłany19 października 2017

Zamość: Nowe czasy – nowe wyzwania na rynku pracy

Spotkanie Unii Szefów Firm Zamojszczyzny ( 17 października 2017), foto nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Od kilku lat bezrobocie w Polsce systematycznie spada. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy mają komfort w poszukiwaniu wartościowych pracowników. Nowe czasy oznaczają nowe wyzwania i właśnie o nich dyskutowali uczestnicy konferencji „Rynek Pracy na wschodzie Polski – potrzeby i perspektywy”, która odbyła się 17 października w hotelu Artis w Sitańcu.

Dobrą okazją do omówienia trendów na rynku pracy była wtorkowa Stanisława Szweda, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pan minister pojawił się najpierw w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zamościu, a następnie wraz z przedstawicielami władz samorządowych przeniósł się do hotelu Artis, gdzie odbył się panel dyskusyjny. 

Organizatorami konferencji był zamojski PUP, a także Unia Szefów Firm Zamojszczyzny. Dyskusję prowadził Bogusław Klimczuk, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu. 

Wszyscy prelegenci zwracali uwagę na tendencję spadkową, jeśli chodzi o liczbę osób pozostających bez pracy. W Polsce średnia stopa bezrobocia kształtuje się obecnie na poziomie 7 procent, natomiast w województwie lubelskim wskaźnik ten wynosi 8,9 procent. 

Tendencja ta, choć korzystna, wymaga jednak zarówno od władz jak i pracodawców przedsięwzięcie działań mających na celu pozyskanie wartościowych pracowników. A o to nie jest tak łatwo, jak podkreślali zamojscy przedsiębiorcy w kuluarowych rozmowach. 

Stanisław Szwed zwracał uwagę na konieczność dostosowania się do nowej sytuacji na rynku pracy. 

W ministerstwie kładziemy nacisk na dalszy rozwój szkolnictwa zawodowego, tak zaniedbywanego nie tak dawno temu. Ponadto pracownik potrzebuje odpowiednich zachęt do podjęcia pracy, jak chociażby odpowiednio wysoka stawka godzinowa czy też perspektywa zatrudnienia na umowę o pracę na czas nieokreślony – wyliczał minister. 

Doskonale zorientowany w lokalnym rynku pracy Marian Hawrylak, dyrektor PUP Zamość wskazywał na czynniki wpływające obecnie na kwestie zatrudnienia. Wśród nich wymienił m.in. problem z aktywizacją zawodową kobiet i osób z wyższym wykształceniem, wzrost wsparcia socjalnego ze strony państwa czy też zatrudnianie cudzoziemców.
Do większej współpracy szkół średnich z lokalnym biznesem zachęcali Tomasz Szewczyk z firmy Sitaniec Technology i Renata Chyrchała, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Zamościu. Oba podmioty zdecydowały się na większą kooperację co skutkuje otwarciem nowych kierunków kształcenia, m.in. w dziedzinie mechatroniki. 

Prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny, Jacek Socha zwraca uwagę na konieczność organizowania tego typu spotkań. 

Bez wartościowych pracowników realizacja planów biznesowych nie jest możliwa. W ten sposób zwracamy uwagę na potrzebę odpowiedniego ukierunkowania młodych ludzi. Mamy nadzieję, że dyskusja zaowocuje konkretnymi decyzjami w niedalekiej przyszłości – powiedział Jacek Socha. 

Kwestie związane z szeroko pojętymi kwestiami zatrudnienia poruszyli ponadto: Piotr Gawryszczak, komendant wojewódzki OHP w Lublinie, Agnieszka Piętak-Faryna, kierownik zamojskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Workservice S.A., Dariusz Kapusta, dyrektor generalny Krajowego Centrum Pracy sp. z o.o. i Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP LHS sp. z o.o. 

 

(foto nadesłane)

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "TIR" dnia 19 października 2017 o godzinie 10:09:39 napisał:
  W jakim celu na tym spotkaniu pojawił się poseł Zawiślak ? Czy faktycznie każda inicjatywa w mieście musi oznaczać lansowanie tego pana . Myślałem , ze celem spotkania były nowe wyzwania na rynku pracy a okazało się , ze był to kolejny sposób na pokazanie "aktywności" posła Zawiślaka. Widać wyraźnie , ze Unia Szefów Firm Zamojszczyzny (współorganizator spotkania) przekształca się w stowarzyszenie polityczne sympatyzujące z prawą stroną. Wielka szkoda , ponieważ zapewne nie taki był cel powołania tego stowarzyszenia.
  9
  3
 • R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 19 października 2017 o godzinie 14:59:11 napisał:
  Pojedli, popili, podatnicy zapłacą
  5
  2
 • "z_boku" dnia 19 października 2017 o godzinie 16:31:52 napisał:
  Zazwyczaj jak jest okazja podeżreć zdrowo i za darmo, popijając czymś dobrym to się korzysta.
  5
  2
 • "pracownik" dnia 20 października 2017 o godzinie 11:06:21 napisał:
  Szkoda ,że nie poruszyli tematu niegodnie niskich płac( jak ostatnio zauważył min. Radziwiłł) pracowników na ścianie wschodniej - wielka szkoda
  1
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
Rozszerzenie Stref Ekonomicznych na cał...
Thomas
redakcja@ W tabeli mid sized region tam ...
aQuila
Niech zgadnę LZ sprawcą? Halo, gdzie j...
He he
Do "Zm": Ty, a w jakim języku to pytani...
janzam
Kiedyś (bardzo dawno) mój pies miał r...
Czesław
Srali muchy będzie wiosna, kto takie du...
Czesław
Kurcze, a ja myślałem że to o myciu s...
.
Kropka jest jedna i proszę nie używać...
jak
Jestem ciekaw z jaką szybkością porus...
Marek
Tylko nie Kulik, zna się mojego kota ni...
Beniamin
samo się CIŚNIE ABY DODAĆ: "Region: L...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny