R E K L A M A

Z I P

Prawo i Biznes | Zamośćtekst nadesłany19 października 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze

Zamość: Nowe czasy – nowe wyzwania na rynku pracy

Spotkanie Unii Szefów Firm Zamojszczyzny ( 17 października 2017), foto nadesłane

Od kilku lat bezrobocie w Polsce systematycznie spada. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy mają komfort w poszukiwaniu wartościowych pracowników. Nowe czasy oznaczają nowe wyzwania i właśnie o nich dyskutowali uczestnicy konferencji „Rynek Pracy na wschodzie Polski – potrzeby i perspektywy”, która odbyła się 17 października w hotelu Artis w Sitańcu.

Dobrą okazją do omówienia trendów na rynku pracy była wtorkowa Stanisława Szweda, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pan minister pojawił się najpierw w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zamościu, a następnie wraz z przedstawicielami władz samorządowych przeniósł się do hotelu Artis, gdzie odbył się panel dyskusyjny. 

Organizatorami konferencji był zamojski PUP, a także Unia Szefów Firm Zamojszczyzny. Dyskusję prowadził Bogusław Klimczuk, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu. 

Wszyscy prelegenci zwracali uwagę na tendencję spadkową, jeśli chodzi o liczbę osób pozostających bez pracy. W Polsce średnia stopa bezrobocia kształtuje się obecnie na poziomie 7 procent, natomiast w województwie lubelskim wskaźnik ten wynosi 8,9 procent. 

Tendencja ta, choć korzystna, wymaga jednak zarówno od władz jak i pracodawców przedsięwzięcie działań mających na celu pozyskanie wartościowych pracowników. A o to nie jest tak łatwo, jak podkreślali zamojscy przedsiębiorcy w kuluarowych rozmowach. 

Stanisław Szwed zwracał uwagę na konieczność dostosowania się do nowej sytuacji na rynku pracy. 

W ministerstwie kładziemy nacisk na dalszy rozwój szkolnictwa zawodowego, tak zaniedbywanego nie tak dawno temu. Ponadto pracownik potrzebuje odpowiednich zachęt do podjęcia pracy, jak chociażby odpowiednio wysoka stawka godzinowa czy też perspektywa zatrudnienia na umowę o pracę na czas nieokreślony – wyliczał minister. 

Doskonale zorientowany w lokalnym rynku pracy Marian Hawrylak, dyrektor PUP Zamość wskazywał na czynniki wpływające obecnie na kwestie zatrudnienia. Wśród nich wymienił m.in. problem z aktywizacją zawodową kobiet i osób z wyższym wykształceniem, wzrost wsparcia socjalnego ze strony państwa czy też zatrudnianie cudzoziemców.
Do większej współpracy szkół średnich z lokalnym biznesem zachęcali Tomasz Szewczyk z firmy Sitaniec Technology i Renata Chyrchała, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Zamościu. Oba podmioty zdecydowały się na większą kooperację co skutkuje otwarciem nowych kierunków kształcenia, m.in. w dziedzinie mechatroniki. 

Prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny, Jacek Socha zwraca uwagę na konieczność organizowania tego typu spotkań. 

Bez wartościowych pracowników realizacja planów biznesowych nie jest możliwa. W ten sposób zwracamy uwagę na potrzebę odpowiedniego ukierunkowania młodych ludzi. Mamy nadzieję, że dyskusja zaowocuje konkretnymi decyzjami w niedalekiej przyszłości – powiedział Jacek Socha. 

Kwestie związane z szeroko pojętymi kwestiami zatrudnienia poruszyli ponadto: Piotr Gawryszczak, komendant wojewódzki OHP w Lublinie, Agnieszka Piętak-Faryna, kierownik zamojskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Workservice S.A., Dariusz Kapusta, dyrektor generalny Krajowego Centrum Pracy sp. z o.o. i Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP LHS sp. z o.o. 

 

(foto nadesłane)

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "TIR" dnia 19 października 2017 o godzinie 10:09:39 napisał:
  W jakim celu na tym spotkaniu pojawił się poseł Zawiślak ? Czy faktycznie każda inicjatywa w mieście musi oznaczać lansowanie tego pana . Myślałem , ze celem spotkania były nowe wyzwania na rynku pracy a okazało się , ze był to kolejny sposób na pokazanie "aktywności" posła Zawiślaka. Widać wyraźnie , ze Unia Szefów Firm Zamojszczyzny (współorganizator spotkania) przekształca się w stowarzyszenie polityczne sympatyzujące z prawą stroną. Wielka szkoda , ponieważ zapewne nie taki był cel powołania tego stowarzyszenia.
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 19 października 2017 o godzinie 14:59:11 napisał:
  Pojedli, popili, podatnicy zapłacą
 • "z_boku" dnia 19 października 2017 o godzinie 16:31:52 napisał:
  Zazwyczaj jak jest okazja podeżreć zdrowo i za darmo, popijając czymś dobrym to się korzysta.
 • "pracownik" dnia 20 października 2017 o godzinie 11:06:21 napisał:
  Szkoda ,że nie poruszyli tematu niegodnie niskich płac( jak ostatnio zauważył min. Radziwiłł) pracowników na ścianie wschodniej - wielka szkoda

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny